Gudručio vaistinė

J. Morkūnas: lovoje reikia mylėtis, o ne naudotis kompiuteriu

Ką vakarais poros daro lovoje? Galvojate, kad mylisi arba tiesiog eina miegot? Neatspėjote! Laikai, kai lova buvo bendrų kavos gėrimų centras taip pat jau tapo atgyvena. Vietoj meilės žaidimų su partneriu, vis dažniau poros lovoje… naršo internete. Ir viskas dėl priklausomybės nuo „Facebook”, vis populiarėjančių nešiojamųjų kompiuterių ar išmaniųjų telefonų ir, žinoma, televizoriaus.

Kompiuterio šviesa sukelia erzulį

Tyrimai parodė, kad Didžiojoje Britanijoje net 72 proc. suaugusiųjų prieš užmigdami naudojasi kompiuteriu. Dėl to kenčia jų miegas. O kadangi jauniems britams miegui laiko neužtenka, tai jo pritrūksta ir seksui. Gulėdami lovoje prieš užmigdami jie tinkle vidutiniškai praleidžia 16 minučių. Dažniausiai „sėdi” socialiniuose tinkluose, skaito straipsnius apie įžymybes, perka daiktus internetu ar moka mokesčius.

Tokie skaičiai priverčia susimąstyti ir apsižiūrėti aplink save. O kaipgi pas mus? „Lietuvoje iš esmės viskas tas pats, – pastebi grupės G&G Sindikatas lyderis Svaras, pats asmeniškai dėl to jokio diskomforto nejaučiantis. – Aš esu pelėda, dirbu naktimis ir miegoti einu apie 3 val. nakties, dažniausiai – po darbo kompiuteriu. Bet miegu gerai, nes būnu pavargęs”.

Suaugę žmonės neatkreipia dėmesio į tai, kad naudojimasis kompiuteriais, mobiliais telefonais ar televizoriaus žiūrėjimas, blogai veikia miegą. Tamsoje iš šių prietaisų sklindanti šviesa neleidžia organizmui greitai atsipalaiduoti ir užmigti, o smegenims atsistatyti. Dėl to ryte atsikeliame neišsimiegoję, darbe esame irzlūs ir visą dieną jaučiamės pavargę.

„Miegas yra vienas iš esminių geros sveikatos faktorių. Jo pagrindinė funkcija – sureguliuoti, atgaivinti smegenų veiklą. Mūsų žiniomis, kas 7-as asmuo turi miego-būdravimo sutrikimų, apie 30 proc. bendros populiacijos patiria bent vieną nemigos epizodą per metus. Neišsimiegojęs žmogus būna mieguistas dienos metu, o visuomenė padidintą mieguistumą linkusi vertinti kaip tinginystę”, – pasakoja VUL SK neurologė dr. Rūta Mameniškienė.

Meilės lizdelyje – jokių televizorių

Miegamasis taip pat turi būti paruoštas vien tik miegui ir seksui, o ne darbui ar socialinei internetinei veiklai. „Medicinoje vartojamas terminas „miego higiena”. Tai reiškia, kad žmogus turi miegoti tamsiame, išvėdintame kambaryje, jame neturi būti televizoriaus, kompiuterio, negalima maitintis. Miegamasis turi būti skirtas tiktai miegui ir, žinoma, seksui”, – pagaliau prisiminti kūniškus malonumus ragina medikė.

Šioms taisyklėms šimtu procentu pritaria ir televizijos laidų vedėjas Jogaila Morkūnas bei „69 danguje” lyderė Karina Krysko. „Gyvenime esu sugalvojęs labai paprastą dalyką: lovoje reikia mylėtis ir miegoti, prie stalo reikia valgyti pietus ir vakarienes, o prie kompiuterio reikia dirbti darbe. O dėl televizoriaus, tai kad ir kaip bebūtų liūdna ar neliūdna, jis geriausiai mane užmigdo”, – savo versiją pateikia visur skubantis J. Morkūnas.

Meilės ir atsipalaidavimo lizdeliu miegamąjį laiko ir grupės „69 danguje” lyderė Karina Krysko, su savo sužadėtiniu Sauliumi Skambinu atsisakiusi net televizoriaus. „Pas mus miegamajame televizoriaus nėra. Anksčiau buvo, mėgdavom filmus pasižiūrėti, bet jau kurį laika to nebedarom. Lovoj nebent mėgstu knygą paskaityti, tada labai gerai užmiegu. O ir šiaip, yra kur kas įdomesnių dalykų, ką galima veikti miegamajame”, – mįslingai šypteli jau trejus metus kartu su šokėju S. Skambinu gyvenanti Karina.

TAIP PAT SKAITYKITE