Spalio 16d. Šeštadienis

Vidurių užkietėjimas - kaip jį įveikti

2020 Gegužės 4d.

Vytautas Vasiliauskas,
Gyvensenos medicinos specialistas, vaistininkas

Turite problemų tualete? Jūs ne vieni. Vidurių užkietėjimas yra nepatogi problema milijonams žmonių visame pasaulyje. Nors dauguma žmonių kartais patiria vidurių užkietėjimą, tačiau nustatyta, kad Europoje žmonių, kuriuos vargina lėtinis vidurių užkietėjimas, skaičius siekia iki 17 proc. O tarp vyresnių negu 60 m. amžiaus asmenų šis negalavimas dar dažnesnis – apie 30 proc. Moterims jis pasireiškia dažniau.

Vidurių užkietėjimas ne tik sukelia problemų tualete, bet ir įvarius nemalonius požymius, kurie gali trukti visą dieną, įskaitant pilvo pūtimą, dujų kaupimąsi, apatinės nugaros dalies skausmą ir net nerimą bei nuovargį. Kiekvienais metais vartotojai išleidžia daugybę pinigų vidurius laisvinantiems vaistams, kad padėtų išspręsti šią virškinimo sistemos problemą. Nors iš tiesų tokie vaistai dažniausiai pagrindinių priežasčių neįtakoja,- jie veikia siaurai ir tik tam kartui pagerina savijautą. Be to, tokie vaistai gali sukelti vidurių pūtimą, viduriavimą ir kitus rimtus šalutinius reiškinius.

Vis dėlto yra ir gerų naujienų. Vidurių užkietėjimo dažniausiai galima išvengti ir yra daugybė natūralių vidurių užkietėjimo prevencijos būdų, kurie padės ilgam laikui pagerinti žarnyno funkciją. Nereikia silpnėjančios žarnyno funkcijos priimti kaip normalios senėjimo proceso dalies, kurios mes negalime įtakoti. Mes galime ir privalome rūpintis savo žarnynu.

Kas yra vidurių užkietėjimas?

Vidurių užkietėjimas yra tuštinimosi sutrikimas - sunkumas ištuštinti žarnyną, dažniausiai susijęs su sukietėjusiomis išmatomis. Kitaip tariant, tam tikros priežastys sukelia lėtesnį nei įprasta maisto atliekų (išmatų) judėjimą per virškinamąjį traktą.

Priimta, kad vidurių užkietėjimas kamuoja tuomet, kai tuštinamasi rečiau nei tris kartus per savaitę. Arba kai dėl kietų išmatų pasunkėja tuštinimosi procesas – vyksta skausmingai, neefektyviai, reikia stangintis arba net mechaniškai padėti pašalinti išmatas.

Vidurių užkietėjimo pavojai

Vidurių užkietėjimo negalima ignoruoti – besikartojant vidurių užkietėjimui gali varginti hemorojus (hemorojiniai mazgai), išangės įplyšimai ir kraujavimas, žarnyno uždegimas bei žarnyno gleivinės iškritimas. Kartais sukietėjusios išmatos įstringa storojoje žarnoje ir ši susitraukdama nebepajėgia jų išstumti – susidaro išmatų kamštis. Negydant vidurių užkietėjimo, šis gali virsti lėtiniu, o tai yra vienas svarbių storosios žarnos vėžio riziką didinančių ir visą organizmo medžiagų apykaitą trikdančių faktorių.

Kokie yra vidurių užkietėjimo požymiai?

 • Retesnis, nei įprastai, tuštinimasis. Tuštinimasis turi būti reguliarus. Vieniems žmonėms įprasta tuštintis kelis kartus per dieną, kitiems - tai daryti kas antrą dieną. Svarbu stebėti pokyčius: jei lankymasis tualete tapo retesniu,- tuomet greičiausiai yra vidurių užkietėjimas.
 • Tuštinimasis yra skausmingas ir reikalauja daug pastangų ir laiko. Galbūt net jaučiami pilvo skausmai.
 • Pilvo pūtimas ir dažnas dujų kaupimasis žarnyne.

Kas sukelia vidurių užkietėjimą?

Vidurių užkietėjimo atsiradimui įtaką gali daryti patys įvairiausi veiksniai, tačiau pagrindiniai yra mityba (mitybos įpročiai ir pats maistas, kai su juo gauname per mažai skaidulų/skaidulinių medžiagų), dehidratacija (vandens kiekio organizme sumažėjimas),mažas fizinio aktyvumo / judėjimo lygis bei dažnai patiriamas stresas.

 • Nevisavertė mityba ir nepakankamas skysčių vartojimas: Mityba, kurioje gausu perdirbto maisto produktų, cukraus bei kitų rafinuotų angliavandenių, hidrintų („blogųjų“) riebalų, sintetinių maisto priedų, apsunkina normalų tuštinimąsi. Tokia mityba neaprūpina organizmo pakankamu skaidulų kiekiu. Alkoholis, be to dar didina skysčių trūkumą organizme.
 • Stresas: Didelis streso kiekis keičia hormonų ir neuromediatorių (nervinius impulsus pernešančių cheminių junginių) gamybą, o tai tiesiogiai įtakoja raumenų įtempimą, uždegimus, fermentų gamybą ir bendrai visų virškinimo funkcijų slopinimą.
 • Fizinis neaktyvumas/nejudrumas ir netaisyklingas kvėpavimas: mankšta padeda pagerinti kraujotaką, padeda valdyti stresą, padeda normalizuoti dubens raumenų funkciją ir sustiprina virškinamojo trakto raumenis. Taisyklingas pilvinis kvėpavimas tiesiogiai „masažuoja“ žarnyną ir teigiamai veikia dubens raumenis.
 • Kai kurių vaistų neigiamas poveikis: Kai kurie vaistai gali sukelti vidurių užkietėjimą, įskaitant antidepresantus, priešalerginius vaistus, nesteroidinius priešuždegiminius vaistus, antacidinius (su kalciu) vaistus, kalcio bei geležies papildus, diuretikus (šlapimą varančius), kai kuriuos kitus ŠKL vaistus bei kai kuriuos antibiotikus.
 • Žarnyno mikrofloros pusiausvyros sutrikimas: gerosios žarnyno bakterijos (probiotikai), gyvenančios virškinimo trakte, padeda sureguliuoti žarnyno funkciją. Viena iš priežasčių, kodėl skaidulinės medžiagos yra tokios svarbios žarnyno sveikatai, yra tai, kad jos yra gerųjų žarnyno bakterijų maisto šaltinis, leidžiantis šioms bakterijoms klestėti.
 • Blogi tuštinimosi įpročiai: Netaisyklinga padėtis sėdint ant klozeto, bei per ilgas sėdėjimas tualete, tuštinimosi noro nuslopinimas (ilgai neinant į tualetą).
 • Poilsio trūkumas: Nekokybiškas miegas, išsibalansavimas po ilgų skrydžių, kelionių metu. Šie veiksniai didina stresą ir gali sulėtinti virškinimo sistemos procesus, sukelti vidurių užkietėjimą.
 • Įvairių organizmui būtinų maistinių medžiagų trūkumas (ypač skaidulinių medžiagų, magnio, B gr. ir C vitaminų).

Kaip išvengti vidurių užkietėjimo?

Prevencinės priemonės, galinčios padėti esant vidurių užkietėjimui:

1. Valgyti šiuos maisto produktus:

Maistas, kuriame daug skaidulinių medžiagų - į savo dienos racioną įtraukti daugiau augalinės kilmės maisto, ypač turinčio daug skaidulų (pvz., žali vaisiai ir daržovės, ankštiniai augalai, įvairios sėklos, grūdai).

Žalios lapinės daržovės - jose ne tik gausu skaidulinių medžiagų (ląstelienos), jos taip pat yra geras magnio šaltinis, kuris gali pagelbėti esant vidurių užkietėjimui. Kadangi žalios lapinės daržovės turi mažai kalorijų, daug vandens ir jose yra gausu maistinių medžiagų, idealiu atveju šias daržoves reikėtų vartoti kasdien.

Slyvos, kiviai ir figos - šie vaisiai turi daug skaidulų ir veikia kaip natūralūs vidurius laisvinantys vaistai. Keli vaisiai per dieną -  veiksminga priemonė nuo vidurių užkietėjimo, tačiau reikia būti atsargiems ir nepersistengti su džiovintais vaisiais, nes juose yra nemažai cukraus (atsižvelgiant į mažą jų dydį). Šiam tikslui gali būti vartojami ir linų sėmenys.

Šilti skysčiai - šilti arba kambario temperatūros skysčiai (priešingai nei labai šalti gėrimai), ypač jei tai pirmas puodelis ryte, paprastai paskatina virškinimą. Paprasčiausias būdas padėti sau- išgerti žolelių arbatos ar šilto vandens prieš valgį.

Vanduo - skaiduloms reikia vandens, kad jos praeitų per virškinimo sistemą ir suformuotų išmatas. Po truputį įtraukite į savo mitybos racioną daugiau skaidulų, kad organizmas priprastų prie pokyčių. Didinant vartojamų skaidulų kiekį, tuo pačiu reikėtų didinti ir vandens suvartojimą (ypač kai vartojami skaidulų turintys maisto papildai). Kitu atveju,- geriant nepakankamai vandens, o didinant skaidulų suvartojimą,- galima dar labiau sau pakenkti ir pasunkinti vidurių užkietėjimą. Patartina išgerti 1-2 stiklines vandens kas dvi valandas, geriau prieš valgant arba tarp valgių.

2. Riboti bei atsisakyti šių maisto produktų:

 • „Tuščių kalorijų produktų“: sumažinti ar atsisakyti daug kalorijų, bet mažai skaidulų bei būtinųjų maistinių medžiagų turinčių produktų, tokių kaip: greitas maistas, traškučiai, perdirbta mėsa. Beje, mityba, kurioje dominuoja gyvulinės kilmės maistas (pvz., mėsa, pieno produktai, kiaušiniai), gali sulėtinti žarnyno judesius, nes jame nėra skaidulų.
 • Kepto maisto: greitai paruoštame maiste, keptuose riebaluose, susidaro daug transriebalų („blogųjų“) riebalų, kurie lėtina išmatų tranzito laiką per žarnyną ir sukelia jame uždegimus.
 • Rafinuotų miltų – rafinuoti (balti) miltai, jau gamybos metu yra išvalomi nuo skaidulų, todėl jų vartojimas nepadės pagerinti savijautos ir aprūpinimo skaidulomis. Visuomet geriau rinktis pilno grūdo miltus, avižų ar kitus neišvalytus miltus, kurie savo sudėtyje turi skaidulinių medžiagų.
 • Kofeino - kofeinas daro skirtingą poveikį virškinimui, priklausomai nuo žmogaus. Pagal fiziologinį poveikį didina nerimą (streso lygį). Kai kuriems žmonėms kofeinas gali padidinti šlapimo išsiskyrimą ir vidurių užkietėjimą. Kitiems žmonėms kava padeda pagerinti tuštinimąsi, stimuliuodama žarnyno raumenų susitraukimus. Bet kokiu atveju, kavą reikėtų vartoti saikingai.
 • Alkoholio: dėl padidėjusio šlapimo išsiskyrimo ir skysčių netekimo vartojant alkoholį, tai daro neigiamą įtaką virškinimo sistemai ir taip pat sunkina vidurių užkietėjimą. Norint išvengti dehidratacijos (vandens kiekio organizme sumažėjimo), reikėtų vengti alkoholio, o jį, vartojant saikingai, reikėtų užsigerti vandeniu.

3. Vidurių užkietėjimo prevencijai rekomenduojami maisto papildai

Skaidulų (angl. „Fiber“) maisto papildai - tai didelį kiekį (koncentruoti) skaidulinių medžiagų gaminiai, kurie dažnai būna papildyti ir kitais virškinimo bei kitas organizmo funkcijas aktyvinančiais augaliniais ingredientais (pvz., siekiant platesnio poveikio virškinimo sistemai, detoksikacijai, kūno svoriui, imuninei sistemai, nervų sistemai). Dažniausiai tokių produktų sudėtyje būna balkšvojo gysločio luobelių, kurios efektyviai minkština išmatų turinį. Šiuos maisto papildus geriausiai vartoti prieš valgį (galima ir kelis kartus per dieną), gausiai užsigeriant vandeniu (tuomet skaidulos išsipučia, išbrinksta - taip stimuliuodamos žarnyno sieneles bei greitindamos išmatų pasišalinimą). Sudėtyje esančios kitų rūšių skaidulos (pvz., akacijų sakų, trūkažolių šaknų, inulino) pasižymi teigiamu poveikiu skatinant gerųjų žarnyno bakterijų augimą, taigi yra puiki pagalba imuninei sistemai. Svarbu žinoti, kad skaidulos yra būtinas sveikos mitybos elementas – kasdien su maistu jų būtina suvartoti bent 25g. Kai mitybos pagrindas yra ne augalinė mityba – būtina papildomai vartoti skaidulų maisto papildus.

Gerosios žarnyno bakterijos (probiotikai): norint išvengti virškinimo problemų, būtina palaikyti sveiką žarnyno mikroflorą. Vidurių užkietėjimas visuomet yra ir žarnyno mikrofloros sutrikimas. Todėl naudinga mitybą praturtinti raugintais maisto produktais bei esant poreikiui – papildomai vartoti probiotikus.

Kitos būtinosios medžiagos: šiems tikslams kai kuriais atvejais specialistai papildomai skiria vartoti menkių kepenų aliejų, didelis dozes vitamino C bei tirpaus magnio.

4. Fizinis aktyvumas ir streso valdymas vidurių užkietėjimo prevencijai:

Mankštos svarba:

Fizinis aktyvumas padidina žarnyno raumenų aktyvumą, todėl būtina stenkitės kuo daugiau judėti. Pratimai ypač naudingi gali būti ryte, norint „užvesti“ virškinimo sistemą, sumažinti įtampą ir pakelti savo nuotaiką. Ypač efektyvus pratimas – šokinėjimas, kuris stimuliuoja žarnyno ir limfinę sistemas. Taip pat tempimo pratimai, joga, vaikščiojimas, bėgimas, plaukimas ar šokiai teigiamai veikia žarnyno funkcionavimą.

Streso valdymas ir mažinimas:

Stresas kūne pasireiškia įvairiais būdais, kuriuos ne visada galima jausti: padidėjusi raumenų įtampa, padidėję „streso“ hormonų (pvz., kortizolio) kiekis, kuris didina cukraus kiekį kraujyje, keičia apetitą, sutrikdo virškinimą, pakenkia žarnynui bei daro įtaką skydliaukės ir kitų hormonų veikimui. Stresą malšinantys būdai yra fiziniai užsiėmimai (joga, mankšta, bėgimas), meditacija, vaikščiojimas mišku, skaitymas ar rašymas, šiltos vonios ir atpalaiduojančių eterinių aliejų naudojimas.

Atsargumo priemonės

Vidurių užkietėjimą gali sukelti įvairūs lėtiniai susirgimai (pvz., skydliaukės). Todėl rekomenduotina, kad atsiradimo priežastis nustatytų specialistas.
Magnio trūkumas: Magnis yra elektrolitas, padedantis normaliai funkcionuoti raumenims. Per mažai magnio jūsų racione gali prisidėti prie raumenų įtampos ir pabloginti emocinio streso simptomus.

Kaip išsaugoti regėjimą?

Kaip išsaugoti regėjimą?

Liuteinas ir vitaminas A gali sulėtinti apakimą dėl pigmentinio retinito. Kasdien vartojant liuteiną su vitaminu A, gali sulėtėti regėjimo netekimas, susijęs su pigmentiniu retinitu, teigia JAV mokslininkai. Kasdien vartojant 12 miligramų liuteino...


Užsikimšusias kraujagysles įmanoma išvalyti lazeriu

Užsikimšusias kraujagysles įmanoma išvalyti lazeriu

Mokslininkų komanda iš Kinijos mokslo ir technologijų universiteto sukūrė invazijos į gyvą organizmą nereikalaujantį užsikimšusių kraujagyslių išvalymo metodą, kuriame yra naudojamas specialus lazeris.


Įrodyta, jog kamieninės ląstelės efektyviai padeda ir senyvo amžiaus pacientams

Įrodyta, jog kamieninės ląstelės efektyviai padeda ir senyvo amžiaus pacientams

2013 m. vasario 19 d. JAV, Soltleiksityje, Tarptautinės kraujo ir čiulpų transplantacijos tyrimų centro organizuojamame susitikime mokslininkai pristatė tyrimą, kuriuo parodė, kad kamieninių ląstelių transplantacija vyresnio amžiaus pacientams,...


Krūties vėžys: natūrali pagalba po operacijos

Krūties vėžys: natūrali pagalba po operacijos

Laiku nustatytas krūties vėžys šiais laikais išgydomas, tačiau už savo sveikatą ir geresnę savijautą reikės pakovoti. Džiugu, kad atsiranda vis daugiau natūralių ir efektyvių vaistų, kurie kartu su įprastais gydymo būdais padeda moteriai atgauti...


Homeopatija – ypatingas sveikatos susigrąžinimo būdas

Homeopatija – ypatingas sveikatos susigrąžinimo būdas

Prieš 250 metų atrastas homeopatinis gydymo metodas neturi mados tendencijų, jo tiesos nekinta, o efektyvumu žavisi vis daugiau žmonių. Panašumo dėsniu pagrįstas gydymo būdas turi neabejotiną poveikį. Per daugelį metų ekspertai dar nepastebėjo iš...


Atopinis dermatitas. Kaip išgydyti?

Atopinis dermatitas. Kaip išgydyti?

Pakalbėkime apie efektyvų sprendimą apmalšinti ir išgydyti atopinį dermatitą. Atopinis dermatitas (atopinė egzema) yra lėtinė uždegiminė odos liga, kuri pasiekė epidemines proporcijas visame pasaulyje ir yra vis labiau plinta. Jai būdingas...


DNR nanotechnologija – XXIa. panacėja?

DNR nanotechnologija – XXIa. panacėja?

Visas gyvybės pamatas slepiasi po keturių „raidžių“ (A, T, G, C) kombinacija DNR molekulėje. Iš pradžių buvo nustatyta, kad organizmų požymiai yra paveldimi pagal tam tikrus dėsnius. Vėliau atrasta, kad veiksniai, atsakingi už...


Širdies operacijų metu naudojamas pačių naujagimių virkštelės kraujas

Širdies operacijų metu naudojamas pačių naujagimių virkštelės kraujas

Ukrainoje 14 naujagimių, kuriems jau 22-28 nėštumo savaitę buvo nustatytos įgimtos širdies ligos, iš karto po gimimo buvo atliktos širdies operacijos. Jų metu vietoj donorinio (homologinio) kraujo, buvo naudojamas pačių naujagimių virkštelės kraujas.


Gamtos sukurtas stebuklingas vaistas

Gamtos sukurtas stebuklingas vaistas

Medus – viena iš unikaliausių gamtos dovanų. Jis turi gausybę žmogui reikalingų vitaminų ir mikroelementų. Nuo seniausių laikų medus būdavo ypač vertinamas kaip vaistas. Jį ne tik vartodavo, bet dėdavo ant žaizdų, kad išsivalytų sužaloti...


Nugaros skausmai- osteochondrozė

Nugaros skausmai- osteochondrozė

Kas gi yra nugaros skausmas? Vis daugiau pacientų atveria poliklinikos duris, varginami nugaros skausmų. Osteochondrozė- degeneracinė sąnarių liga, kuri išsivysto tuomet, kai pažeidžiamas stuburo kremzlinis audinystarpslanksteliniai diskai. Šie...


Užmiršusiems poilsį – nuovargio liga

Užmiršusiems poilsį – nuovargio liga

Pasibaigusi vasara ir prasidėjęs naujas darbymečio sezonas ragina priminti apie paslaptingą ligą, pakertančią jaunus, daug dirbančius arba besimokančius ir energija trykštančius 20-40 metų žmones. Istorija: 1980 metų viduryje nedidelį kaimelį JAV...


Inovatyvus venų varikozių gydymas medicininiais klijais - jau atliekamas Baltijos ir Amerikos klinikoje!

Inovatyvus venų varikozių gydymas medicininiais klijais - jau atliekamas Baltijos ir Amerikos klinikoje!

Praėjusių matų rudenį Baltijos ir Amerikos terapijos ir chirurgijos klinikoje pirmą kartą Lietuvoje buvo pristatyta minimaliai invazinė venų varikozių gydymo procedūra – kraujagyslių gydymas medicininiaiis bioklijais.


Vidurius laisvinantys vaistai: kaip jie veikia? Ar visada jų vartojimas saugus?

Vidurius laisvinantys vaistai: kaip jie veikia? Ar visada jų vartojimas saugus?

Laisvinantys vaistai veikia žarnyne, ypač storojoje žarnoje. Jų poveikio mechanizmai labai panašūs: pagausina vandens kiekį išmatose, taip padidindami jų tūrį, išmatos suminkštėja, todėl geriau slenka žarnynu ir darosi lengviau tuštintis. Tačiau...


Giliųjų venų trombozė (GVT) – susirgimas, kuris gali baigtis paciento mirtimi

Giliųjų venų trombozė (GVT) – susirgimas, kuris gali baigtis paciento mirtimi

Lietuvoje per metus suserga iki 5000 žmonių. Kas trečiam vystosi šios ligos komplikacija, kai trombai iš venų keliauja į plaučių arterijas ir sukelia plaučių arterijų emboliją (užsikišimą). Tai dažnai pasibaigia staigia paciento mirtimi....


Stuburo problemos - pretekstas gauti invalidumo pašalpą

Stuburo problemos - pretekstas gauti invalidumo pašalpą

Stuburo ligos yra viena dažniausių nedarbingumo priežasčių. Neretam jos asocijuojasi ir su neįgalumu. Medikai pastebi, kad, patyrę vienokių ar kitokių stuburo problemų, lietuviai vis atkakliau reikalauja invalidumo ir pašalpų. Pasak Klaipėdos...


Modernus venų varikozės gydymas: kelkis ir eik

Modernus venų varikozės gydymas: kelkis ir eik

„Mano kojos pavargo“, – išsprūsta vakare po darbo palaimingai išsitiesus namuose ant sofos. Tokie požymiai kaip kojų nuovargis, skausmas, patinimas, naktimis varginantis mėšlungis nieko gera nežada. Net jei kojų oda lygi, gali...


Chirurgijos pažanga – laparoskopinės operacijos

Chirurgijos pažanga – laparoskopinės operacijos

Sukūrus naują gydymo metodą chirurgijoje – laparoskopines operacijas, iš pradžių buvo manoma, kad jos bus taikomos labai siaurai sričiai. Vėliau, nuolat tobulėjant medicinos technikai, jau buvo pradėta sakyti, kad nėra tokios operacijos,...


Šviesos terapija gali Jums labai padėti

Šviesos terapija gali Jums labai padėti

Ar būna, kad rudenį, žiemą ir ankstyvą pavasarį, kai tamsus paros laikas pailgėjęs, jums pablogėja nuotaika, tampate jautresni, greičiau susierzinate, nuvargstate? Ar tuo metu jūs jaučiatės mažiau darbingi, tingesni, jums trūksta energijos,...


Arbata — kūnui ir sielai

Arbata — kūnui ir sielai

Arbatų rūšių įvairovė skatina domėtis, kuri yra naudingesnė, skanesnė, malonesnė. Provizorės Nijolės Obrikirnės teigimu, arbata — individualus pasirinkimas. Provizorė N. Obrikienė apie arbatas pradeda pasakoti nuo žaliosios arbatos. Ji...


Alkoholis trenkia į smegenis po 6 minučių

Alkoholis trenkia į smegenis po 6 minučių

Vokietijos mokslininkai nustatė, kad alkoholis žmogaus smegenis pasiekia tepraėjus vos 6 minutėms nuo alkoholinio gėrimo suvartojimo. Šis tyrimas pirmą kartą atskleidė, kokie spartūs pokyčiai žmogaus smegenų ląstelėse vyksta vartojant alkoholinius...


Inulino karalienė – varnalėša

Inulino karalienė – varnalėša

Jei kada nors kyla klausimų, kuo žmonės maitinosi, kuo gydėsi, kai kraštą dengė daugiau miškai, nei laukai, kai nebuvo tobulų žemdirbystės padargų, atsakymą duoda gamta: ir be žmogaus malonės ji užaugindavo visko. Reikėjo tik atpažinti ir...


Po venų operacijos atsikėliau ir išėjau... savo kojomis

Po venų operacijos atsikėliau ir išėjau... savo kojomis

„Atrodo, lyg nieko ir nebuvo, tarsi neskaudėjo naktimis“, – negali nuslėpti džiaugsmo penkiasdešimt dvejų metų verslininkas Daivas Remeikis. Jis ir prisiminti nenori apsunkusių, tirpstančių kojų ir baimės, kad vieną dieną dėl...


Sausa burna. Ką patarti pacientui?

Sausa burna. Ką patarti pacientui?

Seilių liaukų gaminamos seilės atlieka daug svarbių fumkcijų: palaiko neutralų burnos pH, yra kalcio ir fosfatų jonų rezervuaras (dantų remineralizacija), saugo burnos gleivinę ir dantis, drėkina, užtikrina normalų kramtymą, rijimą, virškinimą ir...


Kirkšnies išvarža – dažniausia vyrų liga, gydoma chirurginiu būdu

Kirkšnies išvarža – dažniausia vyrų liga, gydoma chirurginiu būdu

Kirkšnies išvaržų operacijos patenka į pasaulyje dažniausiai atliekamų operacijų trejetą. O vyrams tai dažniausiai pasitaikanti liga, kurią reikia gydyti chirurginiu būdu. Statistiniai duomenys rodo, kad kirkšnies išvarža pasitaiko apie 27 proc....


Kataraktos operacijai amžius – ne riba

Kataraktos operacijai amžius – ne riba

Šių dviejų garbaus amžiaus moterų istoriją kaip savą atpažins daugelis vyresnių žmonių. Bėgant metams, pamažu ėmė silpti jų iki tol be priekaištų mačiusios akys. Iš pradžių moterims tai netrukdė, tačiau kuo toliau, tuo labiau regėjimas prastėjo....


Ar lietuviai užsikrečia erkių platinamomis ligomis statistiškai dažniau negu ES šalyse?

Ar lietuviai užsikrečia erkių platinamomis ligomis statistiškai dažniau negu ES šalyse?

Kasmet Europoje registruojama apie 10-12 tūkst. Erkinio encefalito atvejų. Lietuva pakliūna i penketuką ES šalių, kuriose dažniausiai registruojamas erkinis encefalitas. Šiuo metu nėra nei vieno rajono, kuriame nebūtų surinkta erkių užsikrėtusių...


SPORTUOJANČIŲ VAIKŲ LĖTINIAI SKAUSMAI

SPORTUOJANČIŲ VAIKŲ LĖTINIAI SKAUSMAI

Būtų naivu teigti, kad sporte, kaip ir kasdieniniame gyvenime, įmanoma visiškai išvengti traumų bei įvairių kaulų-raumenų sistemos pakenkimų. Tokios suaugusių sportininkų problemos, kaip “šuolininko kelis”, “plaukiko...


Spanguolė — miškų lobis

Spanguolė — miškų lobis

Spanguolių uogas dietologai vadina šiaurės citrinomis, jose gausu vitaminų, antibakterinių, organizmą valančių ir kitų savybių, todėl specialistai jas pataria vartoti ne tik ligotiems, bet ir sveikiems. Spanguolėse gausu organinių rūgščių,...


Klausimai, į kuriuos turite žinoti atsakymą, prieš vizitą pas urologą

Klausimai, į kuriuos turite žinoti atsakymą, prieš vizitą pas urologą

Urologas, tai yra daktaras, kuris dirba su šlapimo takų uždegimais, tikrina vyro vaisingumą, hormonus, poros lytinius santykius. Urologas turi būti tas asmuo, su kuriuo jausitės laisvai, nebijosite klausti Jums rūpimų klausimų. Jei pasirinksite...


Pomidorai – vaistas nuo vėžio

Pomidorai – vaistas nuo vėžio

Paaiškėjo, kad pomidorai buvo nepagrįstai kaltinami purinų ir rūgštynių rūgšties pertekliumi (pomidoruose jų mažiau negu bulvėse ar kitose daržovėse). Todėl dabar gydytojai rekomenduoja valgyti "aukso obuolius" podagra, artritais ir...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9

Spila Spila Spila Spila Spila