Rugpjūčio 9d. Sekmadienis

Vidurių užkietėjimas - kaip jį įveikti

2020 Gegužės 4d.

Vytautas Vasiliauskas,
Gyvensenos medicinos specialistas, vaistininkas

Turite problemų tualete? Jūs ne vieni. Vidurių užkietėjimas yra nepatogi problema milijonams žmonių visame pasaulyje. Nors dauguma žmonių kartais patiria vidurių užkietėjimą, tačiau nustatyta, kad Europoje žmonių, kuriuos vargina lėtinis vidurių užkietėjimas, skaičius siekia iki 17 proc. O tarp vyresnių negu 60 m. amžiaus asmenų šis negalavimas dar dažnesnis – apie 30 proc. Moterims jis pasireiškia dažniau.

Vidurių užkietėjimas ne tik sukelia problemų tualete, bet ir įvarius nemalonius požymius, kurie gali trukti visą dieną, įskaitant pilvo pūtimą, dujų kaupimąsi, apatinės nugaros dalies skausmą ir net nerimą bei nuovargį. Kiekvienais metais vartotojai išleidžia daugybę pinigų vidurius laisvinantiems vaistams, kad padėtų išspręsti šią virškinimo sistemos problemą. Nors iš tiesų tokie vaistai dažniausiai pagrindinių priežasčių neįtakoja,- jie veikia siaurai ir tik tam kartui pagerina savijautą. Be to, tokie vaistai gali sukelti vidurių pūtimą, viduriavimą ir kitus rimtus šalutinius reiškinius.

Vis dėlto yra ir gerų naujienų. Vidurių užkietėjimo dažniausiai galima išvengti ir yra daugybė natūralių vidurių užkietėjimo prevencijos būdų, kurie padės ilgam laikui pagerinti žarnyno funkciją. Nereikia silpnėjančios žarnyno funkcijos priimti kaip normalios senėjimo proceso dalies, kurios mes negalime įtakoti. Mes galime ir privalome rūpintis savo žarnynu.

Kas yra vidurių užkietėjimas?

Vidurių užkietėjimas yra tuštinimosi sutrikimas - sunkumas ištuštinti žarnyną, dažniausiai susijęs su sukietėjusiomis išmatomis. Kitaip tariant, tam tikros priežastys sukelia lėtesnį nei įprasta maisto atliekų (išmatų) judėjimą per virškinamąjį traktą.

Priimta, kad vidurių užkietėjimas kamuoja tuomet, kai tuštinamasi rečiau nei tris kartus per savaitę. Arba kai dėl kietų išmatų pasunkėja tuštinimosi procesas – vyksta skausmingai, neefektyviai, reikia stangintis arba net mechaniškai padėti pašalinti išmatas.

Vidurių užkietėjimo pavojai

Vidurių užkietėjimo negalima ignoruoti – besikartojant vidurių užkietėjimui gali varginti hemorojus (hemorojiniai mazgai), išangės įplyšimai ir kraujavimas, žarnyno uždegimas bei žarnyno gleivinės iškritimas. Kartais sukietėjusios išmatos įstringa storojoje žarnoje ir ši susitraukdama nebepajėgia jų išstumti – susidaro išmatų kamštis. Negydant vidurių užkietėjimo, šis gali virsti lėtiniu, o tai yra vienas svarbių storosios žarnos vėžio riziką didinančių ir visą organizmo medžiagų apykaitą trikdančių faktorių.

Kokie yra vidurių užkietėjimo požymiai?

 • Retesnis, nei įprastai, tuštinimasis. Tuštinimasis turi būti reguliarus. Vieniems žmonėms įprasta tuštintis kelis kartus per dieną, kitiems - tai daryti kas antrą dieną. Svarbu stebėti pokyčius: jei lankymasis tualete tapo retesniu,- tuomet greičiausiai yra vidurių užkietėjimas.
 • Tuštinimasis yra skausmingas ir reikalauja daug pastangų ir laiko. Galbūt net jaučiami pilvo skausmai.
 • Pilvo pūtimas ir dažnas dujų kaupimasis žarnyne.

Kas sukelia vidurių užkietėjimą?

Vidurių užkietėjimo atsiradimui įtaką gali daryti patys įvairiausi veiksniai, tačiau pagrindiniai yra mityba (mitybos įpročiai ir pats maistas, kai su juo gauname per mažai skaidulų/skaidulinių medžiagų), dehidratacija (vandens kiekio organizme sumažėjimas),mažas fizinio aktyvumo / judėjimo lygis bei dažnai patiriamas stresas.

 • Nevisavertė mityba ir nepakankamas skysčių vartojimas: Mityba, kurioje gausu perdirbto maisto produktų, cukraus bei kitų rafinuotų angliavandenių, hidrintų („blogųjų“) riebalų, sintetinių maisto priedų, apsunkina normalų tuštinimąsi. Tokia mityba neaprūpina organizmo pakankamu skaidulų kiekiu. Alkoholis, be to dar didina skysčių trūkumą organizme.
 • Stresas: Didelis streso kiekis keičia hormonų ir neuromediatorių (nervinius impulsus pernešančių cheminių junginių) gamybą, o tai tiesiogiai įtakoja raumenų įtempimą, uždegimus, fermentų gamybą ir bendrai visų virškinimo funkcijų slopinimą.
 • Fizinis neaktyvumas/nejudrumas ir netaisyklingas kvėpavimas: mankšta padeda pagerinti kraujotaką, padeda valdyti stresą, padeda normalizuoti dubens raumenų funkciją ir sustiprina virškinamojo trakto raumenis. Taisyklingas pilvinis kvėpavimas tiesiogiai „masažuoja“ žarnyną ir teigiamai veikia dubens raumenis.
 • Kai kurių vaistų neigiamas poveikis: Kai kurie vaistai gali sukelti vidurių užkietėjimą, įskaitant antidepresantus, priešalerginius vaistus, nesteroidinius priešuždegiminius vaistus, antacidinius (su kalciu) vaistus, kalcio bei geležies papildus, diuretikus (šlapimą varančius), kai kuriuos kitus ŠKL vaistus bei kai kuriuos antibiotikus.
 • Žarnyno mikrofloros pusiausvyros sutrikimas: gerosios žarnyno bakterijos (probiotikai), gyvenančios virškinimo trakte, padeda sureguliuoti žarnyno funkciją. Viena iš priežasčių, kodėl skaidulinės medžiagos yra tokios svarbios žarnyno sveikatai, yra tai, kad jos yra gerųjų žarnyno bakterijų maisto šaltinis, leidžiantis šioms bakterijoms klestėti.
 • Blogi tuštinimosi įpročiai: Netaisyklinga padėtis sėdint ant klozeto, bei per ilgas sėdėjimas tualete, tuštinimosi noro nuslopinimas (ilgai neinant į tualetą).
 • Poilsio trūkumas: Nekokybiškas miegas, išsibalansavimas po ilgų skrydžių, kelionių metu. Šie veiksniai didina stresą ir gali sulėtinti virškinimo sistemos procesus, sukelti vidurių užkietėjimą.
 • Įvairių organizmui būtinų maistinių medžiagų trūkumas (ypač skaidulinių medžiagų, magnio, B gr. ir C vitaminų).

Kaip išvengti vidurių užkietėjimo?

Prevencinės priemonės, galinčios padėti esant vidurių užkietėjimui:

1. Valgyti šiuos maisto produktus:

Maistas, kuriame daug skaidulinių medžiagų - į savo dienos racioną įtraukti daugiau augalinės kilmės maisto, ypač turinčio daug skaidulų (pvz., žali vaisiai ir daržovės, ankštiniai augalai, įvairios sėklos, grūdai).

Žalios lapinės daržovės - jose ne tik gausu skaidulinių medžiagų (ląstelienos), jos taip pat yra geras magnio šaltinis, kuris gali pagelbėti esant vidurių užkietėjimui. Kadangi žalios lapinės daržovės turi mažai kalorijų, daug vandens ir jose yra gausu maistinių medžiagų, idealiu atveju šias daržoves reikėtų vartoti kasdien.

Slyvos, kiviai ir figos - šie vaisiai turi daug skaidulų ir veikia kaip natūralūs vidurius laisvinantys vaistai. Keli vaisiai per dieną -  veiksminga priemonė nuo vidurių užkietėjimo, tačiau reikia būti atsargiems ir nepersistengti su džiovintais vaisiais, nes juose yra nemažai cukraus (atsižvelgiant į mažą jų dydį). Šiam tikslui gali būti vartojami ir linų sėmenys.

Šilti skysčiai - šilti arba kambario temperatūros skysčiai (priešingai nei labai šalti gėrimai), ypač jei tai pirmas puodelis ryte, paprastai paskatina virškinimą. Paprasčiausias būdas padėti sau- išgerti žolelių arbatos ar šilto vandens prieš valgį.

Vanduo - skaiduloms reikia vandens, kad jos praeitų per virškinimo sistemą ir suformuotų išmatas. Po truputį įtraukite į savo mitybos racioną daugiau skaidulų, kad organizmas priprastų prie pokyčių. Didinant vartojamų skaidulų kiekį, tuo pačiu reikėtų didinti ir vandens suvartojimą (ypač kai vartojami skaidulų turintys maisto papildai). Kitu atveju,- geriant nepakankamai vandens, o didinant skaidulų suvartojimą,- galima dar labiau sau pakenkti ir pasunkinti vidurių užkietėjimą. Patartina išgerti 1-2 stiklines vandens kas dvi valandas, geriau prieš valgant arba tarp valgių.

2. Riboti bei atsisakyti šių maisto produktų:

 • „Tuščių kalorijų produktų“: sumažinti ar atsisakyti daug kalorijų, bet mažai skaidulų bei būtinųjų maistinių medžiagų turinčių produktų, tokių kaip: greitas maistas, traškučiai, perdirbta mėsa. Beje, mityba, kurioje dominuoja gyvulinės kilmės maistas (pvz., mėsa, pieno produktai, kiaušiniai), gali sulėtinti žarnyno judesius, nes jame nėra skaidulų.
 • Kepto maisto: greitai paruoštame maiste, keptuose riebaluose, susidaro daug transriebalų („blogųjų“) riebalų, kurie lėtina išmatų tranzito laiką per žarnyną ir sukelia jame uždegimus.
 • Rafinuotų miltų – rafinuoti (balti) miltai, jau gamybos metu yra išvalomi nuo skaidulų, todėl jų vartojimas nepadės pagerinti savijautos ir aprūpinimo skaidulomis. Visuomet geriau rinktis pilno grūdo miltus, avižų ar kitus neišvalytus miltus, kurie savo sudėtyje turi skaidulinių medžiagų.
 • Kofeino - kofeinas daro skirtingą poveikį virškinimui, priklausomai nuo žmogaus. Pagal fiziologinį poveikį didina nerimą (streso lygį). Kai kuriems žmonėms kofeinas gali padidinti šlapimo išsiskyrimą ir vidurių užkietėjimą. Kitiems žmonėms kava padeda pagerinti tuštinimąsi, stimuliuodama žarnyno raumenų susitraukimus. Bet kokiu atveju, kavą reikėtų vartoti saikingai.
 • Alkoholio: dėl padidėjusio šlapimo išsiskyrimo ir skysčių netekimo vartojant alkoholį, tai daro neigiamą įtaką virškinimo sistemai ir taip pat sunkina vidurių užkietėjimą. Norint išvengti dehidratacijos (vandens kiekio organizme sumažėjimo), reikėtų vengti alkoholio, o jį, vartojant saikingai, reikėtų užsigerti vandeniu.

3. Vidurių užkietėjimo prevencijai rekomenduojami maisto papildai

Skaidulų (angl. „Fiber“) maisto papildai - tai didelį kiekį (koncentruoti) skaidulinių medžiagų gaminiai, kurie dažnai būna papildyti ir kitais virškinimo bei kitas organizmo funkcijas aktyvinančiais augaliniais ingredientais (pvz., siekiant platesnio poveikio virškinimo sistemai, detoksikacijai, kūno svoriui, imuninei sistemai, nervų sistemai). Dažniausiai tokių produktų sudėtyje būna balkšvojo gysločio luobelių, kurios efektyviai minkština išmatų turinį. Šiuos maisto papildus geriausiai vartoti prieš valgį (galima ir kelis kartus per dieną), gausiai užsigeriant vandeniu (tuomet skaidulos išsipučia, išbrinksta - taip stimuliuodamos žarnyno sieneles bei greitindamos išmatų pasišalinimą). Sudėtyje esančios kitų rūšių skaidulos (pvz., akacijų sakų, trūkažolių šaknų, inulino) pasižymi teigiamu poveikiu skatinant gerųjų žarnyno bakterijų augimą, taigi yra puiki pagalba imuninei sistemai. Svarbu žinoti, kad skaidulos yra būtinas sveikos mitybos elementas – kasdien su maistu jų būtina suvartoti bent 25g. Kai mitybos pagrindas yra ne augalinė mityba – būtina papildomai vartoti skaidulų maisto papildus.

Gerosios žarnyno bakterijos (probiotikai): norint išvengti virškinimo problemų, būtina palaikyti sveiką žarnyno mikroflorą. Vidurių užkietėjimas visuomet yra ir žarnyno mikrofloros sutrikimas. Todėl naudinga mitybą praturtinti raugintais maisto produktais bei esant poreikiui – papildomai vartoti probiotikus.

Kitos būtinosios medžiagos: šiems tikslams kai kuriais atvejais specialistai papildomai skiria vartoti menkių kepenų aliejų, didelis dozes vitamino C bei tirpaus magnio.

4. Fizinis aktyvumas ir streso valdymas vidurių užkietėjimo prevencijai:

Mankštos svarba:

Fizinis aktyvumas padidina žarnyno raumenų aktyvumą, todėl būtina stenkitės kuo daugiau judėti. Pratimai ypač naudingi gali būti ryte, norint „užvesti“ virškinimo sistemą, sumažinti įtampą ir pakelti savo nuotaiką. Ypač efektyvus pratimas – šokinėjimas, kuris stimuliuoja žarnyno ir limfinę sistemas. Taip pat tempimo pratimai, joga, vaikščiojimas, bėgimas, plaukimas ar šokiai teigiamai veikia žarnyno funkcionavimą.

Streso valdymas ir mažinimas:

Stresas kūne pasireiškia įvairiais būdais, kuriuos ne visada galima jausti: padidėjusi raumenų įtampa, padidėję „streso“ hormonų (pvz., kortizolio) kiekis, kuris didina cukraus kiekį kraujyje, keičia apetitą, sutrikdo virškinimą, pakenkia žarnynui bei daro įtaką skydliaukės ir kitų hormonų veikimui. Stresą malšinantys būdai yra fiziniai užsiėmimai (joga, mankšta, bėgimas), meditacija, vaikščiojimas mišku, skaitymas ar rašymas, šiltos vonios ir atpalaiduojančių eterinių aliejų naudojimas.

Atsargumo priemonės

Vidurių užkietėjimą gali sukelti įvairūs lėtiniai susirgimai (pvz., skydliaukės). Todėl rekomenduotina, kad atsiradimo priežastis nustatytų specialistas.
Magnio trūkumas: Magnis yra elektrolitas, padedantis normaliai funkcionuoti raumenims. Per mažai magnio jūsų racione gali prisidėti prie raumenų įtampos ir pabloginti emocinio streso simptomus.


Medus gydo daugelį ligų

Medus gydo daugelį ligų

Sergant skrandžio opalige reikia 1 valandą prieš valgį išgerti tirpalo, paruošto iš 1 arbatinio šaukštelio medaus ir 1 stiklinės kambario temperatūros vandens. Šis tirpalas tinka ir sergant gastritu, tik reikia jį papildyti šaukšteliu žiedadulkių....


Vasario 4-oji – pasaulinė kovos su vėžiu diena

Vasario 4-oji – pasaulinė kovos su vėžiu diena

Visame pasaulyje mirčių nuo vėžio skaičius užima 2-trą vietą po širdies ir kraujagyslių ligų. Daugiau 190 žmonių iš 100 000 gyventojų nuo šios ligos kasmet miršta ir Lietuvoje. Iš tiesų vėžiu mes vadiname apie 100 skirtingų susirgimų, kuriuos...


Alergiškas dulkėms? Gyvūnams? Dulkių erkėms? Kenti nuo šienligės? Švokštimo? Čiaudulio? Niežulio?

Alergiškas dulkėms? Gyvūnams? Dulkių erkėms? Kenti nuo šienligės? Švokštimo? Čiaudulio? Niežulio?

Pagal Karališkojo vidaus ligų gydytojų koledžo duomenis, Jungtinėje Karalystėje yra 18mln. nuo alergijos kenčiančių žmonių ir iki 100.000 visą dieną dirbančių alergijos specialistų, sprendžiančių jų problemas! Bio-life HomeCare Range (Bio-life...


Nerimas dėl išsiplėtusių venų veja moteris į gydytojų kabinetus

Nerimas dėl išsiplėtusių venų veja moteris į gydytojų kabinetus

Išsiplėtusios kojų venos vargina daugelį moterų. Vienos kenčia dėl kojų patinimo, nuolatinio nuovargio ar skausmo, kitos – jaučia estetinį diskomfortą. Pavasaris - tinkamiausias laikas pasirūpinti savo sveikata ir grožiu. Flebologijos centre...


Užmiršusiems poilsį – nuovargio liga

Užmiršusiems poilsį – nuovargio liga

Pasibaigusi vasara ir prasidėjęs naujas darbymečio sezonas ragina priminti apie paslaptingą ligą, pakertančią jaunus, daug dirbančius arba besimokančius ir energija trykštančius 20-40 metų žmones. Istorija: 1980 metų viduryje nedidelį kaimelį JAV...


Šlapimo nelaikymas ( inkontinencija ): stigma tizacija ir profilaktika

Šlapimo nelaikymas ( inkontinencija ): stigma tizacija ir profilaktika

Šlapimo nelaikymas (inkontinencija) buvo aprašytas jau Senovės Egipte, Imhotempo papiruse (apie 2700 m. pr. Kr.). Hipokratas savo darbuose aprašė nevalingą šlapimo tekėjimą, prasidedantį po sunkaus gimdymo. Avicena minėjo moterų šlapimo nelaikymą,...


Kokia tikimybė, kad turite „neprašytų svečių“:

Kokia tikimybė, kad turite „neprašytų svečių“:

Jei 5 kartus atsakėte taip, galite įtarti, kad turite parazitų. Tik neišsigaskite. Praktiškai visų helmintų galima atsikratyti, jei to imtis kompleksiškai ir profesionaliai.


Česnakas – istorinis dopingas ir antibiotikas

Česnakas – istorinis dopingas ir antibiotikas

Mūsų eros pradžioje Romos imperatorius Neronas išleido įsakymą, kuriuo nurodė legionų kariams skirti daugiau česnakų, kad šie būtų stipresni ir kovingesni. Apie česnako vaistines savybes prirašyta tiek daug ir taip seniai, kad tarp naminių augalų...


Procedūra nuo strijų Fusion Mesotherapy® adatinio volelio metodu

Procedūra nuo strijų Fusion Mesotherapy® adatinio volelio metodu

Strijos - tai siauri, šviesiai ar melsvai rausvos spalvos ruoželiai odoje. Strijų gali būti bet kur kūne, ten kur tempiasi oda; dažniausiai jų būna krūtų, pilvo, sėdmenų, šlaunų srityse. Didžiausias pavojus atsirasti strijoms yra nėštumo, brendimo...


Dažniausios žarnyno infekcijų protrūkių priežastys – rotavirusai ir salmonelės

Dažniausios žarnyno infekcijų protrūkių priežastys – rotavirusai ir salmonelės

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, pernai buvo užregistruota daugiau nei 19 tūkst. žarnyno infekcinių ligų atvejų. Dažniausiai buvo registruojami pavieniai šių ligų atvejai, tačiau kaip ir kasmet neišvengta protrūkių.


Žalieji žirneliai - vitaminų slėptuvė

Žalieji žirneliai - vitaminų slėptuvė

Gamta siūlo žaliuosius žirnelius kaip skanų maistą ir kaip sveikatai naudingą produktą. Mišrainei, kepsniams, padažams žirneliai suteikia gardumo, o žirnių miltai ar nuoviras atstoja vaistus ir net mažina riziką susirgti vėžiu. Žirnelių galima...


Viena labiausiai nenuspėjamų širdies ligų – miokarditas

Viena labiausiai nenuspėjamų širdies ligų – miokarditas

Miokarditas – virusinė infekcija, sukelianti širdies raumens uždegimą ir ją pažeidžianti. Tai, ko gero, yra viena labiausiai nenuspėjamų širdies ligų. Šių metų pavasarį visame pasaulyje nuskambėjo tragiška jaunos 23-ejų metų britės Catherine...


VASAROS IŠBANDYMAI ODAI

VASAROS IŠBANDYMAI ODAI

Vasarą, besistengdamos parodyti saulutei kuo daugiau nuogo kūno, dažnai pamirštame, kad ši, deja, būna ir klastinga, o rudenį staiga pamatome, kad oda nusėta pigmentinėmis dėmėmis, praradusi elastingumą, išryškėję raukšlės ir kapiliarai. Ką...


Kompresinė terapija venų ligų atveju

Kompresinė terapija venų ligų atveju

Taip vadinamų „kojų arba venų ligų“ gydymas dažnai yra ilgas ir reikalaujantis didelės kantrybės. Todėl su šiuo faktu ne visiems pacientams yra paprasta susitaikyti. Dažnas netiksliai vykdo gydytojų nurodymus ar visai nutraukia gydymą....


Kaip veikia kompresinis bintavimas?

Kaip veikia kompresinis bintavimas?

Suprasti kompresinio bintavimo veikimo principą ir naudą nesudėtinga. Koja stipriai apspaudžiama taip, kad patologiškai išsiplėtusios venos yra priverstos susitraukti. Tokiu būdu, venų pompos gali vėl užsidaryti, taip padidindamos kraujo takumo...


Cerebrinio paralyžiaus gydymui naudotas virkštelės kraujas

Cerebrinio paralyžiaus gydymui naudotas virkštelės kraujas

Eliza (Elisa Rudgers) pasakoja, jog kol ji laukėsi sūnelio Rydro (Rydr) „nėštumas buvo tiesiog nuostabus“. Visą nėštumo laikotarpį buvo atliekami prenataliniai testai, kurių rezultatai taip pat buvo geri. Bet taip jau susiklostė, kad...


BIOFIRST klinikoje – gyd. kardiologės konsultacijos ir naujas pažangiausias echoskopas „Siemens Acuson X300“

BIOFIRST klinikoje – gyd. kardiologės konsultacijos ir naujas pažangiausias echoskopas „Siemens Acuson X300“

Atvira pažangai ir naujovėms BIOFIRST klinika įsigijo modernų ultragarsinės diagnostikos aparatą SIEMENS ACUSON X300 (PREMIUM EDITION), specialiai pritaikytą širdies ir kraujagyslių sistemos tyrimams bei ligų diagnostikai. Prie klinikos...


Atopinis dermatitas. Kaip išgydyti?

Atopinis dermatitas. Kaip išgydyti?

Pakalbėkime apie efektyvų sprendimą apmalšinti ir išgydyti atopinį dermatitą. Atopinis dermatitas (atopinė egzema) yra lėtinė uždegiminė odos liga, kuri pasiekė epidemines proporcijas visame pasaulyje ir yra vis labiau plinta. Jai būdingas...


Gražios ir sveikos kojos

Gražios ir sveikos kojos

Venų varikozė – tai ne tik grožio, bet ir sveikatos priešas, kurios tikisi išvengti ne tik moterys, bet ir vyrai. Deja, vien tikėtis stebuklo, kad niekada nesusidursite su šia problema ar ji praeis savaime, neužtenka. Kraujagyslių chirurgas,...


Haloterapija-kvėpavimas jūros druskomis

Haloterapija-kvėpavimas jūros druskomis

Gydymo druskų garais pradžia laikytina jau XVIII a. vidurys. Felixas Botchowskis, Lenkijos sveikatos pareigūnas pastebėjo, kad druskų kasyklų darbuotojai retai arba visai neserga plaučių ligomis.Greitai apie druskų poveikį gydant plaučių ligas...


Šalčio terapija

Šalčio terapija

Krioterapija – tai gydymas šalčiu, kurio poveikis grindžiamas šalčio įtaka audiniams, ląstelėms, medžiagų apykaitai, kraujotakos ir nervų sistemai. Šaltis reguliuoja raumenų tonusą, mažina skausmą ir uždegimą. Tai svarbus gydymo metodas,...


Ko nežino moterys apie moterų ligas

Ko nežino moterys apie moterų ligas

Ikivėžinė gimdos kaklelio liga Tai gimdos kaklelio epitelio augimo ir formavimosi anomaliniai pakitimai, matomi tik mikroskopu. Ikivėžinė gimdos kaklelio liga medicinoje vadinama displazija arba intraepiteline gimdos kaklelio neoplazija (CIN)....


Šlapimo nelaikymas vargina vyrus ir moteris

Šlapimo nelaikymas vargina vyrus ir moteris

Šlapimo nelaikymas – nevalingas, nekontroliuojamas šlapimo ištekėjimas, atsirandantis dėl šlapimo pūslės kontrolės praradimo. Žmogaus šlapimo pūslėje vidutiniškai telpa apie 500 ml šlapimo. Pirmi prisipildymo signalai atsiranda, kai...


Natūralus klubo sąnarys iš kamieninių ląstelių pacientus turėtų pasiekti per dešimtmetį

Natūralus klubo sąnarys iš kamieninių ląstelių pacientus turėtų pasiekti per dešimtmetį

Klubo sąnario susidėvėjimas gali ženkliai paveikti gyvenimo kokybę bet kokio amžiaus žmonėms, nors dažniausiai sąnario skausmai kamuoja vyresnio ir senyvo amžiaus žmones. Pradžioje jie sukelia tik lengvus nepatogumus, bet palaipsniui išauga į...


Vėžys spaudžiamas į kampą

Vėžys spaudžiamas į kampą

Nesibaigiančioje kovoje su vėžiu naudojami patys moderniausi medicinos prietaisai bei metodai. Lietuvos mokslininkai tyrinėja sudėtingas baltymų molekules - vadinamuosius biožymenis, kurie it šnipai demaskuoja vėžio ląsteles ir tiksliai praneša...


Ar užaugs ąžuolais?

Ar užaugs ąžuolais?

Kad ir kaip besistengtume sveikai gyventi ir rūpintis savo bei savo vaikų sveikata, statistiniai duomenys liudija, kad mūsų atžalos auga anaiptol ne tokios sveikos kaip norėtųsi. Beveik kas antrą pradinuką vargina sutrikusi laikysena, vienas iš...


Mokslininkai patvirtina karotenoidų naudą akims

Mokslininkai patvirtina karotenoidų naudą akims

Karotenoidai yra natūralios dažančios medžiagos, kurios suteikia geltoną, oranžinę ir raudoną spalvas kuo įvairiausiems vaisiams ir daržovėms. Šios medžiagos taip pat veikia kaip antioksidantai, padedantys apsaugoti žmogaus organizmo ląsteles nuo...


Ilgaamžiškumas – tai tik svajonė?

Ilgaamžiškumas – tai tik svajonė?

XXI-as amžius – tai aukso amžius įvairioms kompanijoms, „parduodančioms žmogui jaunystę“ – kiekvieną dieną galime išgirsti reklamų, kuriose kalbama apie „nuostabius“ produktus stabdančius senėjimą: įvairūs...


Alginatinio tvarsčio Sorbalgon naudojimas

Alginatinio tvarsčio Sorbalgon naudojimas

Pirmuosius mokslinius darbus, susijusius su alginatų ekstrakcija iš rudųjų jūros dumblių, XIX a. pabaigoje pateikė chemikas E. C. Stanfordas. Jis nustatė, kad alginatai pasižymi savybėmis sulaikyti tirštus skysčius ir sudaryti gelio konsistencijos...


Alkoholis trenkia į smegenis po 6 minučių

Alkoholis trenkia į smegenis po 6 minučių

Vokietijos mokslininkai nustatė, kad alkoholis žmogaus smegenis pasiekia tepraėjus vos 6 minutėms nuo alkoholinio gėrimo suvartojimo. Šis tyrimas pirmą kartą atskleidė, kokie spartūs pokyčiai žmogaus smegenų ląstelėse vyksta vartojant alkoholinius...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9