Spalio 24d. Šeštadienis

Vidurių užkietėjimas - kaip jį įveikti

2020 Gegužės 4d.

Vytautas Vasiliauskas,
Gyvensenos medicinos specialistas, vaistininkas

Turite problemų tualete? Jūs ne vieni. Vidurių užkietėjimas yra nepatogi problema milijonams žmonių visame pasaulyje. Nors dauguma žmonių kartais patiria vidurių užkietėjimą, tačiau nustatyta, kad Europoje žmonių, kuriuos vargina lėtinis vidurių užkietėjimas, skaičius siekia iki 17 proc. O tarp vyresnių negu 60 m. amžiaus asmenų šis negalavimas dar dažnesnis – apie 30 proc. Moterims jis pasireiškia dažniau.

Vidurių užkietėjimas ne tik sukelia problemų tualete, bet ir įvarius nemalonius požymius, kurie gali trukti visą dieną, įskaitant pilvo pūtimą, dujų kaupimąsi, apatinės nugaros dalies skausmą ir net nerimą bei nuovargį. Kiekvienais metais vartotojai išleidžia daugybę pinigų vidurius laisvinantiems vaistams, kad padėtų išspręsti šią virškinimo sistemos problemą. Nors iš tiesų tokie vaistai dažniausiai pagrindinių priežasčių neįtakoja,- jie veikia siaurai ir tik tam kartui pagerina savijautą. Be to, tokie vaistai gali sukelti vidurių pūtimą, viduriavimą ir kitus rimtus šalutinius reiškinius.

Vis dėlto yra ir gerų naujienų. Vidurių užkietėjimo dažniausiai galima išvengti ir yra daugybė natūralių vidurių užkietėjimo prevencijos būdų, kurie padės ilgam laikui pagerinti žarnyno funkciją. Nereikia silpnėjančios žarnyno funkcijos priimti kaip normalios senėjimo proceso dalies, kurios mes negalime įtakoti. Mes galime ir privalome rūpintis savo žarnynu.

Kas yra vidurių užkietėjimas?

Vidurių užkietėjimas yra tuštinimosi sutrikimas - sunkumas ištuštinti žarnyną, dažniausiai susijęs su sukietėjusiomis išmatomis. Kitaip tariant, tam tikros priežastys sukelia lėtesnį nei įprasta maisto atliekų (išmatų) judėjimą per virškinamąjį traktą.

Priimta, kad vidurių užkietėjimas kamuoja tuomet, kai tuštinamasi rečiau nei tris kartus per savaitę. Arba kai dėl kietų išmatų pasunkėja tuštinimosi procesas – vyksta skausmingai, neefektyviai, reikia stangintis arba net mechaniškai padėti pašalinti išmatas.

Vidurių užkietėjimo pavojai

Vidurių užkietėjimo negalima ignoruoti – besikartojant vidurių užkietėjimui gali varginti hemorojus (hemorojiniai mazgai), išangės įplyšimai ir kraujavimas, žarnyno uždegimas bei žarnyno gleivinės iškritimas. Kartais sukietėjusios išmatos įstringa storojoje žarnoje ir ši susitraukdama nebepajėgia jų išstumti – susidaro išmatų kamštis. Negydant vidurių užkietėjimo, šis gali virsti lėtiniu, o tai yra vienas svarbių storosios žarnos vėžio riziką didinančių ir visą organizmo medžiagų apykaitą trikdančių faktorių.

Kokie yra vidurių užkietėjimo požymiai?

 • Retesnis, nei įprastai, tuštinimasis. Tuštinimasis turi būti reguliarus. Vieniems žmonėms įprasta tuštintis kelis kartus per dieną, kitiems - tai daryti kas antrą dieną. Svarbu stebėti pokyčius: jei lankymasis tualete tapo retesniu,- tuomet greičiausiai yra vidurių užkietėjimas.
 • Tuštinimasis yra skausmingas ir reikalauja daug pastangų ir laiko. Galbūt net jaučiami pilvo skausmai.
 • Pilvo pūtimas ir dažnas dujų kaupimasis žarnyne.

Kas sukelia vidurių užkietėjimą?

Vidurių užkietėjimo atsiradimui įtaką gali daryti patys įvairiausi veiksniai, tačiau pagrindiniai yra mityba (mitybos įpročiai ir pats maistas, kai su juo gauname per mažai skaidulų/skaidulinių medžiagų), dehidratacija (vandens kiekio organizme sumažėjimas),mažas fizinio aktyvumo / judėjimo lygis bei dažnai patiriamas stresas.

 • Nevisavertė mityba ir nepakankamas skysčių vartojimas: Mityba, kurioje gausu perdirbto maisto produktų, cukraus bei kitų rafinuotų angliavandenių, hidrintų („blogųjų“) riebalų, sintetinių maisto priedų, apsunkina normalų tuštinimąsi. Tokia mityba neaprūpina organizmo pakankamu skaidulų kiekiu. Alkoholis, be to dar didina skysčių trūkumą organizme.
 • Stresas: Didelis streso kiekis keičia hormonų ir neuromediatorių (nervinius impulsus pernešančių cheminių junginių) gamybą, o tai tiesiogiai įtakoja raumenų įtempimą, uždegimus, fermentų gamybą ir bendrai visų virškinimo funkcijų slopinimą.
 • Fizinis neaktyvumas/nejudrumas ir netaisyklingas kvėpavimas: mankšta padeda pagerinti kraujotaką, padeda valdyti stresą, padeda normalizuoti dubens raumenų funkciją ir sustiprina virškinamojo trakto raumenis. Taisyklingas pilvinis kvėpavimas tiesiogiai „masažuoja“ žarnyną ir teigiamai veikia dubens raumenis.
 • Kai kurių vaistų neigiamas poveikis: Kai kurie vaistai gali sukelti vidurių užkietėjimą, įskaitant antidepresantus, priešalerginius vaistus, nesteroidinius priešuždegiminius vaistus, antacidinius (su kalciu) vaistus, kalcio bei geležies papildus, diuretikus (šlapimą varančius), kai kuriuos kitus ŠKL vaistus bei kai kuriuos antibiotikus.
 • Žarnyno mikrofloros pusiausvyros sutrikimas: gerosios žarnyno bakterijos (probiotikai), gyvenančios virškinimo trakte, padeda sureguliuoti žarnyno funkciją. Viena iš priežasčių, kodėl skaidulinės medžiagos yra tokios svarbios žarnyno sveikatai, yra tai, kad jos yra gerųjų žarnyno bakterijų maisto šaltinis, leidžiantis šioms bakterijoms klestėti.
 • Blogi tuštinimosi įpročiai: Netaisyklinga padėtis sėdint ant klozeto, bei per ilgas sėdėjimas tualete, tuštinimosi noro nuslopinimas (ilgai neinant į tualetą).
 • Poilsio trūkumas: Nekokybiškas miegas, išsibalansavimas po ilgų skrydžių, kelionių metu. Šie veiksniai didina stresą ir gali sulėtinti virškinimo sistemos procesus, sukelti vidurių užkietėjimą.
 • Įvairių organizmui būtinų maistinių medžiagų trūkumas (ypač skaidulinių medžiagų, magnio, B gr. ir C vitaminų).

Kaip išvengti vidurių užkietėjimo?

Prevencinės priemonės, galinčios padėti esant vidurių užkietėjimui:

1. Valgyti šiuos maisto produktus:

Maistas, kuriame daug skaidulinių medžiagų - į savo dienos racioną įtraukti daugiau augalinės kilmės maisto, ypač turinčio daug skaidulų (pvz., žali vaisiai ir daržovės, ankštiniai augalai, įvairios sėklos, grūdai).

Žalios lapinės daržovės - jose ne tik gausu skaidulinių medžiagų (ląstelienos), jos taip pat yra geras magnio šaltinis, kuris gali pagelbėti esant vidurių užkietėjimui. Kadangi žalios lapinės daržovės turi mažai kalorijų, daug vandens ir jose yra gausu maistinių medžiagų, idealiu atveju šias daržoves reikėtų vartoti kasdien.

Slyvos, kiviai ir figos - šie vaisiai turi daug skaidulų ir veikia kaip natūralūs vidurius laisvinantys vaistai. Keli vaisiai per dieną -  veiksminga priemonė nuo vidurių užkietėjimo, tačiau reikia būti atsargiems ir nepersistengti su džiovintais vaisiais, nes juose yra nemažai cukraus (atsižvelgiant į mažą jų dydį). Šiam tikslui gali būti vartojami ir linų sėmenys.

Šilti skysčiai - šilti arba kambario temperatūros skysčiai (priešingai nei labai šalti gėrimai), ypač jei tai pirmas puodelis ryte, paprastai paskatina virškinimą. Paprasčiausias būdas padėti sau- išgerti žolelių arbatos ar šilto vandens prieš valgį.

Vanduo - skaiduloms reikia vandens, kad jos praeitų per virškinimo sistemą ir suformuotų išmatas. Po truputį įtraukite į savo mitybos racioną daugiau skaidulų, kad organizmas priprastų prie pokyčių. Didinant vartojamų skaidulų kiekį, tuo pačiu reikėtų didinti ir vandens suvartojimą (ypač kai vartojami skaidulų turintys maisto papildai). Kitu atveju,- geriant nepakankamai vandens, o didinant skaidulų suvartojimą,- galima dar labiau sau pakenkti ir pasunkinti vidurių užkietėjimą. Patartina išgerti 1-2 stiklines vandens kas dvi valandas, geriau prieš valgant arba tarp valgių.

2. Riboti bei atsisakyti šių maisto produktų:

 • „Tuščių kalorijų produktų“: sumažinti ar atsisakyti daug kalorijų, bet mažai skaidulų bei būtinųjų maistinių medžiagų turinčių produktų, tokių kaip: greitas maistas, traškučiai, perdirbta mėsa. Beje, mityba, kurioje dominuoja gyvulinės kilmės maistas (pvz., mėsa, pieno produktai, kiaušiniai), gali sulėtinti žarnyno judesius, nes jame nėra skaidulų.
 • Kepto maisto: greitai paruoštame maiste, keptuose riebaluose, susidaro daug transriebalų („blogųjų“) riebalų, kurie lėtina išmatų tranzito laiką per žarnyną ir sukelia jame uždegimus.
 • Rafinuotų miltų – rafinuoti (balti) miltai, jau gamybos metu yra išvalomi nuo skaidulų, todėl jų vartojimas nepadės pagerinti savijautos ir aprūpinimo skaidulomis. Visuomet geriau rinktis pilno grūdo miltus, avižų ar kitus neišvalytus miltus, kurie savo sudėtyje turi skaidulinių medžiagų.
 • Kofeino - kofeinas daro skirtingą poveikį virškinimui, priklausomai nuo žmogaus. Pagal fiziologinį poveikį didina nerimą (streso lygį). Kai kuriems žmonėms kofeinas gali padidinti šlapimo išsiskyrimą ir vidurių užkietėjimą. Kitiems žmonėms kava padeda pagerinti tuštinimąsi, stimuliuodama žarnyno raumenų susitraukimus. Bet kokiu atveju, kavą reikėtų vartoti saikingai.
 • Alkoholio: dėl padidėjusio šlapimo išsiskyrimo ir skysčių netekimo vartojant alkoholį, tai daro neigiamą įtaką virškinimo sistemai ir taip pat sunkina vidurių užkietėjimą. Norint išvengti dehidratacijos (vandens kiekio organizme sumažėjimo), reikėtų vengti alkoholio, o jį, vartojant saikingai, reikėtų užsigerti vandeniu.

3. Vidurių užkietėjimo prevencijai rekomenduojami maisto papildai

Skaidulų (angl. „Fiber“) maisto papildai - tai didelį kiekį (koncentruoti) skaidulinių medžiagų gaminiai, kurie dažnai būna papildyti ir kitais virškinimo bei kitas organizmo funkcijas aktyvinančiais augaliniais ingredientais (pvz., siekiant platesnio poveikio virškinimo sistemai, detoksikacijai, kūno svoriui, imuninei sistemai, nervų sistemai). Dažniausiai tokių produktų sudėtyje būna balkšvojo gysločio luobelių, kurios efektyviai minkština išmatų turinį. Šiuos maisto papildus geriausiai vartoti prieš valgį (galima ir kelis kartus per dieną), gausiai užsigeriant vandeniu (tuomet skaidulos išsipučia, išbrinksta - taip stimuliuodamos žarnyno sieneles bei greitindamos išmatų pasišalinimą). Sudėtyje esančios kitų rūšių skaidulos (pvz., akacijų sakų, trūkažolių šaknų, inulino) pasižymi teigiamu poveikiu skatinant gerųjų žarnyno bakterijų augimą, taigi yra puiki pagalba imuninei sistemai. Svarbu žinoti, kad skaidulos yra būtinas sveikos mitybos elementas – kasdien su maistu jų būtina suvartoti bent 25g. Kai mitybos pagrindas yra ne augalinė mityba – būtina papildomai vartoti skaidulų maisto papildus.

Gerosios žarnyno bakterijos (probiotikai): norint išvengti virškinimo problemų, būtina palaikyti sveiką žarnyno mikroflorą. Vidurių užkietėjimas visuomet yra ir žarnyno mikrofloros sutrikimas. Todėl naudinga mitybą praturtinti raugintais maisto produktais bei esant poreikiui – papildomai vartoti probiotikus.

Kitos būtinosios medžiagos: šiems tikslams kai kuriais atvejais specialistai papildomai skiria vartoti menkių kepenų aliejų, didelis dozes vitamino C bei tirpaus magnio.

4. Fizinis aktyvumas ir streso valdymas vidurių užkietėjimo prevencijai:

Mankštos svarba:

Fizinis aktyvumas padidina žarnyno raumenų aktyvumą, todėl būtina stenkitės kuo daugiau judėti. Pratimai ypač naudingi gali būti ryte, norint „užvesti“ virškinimo sistemą, sumažinti įtampą ir pakelti savo nuotaiką. Ypač efektyvus pratimas – šokinėjimas, kuris stimuliuoja žarnyno ir limfinę sistemas. Taip pat tempimo pratimai, joga, vaikščiojimas, bėgimas, plaukimas ar šokiai teigiamai veikia žarnyno funkcionavimą.

Streso valdymas ir mažinimas:

Stresas kūne pasireiškia įvairiais būdais, kuriuos ne visada galima jausti: padidėjusi raumenų įtampa, padidėję „streso“ hormonų (pvz., kortizolio) kiekis, kuris didina cukraus kiekį kraujyje, keičia apetitą, sutrikdo virškinimą, pakenkia žarnynui bei daro įtaką skydliaukės ir kitų hormonų veikimui. Stresą malšinantys būdai yra fiziniai užsiėmimai (joga, mankšta, bėgimas), meditacija, vaikščiojimas mišku, skaitymas ar rašymas, šiltos vonios ir atpalaiduojančių eterinių aliejų naudojimas.

Atsargumo priemonės

Vidurių užkietėjimą gali sukelti įvairūs lėtiniai susirgimai (pvz., skydliaukės). Todėl rekomenduotina, kad atsiradimo priežastis nustatytų specialistas.
Magnio trūkumas: Magnis yra elektrolitas, padedantis normaliai funkcionuoti raumenims. Per mažai magnio jūsų racione gali prisidėti prie raumenų įtampos ir pabloginti emocinio streso simptomus.


Skauda nugarą? Pasakykite apie tai gydytojui

Skauda nugarą? Pasakykite apie tai gydytojui

„O kaip jums skauda? Jaučiate tirpimą? O gal deginimą,“ – tokie klausimai pacientus, pasiskundusius skausmu, kartais net papiktina. Na, skauda – ir viskas. Kodėl gydytoją domina tokie skausmo niuansai? Ir apskritai, kodėl...


Kas yra kamieninės ląstelės ir kokios jų panaudojimo galimybės medicinoje?

Kas yra kamieninės ląstelės ir kokios jų panaudojimo galimybės medicinoje?

Kamieninė ląstelė - nediferencijuota (nespecializuota atlikti kokio nors audinio funkcijas), gebanti atsinaujinti ląstelė. Organizme ji nėra nulemta ir tokia lieka tol, kol gauna signalą tapti specializuota. Šių ląstelių galimybė atsinaujinti, t....


Kardiologinio echoskopo pristatymas "BIOFIRST" klinikoje

Kardiologinio echoskopo pristatymas "BIOFIRST" klinikoje

Balandžio 5 d. Biofirst klinikoje Kaune vyko naujojo kardiologinio echoskopo SIEMENS SC2000 (3D/4D) pristatymas ir jo išskirtinių galimybių demonstravimas. Pristatyme dalyvavo BIOFIRST klinikos direktorė Milda Anskaitienė, BIOFIRST klinikos...


Uretritas: menkas negalavimas ar sunki liga?

Uretritas: menkas negalavimas ar sunki liga?

Daugelis vyrų pajutę pirmuosius šlapinimosi skausmus į tai numoja ranka ir neskuba kreiptis į gydytoją. Vis dėlto šlaplės uždegimas, dar kitaip vadinamas uretritas yra labai nemaloni ir sudėtinga liga, kuriai gydyti reikalingos specialistų...


Rūkanti moteris. Ką nutyli tabako gamintojai?

Rūkanti moteris. Ką nutyli tabako gamintojai?

Liūdna ir skaudu, kad tabako pramonei pavyko įtikinti Lietuvos moteris, kad grožis ir laisvė neatsiejama nuo cigaretės. Jos nori būti stiprios, gražios, elgtis kaip vyrai ir žinoma rūkyti kaip vyrai. Tabako gamintojai dabar galėtų džiaugtis, nes...


Sisteminė enzimų terapija: naujas požiūris į osteoartrito gydymą

Sisteminė enzimų terapija: naujas požiūris į osteoartrito gydymą

Sisteminė enzimų terapija - tai tikslingai sudarytų hidrolizinių enzimų derinių vartojimas gydymo tikslais. Šie preparatai veikia organizmą ne vietiškai, o sistemiškai: geriamieji enzimų mišiniai rezorbuojasi plonajame žarnyne. Manoma, kad su...


Užmiršusiems poilsį – nuovargio liga

Užmiršusiems poilsį – nuovargio liga

Pasibaigusi vasara ir prasidėjęs naujas darbymečio sezonas ragina priminti apie paslaptingą ligą, pakertančią jaunus, daug dirbančius arba besimokančius ir energija trykštančius 20-40 metų žmones. Istorija: 1980 metų viduryje nedidelį kaimelį JAV...


Prostatos vėžys – dažniausia Lietuvos vyrų onkologinė liga

Prostatos vėžys – dažniausia Lietuvos vyrų onkologinė liga

Rugsėjo 15-oji - Pasaulinė kovos su prostatos vėžiu diena. Šią dieną skatinama atkreipti dėmesį į dažnėjančius vyrų prostatos ligų atvejus. Prostatos vėžys yra dažniausia vyrų onkologinė liga Lietuvoje. Kasmet prostatos vėžys nustatomas per 3...


Stabdykime tuberkuliozę, kol esame sveiki

Stabdykime tuberkuliozę, kol esame sveiki

Dažnas iš mūsų žinome apie klastingą ligą tuberkuliozę, tačiau ar įsivaizduojate, jog kiekviename žingsnyje – namuose, autobuse, darbe, mokykloje - galite užsikrėsti šia liga? O galbūt ji jau jūsų kūne tyliai sekina jėgas, tik to net...


Dažniausios prostatos ligos

Dažniausios prostatos ligos

Vyrai, kitaip nei moterys, dėl psichologinių priežasčių labiau vengia eiti pas gydytojus. Nuo pat vaikystės berniukai ugdomi būti stipriais, neverkšlenti, todėl užaugę irgi stengiasi būti vyriški- dėl menkiausio skausmo ar negalavimo nelinkę...


Magnetinio lauko terapija

Magnetinio lauko terapija

Magnetinio lauko terapija stiprina imunitetą, mažina alergines reakcijas, gerina kraujotaką, atstato širdies ritmą. Pulsinio elektromagnetinio lauko poveikis žmogaus organizmui, indikacijos, kontraindikacijos gerai ištirtos visame pasaulyje....


Haloterapija-kvėpavimas jūros druskomis

Haloterapija-kvėpavimas jūros druskomis

Gydymo druskų garais pradžia laikytina jau XVIII a. vidurys. Felixas Botchowskis, Lenkijos sveikatos pareigūnas pastebėjo, kad druskų kasyklų darbuotojai retai arba visai neserga plaučių ligomis.Greitai apie druskų poveikį gydant plaučių ligas...


Plastinės operacijos šiandien – prieinamos ne tik turtuoliams

Plastinės operacijos šiandien – prieinamos ne tik turtuoliams

Dar prieš nepilną dešimtemtį plastinės opercijos lietuviams asocijavosi su visuomet besišypsančiais amerikiečiais, dirbtinėmis moterimis ir turtingų vyrų žmonų įnoriais. Tačiau šiandien vis daugiau žmonių drąsiai šneka apie patobulintas kūno...


Venų varikozė. Kodėl ?

Venų varikozė. Kodėl ?

Nustatyta, kad kas penktą šalies gyventoją vargina kojų kraujotakos sutrikimai, tinimai. Lietuvoje šiais negalavimais skundžiasi iki 300 tūkstančių žmonių. Paprastai, daugiau vyresnio amžiaus žmonės, tarp kurių didesnė dauguma moterų. Ši liga...


Kaip išsaugoti vyriškumą

Kaip išsaugoti vyriškumą

Apie raudosios šaknies (Hedysarum neglectum Ledeb) poveikį žmogaus organizmui pasakoja Altajaus krašto liaudies gydytojas žolininkas C.Nikiforovas. Raudonosios šaknies veiksmingumą lemia augalo sudėtyje esančių flavonidų, rauginių medžiagų,...


Lietuviškas šildantis augalinis balzamas peršalimo simptomams palengvinti

Lietuviškas šildantis augalinis balzamas peršalimo simptomams palengvinti

Atvėsus orams, visada padaugėja sergančių peršalimo ligomis. Tai natūralu, nes organizmas turi prisitaikyti prie besikeičiančių klimato sąlygų, bet ne visada pavyksta. Viršutinių kvėpavimo takų infekcijas tokiu laikotarpiu dažniausiai sukelia...


Viena labiausiai nenuspėjamų širdies ligų – miokarditas

Viena labiausiai nenuspėjamų širdies ligų – miokarditas

Miokarditas – virusinė infekcija, sukelianti širdies raumens uždegimą ir ją pažeidžianti. Tai, ko gero, yra viena labiausiai nenuspėjamų širdies ligų. Šių metų pavasarį visame pasaulyje nuskambėjo tragiška jaunos 23-ejų metų britės Catherine...


Nuolat laikyti nešiojamąjį kompiuterį ant kelių gali būti pavojinga

Nuolat laikyti nešiojamąjį kompiuterį ant kelių gali būti pavojinga

Žmonės, kurie dirbdami nešiojamąjį kompiuterį laiko ant kelių, gali turėti odos problemų, įspėja medikai. Nustatyta, kad ilgesnį laiką kompiuterį laikant prie odos gali išsivystyti vadinamasis "apskrudusios odos sindromas" - išbėrimas,...


Gydymas dėlėmis – nepralenkiama gamtos dovana

Gydymas dėlėmis – nepralenkiama gamtos dovana

Dėlių gydomosios savybės žinomos ir naudojamos jau tūkstančius metų. Negalavimų, kuriuos padeda įveikti šis nuostabus gyvūnėlis, sąrašas labai ilgas. Dėlių paslaptis yra jų gaminamos biologiškai aktyvios medžiagos, kurių šiuolaikinei biochemijai...


GLOBAL DIAGNOSTICS – alternatyva medikamentiniam gydymui

GLOBAL DIAGNOSTICS – alternatyva medikamentiniam gydymui

Ar patikėtumėte, kad jau atėjo metas, kai organizmo sutrikimus galima nustatyti dar iki simptomų pasireiškimo, o gydyti - be vaistų? Sunku patikėti, bet tai tiesa. Šveicarų kompanija „Vitatec“ sukūrė unikalią diagnostinę bei...


Kai akys verkia ne dėl emocijų

Kai akys verkia ne dėl emocijų (1)

Žmogus verkia iš sielvarto ar džiaugsmo, rūpesčių ar laimės, įskaudintas ar supykęs. Priežasčių tikrai daug. Tačiau ašaros gali reikšti ne vien emocijas. Akys gali ašaroti ir dėl ligų, pvz., sausų akių ligos. Ką žinome apie šią ligą? Ar yra...


Disbakteriozė - ar susitaikysime?

Disbakteriozė - ar susitaikysime?

Sveikas žarnynas – tikras organizmo bastionas. Moksliškai įrodyta, kad organizmo atsparumas ligoms 70-80% priklauso nuo žarnyno būklės. „Protingos“ bakterijos gina mus nuo ligų sukėlėjų ir kenksmingų medžiagų, aktyvina žarnyno...


Slaugykime atsakingai: kodėl slaugomam ligoniui ne visada pakanka su meile pagamintos trintos sriubytės?

Slaugykime atsakingai: kodėl slaugomam ligoniui ne visada pakanka su meile pagamintos trintos sriubytės?

Turbūt kiekvienas iš mūsų bent kartą gyvenime esame susidūrę su situacija, kai slaugėme savo senelį, tėvus, sergantį vaiką ar artimą žmogų, sveikstantį po sunkios ligos. Nors, rodos, rūpinamės savo artimaisiais atsakingai ir su didžiule meile,...


Pagrindiniai kompresinio tvarsčio uždėjimo principai

Pagrindiniai kompresinio tvarsčio uždėjimo principai

Tinkamai priglundančio kompresinio tvarsčio uždėjimas – tai „mokslas“, kurio galima išmokti. Tačiau jis reikalauja ir atitinkamos praktikos. Šie patarimai padės jums išvengti esminių klaidų vyniojant kompresinį tvarstį.


Kankina sloga? Išmėgink rytietiškų aromatų galią!

Kankina sloga? Išmėgink rytietiškų aromatų galią!

Daugelio šimtmečių istoriją ir naudojimo patirtį turintys rytietiški eteriniai aliejai bei jų mišiniai efektyviai ir greitai pagerina savijautą. Vienos dažniausiai eterinių aliejų mišiniuose naudojamų sudėtinių dalių - eukalipto, levandų, kamparo,...


Liaudies medicina: priešnavikiniai augalai

Liaudies medicina: priešnavikiniai augalai

Fitoterapija (gydymas vaistinėmis žolelėmis) kaip mokslas ir praktika jau seniai peržengė tą ribą, kada ji buvo užgožta sintetinių vaistų. Viena iš priežasčių, kodėl fitoterapija vėl pripažįstama - mokslininkų atlikti tyrimai su augalais nustatė...


Vaikų sveikatą dažnai sutrikdo sustreikavęs hormonų „fabrikas“ – skydliaukė

Vaikų sveikatą dažnai sutrikdo sustreikavęs hormonų „fabrikas“ – skydliaukė

Paauglystėje, kai brendimas yra pats intensyviausias, vaikų negalavimų priežastimi neretai tampa už hormonų gamybą atsakingos skydliaukės sutrikusi veikla. Apie dažniausias vaikų ir paauglių endokrinologines ligas kalbamės su Medicinos...


Bitininkystės virusas — neišgydomas

Bitininkystės virusas — neišgydomas

Šiaulietis bitininkas Jonas Grigaliūnas įsitikinęs, jog bičių gėrybės gali būti stebuklingas vaistas, tik reikia žinoti, kaip tuo vaistu naudotis. J. Grigaliūnas bitininkystės virusu užsikrėtė vaikystėje, stebėdamas, kaip tėvas augina bites. Pats...


Glaukomos gydymo galimybes plečia kamieninės ląstelės

Glaukomos gydymo galimybes plečia kamieninės ląstelės

Glaukoma – lėtinė akių liga, kurios laiku nediagnozavus ir nepradėjus gydyti, galima apakti. Šiuo metu pasaulyje glaukoma laikoma viena iš nepagydomų ligų. Ji klastinga tuo, kad pačiose pirmosiose ligos stadijose žmogus dažniausiai nieko...


Gastroenterologai pataria negalintiems išsituštinti

Gastroenterologai pataria negalintiems išsituštinti

Kaip įprasto peršalimo nepuolame gydyti antibiotikais, taip ir vos užkietėjusių vidurių nereikėtų laisvinti žarnyno veiklą stimuliuojančiais vaistais. Pasaulinė gastroenterologų organizacija įspėja, kad netinkamas gydymas gali lemti priklausomybę...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9