Gudručio vaistinė

Šiuolaikiškas kryžminių raiščių gydymas

Kelio sąnario kryžminių raiščių pažeidimai dažni tarp jaunų žmonių, ypač sportininkų. Jie apriboja darbingumą bei kelio sąnario normalią funkciją. Per pastaruosius keletą metų didėjant klinikinei patirčiai ir tiriamojo-eksperimentinio mokslo atradimams, buvo nustatyta kelio sąnario kryžminių raiščių pažeidimų įtaka tolesnei sąnario funkcijai, jo susidėvėjimui, rekonstrukcinių kryžminių raiščių operacijų reikšmė ir neoperacinio gydymo pasekmės.

Tobulėjant šiuolaikinėms diagnostikos priemonėms galima tiksliai įvertinti kelio sąnario kryžminių raiščių pažeidimo pobūdį bei kitus šalia esančius pažeidimus. Kryžminių raiščių pažeidimas retai būna izoliuotas, todėl ne visada šių raiščių pažeidimai nulemia sąnario funkcijos apribojimą. Tai svarbu žinoti ir pacientui, ir gydytojams.

Moksliniais tyrimais nustatyta, kad izoliuotas kryžminio raiščio persodinimas ne visais atvejais atnaujina normalią kelio sąnario funkciją; kartu su raiščių rekonstrukcinėmis operacijomis būtina atkurti pažeistą sąnario kremzlę, meniskus ir minkštųjų audinių pusiausvyrą sąnaryje. Tiktai tuomet atkuriama normali kelio sąnario funkcija ir sportininkas gali grįžti į anksčiau buvusį fizinio aktyvumo lygį.

Negydant dauguma kelio sąnario kryžminių raiščių plyšimų vėliau tampa degeneracinių pakitimų pradžia ir priveda prie ilgalaikio nedarbingumo, sportinės veiklos apribojimo bei invalidumo.   Kelio sąnario kryžminių raiščių persodinimo operacijos yra vienos iš plačiausiai atliekamų technologiškai gerai išsivysčiusiose pasaulio šalyse. T

ai labai sudėtingos operacijos, kai kryžminio raiščio transplantą reikia tiksliai įsodinti į gamtos sukurtą vadinamąjį  izometrinį tašką. Pagrindiniai šių operacijų tikslai yra sugrąžinti jaunus žmones į prieš tai buvusį fizinio aktyvumo lygį bei sportinę veiklą ir sustabdyti degeneracinius kelio sąnario pakitimus. Tai gali užtikrinti persodintas to paties žmogaus kryžminis raištis-transplantantas.

Plečiantis technologinėms galimybėms nuolatos mažėja tokių operacijų invaziškumas, procedūros atliekamos naudojant endoskopinę-artroskopinę aparatūrą, kuriai padedant visos persodinimo operacijos atliekamos sąnario viduje, tai yra jo neatveriant. Procedūrų metu naudojami šiuolaikiniai anestezijos – nuskausminimo metodai pacientams leidžia jaustis ypač komfortiškai ir pooperacinis periodas praeina sklandžiai bei nepastebimai. Taip pasiekiamas fiziologiškai greitas reabilitacijos efektas.

Pasaulyje jau senokai taikomos minimaliai invazinės kryžminių raiščių rekonstrukcinės operacijos pagaliau suranda savo vietą ir Lietuvoje. Deja, plyšęs kryžminis raištis nebeatauga, todėl šie pažeidimai yra vienas iš svarbiausių uždavinių sprendžiant jaunų žmonių darbingumą.

Autorius: Rimtautas Gudas, medicinos mokslų daktaras

TAIP PAT SKAITYKITE