REXSAN

Kuo naudingesnės sausos inhaliacijos

Reguliarios inhaliacijos yra nepakeičiamas natūralus gydymo ir profilaktikos būdas, padedantis atsikratyti užsitęsusio šnirpščiojimo, kosulio bei kitų įvairių kvėpavimo organų susirgimų.

Jei dažnai sergate ūmiais viršutinių kvėpavimo takų virusiniai susirgimais ar gripu, gali būti, kad yra nusilpęs jūsų imunitetas. Tam poveikį daro ir darbas alergiškoje, chemiškai agresyvioje, dulkėtoje ar prirūkytoje aplinkoje. Ilgas sėdėjimas prie kompiuterių nors ir šiltuose, bet nenatūraliai vėdinamuose kabinetuose irgi sveikatos nestiprina. Tokiais atvejais padėti gali natūralus gydymo būdas – inhaliacija.

Inhaliacija – ore arba garuose esančių įvairių medžiagų, pvz.: vaistų, dulkių ar dūmų, įkvėpimas.

Į kvėpavimo takus patenkančių kai kurių medžiagų nauda buvo pastebėta seniai. Mūsų seneliai kosinčius šeimos narius veždavo į pušynus ar kadagynus, duodavo uostyti, valgyti česnako, svogūno, krienų, ką tik sutrintų mėtų lapų. Šie augalai išskiria biologiškai aktyvias medžiagas, kurios dezinfekuoja kvėpavimo takų gleivinę, lengviau iškosima ligos sukėlėjai ir dulkės.

Inhaliacijos tinka burnos, nosies, žiočių, nosiaryklės, gerklų, trachėjos ir bronchų gleivinės uždegimui gydyti. Namuose dažniausiai vartojamos šiltų garų inhaliacijos.Jos tinka kosuliui, slogai ir sinusitui gydyti. Įkvėptos biologiškai aktyvios medžiagos ar vaistai patenka tiesiai į kvėpavimo takus. Dėl to veikia greičiau ir efektyviau nei nurijami vaistai. Be to, ir paties vaisto reikia mažiau, galima kartu vartoti ir kitus reikalingus medikamentus.

Tačiau, kvėpuojant garais, medžiagos pakliūva tik į viršutinius kvėpavimo takus – nosį bei nosiaryklę iki balso plyšio. Taip yra todėl, kad garai yra stambios dalelės. Jos greitai nusėda, kartu nusodindamos ir nešamas vaisto daleles. Todėl trachėja ir bronchų gleivinė taip negyja.

Tačiau medicinoje naudojamas ir sausos inhaliacijos, pvz., druskos kambaryje naudojamas sausas valgomosios druskos aerozolis. Sausos inhaliacijos pranašesnės, nes labai smulkios gydomųjų medžiagų dalelės patenka į pačius tolimiausias bronchų atšakas ir alveoles.

Sausos druskos smiltelės tiesiai veikia nosies, kvėpavimo takų gleivinę ir odą. Druska kartu su įkvepiamo oro srove patenka į pačias smulkiausias bronchų medžio šakeles. Skystėja bronchų sekretas ir didėja jo kiekis. Dėl to pagerėja bronchų funkcija, palengvėja kosulys. Be to, druska turi uždegimą mažinančių ir mikrobus naikinančių savybių.

Sausas valgomosios druskos aerozolis veikia visą žmogaus organizmą. Labai svarbus, kad taip suaktyvinama imuninė sistema. Dėl to žmogus tampa atsparesnis peršalimo ligomis.

Gintaras Byčius,
gydytojas

TAIP PAT SKAITYKITE