REXSAN

Akmenligė – ne visuomet skausminga, bet klastinga

„Į gydytojus kreipiausi visai dėl kitų problemų. Kai atliko sonoskopiją, sužinojau, kad man – tulžies pūslės akmenligė. Nejaučiau jokių skausmų, todėl diagnozė kiek šokiravo. Buvau įsitikinusi, kad akmenys visuomet sukelia skausmą“, – gydytojui pasiguodė 49 m. Onutė. 
Apie šią ligą – tulžies pūslės akmenligę – pasakoja  Medicinos diagnostikos ir gydymo centro Chirurgijos centro vadovas, pilvo (abdominalinis) chirurgas Alfredas Songaila.

Ar dažnai sergant tulžies pūslės akmenlige nejau¬čiama jokių ligos simptomų?

Tulžies pūslės akmenlige serga apie 20 proc. visų suaugusių gyventojų, iš jų 70–80 proc. nejaučia jokių simp¬tomų. Ilgainiui vis didesnė tikimybė, kad atsiras skausmai, o kartu ir akmenli¬gės komplikacijų. Jos išsivysto maždaug kas šeštam pacientui.
Akmenų dažniausiai randama atliekant pilvo organų echoskopiją dėl kitų priežasčių.

Kokios galimos akmenligės komplikacijos?

Dažniausia – tulžies pūslės  uždegimas (ūminis cholecistitas). Jo laiku negydant, tulžies pūslė gali prakiurti, išsivystyti pilvaplėvės uždegimas (tulžinis peritonitas).

Akmenėliams iš tulžies pūslės patekus į tulžies lata¬kus, liga gali komplikuotis pūlingu latakų uždegimu ir gelta (būdingi labai stiprūs skausmai, aukšta temperatūra ir šaltkrėtis, pageltusios akys) arba ūminiu kasos uždegimu (labai stiprus juosiantis skausmas viršutinėje pilvo dalyje, gausus vėmimas).

Abiem atvejais grėsmė paciento sveikatai – didelė.
Pastarosios  komplikacijos arba tulžies pūslės vėžys turi didžiausią įtaką mirštamumui nuo  tulžies pūslės akmenligės.
Kaip apsisaugoti nuo šių komplikacijų?

Mano patarimas – reguliariai tikrintis sveikatą. Išsivysčius komplikacijoms, gydymas daug sunkesnis ir ilgesnis. Reikia nepamiršti, kad tulžies latakų komplikacijos gydomos tik apskričių lygio ligoninėse.

Jei jau jums nustatė akmenligę – tik jūs galite nuspręsti, ką daryti, – operuotis ar laukti ligos simptomo – skausmo. Pasitarkite su specialistais, kuriais pasitikite, ir gerai apmąstykite visus „už“ ir „prieš“.

Dabar dažniausiai atliekama laparoskopinė operacija. Po jos beveik šimtu procentų išgyjama, išsivysto labai nedaug komplikacijų, o apie 90 proc. atvejų nebūna jokių pooperacinių sutrikimų. Po operacijos jau  kitą dieną pacientas išleidžiamas namo.  Silpnumas ir nedidelis skausmas paprastai išnyksta po 7–10 dienų. Ypatingų apribojimų po operacijos nėra – pacientas gali dirbti visus įprastus darbus, išskyrus sunkesnius fizinius.

Mūsų Centre pacientams, turintiems gydytojo siuntimą dėl pilvo operacijos, pilvo chirurgo konsultacija prieš operaciją yra nemokama. Tai galioja visiems draustiems pacientams iki š. m. birželio pabaigos.

Kaip gyventi po operacijos?

Tulžies pūslės akmenligės operacijos metu šalinama visa tulžies pūslė, todėl po operacijos pacientas turi koreguoti savo mitybos įpročius, jeigu to nedarė iki tol:

  • reguliariai maitintis,
  • vengti riebaus, aštraus rūkyto ir kepto maisto (apie 2–4 sav.),
  • nepersivalgyti.

Didesnė rizika susirgti moterims:

  • ypač vyresnėms nei 60 m.
  • mėgstančioms riebų maistą
  • nėštumo laikotarpiu
  • staigiai numetusioms svorio
  • nutukusioms
  • turinčioms paveldimumą

TAIP PAT SKAITYKITE