Nobel biocare

Paukų slinkimas – ar tai ligos požymis?

Plaukų slinkimas skirtingais gyvenimo periodais paliečia tiek moteris, tiek vyrus. Jis gali varginti sveikus žmones ar būti kaip vienas iš lydinčių  kitų susirgimų simptomų. Be abejonės, tai sukelia stresą bei psichologinius pokyčius.Vokietijoje 2008 metais atlikta moterų, turinčių plaukų slinkimą, apklausa parodė, kad tokios moterys jaučiasi mažiau moteriškos, nori save izoliuoti, jaučią gėdą, nenori šia tema kalbėtis.

Plaukų slinkimo priežastys įvairios ir kai slinkimas trunka ne vienerius metus, dažnai jų susikaupia ne viena.Plauko augimas pasižymi cikliškumu ir natūralu, kad apie 10 procentų mūsų plaukų iškrenta, juos pakeičia kiti.Deja, dažnai šis natūralus ciklas sutrinka, plaukų kritimo fazėje žymiai pagausėja, o jei dar jie atauga silpnesni, plonesni, tai išties tampa problema.

Ar visada reikia skubėti pas gydytoją, pajutus pagausėjusį plaukų kritimą? Tikrai ne, jei yra akivaizdžios to priežastys.Dažnai stiprus plaukų slinkimas prasideda, praėjus 3-4 mėnesiams po gimdymo ar tiesiog nutraukus kontraceptinių tablečių vartojimą,po patirtų chirurginių intervencijų ar ligų, lydimų karščiavimo. Be abejonės, plaukų slinkimo galima tikėtis po drastiškų dietų ar atsisakius gyvulinės kilmės produktų, juos nepakeičiant kitomis baltymais turtingomis maisto medžiagomis.Juk plauko folikulo ląstelės yra vienos greičiausiai besidalinančių( kas 23-72 valandas) mūsų organizme.Yra įrodyta, kad dalis žmonių, ypač moterys, praranda iki 30 procentų plaukų būtent dėl netinkamos mitybos.

Vis dėlto, kokių dažniausiai medžiagų pritrūksta sveikam plaukų augimui? Atsakymui į šį klausimą gali pasitarnauti atidžiau pažvelgus į cheminę plauko sudėtį. Niekam ne paslaptis, kad didžiausią jo dalį sudaro baltymas keratinas, taip pat plaukas turi savyje vandens, lipidų, tokių vitaminų kaip A, B, C, P; mikroelementų -cinko, vario ,geležies, chromo, sieros. Tam, kad plauko folikulas užaugintų sveiką plauką, jam turi nepritrūkti ir vitamino D bei seleno.

Įvairios ligos taip pat daro įtaką plauko augimui. Tiek padidėjusi, tiek susilpnėjusi skydliaukės veikla sukelia plaukų slinkimą, įvairios sisteminės ligos, taip pat sifilis, ŽIV infekcija. Nereikėtų pamiršti, kad visa eilė medikamentų taip pat gali sutrikdyti normalų plaukų augimo ciklą.Tai ir dalis kraujospūdį reguliuojančių, cholesterolio kiekį kraujyje mažinančių vaistų, antikoaguliantai ir kt.

Ne paslaptis, kad ne paskutinėje vietoje yra ir rūkymas. Apie jo organizmui sukeliamą žalą rašoma daug, bet svarbu suvokti, kad sutrikdyta kraujotaka užkerta kelią maistinių medžiagų patekimui į ląstelę.

O kaip gi stresas? Jokios abejonės, jis tikrai daro įtaką visai mūsų organizmo būklei,  ne išimtis ir plaukai. Yra įrodyta, kad moterims streso metu išsiskiria dvigubai didesnis kortizolio kiekis nei vyrams. Taigi, moterų organizmas ypač jautriai reaguoja į stresą.Stresas sukelia priešlaikinį ląstelių senėjimą, skatina plaukus anksčiau laiko pereiti į telogeno( miego fazę) , gali išprovokuoti autoimuninį židininį plaukų slinkimą.

Vis dėl to naujausi tyrimai rodo, kad apie 70 procentų vyrų ir 40 procentų moterų yra nustatomas androgenetinis plaukų slinkimas, kurį įtakoja genetinis polinkis ir diesnis plauko ląstelių jautrumas dihidrotestosterono (DHT) poveikiui.

Taigi, jei plaukų slinkimas vis kartojasi ar plaukai slenka nuolat, ima plonėti ar retėti, reikėtų susirūpinti ir laiku suskubti kreiptis į gydytoją.

Daugiau informacijos:

Registracija telefonu: 8 686 68 365
ozas@skinland.lt
www.skinland.lt

PPC „Ozas”, Ozo g.18, Vilnius

TAIP PAT SKAITYKITE