Gudručio vaistinė

Aliejus kosmetikoje

Aliejai – ypatingai vertingi augalų gemalų, t.y. sėklų syvai. Tai tikras bioaktyvių medžiagų kokteilis, kurį augalas sukaupia savo sėkloje ar riešute, kad pradėtų naują gyvybę. Šaltai presu išspaustas ir nerafinuotas augalų sėklų/riešutų aliejus – pati natūraliausia veido odos priežiūros priemonė, naudojama nuo neatmenamų laikų, visose tautose ir visose civilizacijose. Kokybiškam aliejui, naudojamam kartu su hidrolatu (žiedų/žolynų vandeniu), efektyvumu neprilygsta jokie kremai ar kitokios emulsijos tipo priemonės.

Koks aliejus vertingiausias?

  • Iš laukinių augalų sėklų ir riešutų (retenybė!), arba išaugintų ekologiniame ūkyje, kur nenaudojamos genetiškai modifikuotos sėklos, cheminės trąšos, herbicidai ir pesticidai
  • Šalto, pirmo spaudimo
  • Tik nukoštas arba nusodintas; jokiu būdu nerafinuotas, t.y. chemiškai neapdorotas, „nevalytas“.

Nustebsite, bet tokie aliejai – retenybė. Dažniausiai rinkoje siūlomi ir kosmetikoje naudojami aukštoje temperatūroje ir cheminiu tirpikliu išgauti, ir po to dar rafinuoti aliejai. Po tokio apdorojimo aliejuje nebelieka vitaminų ir kitų bioaktyviųjų medžiagų, tik gryni riebalai.

Naudingomis kosmetinėmis (ir maistingomis) savybėmis pasižymi tik šaltai spausti ir nerafinuoti, t.y. chemiškai neapdoroti, nevalyti aliejai. Juose yra ne vien paprastų riebalų, bet ir vertingų riebaluose tirpių maitinamųjų, „statybinių“ ląstelių medžiagų:

  • nepakeičiamų riebalų rūgščių, omega-3, omega-6,
  • vitaminų A, E, K,
  • fitosterolių,
  • karotenoidų,
  • sudėtingų lipidų fosfolipidų, sfingolipidų,
  • mikroelementų.

Dėl šių medžiagų geros kokybės aliejus būna spalvotas, būna drumstas arba su nuosėdomis, švelnaus sėklų ar riešutų kvapo. Minėtos medžiagos veikia kaip antioksidantai – saugo nuo destruktyvaus laisvųjų radikalų poveikio, t.y. lėtina odos senėjimo procesus – padeda išlaikyti odą elastingą, saugo nuo pigmentinių dėmių atsiradimo. Ilgam, – tai ilgalaikio odos grožio ir jaunystės šaltinis.

Aliejus (jei nerafinuotas) niekada neužkemša odos porų. Atvirkščiai, – gerai maišosi su odos riebalais (sebumu) ir poras išvalo, ištirpdo kamščius, komedonus. Fitosteroliai, sudėtingi lipidai ir polifenoliai, esantys nerafinuotame aliejuje, suteikia jam skvarbumo, saugo nuo uždegimų, pagerina odos regeneraciją ir išvalo poras. Rafinuotas aliejus gi „elgiasi“ priešingai – sunkiai susigeria, sudaro ant odos plėvelę ir gali užkimšti poras. Be abejo, skirtingų augalų aliejai skiriasi savo sudėtimi, klampumu, ir ne visi tinka visiems ir viskam.

Privalumai.

Gryni nerafinuoti sėklų/ riešutų aliejai ar jų mišiniai:

  • yra koncentruota multifunkcinė kosmetinė priemonė, tinkanti įvairiems atvejams – odai, plaukams, nagams, veidui, rankoms, kojoms, kūnui; kūdikiams ir suaugusiems; moterims ir vyrams; sveikai ir sergančiai probleminei odai; masažams, kompresams, kaukėms; plaukų kaukėms.
  • Saugiausia kosmetikos priemonė sausai, itin jautriai, probleminei odai ir kūdikiams.
  • Subalansuoja odos riebumą ir drėgnumą.
    • Aprūpina odos ląsteles natūraliomis statybinėmis medžiagomis – specialiaisiais lipidais, kurių gali trūkti dėl netinkamos mitybos.
    • Padeda palaikyti odos drėgnį.
  • Stabdo odos senėjimą, nes natūraliu būdu gausiai aprūpina odą antioksidantais ir saugo nuo UV spindulių poveikio.
  • Lengvai įsigeria (ypač jei tepami ant drėgnos odos).
  • Maitina ir atkuria plaukų struktūrą, suteikia žvilgesio, naikina pleiskanas, mažina niežulį.
  • Padeda odai apsisaugoti nuo užkrato patekimo, spuogų, uždegimo, alerginių reakcijų atsiradimo.
  • Natūraliai išvalo poras, nes gerai maišosi su odos riebalais ir tirpdo nešvarumus, bei greitai suskyla.
  • Nesikaupia negyvąjame viršutiniame epidermio sluoksnyje, todėl nestabdo odos ląstelių atsinaujinimo (regeneracijos); taip palaipsniui sumažėja odos šveitimo ar giluminio valymo poreikis, oda tampa skaistesnė.
  • Aprūpina odą būtinomis „statybinėmis“ ir apsauginę hidrolipidinę plėvelę sudarančiomis medžiagomis:
    • steroliais, fosfolipidais
    • riebalų rūgštimis,
    • vitaminais ir antioksidantais, saugančiais nuo nepalankių aplinkos veiksnių (UV spindulių, užterštumo, cheminių medžiagų etc.) ir stabdančiais odos senėjimą.
  • Atstato ir sustiprina odos apsauginę-barjerinę funkciją
  • Aliejuje nėra konservantų, todėl jis nesutrikdo natūralios apsauginės mikrofloros, atvirkščiai, – maitina geruosius odos mikrobus, todėl mažiau “kimba” spuogus sukeliančios bakterijos; oda tampa atsparesnė išorės poveikiams ir dirgikliams.
  • Padeda išlaikyti odos drėgnį, apsaugo nuo išdžiūvimo – taip palaikomas odos stangrumas, plaukų minkštumas ir žvilgesys.
  • Sureguliuoja odos riebalinių liaukų veiklą.
  • Saugo odą bei plaukus nuo šalčio, karšto ir sauso oro, saulės spindulių.
  • Suteikia žmogui augalo energijos.
  • Aliejai visada tepami ant sudrėkintos odos, – taip lengviau ir greičiau įsigeria.

Pareiškimai, kad kažkuris aliejus „tinka“ arba „netinka“ yra labai subjektyvūs dėl trijų priežasčių:

a) Kiekvieno žmogaus oda yra skirtinga dėl tik jam būdingos mikrofloros (odos mikrobų rinkinio), odos tipo, naudojamų kosmetikos priemonių; tai reiškia, kad kiekvieno žmogaus oda savaip reaguoja ir „virškina“ aliejų ar kitą užteptą priemonę. Mūsų odos mikrobai minta tuo, ką pagamina odos liaukos, ir tuo, ką ant jos užtepame. Odos būklė didele dalimi yra mūsų mikrobų reakcija į odos priežiūros ritualus ir kosmetikos priemones.

b) Aliejus aliejui nelygu. Sudėtimi ir savybėmis skiriasi ne tik skirtingų augalų aliejai, bet ir tos pačios rūšies aliejai. Pvz. kokosų, sviestmedžių, alyvuogių ar kt. aliejaus kokybė skirtingų gamintojų/ pardavėjų gali skirtis kaip diena ir naktis, panašiai kaip vynų. Tai sudėtingiau negu atrodo iš pirmo žvilgsnio, nes kokybei įtakos turi ir augimvietė, dirvožemis, ir veislės, ir klimato sąlygos, ir ūkininkavimo, gamybos būdas, naudojami švieži ar džiovinti riešutai/ sėklos, aliejus po to rafinuojamas ar ne. Nuo šių dalykų priklauso aliejaus sudėtis, savybės ir poveikis odai. Vertingas, teisingai pagamintas aliejus yra retenybė, jo nerasite bet kurioje natūralistų parduotuvėje. Tik labai nedaug prekiautojų turi reikiamos kompetencijos atsirinkti kokybišką aliejų, o dauguma tiekėjus renkasi tik pagal pasiūlytą kainą ir ant etikečių rašo dalykus, kurių patys nesupranta.

c) Kaina; kai kurie aliejai yra ganėtinai brangūs, ir dažnai vien todėl pardavėjai juos priskiria veido odai, nors jis kuo puikiausiai puoselėtų ir viso kūno odą. Ir atvirkščiai, pigius aliejus, jei jie kokybiški, nerafinuoti, galima drąsiai naudoti ne tik kūno, bet ir veido odai, pvz. lietuviškas ekologiškas saulėgrąžų aliejus.

Taigi, kas tinka vienai draugei, nebūtinai tiks kitai, ir atvirkščiai. Naudojusioji blogos kokybės aliejų, labai tikėtina, nusivylė ir nusprendė, kad „toks ir toks aliejus veidui netinka“. Tačiau, kaip jau supratote, kategoriškų tvirtinimų čia būti negali.

Ar aliejai drėkina odą?

Kalbant apie aliejus, jų drėkinamosios ir maitinamosios savybės yra tarpusavy glaudžiai susijusios.

Aliejai, kremai, balzamai padidina drėgmės kiekį odoje, neleisdami jai išgaruoti arba sumažindami išgarinimą – tai ir vadinama odos „drėkinimu“, o produktai – drėkinamaisiais.


Rūta Daunoravičienė, Kvapų namų gamybos vadovė, natūralios kosmetikos ekspertė

Be drėkinimo, kokybiški aliejai dar ypatingai gerai „maitina“ oda vitaminais A, E, K, riebalų rūgštimis, specifiniais lipidais, – medžiagomis, įeinančiomis į odos ląstelių membranų sudėtį. Dėka šių medžiagų, aliejus ne tik patepa odą riebalais ir tokiu būdu mechaniškai sulaiko drėgmę, bet ir sustiprina jungtis tarp ląstelių ląsteliniame ir molekuliniame lygyje, pagerina medžiagų apykaitą odos ląstelėse; teikia maisto medžiagas odos bakterijoms, kurios yra neatsiejama odos apsauginio sluoksnio dalis ir mūsų odos sveikatos „laidas“.

Ne mažiau svarbu žinoti, kad oda visą reikalingą drėgmę gauna iš organizmo skysčiu (kraujo, limfos, audinių skysčių), o ne iš kosmetikos. Tad jei skundžiamės sausa oda, pirmiausia įvertinkime, ar pakankamai išgeriame skysčių, ar ne per daug vartojame šlapimą varančių arbatų (dauguma mūsų mėgiamų žolių arbatų skatina skysčių/ šlapimo išsiskyrimą), kavos, alkoholio.

Odos drėgnumas pirmiausia priklauso nuo organizmo hidratacijos: sausa oda ir džiūstančios lūpos it gleivinės yra pirmas organizmo dehidratacijos požymis.

Kvapų Namai, UAB

TAIP PAT SKAITYKITE