REXSAN

Ką reikėtų žinoti apie randus

Žaizdų išvengti negalime. Neretai negalime išvengti ir chirurginių operacijų. Tačiau galime daug ką padaryti, kad išvengtume bjaurių, žalojančių kūną ir žeidžiančių sielą randų. Ką gi reikėtų žinoti?

Pagrindinė taisyklė – nesigydykime žaizdų patys. Jeigu viena žaizdelė užgijo sėkmingai ir neliko beveik jokių žymių, tai nereiškia, kad tokia pat sėkmė turėtų lydėti ir susižeidus kitąkart. Sužeidimas nelygu sužeidimui, ir rando kokybė priklauso anaiptol ne tik nuo žaizdos dydžio, svarbiausia – nuo žaizdos krypties (ar ji sutampa su odos linijų kryptimi, ar ne), žaizdos kraštų lygumo, gijimo kokybės (ar sklandžiai gijo, ar neprisidėjo infekcija ir pan.), aplinkinių audinių bei – ypač – bendros organizmo būklės. Nelygiais kraštais, žiojintis odos defektas sugijęs, žinoma, paliks grubesnį ar mažiau grubų randą, nors žaizda būtų ir visai negili. Tuo tarpu pirmosiomis valandomis po sužeidimo nulyginus žaizdos kraštus ir sufiksavus juos specialiomis juostelėmis arba ploniausiais, dažnai net paprasta akimi įžiūrimais siūlais, galima tikėtis, jog sugijus odoje liks tik beveik nematomas brūkšnelis.

O ką daryti, jei randą jūs jau turite? Pirmiausia – nenusiminkite. Šiandieninė farmacijos bei grožio industrija gali jums pasiūlyti įvairiausių priemonių. Tačiau net ir visas jas išbandę neretai galite likti nepatenkinti rezultatais. Kodėl? Todėl, kad randas randui nelygu. Svarbiausia yra nustatyti, kodėl tas randas yra nedailus ir kuo tą nedailumą galima panaikinti. Tai ir yra bene sudėtingiausias uždavinys plastikos chirurgams arba kosmetologams. Teisingai parinkus gydymo metodą, paprastai pavyksta gerokai pagražinti net ir pačius bjauriausius randus, arba net išvis jų atsikratyti.

Na, o kol susiruošite apsilankyti pas specialistą, norėčiau duoti dar keletą patarimų. Randai – jautri odos vieta, todėl:

  • venkite tiesioginių saulės spindulių;
  • atsargiai ir kruopščiai parinkite kosmetikos priemones, nes tai, kas tinka jūsų odai, gali visai netikti jūsų randui;
  • kuo rečiau randus muilinkite, kaitinkite pirtyje ir visai juos pridenkite naudodamiesi soliariumu;
  • stenkitės, kad randų nedirgintų drabužių siūlės, diržai, laikrodžių ar batų sagtys;
  • jei ėmė keistis rando išvaizda, nedelsdami pasikonsultuokite su gydytoju.

Autorius: Vitalė Bružienė, gydytoja

TAIP PAT SKAITYKITE