Balandžio 25d. Ketvirtadienis

Vaistai nuo skausmo: temperatūros poveikis ir kitos grėsmės

2015 Rugpjūčio 24d.
Peržiūrų skaičius: 59370
Vaistai nuo skausmo: temperatūros poveikis ir kitos grėsmės

Ar esate iš tų žmonių, kurie savo rankinėje kiekvieną dieną nešiojasi miniatiūrinę vaistinėlę su medikamentais, kurių galbūt prireiks, jei, pavyzdžiui, netikėtai suskaus galvą? Atsarga gėdos nedaro, tačiau ar susimąstėte, kad besitrindami tarp Jūsų daiktų ir paveikti temperatūros svyravimų, vaistai gali ne padėti, o netgi priešingai – pakenkti?

Skausmas – nemalonus jutiminis ir emocinis potyris, kuris yra susijęs su esamu ar galimu audinių pažeidimu – taip šį nemalonų potyrį apibrėžia Pasaulio sveikatos organizacija. Tačiau, surietus nemaloniems pojūčiams, tikrai negriebiame skaityti apibrėžimų, o dažnai netgi nepasidomime, kas parašyta nuskausminamųjų vaistų informaciniame lapelyje – tiesiog išgeriame tabletę.

„Populiariausieji vaistai nuo skausmo pasižymi tuo, kad priklauso tai pačiai grupei, nes veikia tuos pačius receptorius ir sukelia panašius šalutinius poveikius. Šie vaistai priklauso nesteroidinių vaistų nuo uždegimo grupei ir, slopindami fermentą ciklooksigenazę 1 ir ciklooksigenazę 2, slopina skausmą“, – sako anesteziologė-reanimatologė Aida Kinderytė, Kauno klinikų Anesteziologijos klinikos gydytoja.

Perkant vaistus nuo skausmo reikėtų atkreipti dėmesį, kokia yra pagrindinė nuskausminimą malšinanti medžiaga ir neviršyti leistinos dozės, nes perdozavimo galimybė yra itin didelė. „Jeigu žmogus išgers didesnę dozę nei rekomenduojama paros norma arba išgers kelias tabletes per trumpą laiką, gali sustiprėti šalutiniai poveikiai: svaigti galva, pykinti, vemti, skaudėti pilvą, sutrikti širdies veikla ir kt. Nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (analgetikai) pasižymi tuo, kad vartojant didesnę nei rekomenduojama paros normą, didėja ne skausmą malšinantis efektas, o šalutinių poveikių dažnis. „Todėl vartoti daugiau nei nurodyta nėra prasmės“, – teigia Kauno klinikų Skausmo gydymo poskyryje dirbanti gydytoja A. Kinderytė.  Kas kita su opioidiniais analgetikais – šie vaistai neturi veikimo ribų – didinant dozę, didėja ir nuskausminamasis efektas, bet stiprėja ir šalutiniai poveikiai. Vienas pavojingiausių šalutinių poveikių yra stiprus kvėpavimo slopinimas –perdozavus pacientas gali netgi mirti. Todėl šios grupės vaistų vartojimas yra griežtai disciplinuotas ir kontroliuojamas.

Vaistų veiksmingumas priklauso nuo laikymo sąlygų

Tinkamą vaisto veikimą gali nulemti ir jo laikymo sąlygos. Pastebėtina, kad kylančiai ir krintančiai temperatūrai ypač jautrūs yra injekciniai vaistai ir tirpalai, „bet karštis kenkia labiau, nes gali susidaryti kenksmingi junginiai arba atvirkščiai – vaistas gali tapti neveiksmingas. Ne mažiau kenksminga yra labai drėgna aplinka. Tokioje aplinkoje, žinoma, nukenčia tabletinės ir miltelinės  vaistų formos“, – pastebi gydytoja A. Kinderytė.

Nuoskausminamuosius, kaip ir kitus vaistus, reikia laikyti sausoje ir tamsioje vietoje, vengti tiesioginių saulės spindulių. Anot gydytojos anesteziologės-reanimatologės A. Kinderytės, šie vaistai gali būti nešiojami rankinėje, bet juos taip pat reikia saugoti nuo kylančios temperatūros, vengti tiesioginės saulės kaitros ir stebėti, ar nepažeista vaisto pakuotė: nepraplyšusi, nesulaistyta išsiliejusiais skysčiais, taip pat ar nepasibaigęs galiojimo terminas.

„Karštomis dienomis vaistų dozės didinti tikrai nereikia, nepaisant to, kad geriama daugiau skysčių. Atvirkščiai – skysčių trūkumas gali pakenkti labiau. Svarbiausia, kad vaistų neveiktų tiesioginė saulės kaitra ar labai įkaitusi aplinka, pavyzdžiui, atokaitoje paliktas automobilis“, – įspėja gydytoja A. Kinderytė.  Taigi, norint, kad vaistas pasiektų galutinį savo tikslą – pastatytų ant kojų sergantįjį, reikia laikytis visų gydytojų ir vaistininkų patarimų bei gamintojų nurodymų, kuriuos rasite vaisto informaciniame lapelyje.

Anot Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie LR Sveikatos apsaugos ministerijos (VVKT) Inspektavimo skyriaus vedėjos pavaduotojos Dianos Leleckaitės, labai svarbu perskaityti pakuotės informacinį lapelį, kuriame bus parašyta, kokioje temperatūroje reikia laikyti vaistą: gal pradėjus jį vartoti reikėtų laikyti šaldytuve, arba atvirkščiai – kambario temperatūroje, galbūt pradėjus vartoti vaistą jo tinkamumo terminas sutrumpėja (pavyzdžiui, iki 28 dienų, 14 dienų ir kt.)? Atsižvelgiant į tai, namuose turi būti parenkama tinkamiausia vieta vaistų laikymui. „Jeigu būtina vaistus nešiotis su savimi, reikėtų pasiimti tik tą vaisto kiekį, kurį suvartosite tą pačią dieną (ne visą, o dalį pakuotės), galbūt net atsikirpti dalį lizdinės pakuotės, tačiau būtinai taip, kad būtų matyti vaisto pavadinimas ir tinkamumo vartoti terminas. Dabar jau yra tokių vaistų, kurių lizdinėse plokštelėse pavadinimas ir tinkamumo vartoti terminas yra nurodytas prie kiekvienos tabletės“, – teigia D. Leleckaitė.

Rekomendacijos vaistų laikymui ir transportavimui

Kaip tinkamai transportuoti vaistus, kokia temperatūra turi būti palaikoma, vežant juos iki vaistinių, ir kokiomis sąlygomis jie ten turi būti laikomi, reglamentuoja patys medikamentų gamintojai ir Europos Sąjungos direktyvos. Vartotojas informaciją apie vaistų laikymą gali rasti ant išorinės vaisto pakuotės, o išsamesnė informacija yra pakuotės informaciniame lapelyje.

„Perkant vaistus Jums būtinai turi būti išduotas informacinis lapelis, net jeigu perkate ne visą pakuotę. Jeigu informacinio lapelio neturite, visą informaciją apie vaistą galima rasti VVKT interneto svetainės www.vvkt.lt dalyje „Vaistų paieška“ (http://extranet.vvkt.lt/paieska/)“, – pataria VVKT Inspektavimo skyriaus vedėjos pavaduotoja D. Leleckaitė.

Vis dėlto, jeigu kurį laiką nešiojotės vaistus rankinėje, buvote kelionėje ar ilgą laiką juos vežiojotės automobilyje ir abejojate dėl vaistų kokybės (pavyzdžiui, jeigu tabletės subyrėjo, susitrynė) tokių vaistų nebevartokite, atidėkite ir pasitaikius progai nuneškite į vaistinę, kuri juos perduos sunaikinimui.

Dažnas vaistų vartojimas – ligos priežastis

Kai kurių specialistų įsitikinimu, dažnas nuskausminamųjų vartojimas – šio amžiaus rykštė. Teigti, kad lietuviai dažniau tiesia ranką į vaistinėlę negalima, tačiau nuolatos tokius vaistus vartoja maždaug kas dešimtas skausmo priremtas asmuo. Gydytoja įspėja, kad dažnai ar ilgai vartojami nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo gali sukelti virškinamojo trakto opas ir kraujavimą, inkstų, kepenų, širdies ir kraujagyslių sistemų bei kitų organų pažeidimus.

Anot Kauno klinikų gydytojos, nuskausminamieji vaistai fizinio pripratimo nesukelia, tačiau ilgą laiką vartojami opioidiniai analgetikai gali sukelti pripratimą, kai žmogus neišgėręs vaisto jaučiasi blogai, atsiranda abstinencijos simptomai. „Jeigu skausmai dažnai kartojasi, stiprėja ir žmogus vartoja analgetikus savo nuožiūra, yra pavojus pražiūrėti rimtą ligą. Esant tokiai situacijai, pirmiausia reikia kreiptis į gydytojus, kad būtų atliktas išsamus ištyrimas“, – pataria gydytoja A. Kinderytė.

„Tikslių duomenų, kiek nuskausminamųjų vaistų vartoja lietuviai lyginant su kitomis šalimis, neturime, tačiau lietuviai tikrai nevartoja išskirtinai daugiau analgetikų nei kitų šalių žmonės, – sako gydytoja anesteziologė-reanimatologė A. Kinderytė. „Lietuvos žmonės galbūt skiriasi tik tuo, jog vis dar sunkiai priima informaciją, jog vaistai ar kiti žmonės neišspręs jų problemų. Labiausiai padėti sau gali pats žmogus, keisdamas gyvenimo būdą, stengdamasis gerinti savo sveikatą, taikydamas profilaktines priemones, kurios padėtų apsisaugoti nuo ligų išsivystymo. Niekas kitas nėra atsakingas už mūsų gyvenimą, tik mes patys“, – teigia A. Kinderytė.

Antibiotikai: kada juos vartoti?

Antibiotikai: kada juos vartoti?

Antibiotikai - vienas didžiausių praėjusio amžiaus medicinos laimėjimų, tačiau neteisingas ir besaikis jų vartojimas gali pridaryti daugiau žalos nei pagelbėti. Kaip juos reiktų vartoti pataria Vilniaus Žvėryno klinikos bendrosios praktikos...


Mokslininkai išsiaiškino vitamino A vaidmenį ląstelėms gaminant energiją

Mokslininkai išsiaiškino vitamino A vaidmenį ląstelėms gaminant energiją

Vitaminas A gali vaidinti esminį vaidmenį žmogaus organizmo ląstelėms gaminant energiją, teigia tarptautinė mokslininkų grupė, mananti atsakiusi į "beveik 100 metų senumo klausimą", kodėl vitamino A nepakankamumas lemia tiek daug ligų....


Vakcina nuo vėžio: skiepytis ar ne?

Vakcina nuo vėžio: skiepytis ar ne?

Lietuvoje nuo 2004 m. vykdoma Gimdos kaklelio vėžio profilaktikos programa. Per tą laikotarpį profilaktiškai patikrinta pusės milijono moterų sveikata siekiant išsiaiškinti, ar joms negresia gimdos kaklelio vėžys. Šiek tiek daugiau kaip 5 tūkst....


Gerklės skausmas: kada sunerimti?

Gerklės skausmas: kada sunerimti?

Šaltuoju metų periodu, ypač esant permainingiems orams, suaktyvėja virusai ir bakterijos sukeliantys įvairius gerklės negalavimus. Jeigu mes neapsikentę gerklės perštėjimo, skausmingo rijimo ir diskomforto ryklėje galime skubėti ieškoti pagalbos,...


Ciberžolė naikina vėžio ląsteles

Ciberžolė naikina vėžio ląsteles

Aštriojo prieskonio ilgosios ciberžolės šaknies ekstraktas gali naikinti vėžio ląsteles, teigia britų mokslininkai. Jau seniai manoma, kad veiklioji ciberžolės medžiaga kurkuminas turi gydomųjų savybių, ir ji bandoma kaip vaistas nuo artrito ir...


Tyrimas: antibiotikus lietuviai vartoja neteisingai

Tyrimas: antibiotikus lietuviai vartoja neteisingai

Nors Lietuvoje antibiotikai parduodami tik pateikus gydytojo išrašytą receptą, tačiau itin "uolūs" ligoniai lengvai suranda šių vaistų ir be jo. Tai įrodė Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro atlikta apklausa, kuri leido nustatyti, ką...


Liepžiedžių ir jonažolių nauda

Liepžiedžių ir jonažolių nauda

Liepžiedžių arbatos griebiamės peršalusios arba prieš miegą, norėdamos nusiraminti. Tačiau, pasirodo, liepžiedžių gydomųjų savybių yra kur kas daugiau. Liepžiedžių nuoviras, vonios ar arbata ypač gali padėti esant moteriškoms bėdoms ir norint...


Luteinas gali padėti akims, kai daug dirbama kompiuteriu

Luteinas gali padėti akims, kai daug dirbama kompiuteriu

Luteinas, kuris jau seniai žinomas kaip akims naudingas maisto papildas, taip pat gali padėti apsisaugoti nuo kenksmingo poveikio, kuris atsiranda daug dirbant kompiuteriu. Kinų mokslininkai tyrė akių jautrumą kontrastui kompiuterio monitoriuje,...


Aspirinas gali slopinti vėžio plitimą

Aspirinas gali slopinti vėžio plitimą

Australijos mokslininkai antradienį pranešė, kad aspirinas ir kiti kasdieniai vaistai gali slopinti vėžio plitimą, skelbia AFP. Melburno Peterio MacCallumo vėžio centro mokslininkai teigia išsiaiškinę, kaip limfagyslės, kuriomis augliai plinta po...


Kalcis ir vitaminas D padeda sulieknėti

Kalcis ir vitaminas D padeda sulieknėti

Izraelio Ben Guriono universiteto mokslininkų atliktas tyrimas parodė, kad laikantis dietos daugiau svorio numetama, kai vartojama daugiau kalcio ir kai organizmas turi sukaupęs daugiau vitamino D. Nepriklausomai nuo pasirinktosios dietos,...


Vitaminas C gali apsaugoti nuo podagros

Vitaminas C gali apsaugoti nuo podagros

Daugiau vitamino C suvartojantiems vyrams gresia mažesnė tikimybė susirgti itin skausminga artrito forma podagra. "Vitamino C vartojimas gali būti tinkamas būdas podagros prevencijai", rašo Vankuverio universiteto mokslininkai savo...


Chemoterapiniai vaistai stiprina kai kurias vėžio ląsteles

Chemoterapiniai vaistai stiprina kai kurias vėžio ląsteles

Standartiniai chemoterapiniai vaistai gali dar labiau sustiprinti mažą agresyvių vėžio ląstelių populiaciją, rašoma žurnalo "Cell Stem Cell" kovo 6 d. numeryje išspausdintame tyrime. Išsiaiškinus, kodėl ląstelės tampa pavojingos, būtų...


Vitaminų trūkumas ir astma yra susiję

Vitaminų trūkumas ir astma yra susiję

Nepakankamas vitaminų A ir C vartojimas gali padidinti astmos riziką, teigia britų mokslininkai, išanalizavę per pastaruosius 30 metų atliktų keturiasdešimties tyrimų duomenis. Pasak tyrėjų išvadų, nepakankamas vitamino C vartojimas astmos riziką...


Kaip lietuviams apsiginti nuo bakterinių infekcijų?

Kaip lietuviams apsiginti nuo bakterinių infekcijų?

Ne vieną sunkią ligą sukelia bakterijos, vadinamos pneumokokais. Nuo jų galima apsiginti skiepais, bet sergančių žmonių mūsų sveikatos politikams negaila – pneumokokinės vakcinos jie neperka ir nekompensuoja. Ruduo – laikas, kai...


Vietoj vaistų recepto - maisto produktai

Vietoj vaistų recepto - maisto produktai

Naujausius vaistus nuo vėžio galėsime įsigyti tiesiog maisto parduotuvėje. Taip leidžia manyti prancūzų tyrinėtojų rezultatai. Raudonasis vynas, vaisiai, daržovės, žalioji arbata ir kakava - tai patys svarbiausi produktai, kuriuos galbūt ateityje...


Netinkamai laikomi ir transportuojami vaistai – grėsmė vartotojui

Netinkamai laikomi ir transportuojami vaistai – grėsmė vartotojui

Įsigyjant maisto produktus sąlyginai paprasta įvertinti kokybę, pamačius jų laikymo sąlygas ar išvaizdą, o kaip elgtis perkant vaistus? Visiems suprantama, kad vaistų gamyba griežtai reglamentuojama, tačiau informacijos apie vaistų laikymo ir...


Naujas priešvėžinis vaistas užkerta vėžio atsitraukimo kelią

Naujas priešvėžinis vaistas užkerta vėžio atsitraukimo kelią

Kažko trūko. Po trijų mėnesių eksperimentinio priešvėžinio vaisto bandymų, skenai, turėję rodyti kaulus, apimtus vėžio, atrodė beveik švarūs. „Atvaizdai buvo tokie geri, kad tyrėjai manė sumaišę atvaizdus“, – sako Howardas...


Vaistas iš virkštelės kraujo kamieninių ląstelių sąnario funkcijai atkurti

Vaistas iš virkštelės kraujo kamieninių ląstelių sąnario funkcijai atkurti

Tai, kad sąnarinė kremzlė iš dalies regeneruoja tik tuomet, kai kartu su kremzle yra pažeidžiama ir kaulinė plokštelė, o plonesni defektai spontaniškai neužgyja, pastebėta dar aštuonioliktame amžiuje. Pagrindinė kremzlinio audinio problema ta, kad...


Teisingas vaisių vartojimas

Teisingas vaisių vartojimas

Dauguma žmonių mėgsta vaisius ir juos mielai valgo. Vaisiai yra naudingiausias, suteikiantis daugiausia energijos bei ilginantis gyvenimą maistas. Bet taip yra tik tada, jeigu vaisiai yra vartojami teisingai.Vaisiai yra vienintelis maistas, prie...


Tikėjimas vaistais sustiprina jų poveikį

Tikėjimas vaistais sustiprina jų poveikį

Teigiamas sergančiojo nusiteikimas gali padvigubinti vaisto poveikį, o neigiamas – sumažinti jų efektą iki nulio. Didžiosios Britanijos Oksfordo universiteto ir dviejų Vokietijos universitetų mokslininkai padarė tokią išvadą atlikę...


Modifast

Modifast

Baltyminiai produktai svoriui mesti
lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9

Svaru.lt Svaru.lt Svaru.lt Svaru.lt