Spalio 24d. Šeštadienis

Naujas priešvėžinis vaistas užkerta vėžio atsitraukimo kelią

2012 Lapkričio 19d.
Peržiūrų skaičius: 46700
Naujas priešvėžinis vaistas užkerta vėžio atsitraukimo kelią

Kažko trūko. Po trijų mėnesių eksperimentinio priešvėžinio vaisto bandymų, skenai, turėję rodyti kaulus, apimtus vėžio, atrodė beveik švarūs.

„Atvaizdai buvo tokie geri, kad tyrėjai manė sumaišę atvaizdus“, – sako Howardas Scheras iš Memorialinio Sloano-Ketteringo vėžio centro Niujorke. Tiesa buvo daug labiau jaudinanti: naujas vaistas – kabozantinibas, arba sutrumpintai – kabo – sulaikė auglių plitimą ir juos sumažino.

Dar nuostabiau, kad kabo nebuvo kurtas būti tokio plataus veikimo. Jis blokuoja tam tikrą vėžinių ląstelių receptorių, c-MET, padedantį vėžiui plisti į naujus audinius.

Bandymas rodo netikėtą kabo papildomą savybę: jis užblokuoja kraujo tiekimą augliui, o tai ne tik neleidžia pastarajam sklisti, bet ir sunaikina jį.

Tyrime dalyvavo 108 vyrai su vėlyvų stadijų prostatos vėžiu, kuris linkęs plisti į kaulus, kur formuoja sunkiai pasiduodančius gydymui auglius. 82 iš jų vėžiniai augliai kauluose susitraukė arba išnyko visai.

„Tai buvo stulbinantis efektas, kurio niekas nesitikėjo, nes niekas nebuvo matęs ko nors panašaus vykstant anksčiau“, – sako Dana Aftab iš Exelixis, iš Pietų San Fancisko kompanijos, sukūrusios kabo.

Donaldo McDonaldo ir kolegų iš Kalifornijos universiteto atliktas tyrimas parodo vaisto veikimą. Jo komanda davė kabo pelėms, išvestoms, kad turėtų auglių. Visos pelės, kurioms buvo duotas kabo, sulaukė 20 savaičių amžiaus, t. y. kol vyko eksperimentas, bei, kaip ir tikėtasi, nebuvo vėžio plitimo, t. y. metastazavimo ženklų.

„Metastazų nebuvimas ir auglių susitraukimas, kiek žinau, niekada anksčiau nebuvo užfiksuotas šiame vėžio pelių modelyje“, – sako Holgeris Gerhardtas, Vėžio tyrimo centre Londone, JK, tyrinėjantis auglių kraujagyslių augimą.

McDonaldo tyrimas taip pat atskleidė, kad kabo veikia vėžį ir kitu būdu. Nors tam ir nekurtas, jis atakuoja auglio ir jo kraujagyslių paviršiaus signalizuojančiąją molekulę, nutraukdamas kraujo tiekimą ir versdamas auglį badauti(Cancer Discovery, DOI: 10.1158/2159-8290.CD-11-0240).

Tokia bado strategija iš tiesų yra paplitusi daugelio santykinai naujų priešvėžinių vaistų savybė. Tačiau iš gyvūnų tyrimų žinoma, kad tai yra tik iš dalies veiksminga, nes vėžys paprastai atsako į tokias atakas paplisdamas į naujus audinius – būtent tam užkirsti kelią kabo ir yra skirtas.

Nors kabo marina auglius badu atsitiktinai, jis jau turi mechanizmą, užkertantį kelią vėžio bandymams pasprukti.

Dar nežinome ar vėžys žmogaus kūne labiau linkęs plisti, kai jam užkertamas kraujo tiekimas. Jeigu jis taip elgiasi, tai galėtų paaiškinti tokį gerą kabo pasirodymą prostatos vėžio tyrime.

Naujausi tyrimai rodo, kad priešvėžiniai vaistai kai kuriems vėžiams gali padidinti jų atsparumą gydymui. Vėžio tyrėjai kovoja su tuo kombinuota terapija, veikiančia panašiai, kaip kabo, nusitaikydami į vieną ar daugiau „atsitraukimo kelių“, kuriuos, atsakydamas į gydymą, vėžys gali išsivystyti (žr. skyrelį žemiau „Atokvėpis dvejojantiems stebuklingiems vaistams“).

Kitos komandos aiškinasi, ar kombinuotos terapijos gali tiesiogiai pamėgdžioti kabo veikimą. Philippe’as Bishopas iš Genentech San Franciske, sako, kad Avastinas – vaistas, blokuojantis kraujo tiekimą augliui – jau bandomas su onartuzumabu, antikūnu, blokuojančiu c-MET receptorių.

„Avastino ir onartuzumabo kombinacija bandoma tyrimuose su pažengusiu trigubai neigiamu krūties vėžiu, metastatiniu tiesiosios žarnos vėžiu ir pažengusiu ne žvyniniu ne mažaląsteliniu plaučių vėžiu“, – sako jis.

Nepaisant to, kaip Avastino kombinacija veikia, panašu, kabo pirmauja. Po daug žadančių prostatos vėžio tyrimų, vyksta du didesni tyrimai, paaiškina Scheras. Pirmojo, kuriame dalyvauja 246 pacientai, tikslas yra skausmo sumažinimas; kitas, su 960 pacientų, bandys padidinti išgyvenamumą.

Kabo jau gerai pasirodė klinikiniuose inkstų ir skydliaukės vėžio gydymo bandymuose, nors jiems jau yra ir keli kiti gydymo būdai.

Patrickas Schoffskis ir Leuveno Katalikiškojo universitetas Belgijoje, dalyvavęs kai kuriuose kabo bandymuose, sako, kad rezultatai buvo netikėtai daug žadantys.

Paprastai, bandomi nauji vaistai veikia labai nedaug auglių rūšių. „Devyni iš dešimties auglių tipų atmetami per metus“, – sako Schoffski’is. Priešingai nutiko su kabo, kuris parodė daug žadančius rezultatus 12 iš 13 tirtų vėžio tipų.

Dėl to turėjo būti pakeistas bandymų protokolas ir tiems, kam pagerėjo nuo kabo, buvo leista ir toliau naudoti vaistą. „Nesu girdėjęs apie tokį atsitikimą onkologijoje“, – pastebi Schoffski’is.

Nepaisydama progreso, Exelixis firma linkusi nepervertinti kabo potencialo. „Visada buvome labai atsargūs, stengdamiesi neprisižadėti per daug“, – paaiškina Aftab. Gali būti, kad augliai vėliau susikurs būdą atremti kabo dvigubą smūgį. Tuo tarpu jo privalumai kelia nemažą šurmulį tarp tyrėjų. „[Kol kas dar] neišsiaiškintos detalės tikrai įspūdingos“, – sako Gerhardtas.


Atokvėpis dvejojantiems stebuklingiems vaistams

Atrodė, pusė piktybinių melanomų su geno BRAF mutacija sutiko savęs vertą priešininką vaisto vemurafenibo pavidalu.

Tada vėžys kontratakavo, išsivystydamas kelią apeiti vaistą. „Deja, buvo aišku, kad atsparumas [vaistui] didėjo labai sparčiai“, – pasakojo Clive’as Stanway’us, Londone įsikūrusių Vėžio tyrimo technologijų vyresnysis mokslininkas neseniai Londone vykusiame kombinuoto gydymo seminare.

Pasirodė, kad mutacijos kitame gene – Ras – leido vėžiui apeiti vemurafenibo poveikį.

Dabar vyksta tyrimas, kuriuo siekiama išsiaiškinti, ar antras vaistas, dabrafenibas, gali įveikti atsparumą, nusitaikydamas į Ras mutaciją. „Tyrimas vyksta ir rezultatai laukiami su dideliu jauduliu“, – sako Stanway’us.

Panašiai buvo prieš 10 metų, kai atrodė, jog vaistas Gleevec turėtų sėkmingai gydyti chronišką mieloidinę leukemiją, veikdamas šaltinį: dviejų genų BCR ir ABL susiliejimą. Tačiau vėžys pasipriešino vaistams, išsivystydamas dar 13 tų pačių genų mutacijų.

Du nauji vaistai – dasatinibas ir nilotinibas – dabar testuojami su Gleevec, taikantis į vėžines ląsteles, išsivystančias tokį atsparumą.

Andy Coghlan, New Scientist, № 2854

Vytautas Povilaitis

Šaltinis: Technologijos.lt
Vitaminų trūkumas ir astma yra susiję

Vitaminų trūkumas ir astma yra susiję

Nepakankamas vitaminų A ir C vartojimas gali padidinti astmos riziką, teigia britų mokslininkai, išanalizavę per pastaruosius 30 metų atliktų keturiasdešimties tyrimų duomenis. Pasak tyrėjų išvadų, nepakankamas vitamino C vartojimas astmos riziką...


Ciberžolė naikina vėžio ląsteles

Ciberžolė naikina vėžio ląsteles

Aštriojo prieskonio ilgosios ciberžolės šaknies ekstraktas gali naikinti vėžio ląsteles, teigia britų mokslininkai. Jau seniai manoma, kad veiklioji ciberžolės medžiaga kurkuminas turi gydomųjų savybių, ir ji bandoma kaip vaistas nuo artrito ir...


Aspirinas gali slopinti vėžio plitimą

Aspirinas gali slopinti vėžio plitimą

Australijos mokslininkai antradienį pranešė, kad aspirinas ir kiti kasdieniai vaistai gali slopinti vėžio plitimą, skelbia AFP. Melburno Peterio MacCallumo vėžio centro mokslininkai teigia išsiaiškinę, kaip limfagyslės, kuriomis augliai plinta po...


Vakcina nuo vėžio: skiepytis ar ne?

Vakcina nuo vėžio: skiepytis ar ne?

Lietuvoje nuo 2004 m. vykdoma Gimdos kaklelio vėžio profilaktikos programa. Per tą laikotarpį profilaktiškai patikrinta pusės milijono moterų sveikata siekiant išsiaiškinti, ar joms negresia gimdos kaklelio vėžys. Šiek tiek daugiau kaip 5 tūkst....


Vitaminas D išsaugo proto guvumą

Vitaminas D išsaugo proto guvumą

Gaudamas daugiau vitamino D, vėlesniame amžiuje žmogus gali išsaugoti guvesnį protą, teigia britų mokslininkai. Mančesterio universiteto mokslininkų tyrimo išvadose teigiama, kad nepakankamai vitamino D organizme turintys žmonės gali vartoti...


Antibiotikai: kada juos vartoti?

Antibiotikai: kada juos vartoti?

Antibiotikai - vienas didžiausių praėjusio amžiaus medicinos laimėjimų, tačiau neteisingas ir besaikis jų vartojimas gali pridaryti daugiau žalos nei pagelbėti. Kaip juos reiktų vartoti pataria Vilniaus Žvėryno klinikos bendrosios praktikos...


Reguliarus paracetamolio vartojimas gali sukelti astmą

Reguliarus paracetamolio vartojimas gali sukelti astmą

Reguliariai paracetamolį vartojantys pacientai beveik 3 kartus labiau rizikuoja susirgti astma, nustatė britų mokslininkai.Tyrimo, kurio rezultatai vakar paskelbti žurnale "European Respiratory Journal", autoriai keliose Europos šalyse...


Liepžiedžių ir jonažolių nauda

Liepžiedžių ir jonažolių nauda

Liepžiedžių arbatos griebiamės peršalusios arba prieš miegą, norėdamos nusiraminti. Tačiau, pasirodo, liepžiedžių gydomųjų savybių yra kur kas daugiau. Liepžiedžių nuoviras, vonios ar arbata ypač gali padėti esant moteriškoms bėdoms ir norint...


Gerklės skausmas: kada sunerimti?

Gerklės skausmas: kada sunerimti?

Šaltuoju metų periodu, ypač esant permainingiems orams, suaktyvėja virusai ir bakterijos sukeliantys įvairius gerklės negalavimus. Jeigu mes neapsikentę gerklės perštėjimo, skausmingo rijimo ir diskomforto ryklėje galime skubėti ieškoti pagalbos,...


Teisingas vaisių vartojimas

Teisingas vaisių vartojimas

Dauguma žmonių mėgsta vaisius ir juos mielai valgo. Vaisiai yra naudingiausias, suteikiantis daugiausia energijos bei ilginantis gyvenimą maistas. Bet taip yra tik tada, jeigu vaisiai yra vartojami teisingai.Vaisiai yra vienintelis maistas, prie...


Kalcis ir vitaminas D padeda sulieknėti

Kalcis ir vitaminas D padeda sulieknėti

Izraelio Ben Guriono universiteto mokslininkų atliktas tyrimas parodė, kad laikantis dietos daugiau svorio numetama, kai vartojama daugiau kalcio ir kai organizmas turi sukaupęs daugiau vitamino D. Nepriklausomai nuo pasirinktosios dietos,...


Krevečių lukštuose aptiktas raktas į žaizdų gijimą be randų

Krevečių lukštuose aptiktas raktas į žaizdų gijimą be randų

Mokslininkai nustatė, kad tam tikri biocheminiai junginiai, aptinkami krevečių lukštuose, gali taip veikti žaizdą, kad ši gytų nepalikdama randų. "Šis metodas būtų visiškai natūralus, saugus naudoti ir "draugiškas" aplinkai, bet kol...


Dopingas: vaistas, pergalių stimuliatorius ar nuodas?

Dopingas: vaistas, pergalių stimuliatorius ar nuodas?

Lietuvos sportininkai nėra šventieji, jie taip pat įsivelia į dopingo skandalus. Kas gi tas draudžiamas vaisius: vaistas, pergalių stimuliatorius ar nuodas? Pokalbis apie tai su Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Teorinės ir klinikinės...


Rūgščių ir šarmų įtaka mūsų sveikatai

Rūgščių ir šarmų įtaka mūsų sveikatai

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos informuoja, kad mūsų savijauta dažnai priklauso nuo įvairių organizme vykstančių procesų. Kad organizmas būtų sveikas, žmogaus kraujo ir audinių rūgštingumas turi...


Vaistas iš virkštelės kraujo kamieninių ląstelių sąnario funkcijai atkurti

Vaistas iš virkštelės kraujo kamieninių ląstelių sąnario funkcijai atkurti

Tai, kad sąnarinė kremzlė iš dalies regeneruoja tik tuomet, kai kartu su kremzle yra pažeidžiama ir kaulinė plokštelė, o plonesni defektai spontaniškai neužgyja, pastebėta dar aštuonioliktame amžiuje. Pagrindinė kremzlinio audinio problema ta, kad...


Tabletės nuo storėjimo tampa realybe

Tabletės nuo storėjimo tampa realybe

JAV mokslininkams pavyko nustatyti, kodėl kai kurie riebiai valgantys žmonės išlieka liekni. Manoma, kad šis atradimas padės sukurti naujus nuo nutukimo, diabeto ir širdies ligų saugančius vaistus. Daktaro Roberto Farese vadovaujama Kalifornijos...


Chemoterapiniai vaistai stiprina kai kurias vėžio ląsteles

Chemoterapiniai vaistai stiprina kai kurias vėžio ląsteles

Standartiniai chemoterapiniai vaistai gali dar labiau sustiprinti mažą agresyvių vėžio ląstelių populiaciją, rašoma žurnalo "Cell Stem Cell" kovo 6 d. numeryje išspausdintame tyrime. Išsiaiškinus, kodėl ląstelės tampa pavojingos, būtų...


Tikėjimas vaistais sustiprina jų poveikį

Tikėjimas vaistais sustiprina jų poveikį

Teigiamas sergančiojo nusiteikimas gali padvigubinti vaisto poveikį, o neigiamas – sumažinti jų efektą iki nulio. Didžiosios Britanijos Oksfordo universiteto ir dviejų Vokietijos universitetų mokslininkai padarė tokią išvadą atlikę...


Netinkamai laikomi ir transportuojami vaistai – grėsmė vartotojui

Netinkamai laikomi ir transportuojami vaistai – grėsmė vartotojui

Įsigyjant maisto produktus sąlyginai paprasta įvertinti kokybę, pamačius jų laikymo sąlygas ar išvaizdą, o kaip elgtis perkant vaistus? Visiems suprantama, kad vaistų gamyba griežtai reglamentuojama, tačiau informacijos apie vaistų laikymo ir...


Luteinas gali padėti akims, kai daug dirbama kompiuteriu

Luteinas gali padėti akims, kai daug dirbama kompiuteriu

Luteinas, kuris jau seniai žinomas kaip akims naudingas maisto papildas, taip pat gali padėti apsisaugoti nuo kenksmingo poveikio, kuris atsiranda daug dirbant kompiuteriu. Kinų mokslininkai tyrė akių jautrumą kontrastui kompiuterio monitoriuje,...


Saulė ir vaistai nesuderinami

Saulė ir vaistai nesuderinami

Statistinis sergamumas fototoksiniais ir fotoalerginiais dermatitais - du žmonės iš šimto. Kas dešimtas vaistus vartojantis lietuvis patirs neigiamą saulės poveikį. Dėl netinkamai parašytų vaistų anotacijų dermatologams kasdien tenka gydyti nuo...


Kaip lietuviams apsiginti nuo bakterinių infekcijų?

Kaip lietuviams apsiginti nuo bakterinių infekcijų?

Ne vieną sunkią ligą sukelia bakterijos, vadinamos pneumokokais. Nuo jų galima apsiginti skiepais, bet sergančių žmonių mūsų sveikatos politikams negaila – pneumokokinės vakcinos jie neperka ir nekompensuoja. Ruduo – laikas, kai...


Vaistai nuo skausmo: temperatūros poveikis ir kitos grėsmės

Vaistai nuo skausmo: temperatūros poveikis ir kitos grėsmės

Ar esate iš tų žmonių, kurie savo rankinėje kiekvieną dieną nešiojasi miniatiūrinę vaistinėlę su medikamentais, kurių galbūt prireiks, jei, pavyzdžiui, netikėtai suskaus galvą? Atsarga gėdos nedaro, tačiau ar susimąstėte, kad besitrindami tarp...


Tyrimas: antibiotikus lietuviai vartoja neteisingai

Tyrimas: antibiotikus lietuviai vartoja neteisingai

Nors Lietuvoje antibiotikai parduodami tik pateikus gydytojo išrašytą receptą, tačiau itin "uolūs" ligoniai lengvai suranda šių vaistų ir be jo. Tai įrodė Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro atlikta apklausa, kuri leido nustatyti, ką...


Vietoj vaistų recepto - maisto produktai

Vietoj vaistų recepto - maisto produktai

Naujausius vaistus nuo vėžio galėsime įsigyti tiesiog maisto parduotuvėje. Taip leidžia manyti prancūzų tyrinėtojų rezultatai. Raudonasis vynas, vaisiai, daržovės, žalioji arbata ir kakava - tai patys svarbiausi produktai, kuriuos galbūt ateityje...


Mokslininkai išsiaiškino vitamino A vaidmenį ląstelėms gaminant energiją

Mokslininkai išsiaiškino vitamino A vaidmenį ląstelėms gaminant energiją

Vitaminas A gali vaidinti esminį vaidmenį žmogaus organizmo ląstelėms gaminant energiją, teigia tarptautinė mokslininkų grupė, mananti atsakiusi į "beveik 100 metų senumo klausimą", kodėl vitamino A nepakankamumas lemia tiek daug ligų....


Vitaminas C gali apsaugoti nuo podagros

Vitaminas C gali apsaugoti nuo podagros

Daugiau vitamino C suvartojantiems vyrams gresia mažesnė tikimybė susirgti itin skausminga artrito forma podagra. "Vitamino C vartojimas gali būti tinkamas būdas podagros prevencijai", rašo Vankuverio universiteto mokslininkai savo...


Lėtinis prostatitas - kaip pasveikti?

Lėtinis prostatitas - kaip pasveikti?

Kas man yra? Kaip man pasveikti? Klausia Viktoras 31metų iš Klaipėdos. Jau keletą metų pamaudžia pilvo apačią, kartais jaučiu skausmus sėklidėse. Sušalus varo dažniau šlapintis. Paskutiniu metu lytiškai santykiaujant, atsirado nemalonus greitas...

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9