Mokinių ir darželinukų sveikatos patikrinimas apaugo mitais. Eilės dėl vasarą atostogaujančių gydytojų – vienas, sutrikusius tėvus tikina Kauno gydymo įstaigų atstovai.
Baigiantis vasarai poliklinikas šturmuoja tėvai, siekiantys vieno – mokyklas ar darželius lankančių vaikų sveikatos pažymų. Rugpjūtį toks vaizdas – nebeatsiejama gydymo įstaigų kasdienybė. Dėl privalomo dokumento medikai, tėvai ir jų vaikai sukasi užburtame rate. Vieni kaltina kitus dirbtinai kuriant eiles ar atžagariai žiūrint į tai, ką daugelis laiko didžiausia vertybe, – vaiko sveikatą.
Susizgribę reikiamo dokumento tik vasarai baigiantis, tėvai puola į paniką: eilės pas pediatrą – mėnesiui. Ką daryti?
„Mūsų vaikas į darželį pirmą kartą eis tik šį rudenį. Galbūt kažką ir netinkamai darome, tačiau tai, kad pas pediatrą pateksime tik po mėnesio, jau rugsėjį, manau, nėra normalu”, – į redakciją kreipėsi kaunietė Lauryna. Ją papiktino, kad tokiu metu jos vaikų pediatrė pavaduoja dar ir atostogaujančią kolegę: „Vieną savaitės dieną gydytoja dirba nuo 9 ryto iki 19 val. Be pietų pertraukos. Ar, baigiantis tokiai įtemptai darbo dienai, ji dar pajėgi susikaupti?”
„Žinoma, medikai turi teisę atostogauti, tačiau ar negalima atostogų skaidyti ir atostogauti kelis kartus? Ar bus kokia nors nauda iš sveikatos patikrinimo, jei tai atliksime kad ir pavasarį – per vasarą greitai augantis vaiko organizmas gali smarkiai pasikeisti, o ir pažymos į darželį, kiek žinau, galioja labai trumpą laiką”, – nuogąstavo kaunietė.
Ką daryti, kad vaikų sveikatos tikrinimas netaptų Sizifo darbu atžalų turintiems kauniečiams ir nevirstų tik gydytojų atliekamu formalumu, kaip neretai prašo laiko spaudžiami tėvai?
Virginija Lukšienė, Lietuvos gydytojų sąjungos viceprezidentė, pediatrė:
– Vaikų sveikatos patikrinimai prieš mokyklas vyksta kartą per metus ir pažyma vienus metus nuo patikrinimo. Jau po naujųjų metų apsilankę pas šeimos gydytoją ar po ligos, arba profilaktiškai vaikai turi būti patikrinami ir jiems išrašoma pažyma. Tikrai nėra būtina eiti vasarą, prieš pat mokslo metus. Šiemet eilės bus mažesnės, nes jau daug vaikučių į mokyklas suruošėme nuo pavasario. Taigi tos mamos, kurios pasimokė praėjusiais metais, šiais metais apie tai turėjo pagalvoti bent mokslo metų pabaigoje.
Tikrai ne visi gydytojai atostogauja šešias savaites, bet supraskite: jei pediatrai išeitų atostogų žiemą, kai gripo protrūkis, būtų tiesiog nehumaniška. Profilaktinį darbą stengiamės atlikti per vasarą. Tačiau vasarą būna ir žarnyno infekcijų protrūkių, ir kitų nelaimių – apsinuodijimų, nudegimų, vabzdžių įkandimų. Gydytojas turi priimti ne tik profilaktiškai pasitikrinti atėjusį, bet ir ūmiai susirgusį pacientą. Darbo yra užtektinai, gydytojai stengiasi per vasarą nudirbti visus darbus, kuriuos, pavyzdžiui, per gripo epidemiją jau tektų atidėti į šalį.
Gydytojai turi dirbti pagal savo darbo krūvius, kurie yra nustatyti kiekvienoje įstaigoje. Lietuvoje, deja, nėra bendrų darbo krūvių, ministro įsakymas leidžia kiekvienai įstaigai pačiai nustatyti darbo krūvius. Šiandien dirbu su 800 vaikų, o kai pavaduoju, dirbu su 1600 vaikų, bet mano darbo laikas išlieka tas pats ir rankos lieka irgi tik dvi. Jeigu krūvis padvigubėja – gali nuketėti kokybė.
Kalbant apie darželinukus, susiklostė kuriozinė padėtis: nesusikalbėjo Švietimo ir mokslo bei Sveikatos ministerijos. Jeigu aš savo apylinkėje turiu apie 200 darželinukų, kuriuos reikės patikrinti likus trims dienoms, iki jis pradės lankyti darželį, aš turiu patikrinti juos visus, nes būtent tiek galioja pažyma. Tai nelabai logiška. Vasarą kai kurie vaikučiai ateina, mes patikriname, ar jie neturi kirmėlių, pasveriame, pamatuojame ūgį, parašome pažymas, kad vaikai sveiki, tačiau įspėjame tėvelius, kad jeigu kažkas pasikeistų, mes dar kartą patikrinsime vaikus.
Liutauras Labanauskas, Lietuvos gydytojų sąjungos prezidentas:
– Pediatrai dirba labai daug, jie turi teisę atostogauti. Gydymo įstaigose gali būti įvairiai sutarta, tačiau ten, kur vaikus kuruoja tik pediatrai, eilių nėra: jie žino savo vaikus, yra įpratę ir susitvarko. Tačiau ten, kur dirba tik šeimos gydytojai, ne visi sugeba susitvarkyti, vaikui būna reikalinga būtent pediatrų konsultacija ir dėl to susidaro eilės. Pediatrai eina atostogauti savo laiku, jis juk nežino, ar šeimos gydytojas siųs jiems vaikų, ar ne. Eilės susidaro dažniausiai pas pediatrus, kai reikalinga jo, kaip specialisto, konsultacija, o ne profilaktiškai pasitikrinti.
Kaip gydytojai paskirsto darbo laiką pavaduodami kolegas, tai – gydymo įstaigos administracijos ir medikų susitarimo reikalas.
Problemos kyla dėl to, kad Lietuvoje trūksta gydytojų. Medikai dirba ties išsekimo riba. Jiems aiškinama, kad įstaigos gali priimti į darbą daugiau gydytojų, bet tam nėra papildomų pinigų, todėl, priėmus naujų medikų, mažėtų jau dirbančiųjų algos. Viršvalandžius medikai dirba ne savo noru, o gelbstint susidariusią padėtį. Net jeigu gydytojai ir neatostogautų, vis tiek susidarytų eilės.
Daiva Braukylienė, pediatrė:
– Kiekvienais metais prieš rugsėjo pirmąją padaugėja norinčiųjų apsilankyti pas gydytoją, bet šiemet pradėjome jau nuo žiemos – tad dabar situacija geresnė. Pažymų vaikams reikia kartą per metus, ją galima atnešti ir gegužę, birželį. Žinoma, infekciją galima pasigauti bet kada, o pažyma išduodama tik dėl profilaktinio sveikatos patikrinimo, todėl nėra svarbu, kada ji bus išduota.
Giedrius Andziukevičius, Kauno Dainavos poliklinikos direktorius:
– Kaip ir visur, vaikų srautas prieš Rugsėjo 1-ąją padidėja. Kai kurių vaikų tėvai tik tuo metu susizgrimba rūpintis pažymomis, o tuo pat yra ir įprastas ligonių srautas. Srautai susidubliuoja – atsiranda eilės.
Mūsų poliklinikoje atostogos paskirstytos per visus metus tolygiai. Be to, žinome, kad būna eilių pas pediatrus, todėl stengiamės, kad reikiamas skaičius vaikų pažymas gautų laiku, iki rugsėjo 15 d.