Spalio 16d. Šeštadienis

Unikali priemonė anksti diagnozuoti prostatos vėžį lietuviams atveria galimybes jį išgydyti

Rugsėjo 16d.
Unikali priemonė anksti diagnozuoti prostatos vėžį lietuviams atveria galimybes jį išgydyti

Šį mėnesį minint Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną, svarbu atkreipti dėmesį ne tik į sergamumo rodiklius, gydymo rezultatus, bet ir priminti, kad vyrui rūpintis savo sveikata neturėtų būti gėda. Lietuva iš kitų pasaulio šalių išsiskiria unikalia galimybe anksti diagnozuoti prostatos vėžį, taip išgelbėjant paciento gyvybę. Tačiau medikai vis dar pastebi įsišaknijusią stigmą, kuri trukdo vyrams apsilankyti pas urologą ir taip išvengti sunkios ligos.

Lietuva yra bene vienintelė šalis pasaulyje, vykdanti prostatos vėžio ankstyvosios diagnostikos programą ir nustatanti daugiausiai šios onkologinės ligos atvejų visoje Europoje. Nuo 2006 metų šalyje yra galimybė patikrinti simptomų nejaučiančius žmones, atlikti jiems prostatos specifinio antigeno (PSA) testą ir taip anksčiau diagnozuoti bei suvaldyti klastingą ligą.

Pasak gydytojo urologo Aušvydo Patašiaus, pasaulyje tokios galimybės beveik niekur nėra, kadangi nebuvo įrodytas programos efektyvumas, tačiau šiemet išanalizavus programą, medikai pastebi reikšmingus pokyčius.

„Matome, kad vyrams, kuriems yra nustatyta lokali, neišplitusi liga, mirties rizika nėra didesnė už bendrą Lietuvos vyrų populiaciją. Paprastai, jeigu žmogui yra diagnozuota onkologinė liga, jo mirties rizika yra didesnė, tačiau dalyvaujant prostatos vėžio ankstyvos diagnostikos programoje, ta rizika reikšmingai sumažėja. Taip yra todėl, kad ne tik anksti diagnozuojame ligą, galime laiku ją suvaldyti, bet ir diagnozavus penkerius metus ją stebime, taip atrasdami ir gretutines paciento ligas“, – sako medikas.

Agnės Gaižauskienės, Inovatyvios farmacijos pramonės asociacijos (IFPA) direktorės, teigimu, tokia programa Lietuvoje reikšmingai pakeitė prostatos vėžio gydymą, todėl labai svarbu ne tik įtraukti į ją kuo daugiau tikslinės grupės dalyvių, bet ir tobulinti pačią programą.

„Turime unikalią priemonę, kurios pagalba galime laiku suteikti mūsų šalies vyrams efektyvų gydymą, taip padidinti jų išgyvenamumą ir pagerinti gyvenimo kokybę, todėl labai svarbu nesustoti ir toliau tobulinti diagnostikos galimybes. Nereikia laukti, kol kitos Europos šalys, pasekusios mūsų pavyzdžiu, įsidiegs dar labiau pažengusias programas, turime išnaudoti visas esamas medicinos galimybes jau šiandien, nes mokslas nestovi vietoje. Šiandien prostatos vėžio gydymui turime prieinamus efektyvius gydymo metodus, atitinkančius pasaulines rekomendacijas, todėl svarbiausia yra kuo anksčiau diagnozuoti ligą ir čia svarbus ne tik tikslinių grupių įsitraukimas, bet ir tvarus tarpinstitucinis bendradarbiavimas“, – sako A. Gaižauskienė.

Urologo konsultacija vyriškumo nesumažina

Prostatos vėžio ankstyvos diagnostikos programoje yra kviečiami dalyvauti 50-69 metų vyrai, kuriems atliekamas PSA tyrimas ir paskiriama gydytojo urologo konsultacija. Standartiškai tyrimai atliekami kas dvejus metus, tačiau jeigu tyrimai rodo žemą PSA, patikros retinamos iki penkerių metų. Tais atvejais, kai jaunesniems vyrams yra padidėjusi rizika susirgti prostatos vėžiu dėl paveldimumo, jiems siūloma opcija atlikti PSA tyrimą nuo 45 metų.

Gydytojo A. Patašiaus teigimu, net ir turint šalyje visas diagnostikos galimybes, apžvelgus 2006-2016 metų rezultatus paaiškėjo, kad per vieną patikros etapą maksimaliai buvo pasitikrinę 45 proc. iš visų galinčių tikrintis vyrų. Siekiant didesnio aktyvumo, čia svarbus ne tik šeimos gydytojų, bet ir valstybės institucijų vaidmuo.

„Pirminis kontaktas, norint atlikti tyrimą, yra šeimos gydytojas. Nacionalinis vėžio institutas kasmet jiems organizuoja konferencijas, skirtas atnaujinti žinias, supažindinti su naujausiomis gairėmis, kaip reikia elgtis, kur sutaupyti laiko, į ką atkreipti dėmesį. Norint patikrinti daugiau žmonių, trūksta aktyvesnio valdžios įsitraukimo. Dabar valstybės lygmeniu daugiau yra vykdomos socialinės kampanijos, tačiau kvietimas išsitirti turėtų būti tiesioginis. Turint omenyje, kad žinome, jog programa veikia ir sumažina mirties riziką, valdžios institucijų įsitraukimas turėtų būti didesnis“, – tikina gydytojas.

Medikai pastebi tendenciją, kad jauni vyrai yra labiau linkę pasirūpinti savo sveikata, atlikti visus reikalingus tyrimus. Vyresnei kartai vis dar reikia padrąsinimo, paaiškinimo, kad urologo konsultacija nesumažins jų orumo, o priešingai – leis laiku pastebėti sveikatos problemas ir jų išvengti, liga netrukdys gyventi pilnaverčio gyvenimo.

„Urologo konsultacija dažnai yra stigmatizuojama, nes dar yra žmonių galvojančių, kad tai kažkoks vyriškumo pažeminimas ar dalykas, kurį reikėtų slėpti nuo visuomenės. Vyras, kuris ateina pasitikrinti pas urologą pats, turėtų tuo didžiuotis ir pasakyti apie tai savo draugams. Nes visi galvoja, kad kiekviena urologo konsultacija susijusi su erekcijos praradimu, vyriškumo praradimu, bet čia reikia pasverti – ar išlikti gyvam, ar išlikti oriam. Ta konsultacija nėra baisi, jos metu urologai suteikia visą informaciją apie gydymo ir diagnostikos galimybes“, – sako A. Patašius.

Pažangus gydymas prieinamas net ir sunkiems pacientams

Pasak A. Patašiaus, jeigu patikros programos metu pacientui yra diagnozuojama lokali, neišplitusi liga, šiandien Lietuvoje yra prieinamos visos galimybės, leidžiančios išgydyti ligą su minimaliais šalutiniais gydymo poveikiais.

„Dažniausiai operacijos arba spindulinės terapijos metu mes siekiame trijų dalykų – išlaikyti valdomą onkologinę situaciją, pasiekti, kad vyras turėtų erekciją ir sulaikytų šlapimą. Dažniausiai, jei liga nėra išplitusi ir anksti diagnozuota, mes šiuos tris dalykus ir pasiekiame. Labai svarbu, kad šiandien turime prieinamą gydymą, atitinkantį visus pasaulinius standartus“, – tikina gydytojas.

Nedalyvaujant prostatos vėžio ankstyvos diagnostikos programoje, sužinoti apie ligą gali būti sudėtinga, kadangi dažniausiai ilgą laiką ji nepasireiškia jokiais simptomais. Kai vėžys išplinta į kaulus, pacientas pradeda jausti kaulų skausmą, tada medikai taiko kitus gydymo būdus.

„Išplitusio vėžio gydymui taip pat yra prieinami pasaulyje taikomi inovatyvūs gydymo metodai. Jeigu mes sužinome apie naujus vaistus, kurie gali pagerinti išgyvenamumą mūsų pacientams, tada keliame savo kvalifikaciją, vykstame į konferencijas, dalyvaujame farmacijos kompanijų vardinėse programose, kur žmonės pradeda gauti vaistus ir kol vyksta programa, kelerių metų bėgyje turime tą gydymą ir Lietuvoje. Esame Vakarų pasaulio dalis, turime gerą gydymo prieinamumą ir vis naujesni metodai pasiekia mūsų šalį. Tikimės, kad greitu metu Lietuvą pasieks ir vieno ar kito geno mutaciją turintiems pacientams skiriami vaistai, kurie leistų užtikrinti individualizuotą gydymą“, – pasakoja A. Patašius.

Savalaikis inovatyvių vaistų prieinamumas yra ypač svarbus onkologinėmis ligomis sergantiems pacientams, tačiau Lietuvoje jiems būtino gydymo ir vaistų gali tekti laukti ir 2-3 metus, kai pacientai Vokietijoje ir Danijoje jį gauna vos per 4 mėnesius.

„Nuo 2016 iki 2019 metų Europos vaistų agentūra patvirtino net 41 naują preparatą, skirtą sergantiems onkologinėmis ligomis. Toks jų skaičius ir pasiekė Vokietijoje gyvenančius pacientus, tačiau Lietuvos pacientams buvo prieinami vos 10. Lyginant su kitomis Europos Sąjungos (ES) šalimis, Lietuvoje sveikatos apsaugos valstybinis finansavimas yra vienas mažiausių ir siekia vos 4,29 proc. nuo bendrojo vidaus produkto (BVP). Todėl dar kartą norėtųsi  atkreipti dėmesį, jog kuriant gerovės valstybę, Lietuvos sveikatos sektorius viešųjų finansų požiūriu turėtų tapti prioritetine sritimi, tačiau, pagal šiuo metu sveikatai skiriamą valstybinį finansavimą, mūsų šalis net 2 proc. atsilieka nuo EPBO šalių vidurkio, siekiančio 6,6 proc. BVP. Pavyzdžiu galime laikyti ir kaimyninę Lenkiją, kurioje galioja nacionalinės valdžios susitarimas – siekti, kad sveikatos apsaugos sistemos finansavimas būtų ne mažesnis nei 6 proc. BVP. Kiekvienais metais Lenkijos valdžia šį rodiklį stebi ir analizuoja, kaip jiems sekasi tai įgyvendinti. Tai puikus pavyzdys, rodantis, kad sprendimą turi pasiūlyti ne visuomenė, ne medikai ir ne vaistų gamintojai. Iniciatyvos turi imtis valdžios atstovai“, – sako A. Gaižauskienė, IFPA direktorė.

 

Gydytojo sudaryta atmintinė: pneumokoko ABC

Gydytojo sudaryta atmintinė: pneumokoko ABC

Spalio 8d.

Vyresnio amžiaus žmonės – kiekvieno iš mūsų tėvai ar seneliai – turi riziką užsikrėsti pneumokokine infekcija. Deja, būtent vyresnio amžiaus žmonėms ši infekcija gali būti mirtina. Todėl LSMUL Kauno klinikų gydytojas doc. Gediminas Urbonas padėjo sudaryti trumpą atmintinę, kurią...


Kiaušinis – daugiau nei 1000 įvairių baltymų šaltinis

Kiaušinis – daugiau nei 1000 įvairių baltymų šaltinis

Spalio 8d.

Kiaušiniai turi ne tik atskirą skyrelį kiekviename šaldytuve, bet ir savo dieną kalendoriuje – spalio 8-ąją - Pasaulinę kiaušinių dieną. Pirmą kartą ji paminėta 1996 metais Vienoje, tad šiais metais tai jau 25-asis kiaušinių dienos jubiliejus. Vieniems kiaušiniai – tik per Velykas...


Tarptautinė psichikos sveikatos diena: darbdaviai padeda sulaužyti įsišaknijusius tabu

Tarptautinė psichikos sveikatos diena: darbdaviai padeda sulaužyti įsišaknijusius tabu

Spalio 8d.

Spalio 10-ąją minima Tarptautinė psichikos sveikatos diena primena, kad rūpinimasis emocine gerove yra toks pats svarbus ir normalus, kaip ir fizinis sveikatingumas. Nors atvirai kalbėti apie psichologinius sunkumus visuomenėje vis dar nėra itin įprasta, Lietuvos darbdaviai ragina nepasiduoti...


Ekspertės paslaptys, kurios padės košę paversti tikru kulinariniu šedevru

Ekspertės paslaptys, kurios padės košę paversti tikru kulinariniu šedevru

Spalio 8d.

Sekmadienį visame pasaulyje bus minima pasaulinė košės diena. Šią dieną žmonės skatinami susipažinti su sveikos mitybos principais bei košės nauda organizmui. Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, sako, kad įvairių kruopų košę lietuviai mėgsta nuo seno, todėl...


Pasiskiepyti nuo gripo, pneumokokinės infekcijos ir COVID-19 galima tą pačią dieną

Pasiskiepyti nuo gripo, pneumokokinės infekcijos ir COVID-19 galima tą pačią dieną

Spalio 8d.

Vėstant orams vis daugiau laiko praleidžiant uždarose, mažai vėdinamose patalpose, išauga peršalimo rizika. Šalies medikai rekomenduoja nepamiršti pasiskiepyti ne tik nuo COVID-19, bet ir nuo šaltuoju metų sezonu plintančio gripo bei pneumokokinės infekcijos. Remiantis naujausiomis Lietuvos...


Lietuvoje minima organų donorystės diena

Lietuvoje minima organų donorystės diena

Spalio 7d.

Kasmet antrąjį spalio šeštadienį Lietuvoje ir visoje Europoje minima organų donorystės diena. Ji skirta atkreipti dėmesį į svarbią sritį – organų donorystę, transplantaciją, tačiau svarbiausia, kad kiekvienas iš mūsų susimąstytume, ar išeidami iš šio pasaulio norėtume padaryti paskutinį...


Vaistinių atstovai apie augantį sergamumą: nuo COVID-19 galėtume paskiepyti daugiau, jei ne 3 priežastys

Vaistinių atstovai apie augantį sergamumą: nuo COVID-19 galėtume paskiepyti daugiau, jei ne 3 priežastys

Spalio 7d.

Vaistinėse per mėnesį buvo išduota apie pusę milijono popierinių galimybių pasų, tai rodo, kad žmonėms patogu lankytis vaistinėse ir naudotis teikiamomis paslaugomis, tačiau skiepijimo nuo COVID-19 infekcijos apimtys vaistinėse nėra didelės. Lietuvos vaistinių asociacija (LVA) sako, kad tam...


Kodėl į savo racioną reikėtų įtraukti plekšnę ir su kuo ją derinti?

Kodėl į savo racioną reikėtų įtraukti plekšnę ir su kuo ją derinti?

Spalio 7d.

Norintys džiaugtis puikia savijauta turėtų nepamiršti į savo kasdienį valgiaraštį įtraukti kuo įvairesnio maisto. Vienas produktų, kurių turėtume valgyti bent kelis kartus per savaitę,– baltymų, mineralų ir vitaminų kupina žuvis. Nors lietuviai žuvies vis dar valgo per mažai, Vaida...


Saldi ar sūri – kokia košė populiariausia? Tinklaraštininkė pasidalino 2 gardžiais receptais

Saldi ar sūri – kokia košė populiariausia? Tinklaraštininkė pasidalino 2 gardžiais receptais

Spalio 7d.

Kokią košę pusryčiams renkasi lietuviai? Anksčiau toks klausimas nebūtų iškilęs, nes pasirinkimas būdavo vos vienas – blanki pilka masė su gabalėliu cukraus ar sviesto. Tačiau šiandien socialiniuose tinkluose košių receptų randame tūkstančius: nuo pikantiškų su baravykais iki desertinių su...


Viskas, ką turėtumėte žinoti apie kruopas

Viskas, ką turėtumėte žinoti apie kruopas

Spalio 7d.

Subalansuoto meniu užtikrinimui svarbu valgyti kuo skirtingesnį maistą, todėl ruošiant įvairius patiekalus reikėtų nepamiršti ne tik vaisių, daržovių, mėsos, žuvies, pieno, bet ir grūdinės kilmės produktų. Vilma Juodkazienė, prekybos tinklo „Iki“ maisto ekspertė, sako, kad kruopas...


Gyventojams daugėja galimybių sportuoti tiek mieste, tiek bendrose daugiabučių erdvėse

Gyventojams daugėja galimybių sportuoti tiek mieste, tiek bendrose daugiabučių erdvėse

Spalio 6d.

Sportuojančių žmonių skaičius Lietuvoje kasmet vis auga, o kartu su juo didėja sporto erdvių bei aktyvių veiklų pasirinkimų poreikis. Pastarąjį naujais būdais siekia patenkinti ir miestų savivaldybės, ir gyvenamųjų NT projektų plėtotojai.


Italų klasika gnocchi – namuose: išbandykite rudenišką šio patiekalo receptą su moliūgais

Italų klasika gnocchi – namuose: išbandykite rudenišką šio patiekalo receptą su moliūgais

Spalio 6d.

Italų virtuvės perlas – gnocchi, patiekalas užkariavęs viso pasaulio gurmanų širdis. Vilma Juodkazienė, prekybos tinklo „Iki“ maisto ekspertė, pasakoja, kad gnocchi – nesudėtingai pagaminami, tačiau ypatingo skonio virtinukai, dažniausiai gaminami iš bulvių ir miltų bei...


Nuo COVID-19 pasiskiepijusiems 75 metų ir vyresniems žmonėms – vienkartinės išmokos

Nuo COVID-19 pasiskiepijusiems 75 metų ir vyresniems žmonėms – vienkartinės išmokos

Spalio 6d.

Nuo šių metų rugsėjo 1-osios iki gruodžio 1 d. 75 metų ir vyresniems žmonėms, pasiskiepijusiems nuo COVID-19 dviem dozėmis, arba iki ateinančių metų balandžio 1 d. – stiprinamąja trečiąja doze, būtų mokamos 100 eurų dydžio vienkartinės išmokos. Šiuo sprendimu tikimasi apsaugoti labiausiai...


Vaistininkai perspėja dėl svorio metimui vartojamų laisvinamųjų preparatų: jie gali pažeisti kepenis

Vaistininkai perspėja dėl svorio metimui vartojamų laisvinamųjų preparatų: jie gali pažeisti kepenis

Spalio 6d.

Noras sureguliuoti svorį skatina imtis net ir neįtikėtinų priemonių – vieni apie liekną figūrą svajojantys žmonės ryžtasi vartoti laisvinamuosius preparatus, kiti be saiko vartoja maisto papildus, tikėdamiesi atrasti stebuklingas piliules. Sveikatos specialistai tikina, kad nei vienas, nei...


Pradedami tarptautiniai mokymai sveikatos apsaugos sistemos valdysenai tobulinti

Pradedami tarptautiniai mokymai sveikatos apsaugos sistemos valdysenai tobulinti

Spalio 6d.

Bendradarbiaudama su Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) biuru Lietuvoje, Karališkuoju Edinburgo gydytojų koledžu (angl. Royal College of Physicians of Edinburgh) ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) ligonine Kauno klinikomis, Sveikatos apsaugos ministerija pradeda mokymus, kuriais...


Siūloma, kad už periodinį testavimą mokėtų patys darbuotojai arba darbdaviai

Siūloma, kad už periodinį testavimą mokėtų patys darbuotojai arba darbdaviai

Spalio 6d.

Vyriausybė trečiadienį pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos siūlomam įstatymo pakeitimui, kuris įpareigos pačius darbuotojus arba darbdavius susimokėti už būtinąjį periodinį testavimą. Vyriausybei pritarus, siūlomas Žmogaus užkrečiamųjų ligų prevencijos ir kontrolės įstatymo pakeitimas...


Didelės rizikos sąlytį turėję vakcinuoti ar COVID-19 persirgę asmenys gali išsitirti nemokamai

Didelės rizikos sąlytį turėję vakcinuoti ar COVID-19 persirgę asmenys gali išsitirti nemokamai

Spalio 6d.

Nors pagal pilną vakcinacijos schemą pasiskiepijusių ir COVID-19 liga persirgusiųjų asmenų tikimybė užsikrėsti šia liga yra gerokai mažesnė, tačiau ji išlieka. Todėl turėjus didelės rizikos sąlytį, svarbu imtis papildomų atsargumo priemonių: rekomenduojama ne tik vengti susibūrimų, bet ir...


Klaipėdos medikas Nerijus Klimas: svarbu sau priminti, kad pralaimėta gyvybė gali išgelbėti kitą žmogų

Klaipėdos medikas Nerijus Klimas: svarbu sau priminti, kad pralaimėta gyvybė gali išgelbėti kitą žmogų

Spalio 5d.

Nacionalinis transplantacijos biuras praneša, kad spalio 3 d. Klaipėdos jūrininkų ligoninėje registruotas 41 m. donoras. Vyro artimieji, išgyvenantys didžiulę netektį, nusprendė paaukoti vyro organus donorystei, kad išeidamas iš šio pasaulio jis suteiktų viltį gyventi net keliems sunkiai...


Ispaniškoji paelija – valstiečių patiekalas, užkariavęs visą Europą

Ispaniškoji paelija – valstiečių patiekalas, užkariavęs visą Europą

Spalio 5d.

Atvėsus orams dažniau renkamės sočius ir sušildančius patiekalus. Ir nors lietuvių virtuvėje gausu tradicinių receptų, verta išbandyti kitų šalių pamėgtus nacionalinius patiekalus. Vilma Juodkazienė, prekybos tinklo „Iki“ maisto ekspertė, sako, kad rudenį ypač verta pasimėgauti...


Įsigaliojus ribojimams – staigus susidomėjimas juodomis medicininėmis kaukėmis

Įsigaliojus ribojimams – staigus susidomėjimas juodomis medicininėmis kaukėmis

Spalio 5d.

Nuo spalio 1 d. įsigaliojus reikalavimui uždarose patalpose dėvėti veidą dengiančias apsaugos priemones, vaistinių tinklo „Eurovaistinė“ atstovai sako pastebintys išaugusį domėjimąsi apsauginėmis priemonėmis. Ypač išaugo susidomėjimas juodomis kaukėmis.

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9

Spila Spila Spila Spila Spila