Sausio 27d. Ketvirtadienis

Pasaulinę diabeto dieną primena: kodėl svarbu laiku diagnozuoti antro tipo diabetą ir jį kontroliuoti

Lapkričio 14d.
Pasaulinę diabeto dieną primena: kodėl svarbu laiku diagnozuoti antro tipo diabetą ir jį kontroliuoti

Lapkričio 14-oji – Pasaulinė diabeto diena. Šią dieną ypatingas dėmesys skiriamas visuomenės sąmoningumo apie ligą, kuria visame pasaulyje serga milijonai žmonių, didinimui. Kauno „Kardiolitos klinikų“ Endokrinologijos centro gydytoja endokrinologė Vita Lizdenienė sako, kad Lietuvoje sergančiųjų cukriniu diabetu – daugiau nei 120 tūkstančių, tačiau manoma, jog yra panašus skaičius tų, kurie nežino, jog serga antro tipo cukriniu diabetu.

„Antro tipo cukrinis diabetas yra endokrininė liga, kurios metu padidėja gliukozės kiekis kraujyje bei  sutrinka baltymų ir riebalų apykaita dėl insulino pasisavinimo sutrikimo ir (ar) jo trūkumo. Apie 90 proc. visų cukrinio diabeto atvejų sudaro būtent antro tipo cukrinis diabetas. Faktą, kad Lietuvoje gali būti daugiau nei 100 tūkstančių gyventojų, nežinančių, kad serga antro tipo cukriniu diabetu, lemia paprasta priežastis – dažniausiai jie nepatiria jokių simptomų. Tačiau kai kuriais atvejais, gali pasireikšti pavieniai ar keletas nusiskundimų, tokių kaip odos sausumas, niežulys, besikartojančios infekcijos, negyjančios žaizdos, kojų, rankų ir dažniausiai pėdų tirpimas, šalimas ar nejautra. Taip pat gali kamuoti lytinių organų niežulys, varginti pagausėjęs prakaitavimas, džiūstanti burna, padidėjęs troškulys, padažnėjęs šlapinimasis, būdingas ir nakties metu, gali atsirasti pėdų opos ar skausmas kojose“, – pasakoja V. Lizdenienė.

Gydytoja priduria, jog pasitaiko atvejų, kai ilgą laiką nepastebimai organizmą alinęs cukrinis diabetas diagnozuojamas tik po to, kai dėl kraujagyslių pažaidos ištinka ūmus miokardo infarktas ar galvos smegenų insultas.

Įgimti ir įgyti rizikos veiksniai

V. Lizdenienė sako, kad antro tipo cukrinio diabeto išsivystymą tiek Lietuvoje, tiek visame pasaulyje lemia tos pačios priežastys. Tai – sėdimas darbas, fizinio aktyvumo stoka ir išpopuliarėjusi greito maisto pramonė, kurioje gausu perdirbtų angliavandenių bei pridėtinio cukraus. Dėl minėtų dalykų daugeliui atsiranda organizmo metabolizmo sutrikimai, didinantys audinių atsparumą insulinui.

„Antro tipo cukrinio diabeto išsivystymo tikimybę didina tokie įgyti rizikos veiksniai, kaip nutukimas, ypač pilvinis, nustatyta prediabetinė būklė, blogai kontroliuojama arterinė hipertenzija, nejudra, daržovių trūkumas mitybos racione. Kankinanti nemiga ar bloga miego kokybė, vitamino D stoka taip pat yra susiję su antro tipo cukrinio diabeto išsivystymu. Moterims nustatytas policistinių kiaušidžių sindromas ir nėštumo metu diagnozuotas gestacinis diabetas taip pat siejami su padidėjusia antro tipo cukrinio diabeto išsivystymo rizika“, – sako „Kardiolitos klinikų“, kuriose dirba vieni geriausių gydytojų Lietuvoje, endokrinologė.

V. Lizdenienės teigimu, daugelį minėtų įgytų rizikos veiksnių galima kontroliuoti arba pašalinti, tačiau yra tokių, kurie nuo paciento nepriklauso. Tai – aortos aneurizmos genetinė predispozicija ir teigiama cukrinio diabeto šeiminė anamnezė. Ji gali būti diagnozuota, jeigu tarp paciento pirmos eilės giminaičių yra ar buvo nustatyta cukrinio diabeto atvejų.

Liga dažnai diagnozuojama per vėlai


Kauno „Kardiolitos klinikų“ gydytoja akcentuoja, kad antro tipo cukrinio diabeto diagnostika yra nesudėtinga ir greita, tačiau dažnai jis nustatomas per vėlai dėl to, kad liga įprastai nepasireiškia jokiais simptomais. Laiku aptikti antro tipo cukrinį diabetą ir pradėti optimalų gydymą galima tik atliekant tyrimus tiems žmonėms, kurie turi įgimtų ir įgytų rizikos veiksnių. Paprastai yra atliekamas gliukozės toleravimo mėginys, kuris leidžia įvertinti, ar žmogus serga cukriniu diabetu, o galbūt yra išsivysčiusi prediabetinė būklė, kurios nekoreguojant per artimiausius kelerius metus greičiausiai išsivystys antro tipo cukrinis diabetas.

„Jeigu yra nustatoma viena iš prediabetinių būklių, pavyzdžiui, padidėjęs gliukozės kiekis kraujyje nevalgius ar gliukozės tolerancijos sutrikimas, yra reikalinga gyvenimo būdo korekcija. Jeigu žmogų kamuoja nutukimas, būtina reguliuoti svorį – rekomenduojama per pirmus metus sumažinti savo kūno masę 10 proc. Taip pat yra būtina koreguoti mitybą, užtikrinant kasdienį daržovių vartojimą, reguliariai užsiimti fizinio aktyvumo reikalaujančia veikla, vartoti žemo glikeminio indekso produktus, mesti rūkyti, užtikrinti gerą arterinio kraujo spaudimą bei kontroliuoti cholesterolio rodiklius“, – sako V. Lizdenienė.

Gydytoja endokrinologė sako, kad vėlyvą ligos diagnozę lemia ir kitos priežastys – tai pacientų vengimas atlikti profilaktinius tyrimus, kreipimasis į gydytoją tik tada, kai atsiranda negalavimų ar jie stiprėja. Be to, yra pacientų, kurie nekreipia dėmesio į gydytojo perspėjimus, jog dėl nustatyto ribinio gliukozės kiekio kraujyje būtina imtis veiksmų, taisančių padėtį. Kai minėti pacientai po kelerių metų pasirodo gydytojo kabinete, jiems dažniausiai diagnozuojama gerokai pažengusi liga.

Taikomas gydymas – kompleksinis ir komandinis

Pasak Kauno „Kardiolitos klinikų“ Endokrinologijos centro gydytojos, jeigu antro tipo cukrinis diabetas ar prediabetinė būklė nustatomi anksti – gerai kontrolei pakanka gyvenimo būdo korekcijos. Jeigu ligos kontrolė blogėja arba nustatoma pažengusi liga, dažnu atveju jau pasireiškus komplikacijoms – akių, inkstų, smulkiųjų nervų ir stambiųjų kraujagyslių pažeidimams, negyjančioms žaizdoms pėdose, seksualinei disfunkcijai – reikalingas medikamentinis ir nemedikamentinis gydymo būdai.

„Antro tipo cukrinio diabeto gydymas visuomet yra kompleksinis ir komandinis. Tai reiškia, jog į cukrinio diabeto gydymo procesą turi aktyviai įsitraukti pats pacientas, jo šeimos nariai, gydytojas endokrinologas, slaugytojas diabetologas, šeimos gydytojas, o esant reikalui ir kitų sričių specialistai. Skyrus nemedikamentinį gydymą, pacientas turi laikytis dietos, reguliariai sportuoti, kontroliuoti svorį ir atsisakyti žalingų įpročių. Kartu su šiomis priemonėmis yra taikomas ir medikamentinis gydymas, dažniausiai –  geriamais vaistais, tačiau pasitaiko atvejų, kai medikamentus tenka suleisti į paodį. Gydymas pradedamas vienos ar dviejų vaistų grupių preparatais, tačiau, jeigu liga progresuoja, gydymas intensyvinamas skiriant daugiau vaistinių preparatų ar derinant skirtingas jų grupes“, – teigia V. Lizdenienė.

Endokrinologė sako, kad šiuo metu taikomas modernus antro tipo cukrinio diabeto medikamentinis gydymas ne tik leidžia efektyviai kontroliuoti gliukozės kiekį kraujyje, bet pasižymi ir teigiamu poveikiu širdžiai, inkstams, padeda mažinti svorį. Jeigu pacientas yra gydomas dėl ūmios būklės, pavyzdžiui, ūmios infekcijos, miokardo infarkto, insulto ir kt., arba cukrinis diabetas jau pažengęs, o taikomas medikamentinis gydymas neduoda rezultatų, jam gali būti skiriamas insulinas. Be to, sergančius antro tipo diabetu, dažnai alina arterinė hipertenzija ar riebalų apykaitos sutrikimas, todėl siekiant užtikrinti gerą antro  tipo cukrinio diabeto kontrolę, būtina šias ligas lygiagrečiai gydyti.


Minint Pasaulinę diabeto dieną primena – rūpinkitės savimi

Kauno „Kardiolitos klinikų“ Endokrinologijos centro gydytoja endokrinologė Vita Lizdenienė primena, kad norint sumažinti riziką susirgti antro tipo cukriniu diabetu ar jo išvengti, būtina reguliariai atlikti profilaktinius tyrimus, propaguoti sveiką ir fiziškai aktyvų gyvenimo būdą. O diagnozavus ligą, labai svarbu jos neignoruoti, nes šiandieninė medicina leidžia taikyti efektyvų gydymą ir kontrolę.

„Kardiolitos klinikoms“ priklauso 4 klinikos Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Šiauliuose, kuriose dirba apie 400 aukščiausios kvalifikacijos gydytojų. Klinikos teikia 45 medicinos sričių paslaugas tiek Lietuvos, tiek iš užsienio šalių atvykstantiems klientams. Naujausios „Kardiolitos klinikų“ užsakymu „Spinter research“ 2021 m. birželį atliktos apklausos duomenimis, „Kardiolitos klinikos“ yra žinomiausios iš visų privačių gydymo įstaigų Lietuvoje.

 

 

 

Kaip išsirinkti tinkamą respiratorių

Kaip išsirinkti tinkamą respiratorių

Sausio 19d.

Nuo pirmadienio vykdami į renginį ar kino teatrą gyventojai turi pasirūpinti tinkamais respiratoriais. Rinktis reikėtų FFP2 arba FFP3 tipo respiratorius be vožtuvo, pažymėtus CE ženklu, kuris patvirtina produkto atitikimą Europos Sąjungos (ES) reikalavimams. Ant pakuotės taip pat turėtų būti...


Vyriausybė pritarė sveikatos priežiūros tinklo pertvarkai

Vyriausybė pritarė sveikatos priežiūros tinklo pertvarkai

Sausio 19d.

Šiandien sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys pristatė sveikatos priežiūros įstaigų tinklo pertvarką (pertvarka), kuri yra vienas svarbiausių XVIII Vyriausybės programoje numatytų darbų. Šios pertvarkos tikslas – geresnė gyventojų sveikata ir kokybiškesnės sveikatos priežiūros...


Dėl sąlyčio su COVID-19 sergančiaisiais ir atvykusiems iš užsienio izoliuotiems asmenims nedarbingumo pažymėjimus išduos NVSC

Dėl sąlyčio su COVID-19 sergančiaisiais ir atvykusiems iš užsienio izoliuotiems asmenims nedarbingumo pažymėjimus išduos NVSC

Sausio 18d.

Pasikeitus izoliacijos bei nedarbingumų išdavimo tvarkai, nedarbingumo pažymėjimus izoliuotiems asmenims nuo šio pirmadienio išduos Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC). Iki šiol sąlytį su COVID-19 sergančiaisiais turėjusiems arba iš užsienio grįžusiems asmenims privalomos izoliacijos...


Žmonės su negalia darbo rinkoje: ką būtina žinoti darbdaviui?

Žmonės su negalia darbo rinkoje: ką būtina žinoti darbdaviui?

Sausio 14d.

Išankstinis požiūris, kad darbuotojas su negalia dėl savo sveikatos problemų negalės atlikti darbo ar tai darys nepakankamai gerai, nes jam trukdys negalia – gana dažnas. Tačiau sėkmingi įdarbinimo pavyzdžiai rodo, kad žmogus su negalia, pritaikius jam darbo vietą, dažnu atveju yra labai...


Patiekalai, kuriuose išradingai panaudosite raudonąsias aitriąsias paprikas

Patiekalai, kuriuose išradingai panaudosite raudonąsias aitriąsias paprikas

Sausio 14d.

Jau nuo seniausių laikų žmonės domėjosi prieskoniais ir ieškojo vis gardesnių jų derinių. Kad mums įprastas patiekalas atsiskleistų dar nepatirtais skoniais ir aromatais, kartais užtenka ir kelių ypatingą skonį jam suteiksiančių ingredientų, pavyzdžiui, pipirų, kurie yra neatsiejama daugelio...


Sausis - gimdos kaklelio vėžio prevencijos mėnuo

Sausis - gimdos kaklelio vėžio prevencijos mėnuo

Sausio 14d.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai tėvams ir globėjams primena apie galimybę nemokamai paskiepyti dukras nuo žmogaus papilomos viruso (ŽPV), kuris sukelia gimdos kaklelio vėžį.


Patarė, kaip valdyti nerimą, nemigą ir stresą: tebūnie tai šių metų pažadas sau

Patarė, kaip valdyti nerimą, nemigą ir stresą: tebūnie tai šių metų pažadas sau

Sausio 14d.

Švenčių laikotarpis gali būti apgaulingas. Nors viskas spindi puošniais žaisliukais, juntama pakili ir džiugi nuotaika, tačiau pastebimai padaugėja ir nerimą išgyvenančių žmonių. Jį sukelia ne tik pasiruošimas šventėms, bet ir besibaigiantys metai, naujų pasitikimas, buvusių ir būsimų tikslų...


3 tropikais kvepiantys receptai su ličiais: puikiai dera prie sūrių ir jūros gėrybių

3 tropikais kvepiantys receptai su ličiais: puikiai dera prie sūrių ir jūros gėrybių

Sausio 14d.

Ličiai – tropinis vaisius, pasižymintis švelnia tekstūra ir vynuoges bei kriaušes primenančiu skoniu. Ličiai yra universalus vaisius, jais dažnai gardinamos salotos, desertai, kokteiliai, glotnučiai bei padažai. Visgi, tiems, kurie su šiuo vaisiumi pažįstami mažiau, – pravartu žinoti...


Sveikatos specialistai įspėja: žmonės su antsvoriu dažniau skundžiasi širdies negalavimais

Sveikatos specialistai įspėja: žmonės su antsvoriu dažniau skundžiasi širdies negalavimais

Sausio 14d.

Širdies ir kraujagyslių ligos jau daugelį metų yra pagrindinė mirtingumo priežastis Lietuvoje, o remiantis statistikos duomenimis, kas 36 sekundes pasaulyje gyvybės netenka žmogus, kurį vargina įvairūs širdies negalavimai. Specialistai pastebi, kad didelė rizika susirgti širdies ir kraujagyslių...


Gydančios knygų galios – ar skaitymas gali išgydyti psichines ligas?

Gydančios knygų galios – ar skaitymas gali išgydyti psichines ligas?

Sausio 14d.

Į pasaulį įžengus pandemijai, knygos sulaukė atgimimo laikotarpio – daugelis, užsidarę namie, leido laiką su knyga, o knygų pardavimai per pastaruosius metus išaugo net kelis kartus. Atsiribojimas nuo socialinio gyvenimo ir pašlijusi psichinė sveikata skatino žmones ieškoti atsakymų...


ES / EEE šalys į naujuosius žengė turėdamos 46 procentų omikron atmainos paplitimą

ES / EEE šalys į naujuosius žengė turėdamos 46 procentų omikron atmainos paplitimą

Sausio 14d.

ES / EEE šalys į naujuosius metus žengė turėdamos 46 procentų omikron atmainos paplitimą. Apie tai šį penktadienį pranešė Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras (ECDC).


Vaistų vartojimo realybė Lietuvoje – tik kas trečias geria reguliariai, o kas penktas praleidžia sąmoningai

Vaistų vartojimo realybė Lietuvoje – tik kas trečias geria reguliariai, o kas penktas praleidžia sąmoningai

Sausio 14d.

Neteisingas ir neatsakingas paskirtų vaistų vartojimas yra viena dažniausių problemų gydant aukštą kraujospūdį – hipertenziją. Neretai pacientai, pasijutę geriau, nutraukia gydymą, o kraujospūdžiui nešokinėjant, sugalvoja, kad galima pakoreguoti dozę savo nuožiūra.


Lūpų prižiūra žiemą – 10 dalykų, kuriuos naudinga žinoti

Lūpų prižiūra žiemą – 10 dalykų, kuriuos naudinga žinoti

Sausio 14d.

Lūpdažiai suspindi tik ant paruoštų lūpų – sako „Eurovaistinės“ grožio vaistinių vadovė Aušra Vareikienė. Ji dalijasi 10 pastebėjimų, kuriuos naudinga žinoti šaltuoju sezonu norint džiaugtis išpuoselėtomis lūpomis.


Širdies ūžesių diagnozė – ankstyvoje vaikystėje: kada reikėtų sunerimti?

Širdies ūžesių diagnozė – ankstyvoje vaikystėje: kada reikėtų sunerimti?

Sausio 14d.

Įprastai širdies ligomis serga vyresnio amžiaus žmonės, tačiau jos neaplenkia ir pačių mažiausiųjų. Širdies ūžesiai yra viena iš dažniausių priežasčių, dėl kurių mažieji pacientai atvyksta pas vaikų kardiologą. Nors pats ūžesys ir nėra liga, tačiau jo buvimas gali būti požymis, įspėjantis apie...


Nėra laiko grožio procedūroms namuose? Specialistė atskleidžia, kaip greitai pasiekti rezultatų

Nėra laiko grožio procedūroms namuose? Specialistė atskleidžia, kaip greitai pasiekti rezultatų

Sausio 14d.

Gyvenimui vis spartėjant daugelis stengiasi „sutilpti“ į 24 valandas: darbai, šeima, rūpestis savimi ir savo oda. Multitaskingas – kai atliekami keli darbai vienu metu – jau įprasta sąvoka ir praktika didžiajai daliai žmonių. Grožio srityje taip pat stengiamasi kuo...


SAM komentaras po N. Markevičiaus laikino nušalinimo teismo nutarimu iš VšĮ Vilniaus klinikinės ligoninės vadovo pareigų

SAM komentaras po N. Markevičiaus laikino nušalinimo teismo nutarimu iš VšĮ Vilniaus klinikinės ligoninės vadovo pareigų

Sausio 14d.

Sveikatos apsaugos ministerija sveikina teisėsaugos institucijų dėmesį ir aktyvius veiksmus, skaidrinant sveikatos apsaugos sistemą, nustatant ir šalinant korupcijos apraiškas.


Vaikams – daugiau laiko pasiskiepyti nuo COVID-19, Ministerija ragina nedelsti

Vaikams – daugiau laiko pasiskiepyti nuo COVID-19, Ministerija ragina nedelsti

Sausio 14d.

Primename, kad Vyriausybės sprendimu iki kovo 1 d. atidedama sąlyga vaikams nuo 12 metų ir 2 mėnesių iki 16 metų amžiaus turėti Galimybių pasą, norint patekti į prekybos, paslaugų ir pramogų vietas. Šio sprendimo tikslas – suteikti daugiau laiko vaikams pasiskiepyti nuo COVID-19 ligos....


Trumpinama besimptome COVID-19 liga sergančių žmonių izoliacija

Trumpinama besimptome COVID-19 liga sergančių žmonių izoliacija

Sausio 14d.

Nuo pirmadienio, sausio 17 d., žmonės, kuriems bus nustatyta besimptomė COVID-19 liga, galės izoliuotis trumpiau – nebe 10 dienų, o 7 dienas.


Izoliacija atvykstantiems iš užsienio trumpinama iki septynių dienų

Izoliacija atvykstantiems iš užsienio trumpinama iki septynių dienų

Sausio 14d.

Kitą savaitę, sausio 17–23 d., galios toks pat paveiktų šalių sąrašas, kaip šią savaitę. Tai reiškia, kad visos pasaulio šalys lieka raudonoje ir pilkoje zonoje, o iš užsienio atvykstantiems nepasiskiepijusiems ir nepersirgusiems (arba sirgusiems anksčiau nei prieš 180 dienų) asmenims prieš...


Nuo pirmadienio renginiuose uždarose erdvėse privaloma dėvėti respiratorius

Nuo pirmadienio renginiuose uždarose erdvėse privaloma dėvėti respiratorius

Sausio 14d.

Siekiant suvaldyti itin greit plintančios koronaviruso atmainos Omikron plitimą, jau nuo ateinančios pirmadienio, sausio 17 d., visi vyresni nei 6 metų amžiaus žiūrovai ir dalyviai bei renginį aptarnaujantis personalas privalo viso renginio uždarose erdvėse metu dėvėti ne žemesnio kaip FFP2 lygio...

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9