Karantino iššūkiai sveikatai: nekimšti saldumynų ir pusfabrikačių bei nevalgyti prie kompiuterio

Visuotinis karantinas dėl COVID-19 jau antrąsyk per šiuos metus perkėlė mus dirbti į namus, apribojo galimybes aktyviai fiziškai judėti ir tuo pačiu pakoregavo maisto racioną – daugelio šaldytuvuose ir spintelėse atsirado įvairų pusfabrikačių, gelbstinčių, kai pavalgyti reikia greitai. Vis dėlto specialistai perspėja, kad net ir būnant namuose būtina išlaikyti subalansuotą mitybą, kitaip pakenksime savo imunitetui ir atversime duris įvairiems virusams ar kitoms ligoms.
„Žmogus kasdien turi gauti per keturiasdešimt įvairių maistinių medžiagų, tad jų kiekį užtikrinti sėkmingai pavyks tik į mitybos racioną įtraukus visų maisto grupių produktus. Vienos rūšies produktų, tokių kaip kruopos ar makaronai, arba vien pusfabrikačių valgymas tikrai nesuteiks organizmui visų reikiamų medžiagų, tad patarčiau peržvelgti savo šeimos mitybos įpročius ir planuoti visos savaitės maisto racioną apsiperkant kartą per savaitę. Tokiu būdu ir valgysite įvairų maistą, ir išvengsite bereikalingai dažno lankymosi parduotuvėse“, – sako „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė Inga Pociulienė.
Naudingi produktai – daržovės ir duona
Ji sako, kad laiką leidžiant namuose yra puiki proga suvalgyti reikiamą kiekį vaisių ir daržovių. „Kai kyla noras užkandžiauti, po ranka turėkime obuolį, bananą, pomidorą, morkų. Vaisiai ir daržovės apmalšina alkį ir aprūpina organizmą reikiamais vitaminais. Pavyzdžiui, visi žinome, kad vitaminas C yra vienas iš svarbiausių mūsų imuninei sistemai skirtų antioksidantų, kurio gausu obuoliuose, kiviuose, apelsinuose, kituose citrusiniuose vaisiuose.
Reikėtų valgyti daugiau sezoninių, žieminių daržovių: burokėlių, morkų, batatų, salierų, pastarnokų, kopūstų ir moliūgų. Ant palangės galima pasisėti prieskoninių žolelių – krapų, petražolių ar bazilikų, užsiauginti svogūnų laiškų. Vitaminų ir mineralų kiekis juose ypač gausus“, – sako I. Pociulienė.
Anot vaistininkės, mitybą puikiai papildo ir viso grūdo duona ir batonas, daržovinės arba sėklų duonelės, bemielė duona be pridėtinio cukraus. Pilnagrūdė duona turi daug B grupės vitaminų, be to, duonoje yra daug skaidulinių medžiagų, kurios padeda palaikyti sklandžią žarnyno veiklą. I. Pociulienės teigimu, labai daug šalies gyventojų vartoja per mažai maistinių skaidulų ir tai yra viena pagrindinių prasto virškinimo ir vidurių užkietėjimo priežasčių.
Į pirkinių krepšelį ji pataria įtraukti ir maisto produktus, turinčius vitamino D bei kalcio – kefyrą, kiaušinius, jogurtą, sūrį.
Riebalai būtini, svarbu, kad jie būtų „gerieji“
Kitas dalykas, kurio būtina nepamirši, yra taip vadinami „gerieji“ riebalai. Vaistininkės teigimu, dažnai žmonės vengia riebalų, nes stengiasi išlaikyti grakščias kūno formas, tačiau „gerieji“ riebalai būtini, norint gerai jaustis, turėti energijos, stiprinti imunitetą, džiaugtis blizgančiais plaukais, sveikais nagais ir švytinčia oda.
„Jeigu organizme pradeda trūkti riebalų, tai gali pakenkti imunitetui, sutrikti reprodukcinės funkcijos, mažėti estrogenų gamyba, išaugti infekcijų ir ligų rizika, išsivystyti virškinamojo trakto, inkstų, nervų sistemos sutrikimai. Todėl „gerieji“ riebalai mūsų organizmui yra būtini. Be abejo, į šią kategoriją niekaip nepatenka traškučiai, gruzdintos bulvės ar riebi mėsa“, – atkreipia dėmesį „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė.
Omega-3 riebiųjų rūgščių, mononesočiųjų riebalų, augalinių baltymų, maistinių skaidulų, mineralų, aminorūgščių, aprūpinančių mūsų raumenis krauju, deguonimi ir maistinėmis medžiagomis, šaltiniai yra avokadai, graikiniai riešutai, alyvuogės arba alyvuogių aliejus, žemės riešutų sviestas, linų sėmenys, riebi žuvis.
Valgymas ir kompiuteris nedera
Karantino laikotarpis yra puiki galimybė išsiugdyti valgymo įpročius, kurie taip pat daro įtaką organizmui. Pirmiausia – pusryčiauti, pietauti ir vakarieniauti reikia prie valgomojo stalo, o ne sėdint ant sofos prie televizoriaus, miegamajame ar dirbant su kompiuteriu. Anot vaistininkės, taip valgant nepastebimai suvalgoma kur kas daugiau nei įprasta bei rizikuojama priaugti papildomų kilogramų.
I.Pociulienė sako, kad karantino metu dažnai nusistovi valgymo režimas, nes namuose žmonės randa laiko pavalgyti tris kartus per dieną, tačiau svarbu ir skirti laiko subalansuoto maisto ruošimui. „Suprantama, kad dirbantys iš namų prioritetą teikia darbui, bet tai nereiškia, kad tokiomis sąlygomis neįmanoma pasigaminti sveikesnių patiekalų. Įvairūs troškiniai, tirštos sriubos, daržovių salotos, orkaitėje kepama žuvis ar vištiena tikrai nereikalauja keleto valandų dėmesio, o juos valgyti bus kur kas sveikiau nei makaronus, šaldytas picas ar koldūnus“, – tikina ji.
Didžiąją dalį kalorijų patariama suvartoti dienos pradžioje arba viduryje, nes valgant vakare didėja atsparumas insulinui, vystosi diabetas, rizikuojama nutukti.
Vaistininkė perspėja itin vengti saldumynų, nes tai yra tuščios kalorijos, kurios duoda tik trumpalaikės energijos, o organizmui juk reikia ir vitaminų bei mineralų. Ieškant alternatyvų saldumynams patartina valgyti vaisius arba užsišaldyti uogų. Taip pat nerekomenduojama valgyti produktų, turinčių daug sočiųjų riebalų, pavyzdžiui, saldžių kepinių, kuriuose gausu palmių ar kitokio rafinuoto aliejaus. Cukrus ir sotieji riebalai palaiko uždegimines organizmo reakcijas, blogina imuninį atsaką į infekcijas.
Naujienos

Sportas šaltame ore: kada organizmui kyla pavojus
Karantino laikotarpiu dauguma žmonių sportuoja ir mankštinasi gryname ore. Specialistai pataria, kokių saugumo priemonių būtina imtis, kad atšalus orams sportas gamtoje nepakenktų kūnui.

Kosmetologė pataria, kokia turėtų būti veido odos priežiūros rutina šaltuoju sezonu
„Šaltojo sezono metu daugelis skundžiasi veido odos išsausėjimu – dehidratacija, sudirgimu, paraudimu, dilgčiojimu, pleiskanojimu ir pan. Todėl pagrindinė užduotis žiemą – apsaugoti odą nuo šių nemalonių problemų ir kitų neigiamų išorės faktorių“, - teigia kosmetologė ir...

Atšalus orams tinkamai apsirenkime
Stipriai atšalus orams Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai rekomenduoja į lauką eiti tinkamai pasiruošus, svarbiausia – šiltai ir patogiai apsirengti. Pučiant stipriam vėjui, šalčio poveikis sustiprėja. Reikia pažymėti, kad nuo šalčio dažniausiai nukenčia kojos,...

NVSC primena – izoliacijos taisyklių laikytis būtina
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras primena, kad dėl sąlyčio su COVID-19 užsikrėtusiuoju izoliuoti asmenys privalo laikytis izoliavimo taisyklių, su kuriomis jie supažindinami izoliavimo metu. Tai būtina, kad būtų užkirstas kelias infekcijos plitimui visuomenėje. Izoliacijos metu mokama...

Informacija apie sausio 17 dienos COVID-19 protrūkius
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja apie per praėjusią parą Lietuvoje fiksuotus koronaviruso (COVID-19) protrūkius.

Greitųjų antigenų testų konkurse varžosi 43 tiekėjai
Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija (NVSPL) praneša, jog vykdant greitųjų antigenų testų viešųjų pirkimų procedūras per CPO.LT, sausio 15 d. atplėšti tiekėjų pateiktų pasiūlymų vokai. Šiuo pirkimu bus sudaromos 3 sutartys dėl šių modernių ir visame pasaulyje naudojamų...

Žiemiškos sąlygos kelia pavojus darbo vietose
Valstybinė darbo inspekcija (VDI) atkreipia dėmesį, kad žiemiški orai darbo vietose gali sukurti papildomų pavojų. Žemą oro temperatūrą ypač aktualu įvertinti dirbantiesiems lauko sąlygomis. Elektros linijų tiesimo, krovimo, kelių, inžinerinių komunikacijų tiesimo ir remonto, miško kirtimo,...

Kodėl koronavirusas pavojingesnis nėščiosioms ir gimdyvėms?
„Gimdymo metu labiausiai bijojau, kad per medikų dėvimus apsauginius kostiumus, kaukes, skydelius ir kas keturias valandas besikeičiančias pamainas neišgirsiu, ką man sako gydytojai ir nepadarysiu visko taip, kaip reikėtų“, – savo patirtimi dalinasi praėjusių metų gruodžio...

Trys gudrybės, kurios paįvairins namų SPA
Karantino metu daugelis prisiminė namų SPA – dažniau naudoja veido kaukes, daugiau laiko skiria odos atgaivinimui bei kitomis grožį puoselėjančiomis procedūromis. Tačiau jau įprastus ritualus pravartu paįvairinti ir iš turimų priemonių sukurti procedūras, kuriomis galima lepintis ne tik...

Sveikesnio gyvenimo receptai: kaip desertuose pakeisti cukrų?
Sausis – mėnuo, kai visi dar turime entuziazmo tesėti sau duotus naujų metų pažadus. Viena sričių, kurios naujų metų pažadai beveik niekada neaplenkia – saldumynų ir desertų vartojimas. Visgi visuotinai sutariama, kad radikaliai keičiami įpročiai retai kada atneša norimą rezultatą,...

Onkologinė liga – ne metas badauti: gydytojai pataria, kaip maistu sustiprinti organizmą
Nors laikytis sveikos mitybos rekomendacijų derėtų kiekviename gyvenimo etape, jos dažnai prisimenamos tik susidūrus su sveikatos problemomis. Viena tokių – onkologiniai susirgimai, kuomet kartais kardinaliai keičiami mitybos įpročiai, vienų produktų atsisakoma, o kitų imama vartoti dažnai...

Pasitikėjimo linija – kviečiame pranešti apie vakcinavimo proceso pažeidimus
Nuo šiol Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) pasitikėjimo linija bus galima pranešti dėl skiepijimo COVID-19 vakcina prioriteto eilės pažeidimo. Pranešti apie pažeidimus bus galima paskambinus numeriu 8 800 66 004, išklausius meniu ir paspaudus „1“.

Rizika užsikrėsti COVID-19 liga išlieka ir būnant lauke
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) atkreipia dėmesį, kad nesilaikant saugaus atstumo, nedėvint tinkamos apsauginės veido kaukės, užsikrėsti koronavirusu (COVID-19 liga) galima ir būnant lauke, atvirose erdvėse.

Gamintojas laikinai mažina „BioNTech“ ir „Pfizer“ vakcinos pristatomą kiekį
„BioNTech“ ir „Pfizer“ vakcinų gamintojas vėlų ketvirtadienio vakarą informavo, kad artimiausias keturias savaites bus pristatyta mažiau vakcinų, nei planuota.

NVSC informuoja apie sausio 14 dienos COVID-19 protrūkius
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja apie per praėjusią parą Lietuvoje fiksuotus koronaviruso (COVID-19) protrūkius.

Visa informacija apie COVID-19 vakcinas – tinklalapyje Koronastop.lt
Nuo šiol visą informaciją apie vakcinas nuo koronaviruso (COVID-19), skiepijimo procesą, prioritetus ir daromą pažangą vakcinuojant visuomenę galima rasti tinklalapio Koronastop.lt specialioje rubrikoje „Vakcina“.

Emocinės pagalbos linija 1809 jau gali kreiptis ir tėvai
Šalyje įvedus griežtesnius karantino apribojimus, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) atkreipia dėmesį į psichologinę bei emocinę žmonių sveikatą. Nuo pavasario visi gyventojai gali kreiptis į emocinę pagalbos liniją 1809, kuri vienija paramą teikiančias linijas: Vilties liniją, Pagalbos...

Paveiktų šalių sąraše lieka Lichtenšteinas ir Šveicarija, galios tie patys atvykimo reikalavimai
Šiuo metu galiojantis koronaviruso (COVID-19) infekcijos paveiktų šalių ir regionų sąrašas nėra keičiamas ir lieka galioti dar savaitę. Sąraše lieka Lichtenšteinas ir Šveicarija bei visos trečiosios šalys. Atvykstantys iš šių šalių arba per jas keliaujantys žmonės atvykę į Lietuvą privalo...

Visą gyvenimą du sūnus slauganti Irena: man sakė, kad tokie vaikai ilgai negyvena
Sunkia, spontaninių kraujavimų lydima liga serga abu šiaulietės Irenos sūnūs – 25 metų Tomas ir šį mėnesį 40 gimtadienį švenčiantis Domantas. Tiesa, kai vyresniajam sūnui buvo vos aštuoneri, moteris išgirdo verdiktą – jam gyventi liko maždaug savaitė. Šiandien tie žodžiai liko tik...

Meksikietiškos virtuvės perlas gvakamolė: 6 netikėti faktai
Šių metų maisto tendencijos rodo, kad užkandžiai neapleidžia populiarumo pozicijų. O kad jie būtų sveikesni, būtina atsirinkti ne tik skanius, bet ir organizmui palankius produktus. Vienas iš pasirinkimų – šiuo metu itin pasaulyje išpopuliarėjusi meksikietiškos virtuvės karalienė gvakamolė....