Vasario 18d. Antradienis

Brangus maistas per brangus išmesti. Refleksijos Pasaulinės maisto dienos proga

Spalio 16d.
Brangus maistas per brangus išmesti. Refleksijos Pasaulinės maisto dienos proga

Vaidotas Ilgius, „Maisto banko“ plėtros vadovas

Spalio 16-ąją pasaulis švenčia Maisto dieną. Švęsti tikrai yra ką – gyvename maisto pertekliaus laikais. Kupinos parduotuvių lentynos, sklidini šaldytuvai ir virtuvės spintelės, gausiai nukrauti stalai ne tik per didžiąsias šventes – kasdien.

Bet kuriuo metų laiku apelsinai, pomidorai, ananasai. EUROSTAT duomenys rodo, kad maistui ir gėrimams išleidžiame daugiausiai Europoje – 22 proc. savo pajamų (ES vidurkis – vos 12 proc.).

Apžvalgininkai dėl brangaus maisto keikia valdžią – netikus mokesčių politika lietuvius verčia važinėti maisto (taip, ir gėrimų) pas kaimynus. Ūkininkai skundžiasi žemomis supirkimo kainomis ir skelbia kapituliaciją prieš Lenkiją. Dar nepamiršome silkių, kiaušinių ir varškės karų su broliais latviais.

Portalų influenseriai dalinasi patarimais, kaip atsispirti maisto pertekliaus pagundoms, numesti svorio ir sveikai maitintis. Nesveika mityba paguldys ligos patalan, - sako jie, - ir teks maitintis  neišvaizdžiu ligoninių maistu. Valdiškų patiekalų vaizdais gąsdinasi instamamos - ministras A. Veryga žada padėtį gerinti. Ministras L. Kukuraitis pradinukams duos nemokamą maitinimą. Čia šalia Europos Sąjungos lėšomis remiamos nemokamo pieno produktų ir vaisių tiekimo mokykloms programos.

Tačiau toks kitąsyk per prievartą brukamas maisto perteklius – ne kiekvienam. Statistikos departamento skaičiai rodo, kad kas septintas Lietuvoje neišgali sau leisti bent kas antrą dieną valgyti mėsos, žuvies ar analogiško vegetariško maisto. Laimei, tokių kasmet mažėja: 2017 m. maisto nepriteklių kentė vienas iš šešių - 16,5 % šalies gyventojų. Pasak Europos socialinio fondo agentūros, šiandien eilėse prie paramos maisto paketų rikiuojasi 182 tūkst. lietuvių.

Tai kaip čia yra – tokia gausybė maisto, ir lieka nepamaitintų? Skundžiamės gausiais derliais, per mažomis supirkimo kainomis – ir tuo pat metu už ES ir savo lėšas nepasiturintiems perkame maistą?

Situacija išties paradoksali: vieni maisto nespėja parduoti ar patiekti ant valgytojų stalo, ir dėl to jį išmeta – kiti rikiuojasi eilėse prašydami kruopų, makaronų, miltų?

Išties, Lietuvoje kasmet prarandame šimtus tūkstančių tonų maisto. Kiekvienam statistiniam lietuviui įvairiais skaičiavimais gauname nuo 35 iki 50 kg išmetamo maisto.

Lietuva čia nėra išimtis. Perfrazuojant garsų atlikėją, mažos agrarinės šalies pagarbos maistui tradicijos išnyko. Sausras, karus ir badmečius patyrusios lietuvių kartos nukritusią duonos kriaukšlę pabučiuodavo. Mūsų tėvai ir seneliai dar mena ilgas eiles prie sviesto, mėsos ar kiaušinių. Tačiau modernūs žmonės priversti vengti pagundos pirkti daugiau ir dažniau, o perteklių išmesti.

Pasaulinę maisto dieną pasiūliusi švęsti Jungtinių Tautų Maisto ir žemės ūkio organizacija (FAO) teigia, kad prarandama iki trečdalio viso planetos užauginto maisto. Kuriam užauginti reikėtų Kinijos ploto pasėlių. Vien Europos Sąjungos ekonomika dėl to kasmet praranda 143 mlrd. eurų, nors maisto bankų pagalbos prašo 9,8 mln. europiečių. Pasaulyje dėl prastos mitybos kenčia 820 mln. planetos gyventojų.

Lietuvoje stinga tyrimų apie tai, ką skurstantiesiems reiškia maisto stygius. Pavyzdžiui, Australijos maisto bankų duomenys rodo, kad maisto nesaugą (food insecurity) per pastaruosius 12 mėnesių yra patyrę 5 milijonai gyventojų, - kas penktas, daugiausiai moterys. Trys iš dešimties maisto stokojančių australų priversti bent kartą per savaitę išsiversti be jokio maisto.

Maisto stoką ir nepriteklių žmonės išgyvena panašiai visuose kontinentuose. Simptomai ir strategijos panašios – mažinamos porcijos, pasirenkamas prastesnis valgis (pigesnės kalorijos) praleidžiami valgymai, jaučiamas nerimas ar pavyks patiekti maisto sau ir išlaikomiems šeimoms nariams. Prasčiau valgantys vaikai lėčiau vystosi, jiems sunkiau sekasi susikaupti mokykloje, dėl to kenčia mokslo pasiekimai, o vėliau sunkiau sekasi gauti geriau apmokamą darbą. Taip skurdo ratas užsidaro.

Lietuvoje žemiau skurdo ribos gyvenanti 4 asmenų šeima verčiasi už vos 515 eurų per mėnesį. Maistui dienai tokios šeimos nariui lieka nepilnas euras. Ką už tiek gali nusipirkti parduotuvėse, tegu pilnose maisto? Nenuostabu, kad 87 proc. gaunančių Europos paramos labiausiai skurstantiems asmenims fondo EPLSAF maisto paketus vertina kaip labai naudingus ir naudingus; vos 5 proc. EPLSAF gavėjų šią paramą vertina kaip simbolinę.

FAO Pasaulinę maisto dieną kviečia rengti nemokamo maisto dalinimo akcijas. „Maisto banko“ akciją drauge su 325 socialinėmis organizacijomis rengia ir „Maisto bankas“. Kitą savaitgalį, spalio 25- 26 dienomis, maisto aukoti nepasiturintiems parduotuvėse kvies tūkstančiai akcijos savanorių.

Tačiau vien maisto akcijomis alkanų nepamaitinsi. „Maisto banko“ autobusiukai kas rytą išrieda į 500 šalies parduotuvių surinkti nespėjamų parduoti maisto produktų tam, kad dar per pietus juos perduotų nepasiturinčių maitinimui. Vien pernai tokiu būdu „Maisto banko“ savanorių dėka 5 tūkstančiai tonų maisto – 10 milijonų porcijų - ne išmesta, o patiekta ant vargingai gyvenančiųjų stalo.

Kasdienį maisto gelbėjimo darbą „Maisto bankas“ vykdo jau dešimtmetį – pirmasis besibaigiančio galiojimo maisto produktus labdarai pradėjęs tiekti prekybos tinklas „IKI“ per tą laiką nepasiturinčių maitinimui padovanojo maisto jau už 40 mln. eurų.

Toks socialiai atsakingas rūpestis pertekliniu maistu yra tai, ko reikia. Siekdama įgyvendinti Jungtinių Tautų ir ES nurodymus iki 2030 metų maisto švaistymą sumažinti perpus, Lietuvos Vyriausybė savo programoje įrašė pažadą įtvirtinti maisto neišmetimo principą - imtis aktyvių ir ambicingų priemonių maisto švaistymui mažinti.

Pažadams išpildyti laiko dar yra. Kol kas maisto gelbėjimas vykdomas prekybininkų gera valia ir privačių aukotojų paramos dėka. Drauge su LNK TV kanalų grupe kasmet vykdomo labdaros telemaratono „Pasidalink“ surinktų lėšų „Maisto bankui“ jau nebepakanka – o maisto, kurį galėtume išgelbėti, yra keliskart daugiau nei surenkama šiuo metu.

Vyriausybės dėmesio paramos maistu organizavimui reikia dar ir todėl, kad naujajam  finansavimo laikotarpiui Europos Sąjunga planuoja skirti gerokai mažiau lėšų nei iki šiol. Jau šiandien reikia pradėti planuoti daugiau lėšų nepasiturinčių maitinimui – stiprėja nuojauta jei ne naujos pasaulio ekonomikos krizės, tai jos lėtėjimo ženklai vis ryškesni. Prieš dešimtį metų nepaisant raminančių valdžios burtažodžių Lietuvai smogusi krizė paramos maistu prašytojų gretas per metus pagausino triskart, iki 600 tūkstančių alkanų burnų.

Tad džiaugdamiesi pertekliumi ruoškimės galimam sunkmečiui. Paramą maistu organizuodami pirmiausiai pasirūpinkime, kad perteklinis maistas nebūtų išmetamas, o pasiektų nepasiturinčiųjų stalą. Godotiną gerovės valstybę kurkime efektyviau perskirstydami turimus resursus. Gelbėdami maistą ne tik padėsime skurdžiai gyvenantiems, bet ir sumažinsime neigiamą įtaką klimato kaita. Su Maisto diena!

 

* * *

Daugiau informacijos apie „Maisto banką” ieškokite internete www.maistobankas.lt ir socialiniame tinkle Facebook www.facebook.com/maistobankas

 

Žymės: maisto diena
Energijos ir geros savijautos paslaptis pagal Vladą Musvydaitę

Energijos ir geros savijautos paslaptis pagal Vladą Musvydaitę

Vasario 15d.

Fizinio aktyvumo nauda mūsų savijautai – neginčijama. Judėjimas suteikia energijos ir motyvacijos, gerina nuotaiką, neleidžia sustingti, padeda kovoti su įvairiais kūno skausmais ir negalavimais. Tiesa, aktyvaus laisvalaikio ir sporto užsiėmimų šiandien yra apstu, o pagrindinė problema...


Vienas dūris išgelbės gyvybę

Vienas dūris išgelbės gyvybę

Vasario 13d.

„Džiaugiuosi, kad mano vaikas nevakcinuotas. Pasiskaitykite apie skiepus, ten vieni nuodai. Autizmas garantuotas“, - savo įžvalgomis dalijasi vaikų neskiepijantys tėvai. Kai vaikas atsiduria intensyviosios terapijos skyriuje, nuomonę gimdytojai pakeičia. Tik kad nebūtų vėlu.


Specialistai: kodėl apie kontracepciją vaistinėse vis dar klausiama pašnibždomis?

Specialistai: kodėl apie kontracepciją vaistinėse vis dar klausiama pašnibždomis?

Vasario 13d.

Viršsvoris, nevaisingumas ar net vėžys – klaidingi stereotipai, vis dar atbaidantys daugumą šalies moterų nuo kontraceptinių priemonių. Specialistai atkreipia dėmesį, kad šias baimes išsklaidytų kontraceptinių priemonių vartojimas pagal individualias gydytojų rekomendacijas. Vaistininkai...


Du metus iš eilės Lietuvoje neužregistruota žmonių trichineliozės atvejų

Du metus iš eilės Lietuvoje neužregistruota žmonių trichineliozės atvejų

Vasario 12d.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, per paskutinius du metus (2018–2019) Lietuvoje žmonių trichineliozės atvejų neužregistruota. 2017 metais buvo vienas šios ligos židinys, kuriame susirgo 9 žmonės. Protrūkis įvyko dėl namų ūkyje užaugintos infekuotos kiaulės mėsos, kuri...


6 priežastys, dėl kurių brokolis laikomas supermaistu

6 priežastys, dėl kurių brokolis laikomas supermaistu

Vasario 12d.

Miniatiūrinį medį primenanti daržovė kadaise lietuviams buvo neįprasta, netgi egzotiška. Šiandien brokolis yra viena populiariausių daržovių ant kasdienio stalo, kurį žmonės renkasi ne tik dėl jo skonio. Supermaisto reputaciją brokolis užsitarnavo dėl daugybės savybių, o prekybos tinklo...


Į pensijų kaupimą įtrauktiems gyventojams – „Sodros“ laiškai

Į pensijų kaupimą įtrauktiems gyventojams – „Sodros“ laiškai

Vasario 12d.

Jeigu šiomis dienomis sulauksite registruoto laiško iš „Sodros“, greičiausiai tai reiškia, kad esate įtraukti į pensijų kaupimą ir turėtumėte iki birželio 30 dienos apsispręsti, ar norite kaupime dalyvauti. „Sodra“ šią savaitę išsiuntė beveik 30 tūkst. registruotų laiškų į...


Ministras A. Veryga su kitais ministrais tarsis, kaip suvaldyti koronavirusą

Ministras A. Veryga su kitais ministrais tarsis, kaip suvaldyti koronavirusą

Vasario 12d.

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga rytoj, vasario 13 d., Briuselyje (Belgijoje) atstovaus Lietuvai neeilinėje ministrų Užimtumo, socialinės politikos, sveikatos ir vartotojų reikalų Taryboje.


Atsisakius perteklinių pažymų – gydytojams atlaisvintos rankos gydyti

Atsisakius perteklinių pažymų – gydytojams atlaisvintos rankos gydyti

Vasario 12d.

Nei darželiai, nei mokyklos, nei jokio kitos ugdymo įstaigos nuo praėjusių metų rugsėjo 1-osios nebegali reikalauti 094/a formos medicininių pažymų, kuriomis anksčiau buvo pateisinamas vaiko neatvykimas. Šie Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) inicijuoti pokyčiai, kurių medikų bendruomenė laukė...


Šiais metais užregistruotas pirmas vidurių šiltinės atvejis

Šiais metais užregistruotas pirmas vidurių šiltinės atvejis

Vasario 11d.

Užkrečiamų ligų ir AIDS centras (ULAC) informuoja, kad šiemet mūsų šalyje užregistruotas pirmas vidurių šiltinės atvejis. Manoma, kad ligonis šia retai Lietuvoje nustatoma liga užsikrėsti galėjo Indonezijoje.


Dar viena ligoninė pacientų maitinimu rūpinsis pati

Dar viena ligoninė pacientų maitinimu rūpinsis pati

Vasario 11d.

Sveikesnis, estetiškos išvaizdos ir pacientų būklę atitinkantis maitinimas – tokį nuo Naujųjų metų savo pacientams siūlo Respublikinė Šiaulių ligoninė, nusprendusi atsisakyti išorės tiekėjo paslaugų ir įkūrusi savo virtuvę.


Kovai su epilepsija reikalingas visuomenės palaikymas

Kovai su epilepsija reikalingas visuomenės palaikymas

Vasario 10d.

Epileptologė-neurologė prof. Rūta Mameniškienė sako, kad epilepsija sergančiųjų kasdienybę lydi iššūkiai. Gydytoja pastebi, kad kasdienybę apsunkina ir darbdavių bei kolegų požiūris, nes epilepsija sergantiesiems vis dar sunku įsitvirtinti darbo rinkoje. „Jiems neretai vystosi depresija dėl...


Lietuvos oro uostai: pagalbos specialių poreikių keleiviams paslauga naudojamasi vis aktyviau

Lietuvos oro uostai: pagalbos specialių poreikių keleiviams paslauga naudojamasi vis aktyviau

Vasario 10d.

Per pastaruosius 2019 metus vien Kauno oro uoste pagalba specialių poreikių turintiems keleiviams buvo suteikta 2935 kartus arba beveik trečdaliui dažniau nei 2018 metais. Bendrai Lietuvos oro uostai per praėjusius metus aptarnavo daugiau nei 11 tūkst. ribotos judėsenos keleivių prašymų, tai yra...


Vilnius kviečia senjorus mėgautis aktyviu laisvalaikiu – siūlo daugiau kaip 25 veiklas

Vilnius kviečia senjorus mėgautis aktyviu laisvalaikiu – siūlo daugiau kaip 25 veiklas

Vasario 10d.

Sostinės savivaldybė kviečia vilniečius senjorus aktyviai dalyvauti įvairiose nemokamose veiklose – mankštose, ekskursijose, lankyti meninius, kūrybinius užsiėmimus. Didžioji dauguma šių veiklų vyks neseniai įsikūrusiame „Senjorų avilyje“ (J. Kubiliaus g. 2) ir savivaldybės...


Prisimenant ministerijos apdovanojimus: kai socialinė atsakomybė svarbiau nei pelnas

Prisimenant ministerijos apdovanojimus: kai socialinė atsakomybė svarbiau nei pelnas

Vasario 10d.

Tradiciniuose Sveikatos apsaugos ministerijos apdovanojimuose „Už sveiką gyvenseną“ pagerbtas ir „Lidl“ prekybos tinklas Lietuvoje. Jo atstovams įteiktas apdovanojimas „Už įkvepiantį socialinės atsakomybės pavyzdį“, t. y. už drąsią vertybinę iniciatyvą skatinti...


Visuomenės sveikatos specialistai: Vardan bendro saugumo reagavome pagal planą

Visuomenės sveikatos specialistai: Vardan bendro saugumo reagavome pagal planą

Vasario 7d.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistai vakar veikė pagal patvirtintą planą, būtiną siekiant suvaldyti užkrečiamąsias ligas. „Analogiškų veiksmų privalu imtis įtarus bet kokią užkrečiamąją ligą“, – teigia Rolanda Lingienė, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro...


Šiauliuose veikianti vienintelė Lietuvoje sanatorinė mokykla derina ugdymą su profesionalia slauga

Šiauliuose veikianti vienintelė Lietuvoje sanatorinė mokykla derina ugdymą su profesionalia slauga

Vasario 7d.

Šiauliuose jau nuo 1970 metų veikia vienintelė mokykla respublikoje, kurioje gydomi ir mokomi sveikatos problemų turintys vaikai – Šiaulių sanatorinė mokykla. Anksčiau ji buvo pritaikyta tik sergantiems skolioze, dabar čia mokosi vis daugiau vaikų su lėtiniais neurologiniais sutrikimais...


Medikai: peršalimas savaime nereiškia koronaviruso

Medikai: peršalimas savaime nereiškia koronaviruso

Vasario 7d.

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) kartu su medikų bendruomene, reaguodama į iš gydymo įstaigų gaunamus signalus dėl svariai išaugusio pacientų, įsibaiminusių naujojo koronaviruso, srauto, ragina žmones išlaikyti šaltą protą, nepanikuoti ir dėl peršalimo, gripo simptomų kreiptis į savo šeimos...


Kodėl Livija Gradauskienė savo gyvenimo nebeįsivaizduoja be pietų miego?

Kodėl Livija Gradauskienė savo gyvenimo nebeįsivaizduoja be pietų miego?

Vasario 6d.

Iš tiesų būtų sunku nepastebėti jaunatviškumo ir gyvenimo džiaugsmo, kuriuo spinduliuoja žinoma radijo ir televizijos laidų vedėja Livija Gradauskienė. Visuomet energinga ir išvaizdi 46-erių moteris, regis, nepavaldi laikui. Tačiau daugeliui iš televizijos ekranų ir radijo imtuvų pažįstama Livija...


Sveikas maistas – kaip vaistas. Subalansuota mityba – ligų profilaktikai

Sveikas maistas – kaip vaistas. Subalansuota mityba – ligų profilaktikai

Vasario 6d.

Gydytoja dietologė Rūta Petereit pataria, kaip nesunkiai pereiti prie subalansuotos mitybos, užtikrina, kad pradėti gyventi sveikai niekada nevėlu. Aktorė Kristina Savickytė-Damanskienė dalijasi mažomis gudrybėmis, kaip prie sveikos mitybos pratina septynmetį sūnų.


Virusas, nuo kurio nėra vaistų: kodėl reiktų vengti svetimų lūpų dažų?

Virusas, nuo kurio nėra vaistų: kodėl reiktų vengti svetimų lūpų dažų?

Vasario 6d.

Šaltuoju metų sezonu daugelį ima kamuoti aktualus klausimas – pūslelinė – užkrečiamoji liga, galinti pažeisti odą, gleivinę ir netgi centrinę nervų sistemą. Sveikatos specialistai atkreipia dėmesį, kad į kovą su nuolat pasikartojančiu pūslelinės paūmėjimu žmonės griebiasi pačių...

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9