Lapkričio 15d. Penktadienis

Brangus maistas per brangus išmesti. Refleksijos Pasaulinės maisto dienos proga

Spalio 16d.
Brangus maistas per brangus išmesti. Refleksijos Pasaulinės maisto dienos proga

Vaidotas Ilgius, „Maisto banko“ plėtros vadovas

Spalio 16-ąją pasaulis švenčia Maisto dieną. Švęsti tikrai yra ką – gyvename maisto pertekliaus laikais. Kupinos parduotuvių lentynos, sklidini šaldytuvai ir virtuvės spintelės, gausiai nukrauti stalai ne tik per didžiąsias šventes – kasdien.

Bet kuriuo metų laiku apelsinai, pomidorai, ananasai. EUROSTAT duomenys rodo, kad maistui ir gėrimams išleidžiame daugiausiai Europoje – 22 proc. savo pajamų (ES vidurkis – vos 12 proc.).

Apžvalgininkai dėl brangaus maisto keikia valdžią – netikus mokesčių politika lietuvius verčia važinėti maisto (taip, ir gėrimų) pas kaimynus. Ūkininkai skundžiasi žemomis supirkimo kainomis ir skelbia kapituliaciją prieš Lenkiją. Dar nepamiršome silkių, kiaušinių ir varškės karų su broliais latviais.

Portalų influenseriai dalinasi patarimais, kaip atsispirti maisto pertekliaus pagundoms, numesti svorio ir sveikai maitintis. Nesveika mityba paguldys ligos patalan, - sako jie, - ir teks maitintis  neišvaizdžiu ligoninių maistu. Valdiškų patiekalų vaizdais gąsdinasi instamamos - ministras A. Veryga žada padėtį gerinti. Ministras L. Kukuraitis pradinukams duos nemokamą maitinimą. Čia šalia Europos Sąjungos lėšomis remiamos nemokamo pieno produktų ir vaisių tiekimo mokykloms programos.

Tačiau toks kitąsyk per prievartą brukamas maisto perteklius – ne kiekvienam. Statistikos departamento skaičiai rodo, kad kas septintas Lietuvoje neišgali sau leisti bent kas antrą dieną valgyti mėsos, žuvies ar analogiško vegetariško maisto. Laimei, tokių kasmet mažėja: 2017 m. maisto nepriteklių kentė vienas iš šešių - 16,5 % šalies gyventojų. Pasak Europos socialinio fondo agentūros, šiandien eilėse prie paramos maisto paketų rikiuojasi 182 tūkst. lietuvių.

Tai kaip čia yra – tokia gausybė maisto, ir lieka nepamaitintų? Skundžiamės gausiais derliais, per mažomis supirkimo kainomis – ir tuo pat metu už ES ir savo lėšas nepasiturintiems perkame maistą?

Situacija išties paradoksali: vieni maisto nespėja parduoti ar patiekti ant valgytojų stalo, ir dėl to jį išmeta – kiti rikiuojasi eilėse prašydami kruopų, makaronų, miltų?

Išties, Lietuvoje kasmet prarandame šimtus tūkstančių tonų maisto. Kiekvienam statistiniam lietuviui įvairiais skaičiavimais gauname nuo 35 iki 50 kg išmetamo maisto.

Lietuva čia nėra išimtis. Perfrazuojant garsų atlikėją, mažos agrarinės šalies pagarbos maistui tradicijos išnyko. Sausras, karus ir badmečius patyrusios lietuvių kartos nukritusią duonos kriaukšlę pabučiuodavo. Mūsų tėvai ir seneliai dar mena ilgas eiles prie sviesto, mėsos ar kiaušinių. Tačiau modernūs žmonės priversti vengti pagundos pirkti daugiau ir dažniau, o perteklių išmesti.

Pasaulinę maisto dieną pasiūliusi švęsti Jungtinių Tautų Maisto ir žemės ūkio organizacija (FAO) teigia, kad prarandama iki trečdalio viso planetos užauginto maisto. Kuriam užauginti reikėtų Kinijos ploto pasėlių. Vien Europos Sąjungos ekonomika dėl to kasmet praranda 143 mlrd. eurų, nors maisto bankų pagalbos prašo 9,8 mln. europiečių. Pasaulyje dėl prastos mitybos kenčia 820 mln. planetos gyventojų.

Lietuvoje stinga tyrimų apie tai, ką skurstantiesiems reiškia maisto stygius. Pavyzdžiui, Australijos maisto bankų duomenys rodo, kad maisto nesaugą (food insecurity) per pastaruosius 12 mėnesių yra patyrę 5 milijonai gyventojų, - kas penktas, daugiausiai moterys. Trys iš dešimties maisto stokojančių australų priversti bent kartą per savaitę išsiversti be jokio maisto.

Maisto stoką ir nepriteklių žmonės išgyvena panašiai visuose kontinentuose. Simptomai ir strategijos panašios – mažinamos porcijos, pasirenkamas prastesnis valgis (pigesnės kalorijos) praleidžiami valgymai, jaučiamas nerimas ar pavyks patiekti maisto sau ir išlaikomiems šeimoms nariams. Prasčiau valgantys vaikai lėčiau vystosi, jiems sunkiau sekasi susikaupti mokykloje, dėl to kenčia mokslo pasiekimai, o vėliau sunkiau sekasi gauti geriau apmokamą darbą. Taip skurdo ratas užsidaro.

Lietuvoje žemiau skurdo ribos gyvenanti 4 asmenų šeima verčiasi už vos 515 eurų per mėnesį. Maistui dienai tokios šeimos nariui lieka nepilnas euras. Ką už tiek gali nusipirkti parduotuvėse, tegu pilnose maisto? Nenuostabu, kad 87 proc. gaunančių Europos paramos labiausiai skurstantiems asmenims fondo EPLSAF maisto paketus vertina kaip labai naudingus ir naudingus; vos 5 proc. EPLSAF gavėjų šią paramą vertina kaip simbolinę.

FAO Pasaulinę maisto dieną kviečia rengti nemokamo maisto dalinimo akcijas. „Maisto banko“ akciją drauge su 325 socialinėmis organizacijomis rengia ir „Maisto bankas“. Kitą savaitgalį, spalio 25- 26 dienomis, maisto aukoti nepasiturintiems parduotuvėse kvies tūkstančiai akcijos savanorių.

Tačiau vien maisto akcijomis alkanų nepamaitinsi. „Maisto banko“ autobusiukai kas rytą išrieda į 500 šalies parduotuvių surinkti nespėjamų parduoti maisto produktų tam, kad dar per pietus juos perduotų nepasiturinčių maitinimui. Vien pernai tokiu būdu „Maisto banko“ savanorių dėka 5 tūkstančiai tonų maisto – 10 milijonų porcijų - ne išmesta, o patiekta ant vargingai gyvenančiųjų stalo.

Kasdienį maisto gelbėjimo darbą „Maisto bankas“ vykdo jau dešimtmetį – pirmasis besibaigiančio galiojimo maisto produktus labdarai pradėjęs tiekti prekybos tinklas „IKI“ per tą laiką nepasiturinčių maitinimui padovanojo maisto jau už 40 mln. eurų.

Toks socialiai atsakingas rūpestis pertekliniu maistu yra tai, ko reikia. Siekdama įgyvendinti Jungtinių Tautų ir ES nurodymus iki 2030 metų maisto švaistymą sumažinti perpus, Lietuvos Vyriausybė savo programoje įrašė pažadą įtvirtinti maisto neišmetimo principą - imtis aktyvių ir ambicingų priemonių maisto švaistymui mažinti.

Pažadams išpildyti laiko dar yra. Kol kas maisto gelbėjimas vykdomas prekybininkų gera valia ir privačių aukotojų paramos dėka. Drauge su LNK TV kanalų grupe kasmet vykdomo labdaros telemaratono „Pasidalink“ surinktų lėšų „Maisto bankui“ jau nebepakanka – o maisto, kurį galėtume išgelbėti, yra keliskart daugiau nei surenkama šiuo metu.

Vyriausybės dėmesio paramos maistu organizavimui reikia dar ir todėl, kad naujajam  finansavimo laikotarpiui Europos Sąjunga planuoja skirti gerokai mažiau lėšų nei iki šiol. Jau šiandien reikia pradėti planuoti daugiau lėšų nepasiturinčių maitinimui – stiprėja nuojauta jei ne naujos pasaulio ekonomikos krizės, tai jos lėtėjimo ženklai vis ryškesni. Prieš dešimtį metų nepaisant raminančių valdžios burtažodžių Lietuvai smogusi krizė paramos maistu prašytojų gretas per metus pagausino triskart, iki 600 tūkstančių alkanų burnų.

Tad džiaugdamiesi pertekliumi ruoškimės galimam sunkmečiui. Paramą maistu organizuodami pirmiausiai pasirūpinkime, kad perteklinis maistas nebūtų išmetamas, o pasiektų nepasiturinčiųjų stalą. Godotiną gerovės valstybę kurkime efektyviau perskirstydami turimus resursus. Gelbėdami maistą ne tik padėsime skurdžiai gyvenantiems, bet ir sumažinsime neigiamą įtaką klimato kaita. Su Maisto diena!

 

* * *

Daugiau informacijos apie „Maisto banką” ieškokite internete www.maistobankas.lt ir socialiniame tinkle Facebook www.facebook.com/maistobankas

 

Žymės: maisto diena
Miego ritmas ir miego sezonai – kas tai?

Miego ritmas ir miego sezonai – kas tai?

Spalio 19d.

Kada turime keltis ir eiti miegoti, kad kitą rytą pabudę jaustumėmės žvalūs ir energingi? Vieno tobulo, universalaus miego recepto nėra. Mūsų miego kokybę veikia daugybė veiksnių – amžius, metų laikų kaita, individualūs kūno duomenys bei daugelis kitų išorinių bei vidinių stimuliatorių. Vis...


3 mobiliosios programos, padedančios akliesiems pažinti pasaulį

3 mobiliosios programos, padedančios akliesiems pažinti pasaulį

Spalio 18d.

Išmaniųjų technologijų revoliucija gerokai palengvino milijonų žmonių gyvenimus. Tačiau ar jos padėjo tiems, kurie kasdien susiduria su aplinkos keliamais iššūkiais? Baltosios lazdelės dieną, minimą spalio 15-ąją, siekiama ne tik atkreipti visuomenės dėmesį į regos negalią turinčių žmonių...


Akių gydytoja rekomenduoja nuo 35 metų reguliariai tikrintis regėjimą

Akių gydytoja rekomenduoja nuo 35 metų reguliariai tikrintis regėjimą

Spalio 18d.

Akių gydytojai įsitikinę, kad šiandien galima išgydyti 80 proc. regėjimo sutrikimų, tačiau daugelis suskuba savo akių būkle rūpintis tik tuomet, kai pasireiškia pirmieji nemalonūs pojūčiai – sausumas, perštėjimas, vaizdas lyg per rūką. Sveikatos specialistai pataria tikrintis ir stiprinti...


Technologijos ir sveikata: kaip išvengti negalavimų?

Technologijos ir sveikata: kaip išvengti negalavimų?

Spalio 18d.

Akių paraudimas, pablogėjęs matymas, bendras silpnumas, galvos skausmai – tai tik maža dalis simptomų, kurie ištinka daug laiko prie kompiuterio ar kitų išmaniųjų įrenginių praleidžiančius žmones. Pasak sveikatos specialistų, nuo išmaniųjų technologijų kenčia ne tik akys ar stuburas, bet...


J. Olekas: „Turime apmokyti gydytojus ir pacientus, kaip pamatyti pirmus su vėžiu susijusios trombozės simptomus“

J. Olekas: „Turime apmokyti gydytojus ir pacientus, kaip pamatyti pirmus su vėžiu susijusios trombozės simptomus“

Spalio 17d.

Trečiadienį Europos Parlamente (EP) (Briuselis) europarlamentaro Juozo Oleko iniciatyva buvo organizuota diskusija „Su vėžiu susijusi trombozė ir ES darbotvarkė gydant vėžį 2019 - 2024“. Prie diskusijos organizavimo prisidėjo Europos trombozės ir hemostazės sąjunga (EHTA). Su vėžiu...


Šiemet dvigubai daugiau registruotų hepatitų - dominuoja lėtiniai C hepatitai

Šiemet dvigubai daugiau registruotų hepatitų - dominuoja lėtiniai C hepatitai

Spalio 17d.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, per aštuonis šių metų mėnesius užregistruoti 184 susirgimai hepatitais ir tai, lyginant su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, beveik pustrečio karto daugiau (2,5 k. arba 74 atvejai 2018 m. per 8 mėnesius).


Analogų neturinti sensorinė įranga gelbsti ypatingų poreikių vaikus

Analogų neturinti sensorinė įranga gelbsti ypatingų poreikių vaikus

Spalio 16d.

Gausiai besikuriantys socialiniai verslai Lietuvoje įgauna vis didesnę svarbą ir pagreitį. Tarp tokių inovatyvių verslų – unikalia ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje sensorinių erdvių terapija su specialių poreikių vaikais užsiimantys „Penki pojūčiai“. Šio socialinio...


Sveikas gyvenimo būdas nuo gripo komplikacijų neapsaugos

Sveikas gyvenimo būdas nuo gripo komplikacijų neapsaugos

Spalio 15d.

Artėjant kasmetiniam gripo sezonui prie gydytojų kabinetų ilgėja eilės norinčiųjų pasiskiepyti, o skiepų priešininkai užgula klaviatūras bandydami juos išgąsdinti pseudomokslinėmis žinutėmis, treti teigia esą sveikas gyvenimo būdas geriau nei skiepas. VšĮ Vilniaus universiteto ligoninės Santaros...


Biržuose moteris bandė papirkti Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos darbuotoją

Biržuose moteris bandė papirkti Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos darbuotoją

Spalio 15d.

Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos Panevėžio teritorinio skyriaus Biržų asmenų aptarnavimo vietoje negalios vertinimo procedūros metu klientė bandė papirkti tarnybos darbuotoją duodama 100 eurų kyšį.


Pasaulinę rankų plovimo dieną ir specialistų raginimas nepersistengti

Pasaulinę rankų plovimo dieną ir specialistų raginimas nepersistengti

Spalio 15d.

Spalio 15 d. minima Pasaulinė rankų plovimo diena. Sveikatos specialistai teigia, kad rankas reikia plauti ne tuomet, kai jos purvinos, o kur kas dažniau. Vis tik socialiniame tinkle pasiteiravus, kaip dažnai žmonės plauna rankas, specialistai paragino nepersistengti, jeigu tiesioginis darbas...


Gydytoja: rankos pirštų neužtektų suskaičiuoti vaikus, kuriems buvo patvirtinta gripo diagnozė

Gydytoja: rankos pirštų neužtektų suskaičiuoti vaikus, kuriems buvo patvirtinta gripo diagnozė

Spalio 15d.

Atsikėlus ryte čiaudint, kosint, sloguojant, karščiuojant, žmonėms gan sunku suprasti ar tai yra gripas, ar tiesiog peršalimas. Antakalnio poliklinikos šeimos gydytojos Gintarė Nemuraitė ir Agneška Neciunskienė dalinasi žiniomis apie gripą, kuo jis skiriasi nuo paprasto peršalimo ir kaip galime...


Vyturiai ir pelėdos: kaip nustatyti vidinį savo kūno laikrodį?

Vyturiai ir pelėdos: kaip nustatyti vidinį savo kūno laikrodį?

Spalio 11d.

Šokate iš lovos vos pasirodžius pirmiesiems saulės spinduliams? O gal kiekvieną rytą suskambus žadintuvui daugybę kartų spaudinėjate mygtuką SNAUSTI? Mūsų miego ritmą reguliuoja vidinis kūno laikrodis – asmeninis polinkis keltis ir eiti miegoti panašiu paros metu. Atsižvelgiant į...


Socialinė kampanija kviečia dovanoti kaniterapijos užsiėmimus sunkumų patyrusiems vaikams

Socialinė kampanija kviečia dovanoti kaniterapijos užsiėmimus sunkumų patyrusiems vaikams

Spalio 11d.

Spalio mėnesį Lietuvoje startavo socialinė iniciatyva, kurios tikslas – užtikrinti tęstinius terapijos su šunimis užsiėmimus vaikams, kuriais rūpinasi organizacija „SOS vaikų kaimai Lietuvoje“. Kaniterapija padeda smurtą patyrusiems bei apleistiems vaikams ir yra taikoma nuo...


Aušra Bružienė: krūties vėžys – kaip draugas, kuris visada yra šalia

Aušra Bružienė: krūties vėžys – kaip draugas, kuris visada yra šalia

Spalio 11d.

„Pastaraisiais metais gyvenimas buvo toks turiningas, kad aš neturėjau laiko sirgti“, - istoriją apie laimėtą kovą su vėžiu pradeda Aušra Bružienė. Moteriai buvo diagnozuotas III stadijos krūties vėžys, ji perėjo visus vėžio gydymo etapus, galiausiai buvo atlikta ir krūties...


Sveikata ir šiluma vienoje lėkštėje: atraskite trintas daržovių sriubas iš naujo

Sveikata ir šiluma vienoje lėkštėje: atraskite trintas daržovių sriubas iš naujo

Spalio 11d.

Sukate galvą, kaip vertingai panaudoti morkas, salierus, kopūstus, moliūgus ar kitas sezonines daržoves, kurias vis dar vežate iš sodo ar šviežias perkate parduotuvėje? Maisto ir sveikatos ekspertai ragina prisiminti vieną pagrindinių šaltojo sezono patiekalų – šildančias trintas daržovių...


Norite būti sveiki – rudenį venkite rankos paspaudimo ar pakštelėjimo į skruostą

Norite būti sveiki – rudenį venkite rankos paspaudimo ar pakštelėjimo į skruostą

Spalio 11d.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras bei vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ informuoja, kad šalyje siaučiant peršalimui ir prasidedant gripui, verta atsisakyti rankos paspaudimo ar pakštelėjimo į žandą. Minint pasaulinę rankų plovimo dieną sveikatos specialistai primena, kad tinkamai,...


Ne be mūsų abejingumo namais buvusiems kaliniams tampa įkalinimo įstaigos, sako M. Bliumenzonienė

Ne be mūsų abejingumo namais buvusiems kaliniams tampa įkalinimo įstaigos, sako M. Bliumenzonienė

Spalio 11d.

Lietuvos visuomeninės organizacijos nepajėgios vien savo jėgomis tempti buvusių kalinių integravimo į visuomenę naštos. Lietuvos kalinių globos draugijos reabilitacinio centro vadovės Mildos Bliumenzonienės teigimu, net ir esant tokiai mažai pagalbai į įkalinimo įstaigas nebegrįžta net 40 proc....


Kodėl svarbu pykti?

Kodėl svarbu pykti?

Spalio 10d.

Net 1 iš 4 pasaulio žmonių bent kartą savo gyvenime patiria psichikos sveikatos sunkumų. Mokslininkų teigimu, negebėjimas atpažinti savo emocijas bei tinkamai reaguoti į jas, turi neigiamą poveikį visai visuomenės gerovei. Minint Pasaulinę psichikos sveikatos dieną tai patvirtina ir Vilniaus...


Košė nenuobodžiai – 3 netikėti ir maistingi receptai košės dienai

Košė nenuobodžiai – 3 netikėti ir maistingi receptai košės dienai

Spalio 10d.

Pasaulyje minint košės dieną, vis garsiau kalbama apie šio universalaus patiekalo atgimimą – tiek socialiniuose tinkluose, tiek madinguose restoranuose, tiek ir kiekvienoje virtuvėje. Tačiau košės samprata iš esmės pasikeitė – nuobodžią pilką masę pakeitė įvairiausi ingredientai,...


Atvėsus orams – ekspertų patarimai, kaip stiprinti imunitetą natūraliomis priemonėmis

Atvėsus orams – ekspertų patarimai, kaip stiprinti imunitetą natūraliomis priemonėmis

Spalio 10d.

Nepastebimai atsliūkinęs ruduo su savimi atsinešė ir nenuspėjamus orus. Deja, staigius temperatūrų pokyčius neretai lydi ir peršalimai. Mitybos specialistai teigia, kad imuniteto stiprinimas šaltuoju metų laiku gali padėti apsisaugoti nuo tykančių ligų bei primena, kad svarbu tiek aktyvus...

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9