Biorythm

Mūsų gynėjas – pavasarį nusilpęs imunitetas

Netgi sveikų žmonių imuninė sistema pavasarį nusilpsta. Tai gali atsitikti dėl oro permainų, peršalimo, netinkamos mitybos, buvimo užterštame ore. Su tuo pavasarį susiduriame kiekvienas, kai ryte lauke vos ne vasara, o vakare jau siaučia pūga. Kenčiame ir nuo smogo, kai ilgai nebūna pavasario dulkes nuplaunančio lietaus.

Žmogaus imuninė sistema — tai speciali audinių ir organų sistema, kuri saugo genetinį organizmo pastovumą, gina nuo infekcinių ligų (bakterijų ir virusų), piktybinių (vėžio) ląstelių atsiradimo. Imuninę sistemą sudaro kaulų čiulpai, užkrūčio liauka, limfmazgiai, blužnis, tonzilės, net apendicitas. Imuninė sistema saugo organizmą nuo kenksmingo aplinkos poveikio ir ligų, todėl kuo imuninė sistema stipresnė, tuo stipresnis visas organizmas, tuo rečiau ir trumpiau sergame.

Kaip nesusirgti

Patartina nuolatos gerti imuninę sistemą stiprinančių gėrimų. O jų yra įvairių.

Ramunėlių arbata: šaukštą ramunėlių žiedų užplikykite stikline verdančio vandens, uždenkite ir palikite 10-20 minučių prisitraukti, po to nukoškite. Jei 2-3 kartus per dieną gersite po puse stiklinės ramunėlių arbatos, jau po savaitės pasijusite žvalesni. Kad nugalėtumėte ligas, ypač peršalimo, liaudies medicinos žinovai pataria gerti ramunėlių arbatą visą pavasarį.

Medetkų arbata: šaukštelį medetkų žiedų užplikykite stikline verdančio vandens, uždenkite ir palikite 10-15 minučių prisitraukti, po to nukoškite. Gerkite tris kartus per dieną prieš valgį.

Pušų spyglių gėrimas: 40 g pušų spyglių, 10 g medaus ir 1 citrinos žievę užpilkite stikline vandens, uždenkite ir pavirinkite ant silpnos ugnies pusę valandos. Po to nuovirą atvėsinkite ir įspauskite į jį vienos citrinos sultis. Norėdami sustiprinti organizmo imuninę sistemą, gėrimą gerkite nuolat.

Gervuogių gėrimas: 20 g medaus užplikykite trim ketvirtadaliais stiklinės verdančio vandens, užvirkite, po to nuovirą atvėsinkite ir į jį įpilkite 40 g gervuogių sulčių.

Džiovintų figų gėrimas: 100 g džiovintų figų užpilkite 2 stiklinėmis verdančio vandens ir pavirkite 15 minučių ant silpnos ugnies, po to palikite 2 valandas prisitraukti, nukoškite. Gerkite po puse stiklinės 2-3 kartus per dieną prieš valgį. Šis gėrimas sustiprins organizmą išsekus, persirgus sunkia liga.

Vaistažolės

* Vienas iš populiariausių imunitetą stiprinančių augalų — purpurinė ežiuolė. Vartokite jos šaknų arbatą: 2 šaukštelius ežiuolės šaknų užpilkite stikline vandens ir pavirinkite 15 minučių ant silpnos ugnies. Gerkite šios arbatos tris kartus per dieną.

* Susmulkinkite 1 šaukštą jonažolių, suberkite į termosą ir užplikykite stikline verdančio vandens. Palikite nusistovėti 20 minučių, po to nukoškite. Gerkite po pusę stiklinės 2 kartus per dieną. Šis gėrimas yra geras vidaus organus stimuliuojantis vaistas.

* Imuninės sistemos veiklą stiprina toks vaistažolių mišinys: susmulkinkite ir sumaišykite 3 dalis dilgėlių, 2 dalis jonažolės, 4 dalis erškėčių vaisių, 3 dalis gudobelės vaisių, 2 dalis rožinės radiolos šaknų (aukso šaknų). Šaukštą vaistažolių mišinio užpilkite stikline verdančio vandens, uždenkite ir palikite pusę valandos prisitraukti, po to nukoškite. Gerkite šiltą po trečdalį stiklinės tris kartus per dieną 20 minučių prieš valgį.

Jei blogos ekologinės sąlygos

* Pavasarį, jei lietus nenuplauna dulkių ir padidėja atmosferos užterštumas, reikia vartoti daugiau augalinių aliejų; saulėgrąžų, alyvuogių, migdolų. Juose esantis vitaminas E sustabdo užterštos aplinkos poveikį.

* Patartina vartoti daugiau vaisių, uogų ir daržovių, kuriuose yra daug vitamino C. Vakare, prieš miegą, išgerkite šiltos arbatos su citrinos sultimis ir medumi.

* Valgykite greipfrutų. Jie efektyviai neutralizuoja užterštos aplinkos pasekmes, turi gydomųjų savybių, efektyviai mažina cholesterino perteklių, tonizuoja organizmą.

Tinkama mityba

Norint sustiprinti imunitetą, reikia pasirūpinti, kad organizmas gautų pakankamai vitaminų ir mikroelementų, esančių maisto produktuose. Organizmui reikia šviežių vaisių, daržoviųs ir jų sulčių. Labai naudingos organizmui salotos iš dilgėlių, pienių lapų ir žiedų, žliūgių, raktažolių, garšvos. Pienių lapus prieš ruošiant salotas reikia 20 minučių palaikyti šiltame vandenyje, o žiedlapius porą minučių palaikyti verdančiame vandenyje. Dilgėlių ūglius ir lapus reikia kelioms minutėms panardinti į verdantį vandenį, nuspausti ir supjaustyti. Taip paruoštos dilgėlės tinka salotoms, šaltibarščiams, omletams, įdarams, troškiniams. Iš lapų ruošiama vitamininė arbata.

* Galite pasigaminti ir tokių salotų: pasiskinkite jaunų dilgėlių, užpilkite šaltu vandeniu ir palikite 1 valandą pamirkti, po to jas supjaustykite, sutrinkite ir sumaišykite su trintais česnakais. Į mišinį įdėkite supjaustytų špinatų, rūgštynių, krapų, petražolių, virtų kiaušinių, užpilkite aliejumi ir užspauskite citrinos sulčių.

* Susmulkinkite graikinių riešutų ir sumaišykite juos lygiomis dalimis su medumi. Vartokite šio mišinio po 100 g kasdien.

* Užpilkite vandeniu ir pamirkykite džiovintų abrikosų ir figų, po to juos supjaustykite, sumaišykite su maltais graikiniais riešutais, 1-2 citrinomis, sumaltomis su žieve, medumi. Vartokite po 2 šaukštus 3 kartus per dieną prieš valgį, sumaišę su kefyru.

* Jei peršalę sloguojate ir dažnai sergate infekcinėmis ligomis, mažiau valgykite cukraus, nes jis yra vienas iš pagrindinių imuninės sistemos priešų.

* Valgykite daugiau virtos žuvies ir augalinio aliejaus.

* Valgykite daugiau geltonos ir tamsiai žalios spalvos daržovių, gerkite raudonų sulčių — vyšnių, bruknių, serbentų ir t.t.

* Tris kartus per dieną valgykite šviežių vaisių ir maisto produktų, kuriuose yra vitamino C bei cinko.

Judėjimas – sveikata

Jei nuolat jaučiatės pavargę, blogai miegate, padės grūdinimasis, mankšta ir fizinis darbas. Atliekant pratimus ir dirbant fizinį darbą, šiek tiek pakyla kūno temperatūra, todėl organizmas sugeba mobilizuoti apsaugines organizmo jėgas.

Kuo ilgiau būkite gamtoje — grynas oras dirgina visą mūsų organizmą ir skatina grūdinimąsi, yra stimuliuojama kraujotaka, medžiagų apykaita ir imuninės organizmo sistemos funkcijos. Be to, grynas oras teigiamai veikia žmogaus odą, nervų sistemą ir harmoninės sistemos liaukas.

Imunitetą stiprina vandens procedūros, kūno trynimas drėgnu rankšluosčiu, rankų ir pėdų vonelės bei dušas. Patartina nueiti į pirtį, pasikaitinti ir paprakaituoti.

Healthy Feed

TAIP PAT SKAITYKITE