Biorythm

Gydantys kontaktiniai lęšiai

Jau greitai kontaktiniais lęšiai ne šiaip koreguos regėjimą – jie galės jį išsaugoti.

JAV mokslininkai išrado kontaktinius lęšius, turinčius antibiotinių sidabro nanodalelių, kurios nuolat registruoja vidinį akies spaudimą ir prireikus skiria vaistų.

Naujieji lęšiai turėtų gerokai pagilinti mokslininkų žinias apie glaukomą – antrą pagrindinę aklumo priežastį pasaulyje – ir, manoma, padės išsaugoti regą milijonams žmonių.

Akių spaudimas – pagrindinis kriterijus, pagal kurį nustatoma glaukoma – gali smarkiai svyruoti ir keistis kas minutę. Dabar daktarai jį matuoja maždaug kas kelis kelis mėnesius, priklausomai nuo paciento.

Kontaktiniai lęšiai, pagaminti iš polidimetilsiloksano (PDMS), savo struktūra yra panašūs į įprastus. Pagrindinis skirtumas – tinklelis iš 8 susikertančių nanosidabro linijų, kurios leidžia matuoti akių spaudimą 64 vietose.

Kiekvienas taškas atskirai seka akies spaudimą ir gautą informaciją perduoda į kompiuterį, kuris išsaugo duomenis.

Vaistai, mažinantys akies spaudimą, į tokius lęšius galėtų būti patalpinti tiesiogiai. Juos į akį suleistų nedidelė elektros iškrova. Ateityje į lęšius ketinama įterpti šimtus nematonų nanogijų, todėl spaudimą technologija matuos daug tiksliau.

Tyrime dalyvavusio „Journal of Glaucoma” redaktoriaus dr. Jackas Cioffis nuomone, vaistų talpinamas į prietaisus, kuriuos žmonės nešioja kasdien, užtikrins, kad pacientai vaistų vartoti nepamirš. Tai svarbiau, nei gali atrodyti iš pirmo žvilgsnio.

„Maždaug trečdalis pacientų, kuriems buvo persodinti inkstai, greičiau nei per metus užmiršta vartoti vaistus, kurie gali išgelbėti jų gyvybę”, – teigia J. Cioffis.

Yra ir kitų technologijų, galinčių stebėti akies spaudimo pokyčius, tačiau jas būtina implantuoti į akį. Tai rizika, kurios naujieji lęšiai leis išvengti.

Avevita klinika

TAIP PAT SKAITYKITE