Periodontologija – tai periondonto ligas nagrinėjanti sritis, apimanti aplink dantis esančiuose audiniuose esančius susirgimus. Tai infekcinės uždegiminės ligos, ilgainiui susidarančios dantenose, šaknies cemente, periodonto raištyje bei danties kaule, kurias patiria apie 75 % suaugusių žmonių. Kokios yra periodonto ligų atsiradimų priežastys, pasekmės ir taikomas gydymas – atsakome šiame straipsnyje.
Periodonto ligos
Dažniausiai pasitaikančios periodonto ligos – gingivitas ir periodontitas – yra progresuojančios ligos, kurias privalu gydyti laiku, siekiant išvengti skausmingų pasekmių. Nors šios ligos prasideda gana nepastebimai, netaikant gydymo jos ūmėja ir pažeidžia atraminį ir aplinkinį dantenų audinį bei apatinį žandikaulį.
Gingivitas
Gingivitas – tai bakterijų sukeliamas dantenų uždegimas. Gingivitą nėra lengva pastebėti, nes ankstyvoje fazėje jis nesukelia ryškių simptomų, visgi ilgainiui galima jausti patinusias ir paraudusias, o vėliau net pamėlusias, dantenas. Nesiimant veiksmų, dantenos kietėja, atsiranda jautrumas, sutrinka kraujotaka, pagilėja dantenų kišenės, tad dantys atrodo „išilgėję“. Tokioje stadijoje dantenos ne tik tampa skaudžios prisilietimui, bet ir kraujuoja. Negydomas gingivitas progresuoja į sunkesnę formą – periodontitą.
Periodontitas
Periodontitas – tai pažengęs ir ūmus dantis supančių audinių uždegimas, kuris negydomas sukelia dantų trupėjimą ar netekimą. Kaip ir gingivitas, periodontitas prasideda dantenų spalvos pakitimais, vėliau liga progresuoja į gilesnius audinius – periodonto raištį, danties cementą ir kaulą – ir skatina jų irimą. Yrant audiniams, dantenos pradeda kraujuoti, tarp dantų atsiranda bakterinė niša, vadinama dantenų kišene, kurioje kaupiasi bakterijos ir neretai sukelia pūliavimą. Nepastebimai ir dažnai be skausmo prasideda danties kaulo irimas, kurio pasėkoje danties šaknis sutrumpėja ir susiaurėja, tapdama nepajėgi išlaikyti dantį. Ryškiausi pažengusio periodontito simptomai – kraujuojančios dantenos ir specifinis, nemalonus burnos kvapas.
Kas sukelia periodonto ligas?
Tiek gingivito, tiek periodontito vystymuisi didžiausią įtaką turi ant dantų paviršiaus nuolatos besikaupiančios bakterinės minkštos apnašos. Nenuvalomas minkštų apnašų sankaupos laikui bėgant tampa dantų akmenimis, kurių pašalinimas, kitaip nei minkštų apnašų, yra įmanomas tik profesionalios burnos higienos pagalba. Susikaupę dantų akmenys sudaro palankias sąlygas bakterijų kaupimuisi ir augimui. Veiksmingiausias būdas išvengti dantų apnašų – kokybiška asmeninė burnos higiena.
Kiti periodonto ligas sukeliantys veiksniai:
- Nusilpęs imunitetas;
- Žalingi įpročiai (rūkymas, alkoholis);
- Diabetas;
- Netaisyklingai išdygę dantys;
- Kariesas.
Kaip gydomos periodonto ligos?
Gingivito gydymas dažnu atveju nėra sudėtingas – profesionaliai atlikta burnos higiena padės pašalinti susikaupusias apnašas ir dantų akmenis, nuvalyti dėmes bei nupoliruoti dantų paviršių.
Periodontito gydymas, priklausomai nuo jo išsivystymo, bus sudėtingesnis:
- Dėl dantenų jautrumo suteikiama vietinė nejautra ir pacientui yra atliekamas apnašų bei dantų akmenų šalinimas, poliruojamos dantų šaknys.
- Po kelių mėnesių, tarp dantų esančios nedidelės kišenės išnyksta natūraliai, tačiau gilesnes svarbu tvarkyti chirurginiu būdu. Atliekant Loro operaciją, dantenos yra atkeliamos, tokiu būdu pašalinamos visos, net ir sunkiai pasiekiamos apnašos, o dantenos siūlėmis pritvirtinamos atgal.
- Gijimo metu pacientas yra reguliariai stebimas, daromos panoraminės nuotraukos, vertinant dantenų kišenių būklę, dantų paslankumą, kaulo būklę.
Visgi veiksmingiausia šių ir kitų periodonto ligų prevencija – gera asmeninė burnos higiena. Pasitarkite su savo odontologu ir pasirinkite jūsų individualiai situacijai tinkamas dantų priežiūros priemones. Nepamirškite dantis šepetėliu valyti atidžiai, sukamaisiais ar šluojamaisiais judesiais, kasdien naudoti tarpdančių siūlą ir kas pusę metų apsilankyti pas burnos higienistą profesionaliam dantų apnašų valymui. Nors ir dažnai pasitaikančios, periodonto ligos gali būti išvengiamos arba paprastai išgydomos. Svarbu atidžiai savo burnos būklę ir reguliariai lankytis pas specialistus – jie pamatys pirmuosius simptomus ir padės išvengti nemalonių pasekmių.