Hempo

Moters burnos ertmės pokyčiai įvairiais gyvenimo periodais

Moters burnos ertmės pokyčiai įvairiais gyvenimo periodais

Hormonų pokyčiai, vykstantys įvairiais moters gyvenimo periodais, gali būti įvairių organizmo ligų priežastis, tad ne išimtis ir burnos gleivinė. Didžiausią įtaką moterų burnos gleivinei daro estrogenai, progesteronas bei hipofizės gonadotropiniai hormonai. Kokia ta moters amžiaus etapų ir su jais susietų hormonų pokyčių įtaka burnos sveikatai, pranešime žiniasklaidai pasakoja Kauno odontologijos klinikos burnos higienistė Gabija Babrauskaitė.

Paauglystės laikotarpiu mergaičių organizme vyksta daugybė pokyčių. Merginų brendimas prasideda tuomet, kai antinksčiai ir kiaušidės ima didinti estrogeno ir progesterono gamybą. Padidėjusi lytinių hormonų produkcija skatina ne tik antrinių lytinių požymių vystymąsi, bet ir burnos ertmės pakitimus. Lytinio brendimo metu vykstantys pokyčiai turi įtakos apydančio ligų atsiradimu. Dantenose yra hormonų receptorių, todėl jos tokios jautrios hormonų svyravimams.

Paauglystėje vykstantys hormoniniai pokyčiai gali pasireikšti šiais būdais:

  • Iššaukti stipresnę periodonto audinių reakciją į vietinius dirgiklius.
  • Veikiant progesteronui, didėja dantenų kraujavimo tikimybė, nes šis hormonas gerina gleivinių vaskuliarizaciją (naujų kraujagyslių susidarymą).
  • Estrogenas turi įtakos vandens kaupimuisi organizme. Todėl paauglystėje veikiantys hipofizės gonadotropiniai hormonai daro įtaką dantenų epiteliui, mažėja jų ragėjimas.
  • Dažniausiai paauglystėje susiduriama su kraujuojančiomis, paraudusiomis bei jautriomis dantenomis, nes išaugęs hormonų kiekis sukelia padidėjusį dantenų kraujo spaudimą.
  • Dažnai lytinio brendimo metu diagnozuojamas agresyvus periodontitas. Šio periodontito forma serga 1- 2 proc. jaunuolių visame pasaulyje.
  • Burnos gleivinei labai didelę įtaką turi ir burnos higienos įgūdžiai. Jei dantys prastai prižiūrimi, apnašų bakterijos gali greitai sukelti audinių paburkimą, hemoraginį ar hiperplastinį gingivitą.

Nėštumas – tai vienas svarbiausių moters gyvenimo įvykių. Tuo metu moteris turi ypatingai rūpintis savo sveikata. Šiuo laikotarpiu atsiranda daugybė fiziologinių pokyčių, galinčių daryti įtaką burnos sveikatai.

Besilaukiančioms moterims dažnai kraujuoja dantenos, ir tai beveik visais atvejais pasitaiko antroje nėštumo pusėje. Taip nutinka dėl hormoninių pokyčių organizme, kuriuos lemia progesterono, somatotropino, gonadotropino ir placentos bei vaisiaus kitų išskiriamų medžiagų poveikis. Dėl šios priežasties, besilaukianti moteris turi skirti ypatingą dėmesį burnos higienai ir visavertei mitybai.

Nėštuminis gingivitas (dantenų uždegimas) pasitaiko apie 60 proc. nėščiųjų. Dažniausiai pastojus hormonų kaita organizme pasunkina jau esamą dantenų būklę. Būtent todėl moterims, turinčioms burnos ertmės problemų prieš nėštumą, šie simptomai gali paaštrėti. Dėl nuolat besikeičiančios hormonų koncentracijos organizme dantenos tampa lengviau pažeidžiamos apnašų. Pats nėštumas nėra dantenų uždegimo priežastis.

Menopauzė – labai svarbus moters gyvenimo laikotarpis. Menopauzės metu keičiasi organizmo audiniai, ne išimtis ir dantenos.

  • Klimakteriniu laikotarpiu yra galimybė pasireikšti trofiniams sutrikimams: liežuvio ir (arba) lūpų deginimo pojūtis, senatviniai atrofiniai gingivitai, galintys pasireikšti burnos epitelio atrofija.
  • Dantenos neretai paburkusios, kraujuoja.
  • Apie 20 proc. vyresnio amžiaus žmonių skundžiasi kserostomija – burnos sausumu. Tam turi įtakos vartojami vaistai, pasikeitusi seilių cheminė sudėtis, atsiranda seilių liaukų degeneracinių pokyčių. Įvairių šalių tyrimų duomenimis nustatyta, kad moterys dažniau susiduria su kserostomija nei vyrai.

Mažėjantis estrogenų kiekis moterų organizme skatina kaulinio audinio apykaitą, kaulų masė mažėja, vyksta kaulų demineralizacija. Atlikus daugybę tyrimų buvo pastebėta, kad mažėjantis serumo estradiolio kiekis rodo didėjančius pakitimus kauliniame audinyje, todėl yra susijęs su mažėjančia kaulų mase. Atlikus klinikinius ir patomorfologinius tyrimus nustatyta, kad yra du osteoporozės tipai. Būtent pirmasis tipas yra dėl menopauzės sąlygoto estrogenų stygiaus.

Tačiau moters burnos sveikata priklauso ne tik nuo hormonų apykaitos, bet ir nuo daugybės kitų veiksnių, o ypač – nuo sveiko gyvenimo būdo. Tuomet net artėjant menopauzei bei hormonų svyravimo laikotarpiams skundžiamasi ne tokiais stipriais burnoje pasireiškiančiais simptomais.

Nors burnos būklė priklauso nuo organizmo objektyvių sisteminių veiksnių, taisyklingi burnos higienos įpročiai nuo pat vaikystės ir sveikas gyvenimo būdas, visavertė mityba padeda šiuos moterų „amžiaus simptomus“ sušvelninti, praretinti arba beveik išvengti.

UAB „Angitia“

www.angitia.lt
FB angitiaklinika
Tel. +370 699 05758

seraninas

TAIP PAT SKAITYKITE