Hempo

Metodas, leidžiantis itin greitai atkurti dantis – ką reikia žinoti apie „All on 4“ procedūrą?

Dantų atkūrimas

Dantų praradimas – itin aktuali problema, kuri gali būti sprendžiama dantų eilių defektus atstatant išimamais arba neišimamais protezais. Itin dažnai pasirinkimui įtaką daro komfortabilumas, nes išimami protezai arba plokštelės, nors ir individualiai pritaikyti pacientui, burnoje yra tarsi svetimkūnis, natūraliai laikosi tik vakuumo prisisiurbimo principu bei dėl kaulo retencijos, todėl gali būti nestabilūs, nuolat kristi valgant, čiaudint ar šypsantis. Dėl šios priežasties, itin patogi alternatyva gali būti neišimami protezai, pritvirtinami „All on 4“ implantacijos metodu, apie kurį plačiau pasakoja Kauno „Kardiolitos klinikų“ Odontologijos centro gydytoja odontologė ortopedė Ingrida Znamenskienė.

„All on 4“ – lietuviškai „visi dantys ant 4 implantų“, šiuo metu yra laikoma pažangiausia prarastų dantų gydymo metodika. Tai, lyginant su kitais gydymo metodais, yra labai greitas viso žandikaulio dantų atkūrimas įsriegiant 4 implantus ir ant jų tvirtinant nenuimamą, stabilų dantų protezą“, – pasakoja gydytoja odontologė ortopedė.

Kokie šio metodo privalumai?

Kadangi užtenka vos 4 implantų, ant kurių yra fiksuojamas 10–12 dantų protezas, lyginant su įprastu metodu, kai prireikia 6–8 implantų, pacientui žymiai sumažėja procedūros kaina, reikalingų procedūrų skaičius, keičiasi gydymo eiga, sutrumpėja laikas bei sąnaudos.

„Ši procedūra yra tinkama pacientams, kuriems jau pradėjo nykti kaulas ir dėl jo stygiaus negalima atlikti tradicinės implantacijos. „All on 4“  metu implantai yra įsriegiami pakreipus juos tam tikru kampu, paciento žandikaulyje suradus tokią vietą, kurioje yra didžiausias kaulo kiekis, todėl dažniausiai nereikia jo priauginimo“, – pažymi I. Znamenskienė.

„All on 4“ metodas skirtas pacientams, praradusiems visus arba beveik visus dantis, negalintiems nešioti išimamų plokštelinių protezų bei norintiems jaustis kaip su savais dantimis. Taip pat verta atkreipti dėmesį, kad šis implantavimo būdas yra tinkamas pacientams, sergantiems diabetu ar osteoporoze.

Prieš procedūrą itin svarbus pasiruošimas

Prieš implantaciją gydytojas chirurgas įvertina paciento burnos ertmės būklę, padaro žandikaulio 3D rentgeno nuotrauką, pagal kurią nustato kaulo aukštį, plotį bei storį ir nusprendžia, ar gydymas įsukant keturis implantus yra tinkamas. Jei kaulo defektas yra labai didelis, gali prireikti ir kitų procedūrų, pavyzdžiui, nosies sinuso pakėlimo ar kaulo priauginimo operacijų. Naudinga žinoti, jog nepasikonsultavus su gydytoju chirurgu, nereikėtų skubėti šalinti likusių dantų.

„Jei dantys yra pašalinami anksčiau, pavyzdžiui, prieš mėnesį, ir tik tada pacientas atvyksta konsultacijai, reikia laukti dar mažiausiai tris mėnesius, kol kaulas stabilizuojasi ir sugyja. Be to, gydamas kaulas rezorbuojasi – dalis jo ištirpsta, todėl gali nebepavykti įsukti implantų“, – pabrėžia odontologė ortopedė.

Taip pat prieš procedūrą pacientas turi atlikti kraujo tyrimus ir pasikonsultuoti su savo šeimos gydytoju dėl turimų gretutinių ligų, galinčių turėti įtakos operacijai, ar kitų kontraindikacijų bei peržiūrėti, ar nėra naudojami kraują skystinantys vaistai.

„All on 4“ – itin greitas implantacijos metodas 

Naudojant „All on 4“ metodą, dantys yra atkuriami vos kelių vizitų metu. Pirmos procedūros metu atliekama chirurginė dalis, trunkanti apie 2–3 val. Jos metu pašalinami protezavimui nebetinkami dantys, suformuojamos kaulo ložės, įsriegiami 4 implantai ir nuimami atspaudai laikiniems dantims.  

„Procedūra nėra itin maloni, todėl pacientams, nerimaujantiems dėl galimo skausmo, ją galima rinktis atlikti taikant sedaciją, dėl kurios užtikrinamas komfortas, nejaučiama baimė ir procedūra prabėga itin greitai. Taikant intraveninę nejautrą, visos operacijos metu šalia budi gydytojai anesteziologai, kurie prižiūri paciento kvėpavimą, kraujospūdį bei širdies veiklą“, – pasakoja „Kardiolitos klinikų“, kuriose dirba vieni geriausių gydytojų Lietuvoje, gydytoja odontologė ortopedė.

Tiesa, kartais apie šią procedūrą svarstantiems pacientams gali kilti baimių, jog implantai neprigis, tačiau, pasak I. Znamenskienės, nerimauti neverta – gydymą „All on 4“ metodu atlieka itin kompetentingi gydytojai chirurgai, kurie užtikrina, jog įsukant visus keturis implantus, jų krūvis būtų paskirstytas tinkamai, išvengiant apkrovos žandikaulio kaulams.

Priežiūra po implantacijos

Pirma parą po dantų implantacijos procedūros pacientams svarbu vengti sporto ar sunkių objektų kilnojimo, fizinio darbo. Jie turėtų rinktis tik minkštą, nekarštą, neaštrų maistą bei gėrimus, neskalauti burnos, nerūkyti, atsisakyti alkoholio, kavos ar juodos arbatos, o laiką leisti vėsesnėje patalpoje.

„Naudinga iš anksto šaldiklyje būti pasiruošus šalčio maišelių. Geriausia, ką po operacijos galima padaryti – prigulti ir pailsėti bei, žinoma, reguliariai pašaldyti skruostus. Labai svarbu, kad jie išliktų vėsūs, tačiau neperšaldyti, todėl šaldyti reikėtų po 20 min., su 10–20 min. pertraukomis, iki pat vakaro. Didžiausias tinimas dažniausiai atsiranda praėjus 2–3 paroms po operacijos“, – teigia I. Znamenskienė.

Kitą dieną po operacijos jau galima pradėti skalauti burną chlorheksidino tirpalu, o trečią dieną pradėti šepetėliu ir dantų pasta valyti implantų gijimo galvutes, net jei pasirodys šiek tiek kraujo. Valyti reikėtų švelniai, tačiau kruopščiai. Įprastai ketvirtą dieną po operacijos jau galima grįžti prie reguliaraus ir kruopštaus dantų valymo.

Jei praėjus keletui dienų po operacijos savijauta ima ženkliai blogėti – atsiranda stiprus skausmas, nesibaigiantis kraujavimas, atsinaujinantis tinimas, padės neatidėliotinas apsilankymas artimiausioje gydymo įstaigoje.

„Po implantacijos laikini plastmasiniai dantys yra užsukami per 100 val. Tai reiškia, kad jei implantai yra įsukami, pavyzdžiui, pirmadienį, jau trečiadienį pacientui yra pilnai atkuriama dantų funkcija. Po 3–4 mėn. pacientui reikėtų atvykti pakoreguoti laikiną protezą, kadangi kaulo ir gleivinės reljefas gali pasikeisti dėl gijimo procesų, o visa kramtymo sistema adaptuojasi prie naujų dantų“, – atkreipia dėmesį gydytoja odontologė ortopedė.

Tiesa, svarbu nepamiršti, kad plastmasinis protezas gali tik laikinai atkurti dantų funkciją, bet po 2–3 m. jis turi būti pakeičiamas nuolatiniu cirkonio protezu ant titano sijos.

Tinkama priežiūra padeda išvengti komplikacijų

Naujai atkurti dantys yra didelis indėlis į kokybišką gyvenimą, todėl svarbu jais tinkamai rūpintis. Gera burnos higiena yra labai svarbi tiek protezų, tiek implantų ilgaamžiškumui.

„Jei besikaupiančios apnašos nėra reguliariai nuvalomos, atsiradusios bakterijos per dantenas gali pasiekti žandikaulio kaulą ir sukelti uždegimą, kuriam išplitus gilyn, prasideda kaulo aplink implantą tirpimas. Gera žinia ta, kad tinkama burnos higiena leidžia išvengti komplikacijų, todėl svarbu nepamiršti dantų šepetėlio, pastos, skalavimo skysčio, tarpdančių šepetėlio bei irigatoriaus“, – pažymi I. Znamenskienė.

Taip pat svarbu atlikti profesionalią burnos higieną bent 2 kartus per metus, o kartą per metus – atsukti ir nuimti protezą bei nuvalyti po juo besikaupiančias apnašas.

Angitia

TAIP PAT SKAITYKITE