Gudručio vaistinė

KODĖL NERIMAUJAME PRIEŠ VIZITĄ PAS ODONTOLOGĄ?

Jau nuo seno odontologai ir odontologo atliekamos procedūros žmonėms keldavo nemalonų jaudulį. Ir nors medicina sparčiai žengia į priekį, dantų priežiūros specialistų kvalifikacija tik kyla, drąsos šiandien daugeliui vis dar trūksta. Nustatyta, kad 10 – 15 % žmonių apskritai vengia lankytis pas odontologus, o beveik 40 % – vizitus nuolat atideda. Tačiau paprastai dėl to kalti ne skubūs reikalai, o tas pats nepagrįstas jaudulys. Kokie faktoriai lemia tokias emocijas ir kaip jų išvengti?

Odontologijos klinika

Šiandien ne tik odontologai Kaune, bet ir kituose miestuose dirbantys gydytojai sutartinai tvirtina, kad toks kylantis jaudulys yra nugalimas, tik reikia pasirinkti tinkamą dantų kliniką. Lietuvoje praktikuoja 84 % odontologų, galinčių atlikti daugelį procedūrų: ėduonies, dantų šaknų kanalų gydymą, dantų šalinimą, protezavimą ar implantavimą ir pan. Tačiau jei pacientui reikia itin specifinių paslaugų – rekomenduojama kreiptis į gydytojus odontologus specialistus, konkrečioje odontologijos srityje savo kompetenciją ištobulinusius odontologus. Prireikus paprastų ar sudėtingesnių odontologijos paslaugų nerimauti tikrai neverta – gydytojų odontologų kompetencija iš tiesų aukšta.

Deja, kai kuriems žmonėms pasitikėjimo dantų gydytojais vis tiek stinga. To išvengti galima išsirinkus kliniką bei gydytoją, kur gera jums, jūsų draugams ar pažįstamiems. Kaip nurodo odontologijos klinikos Kaune „Denta“ specialistai, jauki klinikos atmosfera savaime mažina kylantį nerimą dėl artėjančių odontologinių procedūrų.

Žinoma, ne ką mažiau svarbus ir paciento bei odontologo santykis. Pasitikėjimas gydytojo atliekamomis procedūromis bus didesnis, jeigu prieš vizitą įvertinsite kliniką bei pasirenkamo odontologo kompetencijas. Geras specialistas ne tik atlieka reikiamas procedūras, bet ir paaiškina, kas bus daroma, nurodo priežastis ir yra puikus psichologas. Ar išsirinkta odontologijos klinika ir ten dirbantys specialistai iš tiesų pasižymi tokiomis savybėmis, galima nuspręsti pirminės konsultacijos metu. Po pirmojo vizito ne tik sužinosite apie dantų gydymo įstaigą, bet ir sukursite abipusį pasitikėjimą, kitą kartą eidami pas jau pažįstamą odontologą jausitės ramesni.

Kylantis nerimas – galimas vaikystės padarinys

Vienu pagrindinių jaudulio šaltinių gali būti dar vaikystėje patirtas nemalonus apsilankymas pas odontologą. Vaikui augant, kartais tokie prisiminimai nedingsta. Tačiau paaugliui ar suaugusiam žmogui juos galima sumažinti arba visiškai pašalinti vėl apsilankius pas odontologą. Odontologai Kaune ir kituose miestuose teigia dažnai susiduriantys su pacientų jauduliu, tačiau tada bandoma išsiaiškinti, kodėl ir iš kur kyla nepagrįstas nerimas. Atsakymas dažnai būna paprastesnis nei tikėtasi –  šios emocijos perimtos iš tėvų.

Kiti nereikalingą nerimą sukeliantys veiksniai gali būti įvairūs: turimas blogas burnos kvapas ir dėl to jaučiamas nepatogumas, kai praveriate burną, galimas skausmas ar prarasta situacijos kontrolė. Tuo tarpu, kai vieni faktoriai sukelia tik nerimą, kiti lemia panišką baimę. Todėl, jei jus kamuoja pastaroji, problemą bandykite spręsti rimčiau, iš psichologinės pusės. Prisiminkite, kodėl konkretus reiškinys jus taip gąsdina, ir stenkitės logiškai sau paaiškinti, jog dėl to baimintis neverta.

Vaikai ir jų pirmasis vizitas pas odontologą

Jei jūsų vaikui suėjo vieneri, galite planuoti pirmąjį vizitą pas odontologą. Tada jis jau gali susipažinti su aplinka, gydytoju. Odontologijos klinikos Kaune teigia vis dažniau sulaukiančios mažylių savo kabinetuose. Pastebimas tėvų rūpestis ir pastangos, kad jų vaikai patirtų kuo mažiau streso odontologinės apžiūros metu. Tad mintis mažuosius pratinti prie dantų gydytojų dar ankstyvoje vaikystėje yra išties gera.  Be to, tėvai sužino, kaip tinkamai prižiūrėti vaiko dantukus, supažindina jį su specialistu. Pažįstamas žmogus vaikams asocijuojasi su draugu, todėl laikui bėgant nesivysto nerimas dėl artėjančių procedūrų odontologo kėdėje.

Veiksmingi ir kiti būdai: vaikams teigiamas dantų gydytojo įvaizdis susiformuos, jei tėvai seks pasakas, kuriose šis specialistas pateikiamas kaip gerasis veikėjas. Patariama vengti tokių žodžių, kaip „skausmas“, „nemalonus jausmas“ ir pan. Tada vaiko pasąmonėje liks geras įspūdis.

Natūralu, kad nerimą ar kylantį jaudulį pašalinti akimirksniu yra sudėtinga, tačiau, stengiantis su tuo susidoroti, teigiamus rezultatus pasiekti tikrai įmanoma. Padrąsinanti odontologo šypsena dažnai taip pat prisideda prie  jaudulio panaikinimo.

http://www.denta.lt/

seraninas

TAIP PAT SKAITYKITE