Gudručio vaistinė

Apnašos esančios ant Jūsų liežuvio turi įtakos Jūsų burnos sveikatai

Burnos higienistė Greta Mitiukovaitė, dirbanti odontologijos klinikoje Evadenta savo pacientams dažnai pabrėžia, kad būtina valytis ne tik dantis, tarpdančius, bet nepamiršti ir liežuvio priežiūros. Dažnam išgirdus šiuos žodžius, kyla klausimas:  ką rodo liežuvio apnašos; kada ir kodėl reikėtų valytis liežuvį? Visus šiuos ir kitus aspektus aptarsite šiame straipsnyje.

Taigi, burnoje gyvena daugiau nei 700 rūšių mikroorganizmų. Tad tai tikrai nėra pati švariausia mūsų organizmo vieta. Burnos mikrobų yra ant dantų, ypač prie dantų kaklelio, ant gleivinės ir taip pat ant liežuvio. Liežuvio anatominė sandara yra palanki kauptis apnašoms ir bakterijoms. Kadangi  liežuvio nugarėlė yra plati, išvagota įvairių raukšlių. Nepašalinus nuo liežuvio apnašo, po kurio laiko bakterijos esančios ant liežuvio sukelia dantų ir dantenų ligas: ėduonį, gingivitą (dantenų uždegimą), periodontitą. Pasak burnos higienistės Gretos Mitiukovaitės, labai svarbu šalinti apnašas ne tik nuo dantų paviršių, bet ir nuo tų burnos vietų, kur bakterijos gali užsilaikyti ir daugintis, t.y. ir nuo liežuvio.

Kai kuriais atvejais (sutrikus imunitetui, sergant kai kuriomis lėtinėmis ligomis) ant liežuvio besikaupiantys mikrobai gali sukelti ir paties liežuvio uždegimą arba grybelinį jo pažeidimą. Burnos higienistė Greta Mitiukovaitė vertindama paciento burnos būklę, apžiūri ir vertina liežuvį, jo spalvą, drėgnumą, spenelių atrofiją.

Liežuvio pakitimai atspindi ligas.

Lygus ir raudonas liežuvis būdingas sergant mažakraujyste, avietinės spalvos – skarlatina ir sunkiomis infekcinėmis ligomis. Nešvarus pilkšvai baltomis apnašomis padengtas liežuvis gali rodyti skrandžio sutrikimus (uždegimą, erozijas, kitokią virškinamojo trakto patologiją).

Manoma, kad bet kokiam naujam įpročiui atsirasti ar keisti reikia 21-os dienos. Tad manau, kad valyti liežuvį gali tekti mokytis ir ilgiau, tačiau tai padaryti įmanoma ir nėra itin sunku. Svarbu, kad  pacientas būtų motyvuojamas, jam reikia gerai išaiškinti, kodėl jis turėtų tai atlikti kasdien. O tai daryti nėra sudėtinga. Liežuvį galima valyti tuo pačiu dantų šepetėliu, kuriuo valome dantis. Valymo judesiai – braukiant nuo liežuvio šaknies šluoti liežuvio galiuko link. Taip pat galima naudoti ir specialias priemones: grandiklius, valiklius. Kai kurių dantų šepetėlių galvutės nugarinis paviršius daromas šiurkštesnis, kad geriau pašalintų apnašas nuo liežuvio.

Ilgą laiką buvo pamirštos ir dantenos bei tarpdančių valymas. Nors dantų siūlas buvo sukurtas 1815m., prisiminkite, kada mes pradėjome jį naudoti kasdien kaip papildomą priežiūros priemonę? Net daugėlis iki pat šiol neprižiūri tarpdančių. Dažniausiai matydavome dantų siūlu tarpdančius valantis kokius nors Holivudo filmų herojus.

Apie liežuvio valymą masinėse informavimo priemonėse nėra taip plačiai kalbama kaip apie periodonto ligas ar dantų ėduonį, gripą ar peršalimo ligas. Apie tai daugiau kalba ir tai pabrėžia dažniausiai odontologijos klinikose dirbantys burnos higienos specialistai.

Tad odontologijos klinikos Evadenta Burnos higienistė Greta Mitiukovaitė pataria įsidėmėti, kad labai svarbu įprasti kasdien valyti ne tik dantis ir tarpdančius, bet ir liežuvį, kad išvengtumėte papildomų ligų, kurias sukelia liežuvio apnašas.


PARENGĖ

Burnos higienistė
GRETA MITIUKOVAITĖ

www.evadenta.lt

Evadenta, UAB

Angitia

TAIP PAT SKAITYKITE