Timololum
ATC kodas: S01ED01
Gamintojas: Ciba Vision
Registracijos numeris: 2000/7020/6
Vaisto tipas: Receptinis
Tinkamumo laikas (mėn.): 24
Farmacinė vaisto forma: Gelis
Farmakoterapinė grupė: Akių ligoms. Antiglaukominiai. Beta blokatoriai
Timosan 0,1 % – sterilus konservuotas, izotoninis akių gelis. Antiglaukominis vaistas.
Veiklioji medžiaga Timololis 1mg/1g Atitinka timololio maleatą (1,37mg/1g)
Pagalbinės medžiagos Pagalbinės medžiagos Benzalkonijaus chloridas 0,05mg/1g Sorbitolis iki reikiamo kiekio Polivinilo alkoholis iki reikiamo kiekio Karbomeris iki reikiamo kiekio Natrio acetatas x3 vanduo iki reikiamo kiekio Lizino monohidratas iki reikiamo kiekio Injekcinis vanduo iki 1g
Veikimo mechanizmas Farmakodinamika. Timololis yra neselektyvus beta adrenerginiu receptorių blokatorius, kuris neturi stipraus būdingo simpatomimetinio, tiesioginio miokardą slopinamojo ar lokaliai anestezuojamojo (membranas stabilizuojamojo) poveikio. Vartojant lokaliai į akį, jis sumažina tiek pakilusį, normalų intraokulinį spaudimą. Tačiau dar nežinomas tikslus veikimo mechanizmas. Manoma, kad timololis tiesiogiai mažina intraokulinio skysčio gamybą, o mažiau veikia, palengvindamas šio skysčio nutekėjimą. Skirtingai nei miotikai timololis nežymiai sumažina intraokulinį spaudimą arba visiškai nekeičia vyzdžio spindžio bei regėjimo ir pagerina akomodaciją. Neatsiranda dėl miotikų vartojimo būdingo naktinio aklumo. Be to, regėjimas nesutrinka ligoniams, sergantiems katarakta dėl drumsčių apie lęšiuką, taip pat išvengiama vyzdžio siaurėjimo. Įlašinus vienkartinę timololio dozę į akis, intraokulinis spaudimas sumažėja per 30 minučių. Didžiausias poveikis pasireiškia po vienos – dviejų valandų ir trunka 24 valandas po vienkartinės dozės. Farmakokinetika. Timosan 0,1% yra naujas oftalmologinio vaisto gelis. Hidrogelis gali gerokai padidinti timololio saugumą, maksimaliai padidindamas jo intraokulinę absorbciją ir sumažindamas bendrąją absorbciją (vartojant timololį lokaliai). Eksperimentai su triušiais parodė, kad, vartojant Timosan 0,1% analogišką derinį, turintį beveik penkis kartus didesnę timololio koncentraciją (0,44 %), timololio į intraokulinį skystį patenka beveik 4-5 kartus daugiau nei vartojant vandeninį tirpalą, turintį 0,5 % timololio koncentraciją. Nėra didesnio skirtumo intraokuliniame skystyje vartojant Timosan 0,1% ir timololio 0,5% vandeninio tirpalo lašus. Sisteminė timololio absorbcija yra žymiai mažesnė vartojant hidrogelio preparatus, o kontakto su ragena laikas prailgėja, lyginant su vandeniniais lašais, kurių sudėtyje yra timololio. Hidrogelio vartojimo dažnį galima retinti, lyginant su vandeniniais timololio tirpalo lašais.
Ikiklinikiniai saugumo duomenys Ūminis toksiškumas Tyrimai atlikti kelioms gyvūnų rūšims. Geriamoji LD50 pelėms –1,137 mg/kg, žiurkėms – 1,028 mg/kg. Poodinės injekcijos LD50 pelėms – 300 mg/kg ir žiurkėms – 381 mg/kg. Lėtinis toksiškumas Vienerių ir dvejų metų trukmės tyrimai parodė, kad nėra akių pažeidimo požymių lašinant timololio lašus triušiams ir šunims. Didelės geriamosios timololio dozės šunims ir žiurkėms sukėlė bradikardiją, širdies masės padidėjimą, šalutinių inkstų ir kepenų pažeidimo požymių. Kancerogeniškumas Dvejų metų trukmės tyrimas parodė, kad, vartojant geriamąsias timololio 300 mg/kg paros dozes, žiurkių patinėliams statistiškai reikšmingai padidėjo antinksčių feochromocitomos pavojus. Skiriant 500 mg/kg per dieną timololio geriamosiomis dozėmis pelėms visą gyvenimą, pastebėtas statistiškai reikšmingas pieno liaukų adenokarcinomos, benigninio ir maligninio plaučių naviko bei benigninio gimdos polipo padažnėjimas. Vartojant Timosan 0,1%, timololio kiekis yra apie 1 mcg/kg per dieną. Mutageniškumas Vertinant in vivo pelių mikrobranduolių testuose bei citogeninių bandymų rezultatus ir in vitro neoplastinių ląstelių transformacijų duomenis, nustatyta, kad timololio maleatas neturi mutageninio poveikio. Ames mėginio 5,000 ir 10,000 mikrogramų timololio koncentracija atskirų lėkštelių rezultatai parodė požymių pakilimą ne visose TA 100 bandymo juostelėse. Ames mėginys buvo laikomas neigiamu, nes nebuvo pastovių dozių ir kontrolinių bandymų sąsajos, didesnės nei 2. Reprodukcija ir vaisingumas Skiriant 125 kartų didesnėmis nei didžiausios geriamosios dozės, rekomenduojamos žmogui žiurkių patelėms ir patinėliams, nepastebėta žalingo poveikio.
Timosan 0,1% vartojamas mažinti vidiniam akies obuolio spaudimui, kuris pakyla dėl įvairių priežasčių: – intraokulinės hipertenzijos; – lėtinės atvirojo kampo glaukomos; – tam tikrų antrinės glaukomos tipų (įskaitant afakinius ligonius). Kontraindikacijos. Timosan 0,1% kontraindikuotinas ligoniams, sergantiems: – bronchine astma; – sirgusiems bronchine astma arba sunkia lėtine obstrukcine plaučių liga; – sinusine bradikardija; – antrojo ir trečiojo laipsnio AV blokada; – širdies nepakankamumu; – kardiogeniniu šoku; – sunkiu periferinės kraujotakos sutrikimu (Raynaud liga); – sunkiomis ragenos distrofinio pažeidimo ligomis; – turintiems padidėjusį jautrumą bet kuriam šio vaisto komponentui ir (ar) kitiems beta adreno- blokatoriams.
Akių reakcijos Intraokulinis Timosan 0,1% gelio vartojimas toleruojamas gerai. Pasitaikė akių sudirginimo požymių ir simptomų, įskaitant konjunktyvito, blefarito, keratito ir sumažėjusio ragenos jautrumo reiškinius. Trumpalaikio neaiškaus matymo požymių dėl gelio konsistencijos gali rastis 30 – 50% ligonių. Gali rastis ir kitų reakcijų: regėjimo drumstumo, įskaitant refrakcijos pakitimus (jų gali rastis nutraukus gydymą miotikais), diplopija ir ptozė. Vartojant beta blokatorius, gali pasireikšti sausų akių sindromas. Širdies ir kraujagyslių sistemos reakcijos Bradikardija, AV laidumo sulėtėjimas ar pagreitėjimas ligoniams, sergantiems AV blokada, hipotenzija, įgytas širdies nepakankamumas, aritmija, sinkopė, insultas, smegenų išemija, širdies skilvelių virpėjimas. Kvėpavimo sistemos reakcijos Bronchospazmas (dažnesnis ligoniams, sergantiems bronchospastine liga), kvėpavimo nepakankamumas, dispnėja. Bendrosios organizmo reakcijos Nuovargis, galvos skausmas, astenija, krūtinės skausmas. Odos reakcijos Padidėjusio jautrumo reakcijos, tarp jų: lokalus ir išplitęs bėrimas, išbėrimas bei dilgėlinė, nuplikimas. Pasitaikė pranešimų apie odos bėrimus, dėl beta adrenerginių receptorių blokuojamųjų vaistų vartojimo. Pranešimų buvo nedaug, ir simptomai dažniausiai išnykdavo nutraukus šių vaistų vartojimą. Vaisto vėl vartoti negalima, jeigu nėra kitos priežasties, paaiškinančios anksčiau minėtų reakcijų. Žinoma, kad benzalkonijaus hidrochloridas sukelia alergiją. Centrinės nervų sistemos (psichikos) reakcijos Galvos svaigimas, depresija, sunkiosios miastenijos simptomų ir požymių paūmėjimas. Gastrointestinalinės reakcijos Pykinimas, viduriavimas. Reakcijos dėl nežinomų priežasčių Pasitaikė kai kurių šalutinio poveikio požymių, bet jų sąveikos su Timosan 0,1% geliu nenustatyta; pasitaikė afakinė cistoidinė makuliarinė edema, burnos sausumas, nosies užgulimas, apetito išnykimas, dispepsija, CNS požymių (suglumimas, haliucinacijos, nerimas, dezorientacija, nervingumas, somnolencija ir kitų psichikos sutrikimų), hipertenzija ir retroperitoninė fibrozė. Šalutinio poveikio reakcijų pasitaikė vartojant geriamąjį timololio maleatą bei vartojant vietiškai Timosan 0,1%.
Timosan 0,1% poveikis nėščioms moterims nėra ištirtas. Beta blokatoriai sumažina placentos perfuziją, todėl gali sukelti intrauterininę vaisiaus mirtį, priešlaikinį gimdymą. Be to, gali rastis tokių žalingų poveikių, kaip vaisiaus ar naujagimio hipoglikemija ir bradikardija. Didėja širdies ir plaučių komplikacijų pavojus kūdikiams. Timosan 0,1% nereikėtų vartoti nėščioms moterims, jei būtinybė motinai nėra didesnė už pavojų vaisiui. Veiklioji Timosan 0,1% medžiaga yra timololis, pastarasis absorbuojasi ir patenka į motinos pieną, todėl gali sukelti sunkių neigiamų reakcijų kūdikiui. Rekomenduojama vaisto nevartoti žindymo laikotarpiu.
Timosan 0,1% mažai ar visiškai nekeičia vyzdžio dydžio; pasitaikė midriazės atvejų, kai timololis buvo vartojamas kartu su adrenalinu. Timosan 0,1% gali sustiprinti geriamųjų kalcio antagonistų, tokių kaip verapamilio poveikį, kiek mažiau – diltiazemo, kartu vartojant rauvolfijos alkaloidus ar beta blokatorius, pasireiškia hipotenzija ir (arba) didelio laipsnio (stipri) bradikardija. Poveikis intraokuliniam spaudimui bei sisteminiam beta adrenoblokuojamajam poveikiui gali sustiprėti, kai Timosan 0,1% vartojamas ligoniams kartu su geriamaisiais beta blokatoriais. Tokius ligonius reikia atidžiai stebėti. Kadangi Timosan 0,1% veiklioji medžiaga gali sistemiškai absorbuotis, tai dėl sąveikos su geriamaisiais beta blokatoriais gali rastis sių požymių: – timololį vartojant kartu su kalcio antagonistais, tokiais kaip verapamiliu, kiek silpnesniu diltiazemu; gali neigiamai pakisti širdies kontraktiliškumas ir prieširdžių bei skilvelių laidumas; – kartu vartojant širdį veikiančiuosius glikozidus (digitalio) ir beta blokatorių, gali prailgėti aurikoventrikulinio laidumo laikas; – beta blokatoriai ir klonidinas gali didinti rizika atsirasti atoveiksmio hipertenzijai; – I klasės antiaritminiai vaistai (pvz., disopiramidas, chinidinas) bei amiodaronas gali didinti poveikį prieširdžių laidumui ir sustiprinti neigiamą inotropinį poveikį; – insulinas ir geriamieji antidiabetiniai vaistai gali skatinti gliukozės kiekio mažėjimą kraujyje, o beta adrenerginė blokada gali maskuoti hipoglikeminės krizės atsiradimo pavojų (tachikardiją); – rekomenduojama nutraukti beta blokatorių vartojimą prieš sudėtingą operaciją. Kartu lašinant anestezinių vaistų, mažėja refleksinės tachikardijos ir didėja hipotenzijos pavojus. Anesteziologas turi žinoti, kad ligonis vartoja Timosan 0,1% gelį; · cimetidinas, hidralazinas ir alkoholis gali didinti timololio koncentraciją kraujo plazmoje.
Suaugusiems ir vyresniems nei 12 metų vaikams Rekomenduojama vartoti po vieną lašą Timosan 0,1% į pažeistą akį(is) per dieną, geriau ryte. Intraokulinis spaudimas sumažėja po 2-4 savaičių nuo gydymo Timosan 0,1% geliu pradžios. Poveikis gali išlikti stabilus dar kelias savaites. Jeigu reikia, kartu galima vartoti miotikus, adrenaliną ir(ar) karboanhidrazės inhibitorius. Kad nebūtų išplauta Timosan 0,1% akių gelio veiklioji medžiaga, kartu vartojant kitus akių vaistus, rekomenduojama tarp jų lašinimo daryti 5 minučių pertraukas ir kitus vaistus reikia lašinti prieš Timosan 0,1% gelį. Vyresnio amžiaus žmonėms Nėra indikacijų keisti vaisto dozę. Vaikams iki 12 metų Timosan 0,1% gelio rekomenduojama nevartoti vaikams iki 12 metų. Timosan 0,1% gelį reikia lašinti į akies junginės maišelį ilgą laiką. Kad dozė būtų tiksli, lašinant vaistą, buteliuką reikia laikyti vertikaliai. Vartojimo instrukcija Vaistas yra sterilus, kol nenulaužtas originalus antspaudas. Atidarius buteliuką, po 1 mėnesio vaistą reikia išmesti. Ligonius reikia perspėti, kad, akių gelį vartojant netaisyklingai, galima jį užkrėsti. Norint išvengti užkrėtimo, negalima lašintuvo galiuku liesti bet kokį paviršių. Perdozavimo, toksiniai reiškiniai. Ypatingų duomenų nėra. Dažniausiai pasitaikantys požymiai ir simptomai, kurių randasi dėl geriamųjų beta adrenoreceptorių blokatorių perdozavimo, yra simptominė bradikardija, hipotenzija, bronchospazmas ir ūminis širdies nepakankamumas. Atsiradus šių perdozavimo požymių, reikia gydyti. 1. Skrandžio plovimas. Taip gydomas geriamųjų vaistų perdozavimas. Atlikti tyrimai parodė, kad timololio nepašalina hemodializė. 2. Simptomonė bradikardija. 0,25 iki 2 mg atropino sulfato reikia sušvirkšti į veną norint sukelti vagusinę blokadą. Jeigu bradikardija išlieka, atsargiai į veną galima injekuoti izoprenalino hidrochlorido. Nesant gydomojo poveikio, reikia naudoti širdies stimuliatorių. 3. Hipotenzijai gydyti vartojami simpatomimetiniai vozokonstriktoriai: dofaminas, dobutaminas ar noradrenalinas. Nepasiekus gydomojo poveikio vartotinas gliukagonas. 4. Bronchospazmui šalinti skirtinas izoprenalino hidrochloridas. Jį galima vartoti kartu su aminofilinu. 5. Ūminis širdies nepakankamumas. Skubiai reikia vartoti rusmenės vaistus, diuretikus ir deguonį. Jei toks gydymas neefektyvus, siūloma intraveninė aminofilino injekcija. Toliau, reikalui esant, galima vartoti gliukagoną. 6. Širdies blokada (antrojo arba trečiojo laipsnio). Reikia vartoti izoprenalino hidrochloridą arba širdies stimuliatorių. Ypatingos atsargumo priemonės. Kaip ir kiti vietiškai vartojami vaistai akių ligoms gydyti, Timosan 0,1% gali absorbuotis ir sukelti bendrąsias reakcijas, būdingas vartojant geriamuosius beta adrenoblokatorius. Timosan 0,1% reikia atsargiai vartoti ligoniams, sergantiems sinusinio mazgo silpnumo sindromu, negydyta feochromocitoma, metabolinė acidoze ir hipotenzija. Prieš pradedant gydyti Timosan 0,1% geliu, reikia pakankamai sureguliuoti širdies nepakankamumo požymius. Ligonius, kurie anksčiau yra sirgę sunkia širdies liga, būtina stebėti, ar neatsiras širdies nepakankamumo požymių. Beta adrenoblokatoriai gali maskuoti tikruosius klinikinius hipertireozes požymius (pvz., tachikardija). Ligoniams, kuriems gresia tirotoksikozės pavojus, beta adrenoblokatorių vartojimą reikia nutraukti pamažu, nes staiga nutraukus, gali ištikti tiroidinė krizė. Ligoniams, sergantiems uždarojo kampo glaukoma, pagrindinis gydymo tikslas yra atverti kampą, todėl reikia sutraukti vyzdį miotikais. Timosan 0,1% gelis vyzdžio neveikia arba veikia jį silpnai. Norint sumažinti akispūdį ligoniams, sergantiems uždarojo kampo glaukoma, Timosan 0,1% vartoti kartu su miotikais. Anafilaksinių reakcijų pavojus: ligoniams, kurie yra vartoję beta adrenoblokatorius, kuriems yra buvę sunkių alerginių reakcijų ar anafilaksijos priepuolių, pakartotinio (atsitiktinio, diagnostinio arba gydomojo) kontakto su alergenais metu, alerginė reakcija gali būti pavojinga. Tokiems ligoniams įprastinė adrenalino dozė gydyti anafilaksinei reakcijai gali būti nepakankama. Timosan 0,1% negalima vartoti kartu su kontaktiniais lęšiais. Prieš vartojant gelį, kontaktinius lęšius reikia išimti ir vėl įdėti praėjus 30 minučių, nuo vaisto vartojimo. Poveikis sugebėjimui vairuoti automobilį, valdyti mechanizmus. Vaisto poveikis, trikdantis reakciją ir atidumą, neištirtas. Tačiau, vairuojant transporto priemonę ar dirbant su techniniais įrengimais, reikėtų žinoti, kad kartais gali pasireikšti galvos svaigimas ar nuovargis.
Nesuderinamumas. Benzalkonijaus chloridas gali sudaryti nuosėdas ant minkštųjų kontaktinių lęšių. Bet kokiu atveju kontaktinius lęšius reikia išimti prieš lašinant gelį ir įdėti juos ne anksčiau kaip po 30 minučių. Tinkamumo laikas. Neatidarytame buteliuke-lašintuve vaistas tinka vartoti 2 metus. Atidarius buteliuką, gelį galima vartoti 1 mėnesį. Laikymo sąlygos. Vaistą reikia laikyti pakuotėje, žemesnėje nei 25 oC temperatūroje. Neužšaldyti.
Timosan 0,1 % – sterilus konservuotas, izotoninis akių gelis. Dėžutėje yra mažo tankio polietileno (LTPE) buteliukas (5 g vaisto) su LTPE lašintuvu ir didelio tankio polietileno (HDPE) užsukamu dangteliu.