Veiklioji vaisto medžiaga yra tamoksifenas. Vienoje tabletėje jo yra 20 mg. Pagalbinės medžiagos: laktozė, mikrokristalinė celiuliozė, kukurūzų krakmolas, koloidinis silicio dioksidas, magnio stearatas.
Krūtų vėžys (jei pažastų limfmazgiai neapimti) moterims, kurioms pašalinta visa krūtis arba jos segmentas, išimti pažastų limfmazgiai ir atliktas švitinimas (tamoksifenas vartojamas kaip pagalbinis vaistas). Krūtų vėžys (jei pažastų limfmazgiai apimti) postmenopauzės laikotarpiu moterims, kurioms pašalinta visa krūtis arba jos segmentas ir atliktas švitinimas (tamoksifenas vartojamas kaip pagalbinis vaistas). Metastazavusio vyrų ir moterų krūtų vėžio gydymas.
Įprastinė tamoksifeno dienos dozė yra 20 mg. Progresavęs vėžys buvo gydytas ir 30 mg arba 40 mg dienos doze. Senyviems žmonėms ir ligoniams, sergantiems inkstų arba kepenų funkcijos nepakankamumu, dozės keisti nereikia. Kokia tamoksifeno doze gydyti vaikus, nenustatyta. Didžiausia dienos dozė yra 40 mg. Terapinis poveikis paprastai pasireiškia po 4-10 gydymo savaičių, tačiau pacientus, kurių kauluose yra metastazių, gali reikėti gydyti kelis mėnesius. Tabletės nuryjamos užsigeriant skysčiu. Jeigu per dieną reikia gerti daugiau negu 1 tabletę, jas galima gerti iš karto arba per du kartus.Gydymo trukmė priklauso nuo ligos sunkumo. Paprastai tamoksifeno reikia vartoti tiek laiko, kiek nurodyta gydytojo.
Padidėjęs organizmo jautrumas bet kuriai sudedamajai tamoksifeno „Ebewe” tablečių daliai. Sunki trombocitopenija, leukopenija ar hiperkalcemija. Nėštumo laikotarpis.
Ligonius, sergančius cukriniu diabetu, kepenų ar inkstų liga, sirgusius tromboembolija arba kurių rega sutrikusi, tamoksifenu reikia gydyti labai atsargiai ir gydymo metu prižiūrėti. Tamoksifeno vartojančioms moterims kartais atsirasdavo endometriumo pokyčių, įskaitant hiperplaziją, polipus bei vėžį. Šių pokyčių dažnis ir pobūdis rodo, jog jie gali būti susiję su estrogeninėmis tamoksifeno savybėmis. Jeigu tamoksifenu gydytoms arba gydomoms moterims prasideda nenormalus kraujavimas iš makšties, mėnesinė s tampa nereguliarios, atsiranda išskyrų iš makšties ar mažojo dubens skausmas arba spaudimas, jas reikia nedelsiant ištirti. Buvo regos sutrikimo, įskaitant ragenos pokyčius, kataraktą ir retinopatiją, atvejų, daugiausiai pacientėms, gydomoms labai didele doze ilgai. Jeigu reguliariai tiriamos akys, tinklainės ar ragenos pažeidimą galima pastebėti anksti. Vaisto vartojimą nutraukus, jis gali išnykti. Prieš gydymą tamoksifenu moterį turi ištirti ginekologas (nustatyti, ar ji ne nėščia) ir vidaus ligų gydytojas. Gydymo metu ginekologas moterį privalo tirti kas 6 mėn., kad galėtų nustatyti, ar neatsirado endometriumo pažeidimo. Pacientų, sirgusių kepenų liga, būtina atidžiai sekti kepenų funkciją. Reikia reguliariai nustatinėti kraujo ląstelių, ypač trombocitų, kiekį, kalcio ir cukraus koncentraciją kraujyje, tirti kepenų ir inkstų funkciją. Kad būtų galima anksti pastebėti metastazes, plaučius ir kaulus reikia periodiškai tirti rentgenu, o kepenis ultragarsu.
Jeigu kartu su tamoksifenu vartojama preparatų, kuriuose yra estrogenų, gali silpnėti abiejų medikamentų poveikis (pvz., kontraceptiko poveikis gali tapti nepatikimas). Tamoksifenas gali stiprinti kartu vartojamų kumarino grupės antikoaguliantų krešėjimą mažinantį poveikį. Medikamento vartojant kartu su citotoksiniais preparatais, dažniau pasireiškia tromboembolija. Bromkriptinas didina kartu vartojamo tamoksifeno ir jo veiklaus metabolito N-demetiltamoksifeno koncentraciją kraujo serume. Kokią įtaką tamoksifeno rezorbcijai daro maistas, netirta, tačiau tuo metu, kai koncentracija pastovi, vaisto kinetikos parametrų jis keisti neturėtų.
Nėščioms moterims tamoksifeno vartoti draudžiama. Jo vartojančioms nėščioms moterims buvo keli spontaninio aborto, vaisiaus apsigimimo ir mirties atvejai, tačiau priežastinis ryšys nenustatytas. Toksinio poveikio dauginimosi funkcijai tyrimų metu žiurkėms, triušiams ir beždžionėms teratogeninio poveikio vaistas nesukėlė. Tyrimų, kurių metu stebėtas tamoksifeno poveikis graužikų vaisiaus dauginimosi organų vystymuisi, atsirado pokyčių, kuriuos gali sukelti estradiolis, etinilestradiolis, klomifenas bei dietilstilbestrolis. Nors jų reikšmė klinikai neaiški, kai kurie iš jų, ypač makšties adenozė, yra panašūs į jaunų moterų, kurių motinos nėštumo metu vartojo dietilestradiolio (1 iš 1000 atsirado aiškių ląstelių makšties ar gimdos kaklelio karcinoma). Prieš gydymą tamoksifenu būtina įsitikinti, ar moteris ne nėščia. Po gydymo šiuo preparatu ne trumpiau kaip 3 mėnesius būtina kontracepcija. Geriamųjų kontraceptikų vartoti nerekomenduojama. Ar vaisto patenka į motinos pieną, nežinoma. Tamoksifeno „Ebewe”vartojant, kūdikio žindymą rekomenduojama nutraukti.
Gebėjimo vairuoti arba valdyti mechanizmus tamoksifenas neturėtų trikdyti.
Dažniausiai pasireiškiantis nepageidaujamas tamoksifeno poveikis priklauso nuo jo antiestrogeninio veikimo, tai karščio pylimas, kraujavimas arba išskyros iš makšties ir išorinių lyties organų niežulys. Gali organizme kauptis skysčių, atsirasti pykinimas, vėmimas, rečiau(auglio paūmėjimas, svaigulys, odos išbėrimas, alopecija, nuovargis ir galvos skausmas. Vyrams gali atsirasti impotencija, išnykti lytinis potraukis. Retai gali pasireikšti anoreksija, vidurių užkietėjimas arba viduriavimas, kojų konvulsijos, depresija, odos išbėrimas, nuovargis, alopecija, sutrikti skonio pojūtis, intensyviau augti plaukai. Moterims prieš menopauzę galimas mėnesinių slopinimas, kartais gali atsirasti laikinas cistinis kiaušidžių patinimas. Kai kurioms moterims, kurių kauluose buvo metastazių, gydymo tamoksifenu pradžioje pasireiškė hiperkalcemija. Kaulų ir auglio skausmo padidėjimas bei eritemos aplink odos pažeidimą sustiprėjimas gali būti ir reakcijos į vaistą požymis. Gali išplisti esamas odos pažeidimas arba atsirasti naujas. Sunkesnis nepageidaujamas poveikis yra leukopenija ir (arba) trombocitopenija, labai retai(neutropenija. Gali atsirasti endometriumo pokyčių: hiperplazija, polipai, vėžys. Galimas poveikis akims, įskaitant ragenos pokytį, kataraktą bei retinopatiją, ypač gydant labai didele doze. Tamoksifeno vartojant kartu su citostatikais, buvo tromboembolijos atvejų. Vartojant tamoksifeno, gali padaugėti kepenų fermentų, rečiau galimas sunkesnis kepenų pažeidimas, įskaitant riebalinę degeneraciją, tulžies stazę bei hepatitą. Daugelis minėtų nepageidaujamo poveikio simptomų yra laikini ir paprastai išnyksta sumažinus dozę.
Gyvūnams labai didelės tamoksifeno dozės sukėlė estrogeninį poveikį. Žmonėms ūmaus vaisto perdozavimo atvejų nebuvo.
Tamoksifenas yra nesteroidinis antiestrogenas. Be to, priklausomai nuo organų ir gyvūno rūšies jis veikia iš dalies arba visiškai kaip estrogenų agonistas. Žmogaus organizme jis sukelia daugiausiai antiestrogeninį poveikį, greičiausiai prisijungdamas prie estrogenams jautrių receptorių ir blokuodamas estrogenų poveikį.
Išgertas tamoksifenas rezorbuojamas lengvai, didžiausia koncentracija kraujo plazmoje atsiranda po 4-7 val., pastovi koncentracija nusistovi po 4-6 gydymo savaičių. Sveikų savanorių, išgėrusių vienkartinę tamoksifeno tirpalo dozę, kraujo plazmoje vaisto koncentracija buvo 42 mikrogramai/l, jo metabolito demetiltamoksifeno(12 mikrogramų/l. Tamoksifeno pusinės eliminacijos laikas buvo 4 dienos, metabolito( 9 dienos. N-demetiltamoksifeno ir tamoksifeno santykinė reikšmė, matyt, dėl metabolito ilgesnio pusinės eliminacijos laiko didėja: po pirmos dozės pavartojimo jis yra 20 proc., o tuo metu, kai koncentracija pastovi(200 proc. Vartojant po 20 mg tamoksifeno 2 kartus per dieną, vaisto koncentracija tuo metu, kai koncentracija pastovi, yra 310 (164-494) mikrogramų/l, jo metabolito(481 (300-851) mikrogramas/l. Ištyrus ligonių, vartojančių 40 mg dienos dozę, išpjautą auglio gabaliuką nustatyta, kad tamoksifeno koncentracija yra 5,4-117 (vidurkis(25,1) ng/mg baltymų, N-demetiltamoksifeno(7,8-210 (vidurkis(52) ng/mg baltymų. Tokių ligonių kraujo plazmoje tamoksifeno koncentracija buvo 27-520 (vidurkis(300) ng/ml, metabolito(210-761 (vidurkis(462) ng/ml. Prie kraujo plazmos baltymų jungiasi daugiau nei 99 proc. tamoksifeno. Daug medikamento kepenyse metabolizuojama. Iš žmogaus organizmo vaistas eliminuojamas daugiausiai su tulžimi. Su šlapimu nepakitusio medikamento išsiskiria labai mažai. Žmogaus organizme tamoksifenas demetilinimo būdu verčiamas veikliu metabolitu N-demetiltamoksifenu. Tamoksifeno eliminacija yra dvifazė: pradinės fazės metu pusinės eliminacijos laikas moterų organizme yra 7-14 val., galutinės fazės metu(7 dienos. Demetiltamoksifeno pusinės eliminacijos laikas yra 14 dienų. Nustatyta, kad terapinis poveikis pasireiškia, kai tamoksifeno koncentracija kaujo plazmoje yra ne mažesnė kaip 70 mikrogramų/l. Senyvų žmonių, ligonių, sergančių kepenų funkcijos nepakankamumu, pavalgiusių arba nevalgiusių žmonių organizme tamoksifeno ir veiklaus jo metabolito farmakokinetika netirta.
Nesuderinamumas
Nepastebėtas.
Tinkamumo laikas
3 metai
LAIKYMO SĄLYGOS
Tamoksifeną „Ebewe” tabletes reikia laikyti 15 – 25 laipsnųi C temperatūroje, sausoje vietoje, vaikams nepasiekiamoje ir nepastebimoje vietoje. Preparatą būtina saugoti nuo šviesos.
Tabletės supiltos į polipropileninius buteliukus, užkimštus polietileniniu kamščiu. Viename buteliuke yra 30 tablečių.
EBEWE Pharma Ges. m. b. H. Nfg. KG A-4866 Unterach, Austrija