Metamizolo natrio druska 50 tablečių
ATC klasifikacijos kodas N02BB02 Vaisto registracijos numeris: LT/1/96/1422/004
Metamizolas (analginas) yra nesteroidinis vaistas nuo uždegimo (NVNU) – pirazolono darinys. Tai – veiksmingas analgetikas, jo poveikis prilyginamas kai kuriems opioidiniams analgetikams (tramadoliui, pentazocinui, petidinui). Tiriant metamizolo skausmą malšinančio poveikio būdą, nustatyta, kad jis yra skirtingas nei klasikinių nesteroidinių priešuždegiminių vaistinių preparatų. Metamizolas malšina skausmą pirmiausiai dėl periferinio poveikio (slopina endogeninių skausmo mediatorių sintezę), tačiau sukelia ir nestiprų centrinį poveikį.
Silpno ir vidutinio stiprumo ūminio skausmo (epizodinio įtampos ir migreninio galvos, su cezario pjūviu ar kitokia chirurgine operacija susijusio, bei dantų, raumenų, sąnarių, menstruacijų) malšinimas, jei kiti medikamentai neveiksmingi.
– jeigu yra alergija (padidėjęs jautrumas) metamizolui arba bet kuriai pagalbinei medžiagai ar kitokiems pirazolono dariniams; – jeigu acetilsalicilo rūgštis bei kiti nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo anksčiau buvo sukėlę bronchinės astmos priepuolį, anafilaksiją (sunkią padidėjusio jautrumo reakciją) ar kitokią sunkią padidėjusio jautrumo reakciją; – jeigu sergama kraujo liga, pvz., aplazine anemija (mažakraujyste), leukopenija (sumažėjęs baltųjų kraujo ląstelių skaičius, agranulocitoze (sumažėjęs arba išnykęs tam tikrų kraujo ląstelių granulocitų skaičius);. – jeigu yra gliukozės 6-fosfato dehidrogenazės trūkumo sukelta hemolizinė anemija; – jeigu moteris yra nėščia (ypač pirmi trys ar paskutiniai trys nėštumo mėnesiai); – jeigu moteris yra žindama; – jeigu yra sunkus inkstų arba kepenų funkcijos nepakankamumas; – jeigu yra ūminė kepenų porfirija (porfirino susitelkimas); – jeigu pacientas yra jaunesnis, kaip 14 metų; – jei yra retas paveldimas sutrikimas – fruktozės netoleravimas, gliukozės ir galaktozės malabsorbcija arba sacharazės ir izomaltazės stygius.
Jei yra toliau nurodytos būklės, vaistinio preparato reikia vartoti atsargiai. – Sergama kepenų liga, opalige, bronchine astma, hipertenzija, cukriniu diabetu, sunkiomis infekcinėmis ligomis, sistemine raudonąja vilklige, stomatitu, uždegimo sukeltomis virškinimo trakto ligomis. – Sergama lėtine neinfekcine kvėpavimo takų liga, nosies polipų sukeltu sinusitu, dilgėline, dažnai pasireiškiančiu alerginiu konjunktyvitu. – Ligoniams, jautriems analgetiniams ir antireumatiniams preparatams, kitiems medikamentams bei kai kuriems maisto produktams, alerginių reakcijų ir astmos priepuolio tikimybė yra didesnė. – Vartojama citostatikų (vaistų nuo vėžio) arba imunosupresantų (imuninę sistemą slopinančių vaistų). – Didelės metamizolo dozės gali trikdyti paciento dėmesį, tokiu atveju vairuoti ir dirbti su mechanizmais nepatariama. – Ilgą laiką vartojant metamizolo, ligoniui būtina nuolat tirti kraujo ląstelių skaičių, kadangi gali pasireikšti retas ir labai pavojingas susirgimas agranulocitozė (granulocitų kiekio sumažėjimas) ir aplazinė anemija (mažakraujystė). – Ligonis turi nedelsiant nutraukti vaisto vartojimą ir kreiptis į gydytoją, jei atsirado panašių į gripo arba anginos simptomų, dėl neaiškios priežasties prasidėjo dantenų kraujavimas ar atsirado kraujosruvų, arba karščiuojama ilgiau kaip 7 paras, nes tokie simptomai gali būti pavojingo kraujodaros sutrikimo požymis. Pats metamizolas reikšmingo poveikio virškinimo traktui nedaro, tačiau jo vartojimo periodu geriant alkoholinių gėrimų, didėja nepageidaujamo poveikio virškinimo traktui rizika: dispepsijos (virškinimo sutrikimo), erozijos (gleivinės pažeidimo) atsiradimo galimybė, esamo sutrikimo paūmėjimas.
Vaistinio preparato sudėtyje yra sacharozės, todėl jei ligoniui yra retas paveldimas sutrikimas – fruktozės netoleravimas, gliukozės ir galaktozės malabsorbcija arba sacharazės ir izomaltazės stygius, jis apie tai turi pasakyti gydytojui.
Ilgalaikis ir gausus alkoholio vartojimas gali didinti metamizolo sukeliamą toksinio poveikio kepenims riziką. Todėl metamizolo vartojimo laikotarpiu negalima gerti alkoholio. Alkoholikams reikia žinoti, kad negalima reguliariai ir didelėmis dozėmis vartoti analgino.
Prieš vartojant bet kokį vaistą būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku. Metamizolo vartojimo nėštumo laikotarpiu klinikinės patirties nepakanka, todėl nėščioms moterims Analginas L 500 mg tablečių vartoti negalima, ypač pirmų trijų ar paskutinių trijų mėnesių laikotarpiu. Nustatyta, kad visi keturi metamizolo metabolitai patenka į motinos pieną, todėl žindamai moteriai Analginas L 500 mg tablečių vartoti negalima.
Vartojant analgino, gali svaigti galva, atsirasti mieguistumas, todėl pacientai, vairuojantys transportą ar dirbantys su veikiančiais įrenginiais, turi apie tai žinoti. Vartojant analgino vairuoti ir dirbti su mechanizmais galima, tačiau tik tuo atveju, jei nepasireiškė minėtas poveikis.
Analginas L visada vartokite tiksliai, kaip nurodė gydytojas. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką. Jei neviršijama terapinė dozė, metamizolo vartoti yra saugu. Jis mažai toksiškas, retai perdozuojamas. Įprastinė rekomenduojama vienkartinė dozė 0,5 g – 1 g (1 – 2 tabletės). Didžiausia vienkartinė dozė – 1g, didžiausia paros dozė – 3 g (6 tabletės).
Senyvo amžiaus pacientams, vyresniems negu 65 metų, šio vaistinio preparato rekomenduojama skirti mažesnėmis dozėmis ir trumpai.
Vienkartinę ir paros dozę reikia mažinti per pusę ir vartoti trumpiau.
Vienkartinę ir paros dozę reikia mažinti per pusę ir vartoti trumpiau.
Jaunesniems negu 14 metų pacientams analgino vartoti draudžiama.
Nurodytų dozių viršyti negalima. Tabletę reikia išgerti po valgio ir užsigerti pakankamu kiekiu skysčio.
Jei neviršijama terapinė dozė, metamizolą vartoti yra saugu. Jis mažai toksiškas, retai perdozuojamas. Tačiau toksinis analgino poveikis atsiranda, jeigu medikamento vartojama ilgai ir didelėmis dozėmis arba staiga išgeriama didelė medikamento dozė. Jei analgino perdozuojama, paūmėja ir sustiprėja medikamento nepageidaujamas poveikis: – sutrinka kraujodara: atsiranda ūminė agranulocitozė (sumažėja arba išnyksta tam tikros kraujo ląstelės), hemoraginis sindromas (atsiranda mėlynių, kraujuoja dantų smegenys); – pasireiškia centrinės nervų sutrikimas (galvos svaigimas, mieguistumas, spengimas ausyse, haliucinacijos, hipotermija (mažėja kūno temperatūra), traukuliai, pykinimas, vėmimas, odos blyškumas, šalto prakaito pylimas, kvėpavimo centro veiklos, rijimo sutrikimas, dusulys); – širdies ir kraujagyslių sistemos sutrikimas: arterinio kraujo spaudimo sumažėjimas, tachikardija (greitas širdies plakimas); – sutrinka inkstų veikla: gali atsirasti inkstų uždegimas arba ūminis nepakankamumas ar kitoks pažeidimas, sumažėti arba ir visiškai neišsiskirti šlapimo, šlapimas gali tapti raudonas dėl rubazono rūgšties išsiskyrimo. Jei manote, kad išgėrėte per didelę analgino dozę arba jums pasireiškė bet koks šalutinis poveikis, nedelsiant nutraukite vaisto vartojimą ir kreipkitės į gydytoją. Jeigu pasireiškė sunkus šalutinis poveikis arba pastebėjote šiame lapelyje nenurodytą šalutinį poveikį, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
Negalima vartoti dvigubos dozės norint kompensuoti praleistą dozę.
Analginas L, kaip ir visi kiti vaistai, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms. Nepageidaujamas poveikis pateiktas, remiantis sutrikimų dažnio apibūdinimu, kuris nurodytas toliau.
Labai dažni
|
Pasireiškia daugiau, kaip 1 iš 10 pacientų
|
Dažni
|
Pasireiškia mažiau, kaip 1 iš 10 pacientų
|
Nedažni
|
Pasireiškia mažiau, kaip 1 iš 100 pacientų
|
Reti
|
Pasireiškia mažiau, kaip 1 iš 1000 pacientų
|
Labai reti
|
Pasireiškia mažiau, kaip 1 iš 10000 pacientų, dažnis nežinomas (negali būti įvertintas pagal turimus duomenis)
|
Atsiradus trombocitopenijai gali padidėti kraujavimo galimybė, odoje ir gleivinėse be priežasties gali atsirasti kraujosruvų (mėlynių).
Dažniau negu kiti panašiai veikiantys vaistai metamizolas sukelia anafilaksinį šoką, kuris gali būti pavojingas gyvybei. Pasireiškia didelis bendras silpnumas, nerimas, pila šaltas prakaitas, krinta kraujospūdis, pulsas padažnėja ir tampa sunkiai apčiuopiamas, sutrinka orientacija. Pasireiškus šiems simptomams būtina nedelsiant nutraukti medikamento vartojimą.
Jautriems žmonėms gali pasireikšti padidėjusio jautrumo reakcija: dilgėlinė, odos išbėrimas.
Toksinis dermatitas (Stivenso ir Džonsono arba Lajelio sindromas). Gali padidėti odos jautrumas tiesioginių saulės ir dirbtinių ultravioletinių spindulių poveikiui.
Ligoniams, sergantiems inkstų ligomis arba pavartojus pernelyg dideles vaisto dozes, gali laikinai sutrikti inkstų veikla, t.y. atsirasti intersticinis nefritas (inkstų uždegimas), proteinurija (baltymų atsiradimas šlapime), oligourija (mažas išskiriamo šlapimo kiekis), anurija (šlapimas visiškai neišskiriamas).
Gali atsirasti dispepsija (pablogėti apetitas, atsirasti nemalonus pojūtis pilve, pykinimas, viduriavimas).
Gali atsirasti kraujavimas, skrandžio erozija ar opa, žarnų uždegimas ar jo paūmėjimas.
Atsiranda galvos skausmas, svaigimas.
Laikyti vaikams nepasiekiamoje ir nepastebimoje vietoje.
Ant lizdinės plokštelės ir dėžutės po „Tinka iki“ nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, Analginas L vartoti negalima. Vaistas tinka vartoti iki paskutinės nurodyto mėnesio dienos. Laikyti ne aukštesnėje kaip 25 °C temperatūroje. Lizdines plokšteles laikyti išorinėje dėžutėje, kad preparatas būtų apsaugotas nuo šviesos.
Vaistų negalima išpilti į kanalizaciją arba išmesti su buitinėmis atliekomis. Kaip tvarkyti nereikalingus vaistus, klauskite vaistininko. Šios priemonės padės apsaugoti aplinką.
– Veiklioji medžiaga yra metamizolo natrio druska. Vienoje tabletėje jos yra 500 mg. – Pagalbinės medžiagos yra kukurūzų krakmolas, sacharozė, kalcio stearatas, talkas.
Baltos arba gelsvos spalvos, kartaus skonio, taisyklingos apvalios formos tabletės.
Lizdinė plokštelė, sudaryta iš polivinilchlorido plėvelės ir lakuotos aliuminio folijos, kurioje yra 10 tablečių. Kartono dėžutėje yra 10, 20 (2 lizdinės plokštelės), 30 (3 lizdinės plokštelės) arba 50 (5 lizdinės plokštelės) tablečių ir pakuotės lapelis.
Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.
UAB “Liuks”, V.Putvinskio g. 44-1, LT-44211 Kaunas Tel. 30 27 55
UAB „Liuks farmacija“, J. Borutos g. 21, LT-46115 Kaunas Tel. 30 27 56