Eurovaistinė

NICORETTE FRESHMINT (nicotinum), vaistinė kramtomoji guma 4 mg n30, Pfizer Consumer Healthcare

Nicorette Freshmint  2 mg vaistinė kramtomoji guma Nicorette Freshmint  4 mg vaistinė kramtomoji guma

2. KOKYBINĖ IR KIEKYBINĖ SUDĖTIS

Vienoje Nicorette Freshmint  2 mg vaistinėje kramtomoje gumoje yra 10 mg veikliosios medžiagos nikotino dervos komplekso, atitinkančio 2 mg nikotino.

Vienoje Nicorette Freshmint  4 mg vaistinėje kramtomoje gumoje yra 20 mg veikliosios medžiagos nikotino dervos komplekso, atitinkančio 4 mg nikotino.

Pagalbinės medžiagos išvardytos 6.1 skyriuje.

3.  VAISTO FORMA

Vaistinė kramtomoji guma.

Balzganas kvadrato formos 15 x 15 x 6 mm dydžio dengtas kramtomosios gumos gabalėlis. Kreminės spalvos kvadrato formos 15 x 15 x 6 mm dydžio dengtas kramtomosios gumos gabalėlis.

4.  KLINIKINĖ INFORMACIJA

4.1  Terapinės indikacijos

Priklausomybei nuo tabako gydyti, lengvinant nutraukimo simptomus, kad būtų lengviau laikinai susilaikyti nuo rūkymo, o apsisprendus – mesti rūkyti. Rūkoriams, kurie nepajėgia arba nepasirengę staigiai nutraukti rūkymo, kramtomoji guma gali būti naudojama kaip programos, padedančios mažinti rūkymą prieš visišką jo nutraukimą, dalis.

4.2  Dozavimas ir vartojimo metodas

Vaikai ir paaugliai

Be gydytojo nurodymo Nicorette Freshmint kramtomosios gumos negalima vartoti jaunesniems kaip 18 metų asmenims, nes trūksta duomenų apie šių asmenų gydymą Nicorette Freshmint kramtomąja guma.

Suaugusieji ir senyvi asmenys

Pradinė dozė – individuali, priklauso nuo to, kokio stiprumo priklausomybė nuo nikotino. Paprastai pakanka 8-12 tam tikro stiprumo kramtomosios gumos gabalėlių per dieną. Labiau priklausomiems rūkoriams (pagal Fagerstriomo priklausomybės nuo nikotino testą (FPNT) >6 arba surūko >20 cigarečių per dieną) arba tiems, kuriems nepavyko mesti rūkyti, vartojant 2 mg gumą, iš pradžių reikia vartoti 4 mg dozę. Kitiems iš pradžių reikia vartoti 2 mg stiprumo dozę. Daugiau kaip 24 gumos gabalėlių per dieną vartoti negalima.

Metant rūkyti

Gumą reikia vartoti mažiausiai 3 mėnesius. Gumos kiekis palaipsniui turi būti mažinamas. Vartojimą nutraukti tuomet, kai pakanka 1-2 gumos gabalėlių per dieną.

Mažinant rūkymą

Guma kramtoma tarp rūkymų, kai labai norisi užsirūkyti, kad laikas nerūkant būtų kuo ilgesnis ir būtų kiek įmanoma mažiau rūkoma. Jeigu per šešias savaites per parą surūkomų cigarečių skaičius nesumažėja, būtina pasitarti su specialistais.

Kai tik jaučiama, kad įmanoma mesti rūkyti, bet ne vėliau kaip po 6 mėnesių, reikia pamėginti tai padaryti. Jeigu per 9 mėnesius rimtai nemėginama mesti rūkyti, būtina pasitarti su specialistais.

Nerekomenduojama nuolat vartoti gumą ilgiau kaip 12 mėnesių. Kai kuriems buvusiems rūkoriams gumą gali prireikti vartoti ilgiau, kad nepradėtų vėl rūkyti. Patariama su savimi turėti gumos, jei vėl staiga atsirastų potraukis rūkyti.

Patarimai ir paciento palaikymas paprastai pagerina gydymo rezultatus.

4.3  Kontraindikacijos

Padidėjęs jautrumas kuriai nors kramtomosios gumos medžiagai. Vartoti draudžiama nerūkančiam arba kartais rūkančiam.

4.4  Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės

Dantų protezus nešiojantys rūkoriai, vartodami Nicorette Freshmint kramtomąją gumą, gali patirti nepatogumų. Kramtomoji guma gali prilipti prie dantų protezo ir jį sugadinti.

Kai kuriems širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis sergantiems asmenims Nicorette Freshmint kramtomąją gumą galima vartoti tik pasikonsultavus su gydytoju. Tai ligoniai, kuriems buvo sunkių širdies ir kraujagyslių sistemos sutrikimų, kurie per paskutines keturias savaites buvo gydomi ligoninėje nuo širdies ir kraujagyslių sistemos ligų (pvz., insulto, miokardo infarkto, nestabilios krūtinės anginos, širdies aritmijos, vainikinių kraujagyslių šuntavimo arba kraujagyslių plastikos operacijos), kurie serga sunkiai valdoma hipertenzija.

Atsargiai Nicorette Freshmint kramtomąją gumą reikia vartoti pacientams, kuriems yra sunkus ar vidutinio sunkumo kepenų veiklos sutrikimas, sunkus inkstų veiklos sutrikimas, aktyvi dvylikapirštės žarnos ar skrandžio opa.

Nikotinas, esantis pakeičiamuosiuose preparatuose ir išsiskiriantis rūkymo metu, skatina atsipalaiduoti katecholaminus iš antinksčių šerdinės dalies. Todėl Nicorette Freshmint kramtomąją gumą atsargiai reikia vartoti pacientams, kuriems yra nekontroliuojamos hipertirozė ar feochromocitoma.

Metusiems rūkyti cukrinio diabeto ligoniams gali reikėti mažesnės insulino dozės.

4.5  Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika

Rūkymas (bet ne nikotinas) yra susijęs su CYP1A2 aktyvumo padidėjimu. Metus rūkyti, gali sumažėti šio fermento substratų klirensas. Dėl to gali padidėti kai kurių preparatų, kurių terapinis indeksas mažas, pavyzdžiui, teofilino, takrino, klozepino ir ropinirolio, koncentracija kraujo plazmoje, o tai gali būti kliniškai reikšminga.

Metus rūkyti, gali padidėti preparatų, kurie iš dalies metabolizuojami CYP1A2, pavyzdžiui, imipramino, olanzapino, klomipramino ir fluvoksamino, koncentracija kraujo plazmoje, tačiau šio pokyčio klinikinė reikšmė dėl duomenų stokos neaiški.

Yra nedaug duomenų, kad rūkymas sužadina flekainido ir pentazocino metabolizmą.

4.6  Nėštumo ir žindymo laikotarpis

Nikotinas prasiskverbia į vaisiaus organizmą ir sutrikdo kvėpavimą ir kraujotaką. Poveikis kraujotakai priklauso nuo dozės. Rūkymas gali smarkiai pakenkti vaisiui ar kūdikiui, todėl būtina mesti rūkyti. Rūkančiosioms nėščioms moterims visada reikia patarti mesti rūkyti nenaudojant nikotino pakeičiamųjų preparatų. Rūkančioms nėščiosioms arba žindyvėms prieš pradedant vartoti Nicorette kramtomąją gumą būtina pasikonsultuoti su gydytoju. Nicorette kramtomosios gumos poveikis vaisiui nėra gerai ištirtas. Nikotino pakeičiamojo gydymo nauda nėščiai moteriai, kuri be tokio gydymo negali mesti rūkyti, yra žymiai didesnė už rūkymo sukeliamą pavojų.

Nedidelis kiekis nikotino, patenka į motinos pieną ir gali paveikti kūdikį, net vartojant gydomosiomis dozėmis. Kad poveikis būtų kuo mažesnis, Nicorette kramtomąją gumą reikia vartoti tuoj po maitinimo.

4.7  Poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus

Nicorette kramtomoji guma gebėjimo vairuoti ir valdyti mechanizmus netrikdo arba sukelia nežymų poveikį.

4.8  Nepageidaujamas poveikis

Nicorette Freshmint kramtomoji guma gali sukelti nepageidaujamų reakcijų, panašių į tas, kurios pasireiškia nikotiną vartojant kitu būdu. Jos daugiausia priklauso nuo dozės.

Nepageidaujamas poveikis paprastai pasireiškė per pirmąsias 3-4 vartojimo savaites.

Kai kurie simptomai, pavyzdžiui, galvos svaigimas, galvos skausmas ir mieguistumas, gali būti susiję su nutraukimo sindromu metus rūkyti. Metus rūkyti, didesnis burnos gleivinės opų pavojus. Šio reiškinio priežastis neaiški.

Kartais kramtomoji guma gali prilipti ir sugadinti dantų protezus.

Labai dažni (>1/10), dažni (>1/100, <1/10), nedažni (>1/1000, <1/100), reti (>1/10000, <1/1000), labai reti (<10000) ir pavieniai atvejai.

Nervų sistemos sutrikimai  labai dažni:  galvos skausmas       dažni:  galvos svaigimas   Širdies sutrikimai  nedažni:  palpitacija     labai reti: grįžtamojo pobūdžio skilvelių   virpėjimas   Virškinimo trakto sutrikimai labai dažni: diskomfortas virškinimo trakte,    žagsėjimas, pykinimas        dažni:  vėmimas  Odos ir poodinio audinio sutrikimai nedažni: eritema, dilgėlinė Bendrieji sutrikimai ir vartojimo vietos pažeidimai  dažni: burnos ir gerklės skausmas,    žandikaulio raumenų skausmas     reti: alerginės reakcijos, įskaitant    angioedemą  

4.9  Perdozavimas

Per didelis nikotino kiekis vartojant NPP ir (arba) rūkant, gali sukelti perdozavimo simptomus. Nurijus gumą apsinuodijimo tikimybė yra nedidelė, nes rezorbcija yra lėta ir dalinė.

Perdozavimo simptomai tokie patys kaip ūminio apsinuodijimo nikotinu: pykinimas, padidėjęs seilių išsiskyrimas, pilvo skausmas, viduriavimas, prakaitavimas, galvos skausmas, galvos svaigimas, sutrikusi klausa ir ryškus silpnumas. Vartojant dideles dozes, be šių simptomų gali būti hipotenzija, silpnas ir neritmiškas pulsas, sunkesnis kvėpavimas, išsekimas, kolapsas ir generalizuoti traukuliai.

Nikotino dozė, kurią gerai toleruoja suaugęs rūkorius gydymo metu, mažiems vaikams gali sukelti apsinuodijimą ar net mirtį.

Perdozavimo gydymas

Reikia nedelsiant nutraukti nikotino vartojimą ir pacientui skirti simptominį gydymą. Aktyvinta anglis sumažina nikotino rezorbciją iš virškinimo trakto.

5.  FARMAKOLOGINĖS SAVYBĖS

5.1  Farmakodinaminės savybės

Farmakoterapinė grupė – preparatai nikotino priklausomybei gydyti. ATC kodas: N07BA01

Staiga atsisakius  produktų , kurių sudėtyje yra tabako, po ilgalaikio kasdienio vartojimo pasireiškia nutraukimo sindromo simptomai: disforija arba pablogėjusi nuotaika; nemiga; dirglumas, frustracija arba pyktis; nerimas; negebėjimas susikaupti, nerimastingumas arba nekantrumas; suretėjęs širdies ritmas; padidėjęs apetitas arba svoris. Potraukis rūkyti, kuris yra reikšmingas klinikinis simptomas, taip pat yra svarbus nikotino nutraukimo sindromo simptomas.

 Klinikinių tyrimų duomenimis, nikotino preparatai gali padėti rūkantiesiems susilaikyti nerūkius.

Įvairių Nicorette formų palyginamieji tyrimai neatlikti.

5.2  Farmakokinetinės savybės

Nikotinas, kramtant gumą, gerai absorbuojasi per burnos gleivinę. Nikotino kraujyje galima nustatyti praėjus 5-7 minutėms nuo kramtymo pradžios, o didžiausia koncentracija susidaro po 5-10 minučių, baigus kramtyti. Koncentracija kraujyje yra beveik proporcinga atsipalaidavusio nikotino kiekiui kramtant gumą, kuris tikriausiai neviršija gaunamo rūkant cigaretę.

Iš gumos išskiriamas nikotino kiekis priklauso nuo kramtymo energingumo ir trukmės. Rezorbuoto nikotino kiekis priklauso išsiskyrusio nikotino kiekio, nuo to, kiek jo nuryjama arba išspjaunama iš burnos ertmės. Sisteminis nuryto nikotino bioprieinamumas yra mažesnis dėl metabolizmo pirmojo prasiskverbimo per kepenis metu. Tokios didelės ir greitai didėjančios nikotino koncentracijos kaip rūkant, vartojant gumą nesusidaro. Iš 2 mg gumos gabalėlio išsiskiria maždaug 1,4 mg nikotino.

Į veną švirkščiamo nikotino pasiskirstymo tūris yra apie 2-3 l/kg, pusinės eliminacijos laikas – apie 2-3 val. Preparatas eliminuojamas daugiausia per kepenis, vidutinis klirensas plazmoje yra maždaug 70 l per valandą. Nikotinas metabolizuojamas inkstuose ir plaučiuose. Nustatyta daugiau kaip 20 nikotino metabolitų, kurių dauguma yra mažiau veiklūs už savo pirmtaką.

Mažiau kaip 5% nikotino prisijungia prie plazmos baltymų. Todėl nėra tikimybės, kad kartu vartojant kitus vaistus arba sergant kuriomis nors ligomis dėl pakitusio prisijungimo prie plazmos baltymų pasikeis nikotino kinetika.

Pagrindinis nikotino metabolitas plazmoje yra kontininas, kurio pusinės eliminacijos laikas – 15-20 valandų, o koncentracija -10 kartų didesnė už nikotino.

Svarbiausi metabolitai šlapime yra kontininas (sudaro 15% dozės) ir trans-3-hidroksikontininas (sudaro 45% dozės). Apie 10% nepakitusio nikotino išsiskiria su šlapimu. Esant greitam šlapimo išskyrimui ir rūgštingumui didesniam nei pH 5, su šlapimu gali išsiskirti net 30% nepakitusio nikotino.

Progresuojant inkstų nepakankamumui, bendras nikotino klirensas mažėja. Sergant kepenų ciroze, jei kepenų funkcija sutrikusi lengvai (Child rodmuo yra 5), nikotino farmakokinetika nepakinta, o jei kepenų funkcijos sutrikimas yra vidutinio sunkumo (Childrodmuo yra 7) – sumažėja. Jei rūko dializuojamas asmuo, nikotino koncentracija padidėja.

Sveikiems senyviems pacientams bendras nikotino klirensas sumažėja, bet dozės keisti nereikia.

5.3  Ikiklinikinių saugumo tyrimų duomenys

Ikiklinikinių Nicorette kramtomosios gumos saugumo tyrimų duomenų nėra.

Nikotino, kaip tabako sudėtinės medžiagos, toksinis poveikis gerai įrodytas. Būdingi ūminio apsinuodijimo simptomai yra silpnas ir neritmiškas pulsas, pasunkėjęs kvėpavimas ir generalizuoti traukuliai.

Nikotino genotoksinis, arba mutageninis, poveikis nėra akivaizdus. Gerai žinomas kancerogeninis tabako rūkymo poveikis, daugiausia susijęs su tabako pirolizės metu susidarančiomis medžiagomis. Nicorette kramtomojoje gumoje nė vienos iš šių medžiagų nėra.