Ditel

ACTIFED (pseudoephedrine+triprolidine), tab. 60mg +2,5mg n12, McNeil Products Limited

ACTIFED (Aktifedas tabletės ir sirupas)

SUDĖTIS

Aktifedo tabletės (baltos, apvalios, abipusiai išgaubtos, su vagele, įspaustas užrašas „WELLCOME” ir „M2A”). Kiekvienoje tabletėje yra 2,5mg triprolidino (triprolidinum) hidrochlorido ir 60mg pseudoefedrino (pseudoephedrinum) hidrochlorido.Aktifedo sirupas (skaidrus, auksiškai geltonos spalvos, malonaus kvapo).5ml sirupo yra 1,25mg triprolidino hidrochlorido ir 30 mg pseudoefedrino hidrochlorido.

INDIKACIJOS

Aktifedas vartojamas viršutinių kvėpavimo takų ligų (pvz., alerginio rinito, vazomotorinio rinito, peršalimo, gripo) simptomams mažinti tuo atveju, kai reikia kartu vartoti nosies gleivinės paburkimą mažinančių vaistų ir histamininių H1 receptorių antagonistų.

DOZAVIMAS

Suaugusiems žmonėms ir vaikams, vyresniems negu 12 metų , gerti po 1 tabletę ar 10 ml sirupo, 6-12 metų vaikams(po 5 ml sirupo, 2-5 metų vaikams(po 2,5 ml sirupo 3 kartus per dieną.Aktifedo sirupą galima skiesti sirupu santykiu 1:1 (1 dviejose dalyse) arba 1:3 (1 keturiose dalyse). Taip praskiestą preparatą galima laikyti 4 savaites 25( C temperatūroje. Vyresnio amžiaus žmonės plačiai vartoja triprolidiną ir pseudoefedriną, nors specifinių tyrimų neatlikta. Vis dėlto rekomenduojama stebėti vyresnių žmonių kepenų ir inkstų funkcija: jei jos nepakankamumas didelis, triprolidino ir pseudoefedrino reikia skirti atsargiai.

SAVYBĖS

Triprolidinas sumažina simptomus, priklausančius (iš dalies ar visiškai) nuo padidėjusio laisvo histamino kiekio. Tai pirolidinų grupės preparatas, stipriai blokuojantis histamininius H1-receptorius ir pasi˛ymintis silpnu CNS slopinančiu poveikiu (gali sukelti mieguistumą). Pseudoefedrinas pasižymi tiesioginiu ir netiesioginiu simpatikomimetiniu poveikiu, todėl efektyviai mažina viršutinių kvėpavimo takų gleivinės paburkimą. Jis daug mažiau negu efedrinas didina širdies susitraukimų dažnį ir sistolinį kraujo spaudimą, taip pat silpniau stimuliuoja centrinę nervų sistemą.

Kontraindikacijos ir atsargumo priemonės

KONTRAINDIKACIJOS

Aktifedo negalima skirti asmenims, netoleravusiems šio vaisto, pseudoefedrino arba triprolidino, taip pat ligoniams, gydomiems fermento monoaminooksidazės inhibitoriais (MAOI), arba 2 paskutines savaites vartojusiems šių vaistų. Pacientams, vartojantiems kartu pseudoefedrino ir MAOI, gali padidėti kraujospūdis.Aktifedo negalima vartoti  ligoniams, sergantiems sunkia hipertonine liga ar sunkia išemine širdies liga. Yra žinoma, kad antibakterinis preparatas furazolidonas gali slopinti fermentą monoaminooksidazę (poveikis priklauso nuo dozęs). Nors vartojant furazolidono ir aktifedo hipertenzinės krizės nepasitaikė, šių vaistų kartu vartoti nereikėtų.

ATSARGUMO PRIEMONĖS

Kontrolinių tyrimų metu nustatyta, jog aktifedas sukelia mieguistumą irsutrikdo budrumą, todėl ligonis, vartojantis šio vaisto, neturėtų vairuoti automobilio ar dirbti darbo, reikalaujančio susikaupimo ir reakcijos (jei vaisto poveikis jam neištirtas).Žmonėms, vartojantiems aktifedo, nereikėtų gerti alkoholio ar raminamųjų vaistų, nors objektyvių duomenų apie šių vaistų sąveiką nėra. Nors žmonėms, kurių kraujospūdis normalus,pseudoefedrinas jo nedidina,tačiau aktifedo reikia atsargiai skirti ligoniams, vartojantiems antihipertenzinių vaistų, triciklių antidepresantų, kitokių simpatikomimetiškai veikiančių preparatų, pavyzdžiui, mažinančių nosies gleivinės paburkimą, slopinančių apetitą bei psichostimuliatorių, veikiančių kaip amfetaminas. Pradedant tokius pacientus gydyti aktifedu pakartotinai, taip pat tuo atveju, jei vaistas bus vartojamas  gydytojui neprižiūrint, pradžioje reikėtų ištirti vienkartinės dozės poveikį kraujospūdžiui.Kaip ir kitų simpatikomimetikų, aktifedo reikia atsargiai skirti ligoniams, sergantiems hipertonine liga, širdies ligomis, cukriniu diabetu, hipertireoze,  ir tiems, kurių akispūdis arba prostata padidėję. Šį medikamentą turi atsargiai vartoti pacientai, kuriems yra didelis inkstų ar kepenų pažeidimas, nors specialių aktifedo poveikio tyrimų tokiems ligoniams neatlikta. Ar triprolidinas ir pseudoefedrinas pasižymi mutageniniu ar kancerogeniniu poveikiu, galutinai neištirta. Paskyrus žiurkių patelėms pseudoefedrino dozę 7 kartus, o patinams(35 kartus didesnę už terapinę dienos dozę žmogui, nustatyta, kad ji nepažeidė gyvulių vaisingumo taip pat vaisiaus vystimosi ar išgyvenimo. Koks triprolidino poveikis vaisingumui, nenustatyta. Ar aktifedas daro poveikį žmogaus vaisingumui, informacijos nėra.

SĄVEIKA

Aktifedo vartojant kartu su kitais preparatais, veikiančiais simpatikomimetiškai, pavyzdžiui, mažinančiais gleivinės paburkimą, slopinančiais apetitą, tricikliniais antidepresantais, psichostimuliatoriais veikiančiais kaip amfetaminas, arba monoaminooksi dazės inhibitoriais, veikiančiais simpatikomimetinių aminų apykaitą, gali padidėti kraujospūdis. Kadangi aktifedo sudėtyje yra pseudoefedrino, jis gali iškreipti vaistų, veikiančių simpatinę nervų sistemą (pvz., bretilio, betanidino, guanetidino, debrisokino, metildopos bei (i(adrenoblokatorių), hipotenzinį poveikį.

NEPAGEIDAUJAMAS POVEIKIS

Žmonėms, vartojantiems aktifedo,  gali pasireikšti centrinės nervų sistemos slopinimas arba sujaudinimas, dažniausiai mieguistumas. Gali sutrikti miegas retkarčiais prasidėti haliucinacijos. Retai išberia odą (kartais ir lokaliai dirgina), pasireiškia tachikardija, džiūsta burna, gerklė ir nosis. Vyrams, vartojantiems pseudoefedrino, kartais susilaiko šlapimas (manoma, kad to priežastis gali būti padidėjusi prostata).

NĖŠTUMAS IR LAKTACIJA

Žiurkėms ir triušiams triprolidino dienos dozė (pavartota sistemiškai), 75 kartus didesnė nei terapinė dozė žmogui, teratogeninio poveikio nesukėlė. Jo nesukėlė ir didelės pseudoefedrino dozės (žiurkėms buvo skirta 50 kartų, o triušiams 35 kartus didesnė dienos dozė už terapinę dozę žmogui). Nors triprolidinas ir pseudoefedrinas buvo plačiai vartojami daug metų be žymesnių komplikacijų, tačiau duomenų apie jų poveikį nėščiai moteriai nėra, todėl vartojant šių vaistų nėštumo metu reikia numatyti, ar teigiamas poveikis motinai bus didesnis už galimą pavojų vaisiui. Šiek tiek pseudoefedrino ir triprolidino patenka į motinos pieną, tačiau poveikis žindomam kūdikiui nežinomas. Nustatyta, kad motinai, išgėrusiai vienkartinę pseudoefedrino ir triprolidino dozę, 0,4-0,7% pseudoefedrino ir 0,06-0,2% triprolidino su jos pienu išsiskiria per 24 valandas.

PERDOZAVIMAS

Ūmiai apsinuodijus aktifedu,  gali pasireikšti mieguistumas, letargija, galvos svaigimas, ataksija, silpnumas, raumenų tonuso sumažėjimas, kvėpavimo sutrikimas, odos ir gleivinių džiūvimas, tachikardija, hipertenzija, hiperpireksija, hiperaktyvumas, dirglumas, traukuliai, šlapinimosi sutrikimas. Atsiradus apsinuodijimo simptomų, būtina palaikyti kvėpavimą ir šalinti traukulius. Skrandį reikėtų  išplauti per 3 valandas po apsinuodijimo, į šlapimo pūslę gali prireikti įkišti kateterį. Pseudoefedrino eliminaciją galima paspartinti rūgštinant šlapimą ar dializuojant pacientą.

LAIKYMO SĄLYGOS

Aktifedo tabletes ir sirupą laikyti ne aukštesnėje kaip 25 laipsnių C temperatūroje ir saugoti nuo šviesos. Tabletes reikia laikyti sausoje vietoje.

PAKUOTĖ

12 tablečių

Gamintojas

Glaxo Wellcome, Anglija

patentuotas vaisto pavadinimas