Kojų arba venų ligų gydymas dažnai ilgas ir jam paprastai reikia didelės kantrybės. Todėl su šiuo faktu ne visiems pacientams paprasta susitaikyti. Dažnas netiksliai vykdo gydytojų nurodymus ar visai nutraukia gydymą. Paprastai taip nutinka, kai tenka taikyti kompresinę terapiją tvarstant, nes manoma, kad elastinio tvarsčio vyniojimas yra sudėtingas procesas, o tvarsčio ar kompresinės kojinės mūvėjimas – itin nepatogus ir erzinantis dalykas. Deja, be kompresinės terapijos pasiekti apčiuopiamų gydymo rezultatų neįmanoma
Kodėl mes susergame venų ligomis?
Jei dėl tam tikrų priežasčių ar veiksnių venų ir jų vožtuvų struktūra pakinta, jie praranda gebėjimą prisitaikyti prie skirtingo kraujo kiekio. Venos lieka išsiplėtusios, o vožtuvai nebeužsidaro. Į širdį grąžinamo kraujo kiekis gerokai sumažėja, kyla kraujo priplūdimo į venas pavojus. Nepašalinti skysčiai ir medžiagų apykaitos produktai kaupiasi organizmo audiniuose grasindami šiuos „užtvindyti“. Būtent dėl šios priežasties kojos apsunksta ir pradeda tinti. Palaipsniui oda tampa permatoma, kol galiausiai, jei laiku negydoma, apatinėje kojos dalyje atsiranda egzema ir žaizdų – vadinamųjų „kojų opų“.
Priežastys, kodėl venų sistemoje vyksta patologinių pokyčių
Priežastys gali būti labai įvairios. Pokyčiai gali būti paveldimi arba susiję su paciento amžiumi, kai sumažėja venų sienelių elastingumas. Taip pat juos gali paskatinti hormonų pusiausvyros nuokrypiai nėštumo metu ar vartojant kontraceptinius preparatus. Taip pat pakitusios kraujo krešėjimo savybės (pavyzdžiui, po operacijų, traumų ar sunkių infekcinių ligų), skatinančios trombų susidarymą, o vėliau ir flebito (venų sienelių uždegimo) atsiradimą.
Tačiau visus šiuos procesus paspartina mūsų civilizacijos rykštė – judėjimo trūkumas. Jis taip paveikia raumenų pompos funkcijas, kad net ir nežymus papildomas krūvis gali sunkiai sutrikdyti venų sistemos darbą.
Kojų venų sistemos sandara:
1) paviršinės venos (tamsiai mėlynos);
2) giliosios venos (šviesiai mėlynos);
3) jungiančiosios venos.
Venų ligų stadijos nustatomos, atsižvelgiant į tai, kurios venos pažeistos, koks ligos sunkumo laipsnis bei tai, ar ilgai stebima būklė trunka. Esant paviršinių venų ligoms, susidaro varikozinis venų išsiplėtimas arba, kitaip tariant, – varikozė. Ji lengvai atpažįstama dėl ligai būdingo išryškėjusio venų tinklo. Jei ši liga neplinta toliau nei paviršinių venų sistema, giliosios venos paprastai susitvarko su padidėjusiu krūviu ir kraujo pernaša nesutrinka. Tačiau jei sutrikimas per jungiančiąsias venas kojų raumenyse pasiekia giliąsias venas, liga pereina į sunkiąją stadiją, kai blogiausiu eigos atveju formuojasi kojų opos.
Situacijos, kai giliųjų venų sutrikimus lemia patirta kojų trombozė, padariniai yra itin sunkūs. Gijimo proceso metu ant venų sienelių pastebimi pokyčiai žymiai sutrikdo kraujo grąžinimą į širdį. Tokie padariniai kaip kraujo priplūdimas ir venų vožtuvų negebėjimas laiku užsidaryti „užtvindo“ audinius ir skatina opėjimą.
Iš esmės visų venų sutrikimo formų atvejais susiduriama su ta pačia problema: nors antrinius simptomus ir galima panaikinti, ligos priežasčių paveikti neįmanoma. Pavyzdžiui, esant varikoziniam paviršinių venų išsiplėtimui, būklė gerėja atlikus skleroterapiją (į išsiplėtusią veną suleidžiamas dirginamasis preparatas, sukeliantis venų sienelių uždegimą, po kurio vena užanka ir sunyksta) arba chirurginę operaciją, tačiau ligą sukeliantys veiksniai, pavyzdžiui, paveldimas venų sienelių elastingumo mažėjimas, išlieka, tad gydytojai pacientą turi nuolat prižiūrėti.
Visų venų ligų gydymo būdų tikslas, ypač giliųjų venų, kurių negalima operuoti, yra panaikinti ūmiuosius padarinius, pavyzdžiui, opas, kraujo priplūdimą ir pan., taip pat neleisti ligai progresuoti. Šiuo atveju nepakeičiamas būdas yra tinkamas kojos suspaudimas – vadinamoji kompresinė terapija.
Taip pat, norint, kad liga neprogresuotų, ne mažiau svarbi ir sveika gyvensena.
Kaip veikia kompresinis tvarstymas?
Suprasti kompresinio tvarstymo poveikio principą ir naudą nesudėtinga. Koja stipriai apspaudžiama taip, kad patologiškai išsiplėtusios venos būtų priverstos susitraukti. Tad venų pompos gali vėl užsidaryti, padidinti kraujo takumo greitį ir normalizuoti jo grąžinimą į širdį.
Atkūrus kraujo grąžinimo procesą, pažeistuose audiniuose susikaupę skysčiai bei medžiagų apykaitos produktai taip pat pašalinami. Išnyksta patinimas ir edemos. Atsivėrusios opos pradeda gyti. Akivaizdžiai sumažėja naujo uždegiminio proceso bei kraujo trombų susidarymo pavojus.
Patologiškai išsiplėtusioje venoje jos vožtuvai nebegali vykdyti savo funkcijų. Kraujas teka ne į širdį, bet grįžta atgal į koją, sukeldamas pavojingą būklę – kraujo priplūdimą ir pagaliau „užtvindo“ audinius nepašalintais skysčiais bei medžiagų apykaitos produktais.
Taikant kompresinį tvarstymą, venos priverstinai suspaudžiamos, vožtuvai užsidaro ir veninio kraujo apytaka normalizuojama.
Kartu kompresinis tvarstis atlieka patikimą kojų raumenų sutvirtinimo funkciją, padeda ir gerina veninės pompos veikimą, raumenų bei sąnarių darbą. Pacientui judant, net tik apvyniotas kompresinis tvarstis suteikia pastebimą palengvėjimą.
Idealus tvarstis yra tas, kurį patogu naudoti ir kuris tuo pačiu metu gali užtikrinti veiksmingą kompresiją. Šios savybės didina tikimybę, kad pacientas daug kartų naudos tvarstį iki terapijos pabaigos. Dažnai sutvarstytos kojos netelpa į batus, tai mažina pacientų judrumą. Be to, terapiškai būtinas spaudimas neretai laikomas tiesiog nemaloniu. Šias problemas padės išspęsti naujasis „PütterFlex“ – itin tamprus ir lankstus tvarstis, dar geriau prisitaikantis net prie sudėtingai pasiekiamų vietų. Be to, jį lengviau vynioti ir patogiau nešioti.
Faktai, kuriuos pravartu žinoti apie kompresinius tvarsčius
Tinkamai užvyniotas kompresinis tvarstis turi tvirtai apspausti koją, kad išsiplėtusios venos pradėtų siaurėti. Kuo standesnė tvarsčio medžiaga, tuo geriau koja apspaudžiama ir tuo geriau spaudžiamos kojų venos.
Mažo tamprumo tvarsčiai, pavyzdžiui, „Pütterbinde“ ar „PütterFlex“, „Idealast“ įtempiami taip, kad tolygiai paskirstytų spaudimą. Kadangi jie santykinai ne itin tąsūs, sukuria labai stiprią kompresiją, kuri pasiekia net ir giliąsias venų sritis. Be to, jie puikiai prisitaiko prie kintančių kojos apimčių tinimui mažėjant.