Vasara – metų laikas, skirtas dienas ir vakarus leisti mėgaujantis saulės spinduliais ir maloniu lauko oru. Tačiau jei Jūs kenčiate nuo vasarinės alergijos, būtent šis metų laikas gali tapti vienu didžiausių Jūsų priešu.
Įprastai, kalbėdami apie vasarinę alergiją omeny turime įkvepiamų alergenų sukeliamus, nežinia iš kur atsiradusius nemalonius nosies ir akių simptomus (tokius kaip nuolatinė, vandeninga sloga ar užsikimšusi nosis, paraudusios, ašarojančios, patinusios ir niežtinčios akys), kuriuos esame linkę nuvertinti. Tačiau nepamirškime, kad alergija įkvepiamiems alergenams – nuolat besivystanti liga. Vienai vasarai keičiant kita ir netaikant tinkamo, ligos priežastį veikiančio gydymo simptomai stiprėja: alerginę slogą keičia stiprūs kosulio priepuoliai, apsunkėjęs kvėpavimas ar net bronchinė astma. Būtent dėl šios priežasties pasaulio alergologijos specialistai pacientus ragina nedelsti: vos pastebėjus pirmuosius vasarinės alergijos simptomus nustatyti, kuris alergenas yra pagrindinė šių simptomų pasireiškimo priežastis ir ne tik visomis išgalėmis šio alergeno vengti (taip palengvinant nemalonius simptomus), bet ir imtis veiksmų alergijos priežasčiai gydyti.
Nuo ko pradėti savo kelią vasarų be alergijos simptomų link? Kaip nesudėtingai ir patikimai išsiaiškinti tikrąjį alergijos sukėlėją ir kaip alergiją išgydyti? Visa tai ir dar daugiau aptarsime šiame straipsnyje.
Vasarinė alergija: kas ją sukelia?
Nuo ankstyvo birželio iki pat pirmųjų rudeninių šalnų žydinčios pievų žolės ir piktžolės – laikomos ne tik esminiais vasarinės alergijos kaltininkais, bet ir labai stipriais, alergologijos specialistų dažnai vadinamais „piktais“ įkvepiamais alergenais. Tokį išskirtinį statusą šie, iš pažiūros nekalti augalai įgavę dėl labai paprastos priežasties: alergijos jiems simptomai pasireiškia itin stipriai ir yra sunkiai malšinami įprastinėmis vaistų dozėmis.
Lietuvoje skiriami vos 2 pagrindiniai vasarinės alergijos kaltininkai.
Motiejukas
Vienas pagrindinių ir svarbiausių alergenų Lietuvos populiacijoje. Pievose paplitusi miglinių šeimos žolė žydi ir alergenus į aplinką išskiria birželio-liepos mėnesiais. Tai – visų žolių grupei priklausančių alergenų „karalius“, pagrindinis alergenas, kuriam jautrūs asmenys alergijos simptomus neretai jaučia ir kontaktuodami su kitomis pievų žolėmis: šunažole, avižomis, smilgomis ir t.t. Taip atsitinka dėl vadinamųjų kryžminių reakcijų, kuomet, dėl struktūrinio augalų panašumo, žmogus pradeda reaguoti ne tik į pagrindinį ligos kaltininką, bet ir į jam panašius augalus.
Verta atkreipti dėmesį ir į tai, kad struktūrinių panašumų į motiejuką turi ir tam tikri maisto produktai: slyvos, trešnės, vyšnios ir kiti kaulavaisiai. Motiejukui alergiški asmenys, valgydami šiuos maisto produktus neretai ima jausti nestiprų burnos niežulį, dilgčiojimą ir patinimą, tačiau gyvybei šie simptomai pavojaus nesukelia.
Pelynas
Šis augalas taip pat išskiriamas kaip vienas pagrindinių alergijos simptomus lietuviams sukeliančių alergenų. Tai – piktžolių grupei priklausantis alergenas, pasižymintis itin ilgu žydėjimo laikotarpiu: nuo rugpjūčio mėnesio pradžios iki pat pirmųjų rudeninių šalnų. Paprastai pelynui alergiškiems asmenims pasireiškia tipiniai vasarinės alergijos simptomai: užsikimšusi/tekanti nosis, apsunkėjęs kvėpavimas, alerginis akių uždegimas (niežtinčios, patinusios, parudusios akys), padažnėję bronchinės astmos priepuoliai. Tačiau pasaulio mokslininkai pelynui ypatingą dėmesį skiria ne tik dėl to. Būtent šio alergeno sukeliamos kryžminės reakcijos į maisto produktus neretai pasireiškia kaip gyvybiškai pavojingos, anafilaksinės reakcijos.
Kaip jau minėjome, kryžminės reakcijos – tai alerginės reakcijos, pasireiškiančios dėl struktūrinio tam tikrų maisto produktų panašumo į tikrąjį alergijos sukėlėją (šiuo atveju – pelyno piktžolę). Dažniausiai šios reakcijos apsiriboja sveikatai nepavojingais simptomais, tokiais kaip burnos niežulys, tačiau pelyno alergeno atveju stebėtina kitokia tendencija. Dažnai pelynui alergiškiems žmonėms pasireiškia sunkios ir gyvybiškai pavojingos reakcijos valgant mūsų pamėgtus vaisius: persikus ir abrikosus. O atsakymą į klausimą ar Jūs – vienas tų pacientų, kuriam šių vaisių reikia visomis išgalėmis vengti ir su savimi nuolat turėti vaistų pirmajai pagalbai gali suteikti tik išsamūs alergijos tyrimai (iki molekulinio lygmens) kartu su profesionalaus gydytojo alergologo ir klinikinio imunologo konsultacija.
Kaip sužinoti kas sukelia mano vasarinę alergiją?
Kraujo ar odos alergijos tyrimai nesunkiai padės atsakyti į klausimą, kas sukelia Jūsų vasarinės alergijos simptomus. Vienareikšmiškai teigti kuris: odos ar kraujo tyrimas yra geresnis, būtų mažų mažiausiai neteisinga. Abu šie tyrimai nustato vadinamąsias greitas alergines reakcijas, tačiau turi savų niuansų, privalumų ir trūkumų.
Odos dūrio tyrimas
Tai pats paprasčiausias ir seniausiai taikomas alergijos diagnostikos metodas. Jo metu ant sveikos, nepažeistos odos užlašinamas alergeno lašiukas, o vėliau per šį lašiuką duriama į odą. Maždaug po pusės valandos žiūrima ar tirta viena patino, paraudonavo. Šie alergijų tyrimai atliekami tik gydytojo alergologo konsultacijos metu. Nors odos dūrio tyrimas ir atrodo greitas bei nesudėtingas būdas išsiaiškinti alergijos kaltininką, jis turi ir nemažai trūkumų:
- Kaip jau minėjome, jis gali būti atliekamas tik kartu su gydytoju alergologu, kurį, ypač mažesnių miestų gyventojams, pasiekti gali būti itin sudėtinga.
- Tyrimo atlikti negalima jei vartojate alergijos simptomus malšinančius vaistus.
- Vieno tyrimo metu galima patikrinti vos kelis alergenų sukėlėjus.
- Kaip jau minėjome, dėl struktūrinių kai kurių augalų panašumų mūsų organizmas yra linkęs apsigauti ir reaguoti ne tik į pagrindinį, bet ir į pašalinius alergenus. Odos dūrio mėginių rezultatai neleidžia patikimai atskirti, dėl kurio alergeno tikrai verta sunerimti, o kuris sureagavo dėl vadinamųjų kryžminių reakcijų, taigi teigiami rezultatai dažnai palieka neatsakytų klausimų: ką daryti toliau? Nuo kurio alergeno gydytis?
Alergijos tyrimai iš kraujo
Tai – naujesnis, patogesnis ir dažnai – tikslesnis pasirinkimas. Šie tyrimai atliekami medicinos laboratorijose, naudojant paciento veninį kraują ir pasižymi privalumų gausa:
- Tyrimus sau atlikti gali bet kuris mūsų, pajutęs pirmuosius alergijos simptomus. Tereikia išsirinkti sau patogią vietą kraujui priduoti. Dažniausiai atliekami alerginiai tyrimai Vilniuje ar kituose didžiuosiuose miestuose, tačiau priduoti kraują jiems galite prie pat namų esančioje privačioje laboratorijoje.
- Vieno tyrimo metu galima ištirti daug alergijų sukėlėjų, taip užtikrinant, kad Jūsų alergijos kaltininkas neliks nepastebėtas.
- Neseniai Lietuvą pasiekė ir visame pasaulyje tiksliausiais ir naudingiausiais pripažinti alergijų tyrimai molekuliniame lygmenyje, leidžiantys atsakyti į kiekvienam pacientui rūpimus klausimus: kas yra tikrasis alergijos sukėlėjas, o kurie alergenai tik atrodo teigiami dėl kryžminių reakcijų? Kaip alergiją galima išgydyti ir ar gydymas bus veiksmingas? Ar kryžminės reakcijos į maisto produktus man gali sukelti gyvybiškai pavojingas reakcijas?
Kaip gydoma vasarinė alergija?
Visų pirma, kalbant apie vasarinės alergijos gydymą svarbu išsiaiškinti kas ją sukelia. Tai padaryti Jums padės išsamūs alergijos tyrimai. O tada nedelsti – imtis atitinkamų veiksmų:
- Vengti kontakto su alergenu. Stengtis kuo mažiau laiko praleisti lauke. Tik grįžus iš lauko – persirengti švariais drabužiais, nusiprausti po dušu ir išsiplauti galvą. Taip užtikrinsite, kad alergenų iš lauko neparsinešime namo ir leisime organizmui pailsėti nuo kovos su alergenu.
- Apsilankyti pas gydytoją alergologą ir susidaryti alergijos suvaldymo ir išgydymo planą. Žinant kuris alergenas yra tikrasis Jūsų alergijos kaltininkas, gydytojas alergologas Jums padės ne tik sumalšinti varginančius simptomus, bet ir apsispręsti dėl visiško alergijos išgydymo nauju ir vieninteliu alergijos priežastį gydančiu metodu – alergenui specifine imunoterapija. Šio gydymo metu Jums 3-5 metus, reguliariai, griežtai kontroliuojamomis dozėmis bus skiriama po truputį Jus varginančio alergeno. Ilgainiui tai padės Jūsų imuninei sistemai persiprogramuoti ir į visiškai nebereaguoti nei į tikrąjį alergeną, nei į pašalinius, dėl kryžminių reakcijų simptomus sukeliančius įkvepiamus ar maisto alergenus.
Kur gauti patikimą ir visapusišką pagalbą kovai su vasarine alergija?
Neretas mūsų pirmą kartą susidūręs su vasarinės alergijos simptomas skuba registruotis šeimos gydytojo, o vėliau ir gydytojo alergologo konsultacijai. Tačiau čia ir susiduria su pirmąja problema: alergijos specialistų skaičius Lietuvoje – labai ribotas, todėl gydytojo alergologo kabinetą dažnai pasiekiame tik po kelių mėnesių, kai vasarinės alergijos simptomai jau beveik išnykę. Pasimetę ir norėdami pagalbos sulaukti kaip įmanoma greičiau puolame ieškoti privačiose įstaigose dirbančių gydytojų alergologų ar laboratorijose atliekamų tyrimų ir dažnai susiduriame su dilema: kiekviena įstaiga siūlo tik siaurą pagalbą alergija sergančiam žmogui, o rasti vietą, kurioje galėtume gauti visapusišką pagalbą atrodo misija neįmanoma.
Allergomedica klinika – vienintelė vieta Lietuvoje, kurios tikslas – greitai ir efektyviai padėti visiems susidūrusiems su alergijos problema. Klinika specializuojasi tik alerginių susirgimų diagnostikoje ir gydyme, todėl čia siūloma ne tik gydytojo alergologo konsultacija Vilniuje, bet ir vietoje atliekami išsamūs alergijos tyrimai iš kraujo, ant odos, skiriamas tiek simptomus malšinantis, tiek ir alergijos priežastį veikiantis gydymas alergenui specifine imunoterapija. Čia susirinkusi aukščiausio lygio alergijos profesionalų komanda: gydytojai, laboratorijos specialistai ir mokslininkai dirba kartu tam, kad į kiekvieną pacientą pažiūrėtų individualiai, parinktu jam tinkamiausius alerginius tyrimus ir gydymo planą. Jūsų patogumui, alerginius tyrimus iš kraujo galite užsisakyti internetu, o mėginius tyrimams priduoti net 16-oje Lietuvos miestų!