Nobel biocare

Sveikas gyvenimo būdas su SPIRULINA

Kanapių aliejus: kaip suprasti, kad jis turėtų tapti jūsų kasdienybės dalimi?

Tegul jūsų maistas būna jūsų vaistas, o jūsų vaistas – jūsų maistas. Spirulina – tai vienaląstis melsvai žalias dumblis, natūraliai augantis šiltuose šarminiuose vandenyse. Pavadinimas Spirulina yra kilęs iš lotyniško žodžio „spiral“, nurodančio spiralinę dumblio formą. Kadangi Spirulina auga karštoje ir didelio šarmingumo aplinkoje, kurioje jokie kiti organizmai, galintys užteršti vandenį, negali išgyventi, Spirulina iš tikrųjų yra viena švariausių ir natūraliai steriliausių gamtoje randamų maisto rūšių. Melsvadumblis Spirulina, daugiau nei 3,5 milijardo metų verčiantis saulės šviesą maistu, yra unikalus vertingų maisto medžiagų, natūralių baltymų, mikroelementų, vitaminų ir fermentų šaltinis. Virš tūkstančio metų jo mitybines ir gydomąsias savybes vertina Afrikos, Azijos ir Pietų Amerikos gyventojai. Moksliniai tyrimai rodo, kad naudojant Spiruliną, gerėja virškinimas, smegenų ir širdies veikla, stiprėja imunitetas, lengviau  kontroliuojamas svoris, sprendžiamos regos, alergijos bei mažakraujystės problemos. Žmonės, vartojantys Spiruliną, teigia, kad jie tampa energingesni ir gyvybingesni, serga mažiau, išsprendžia viršsvorio problemą, o įvairias dietas ir organizmo valymo procedūras ištveria lengviau. Dėl savo sudėties, mitybinių ir gydomųjų savybių, ekologiškumo bei galimybės spręsti vis didėjančią maisto trūkumo problemą, melsvadumblis Spirulina yra vadinamas žaliuoju ateities auksu.

Spirulinos sudėtis:

Baltymai ir amino rūgštys. Priklausomai nuo augimo sąlygų Spirulinoje yra 65 – 71 % baltymų, jų įsisavinimo koeficientas 85 – 90 %, dėl to ypač tinka vyresniems žmonėms. Šie baltymai yra biologiškai „pilni“, t.y. jų sudėtyje – visos aštuonios nepakeičiamos amino rūgštys:

• Izoleucinas (4,13 %): būtinas optimaliam augimui, protiniam vystymuisi ir natrio pusiausvyros kūne palaikymui. Ši amino rūgštis naudojama pakeičiamoms amino rūgštims sintetinti.
• Leucinas (5,80 %): smegenų funkcijos stimuliatorius, didina raumenų energijos lygį.
• Lizinas (4,00 %): statybinis kraujo antikūnių blokelis, stiprina kraujo apytakos sistemą ir užtikrina įprastą ląstelių augimą.
• Metioninas (2,17 %): gyvybiškai reikalinga riebalų ir lipidų metabolizmą skatinanti amino rūgštis, užtikrinanti kepenų sveikatą. Apsaugo nuo streso, ramina nervus.
• Fenilalaninas (3,95 %): reikalingas skydliaukei, kad ji galėtų gaminti tiroksino hormoną, reguliuojantį medžiagų apykaitą.
• Treoninas (4,17 %): skatina gerą žarnyno veiklą ir medžiagų įsisavinimą virškinimo metu.
• Triptofanas (1,13 %): skatina B grupės vitaminų panaudojimą, stiprina nervus, stabilizuoja emocijas.
• Valinas (6,00 %): skatina protinį ir raumenų pajėgumą.

Spirulinos sudėtyje yra dešimt iš dvylikos pakeičiamų amino rūgščių:

• Alaninas (5,82 %): stiprina ląstelių sieneles.
• Argininas (5,98 %): svarbus vyrų seksualinei sveikatai (80 procentų sėklos sudaro argininas), padeda iš kraujo pašalinti toksinus.
• Asparto rūgštis (6,34 %): padeda versti angliavandenius ląstelių energija.
• Cistinas (0,67 %): padeda palaikyti sveiką kasą, stabilizuoja cukraus kiekį kraujyje ir angliavandenių metabolizmą. Naudojamas norint palengvinti kai kuriuos maisto alergijos ir maisto netoleravimo simptomus.
• Glutamo rūgštis (8,94 %): drauge su gliukoze yra viena pagrindinių smegenų ląstelių maitinamųjų medžiagų. Šią rūgštį naudoja siekiant sumažinti priklausomybę nuo alkoholio ir dvasinei būsenai stabilizuoti.
• Glicinas (3,5 %): teikia energijos ir ląstelėse skatina deguonies naudojimą.
• Histidinas (1,08 %): stiprina nervines jungtis, ypač klausos organų. Ši rūgštis buvo naudota siekiant kai kuriais atvejais pagydyti kurtumą.
• Prolinas (2,97 %): glutamo rūgšties pirminė medžiaga.
• Serinas (4,00 %): padeda formuoti riebalinę dangą, gaubiančią nervines skaidulas.
• Tirozinas (4,60 %): stabdo ląstelių senėjimą ir slopina alkio centrus.

Mineralai

Dažnai žmonės suvartoja didelius neorganinių mineralų kiekius, tačiau realios naudos iš to negauna, nes kūnas nežino, ką su tokiomis nesuderinamomis mineralų formomis daryti.

• Kalis (15400 mg/kg): šio mineralo trūkumas gali lemti širdies sustojimą, hipertenziją, antinksčių ir raumenų išsekimą.
• Kalcis (1315 mg/kg): ypač svarbus kaulams ir dantims, dalyvauja perduodant nervinius impulsus raumenims. Nors Spirulinoje yra apytiksliai tiek pat kalcio kaip ir piene, spirulinos kalcis yra pasisavinamas žymiai geriau
• Cinkas (39 mg/kg): esminis daugiau nei trisdešimties fermentų reakcijų mineralas, teigiamai veikia dvasinę būklę, odos tonusą, prostatos funkciją ir skatina gijimą.
• Magnis (1915 mg/kg): šio mineralo trūkumas gali lemti spazminius raumenų sutrikimus, įskaitant ir širdies aritmiją. Padeda įsisavinti vitaminus C, B bei baltymus.
• Manganas (25 mg/kg): drauge su cinku aktyvuoja fermentų sistemas, stabilizuoja cukraus kiekį kraujyje.
• Selenas (40 mg/kg): stabdo senėjimą, žalingą oksidaciją ir laisvųjų radikalų susidarymą, mažina toksinį karcinogenų poveikį, didina širdies darbo efektyvumą.
• Geležis (580 mg/kg): skatina hemoglobino susidarymą, ypač svarbus moterims jų reprodukciniu gyvenimo laikotarpiu.
• Fosforas (8942 mg/kg): veikia drauge su kalciu ir palaiko kaulų tankumą. Padeda virškinti angliavandenius bei B grupės vitaminus niaciną ir riboflaviną

Vitaminai

Vitaminai orgnizmui yra būtini, be jų daugelis gyvybiškai svarbių reakcijų negalėtų vykti. Spirulinoje yra šių vitaminų:

• Pyridoksinas arba B6 (11 mg/kg): dalyvauja įsisavinant baltymus, saugo širdį, mažina edemą ir stabilizuoja moteriškų hormonų lygį. Gydytojas Carl Pfeiffer įrodė, kad vitaminas B6, drauge su cinku gali gydyti kai kurias šizofrenijos formas.
• Biotinas (0,4 mg/kg): yra fermentas, pernešantis CO2 , o įsisavinant kitus B komplekso vitaminus veikia kaip kofermentas.
• Kobalaminas arba B12 (2 mg/kg): vienas sudėtingiausiai iš augalinių šaltinių išgaunamų vitaminų. Spirulinoje šio vitamino yra 250 procentų daugiau nei jautienos kepenyse, kurios anksčiau buvo laikomos gausiausiu natūraliu jo šaltiniu. B12 stoka lemia piktybinę anemiją, nervų degeneraciją, priešlaikinę senatvę, ryškų nuovargį ir į šizofreniją panašias psichines ligas.
• Pantoteninė rūgštis (11 mg/kg): yra „streso“ vitaminas, kurį drauge su cholesteroliu ir vitaminu naudoja antinksčių liaukos, gamindamos kortizoną ir kitus steroidus kaip atsaką į fizinį ir psichinį stresą. Šios rūgšties trūkumas didina jautrumą alergijoms, infekcijoms ir degeneracinėms ligoms (pvz. artritui ir reumatui). Su šio vitamino trūkumu siejamos opos ir hipoglikemija (cukraus kiekio sumažėjimas kraujyje).
• Folio rūgštis (0,5 mg/kg): yra būtina tinkamam hemoglobino susidarymui. Šios rūgšties stoka lemia anemiją (mažakraujystę), prastą augimą, odos pigmentacijos sutrikimus ir priešlaikinį plaukų žilimą.
• Inozitolis (350 mg/kg): palaiko gerą kepenų būklę, padeda detoksikuoti karcinogenus, ypač moteriškųjų hormonų perteklių, normalizuoja cholesterolio lygį kraujyje. Naujausi tyrimai rodo, kad inozitolis drauge su biotinu sumažina plaukų slinkimą.
• Niacinas (118 mg/kg): yra būtinas gerai psichinei būklei. Gydytojas Abram Hoffer naudodamas niaciną visiškai pašalino šizofrenijos simptomus, be to niacinas yra efektyvi, cholesterolio lygį mažinanti medžiaga.
• Riboflavinas arba B2 (40 mg/kg): jo trūkumas lemia kataraktą, regos blogėjimą, akių ašarojimą ir nevaldomą egzemą.
• Tiaminas arba B1 (55 mg/kg): palaiko gliukozės lygį kraujyje, jo trūkumas lemia silpnumą, širdies pažeidimus, pilvo pūtimą ir prastą prisotinimą deguonimi.
• Tokoferolis arba vitaminas E (190 mg/kg): spirulinos grame yra daugiau vitamin E nei kviečio gemale. Ši maistingoji medžiaga apsaugo širdį ir kraujagysles, skatina ląstelių aprūpinimą deguonimi ir stabdo senėjimą.

Kai kurios medžiagos augaliniame maiste nėra tikri vitaminai, tačiau tiekia pradines medžiagas, kurias vėliau kūnas panaudoja ir susintetina į atitinkamus vitaminus. Tokio tipo medžiagos spirulinoje yra karotenoidų junginiai, kurie naudojami vitaminui A gaminti. Augaliniame maiste randami karotenoidų kompleksai verčiami vitaminu A tik tada, kai kūnui jo reikia, tokiu būdu iki minimumo sumažinamas toksiškumo pavojus.

Spirulinoje yra 4000 mg/kg karotenoidų, kurių formos gali būti šios:

Alfa-karotinas: pėdsakai
Beta-karotinas: 1700 mg/kg (10 kartų daugiau nei morkose)
Ksantofilas: 1000 mg/kg
Kriptoksantinas: 556 mg/kg
Keto-kerotinoidas: 439 mg/kg
Zeaksantinas: 316 mg/kg
Luteinas: 289 mg/kg

Riebalai, cukrūs, druskos, kalorijos ir cholesterolis

Spirulinoje yra tik 7 procentai lipidų, randamų pagrindinių riebalinių rūgščių forma. Jos yra svarbios pernešant deguonį, sveikai plaukų, odos ir nagų išvaizdai, cholesterolio ardymui. Spirulinoje yra labai mažai krakmolo ir cukraus. Sudėtyje esantys angliavandeniai (ramnozė ir glikogenas) apytiksliai sudaro 10 – 15 procentų. Ląstelės, įsisavindamos šiuos du polisacharidus, naudoja minimalų insulino kiekį. Dėl to spirulinos cukrūs greitai suteikia energijos, nealina kasos, neskatina hipoglikemijos (cukraus kiekio sumažėjimo kraujyje). Spirulinos baltymo grame yra vos 3,9 kalorijos, kai tuo tarpu jautienos baltymo grame yra 65 kalorijos. Daugumai pacientų, kuriems nustatytas padidėjęs kraujospūdis, per dieną leidžiama suvartoti iki 2000 mg ar dar mažiau natrio; spirulinoje natrio yra tiek mažai, kad žmonėms, kuriems apribotas druskos vartojimas, nekyla jokios rizikos. Spirulina beveik neturi cholesterolio: valgomasis šaukšas (10 g) spirulinos turi tik 1,3 mg cholesterolio (pvz. didelis kiaušinis – 300 mg, nors turi tiek pat baltymų kaip ir 10 g spirulinos).Fermentiniai pigmentai Geriausiai matomas spirulinos pigmentas yra žaliasis chlorofilas. Jis gerina peristaltinę funkciją, mažina vidurių užkietėjimą, normalizuoja virškinimo rūgščių išskyrimą, lengvina uždegimus bei skrandžio opos simptomus. Chlorofilas skatina pažeistų kepenų ląstelių atkūrimą, išplėsdamas kraujagysles, didina kraujo apytaką visuose organuose. Širdyje chlorofilas padeda perduoti susitraukimą kontroliuojančius nervinius impulsus: širdies ritmas sulėtėja, o susitraukimo stiprumas padidėja. Spirulinai melsvą atspalvį suteikiantis pigmentas fikocianinas stimuliuoja nervų bei imunines sistemas, taip pat yra susijęs su pigmentu bilirubinu, svarbiu tinkamai kepenų veiklai ir amino rūgščių virškinimui.

Spirulina geriausiai dera su sveika ir visaverte mityba

Sveika ir subalansuota mityba bei fizinis aktyvumas ir pozityvus mąstymas yra pagrindiniai dalykai norint jaustis žvaliai efektyviai kovojant su negalavimais ir ligomis. Pati mityba turi būti visavertė, kad organizmas gautų visas jo funkcionavimui reikalingas medžiagas, o ypačvitaminus, mikroelementus ir ląstelienos, bet kartu ir saikinga ypač perteklinių kalorijų,rafinuotų angliavandenių (tokių kaip cukrus) ir kai kurių riebalų atžvilgiu.

Visavertė mityba yra tokia, kuri:

suteikia optimalią pagal amžių fizinę sveikatą, minimizuoja galimą susirgimo riziką, maksimaliai pailgina sveiko gyvenimo periodą, leidžia jaustis žvaliai ir kūnu, ir siela. Spirulina daug kur pasaulyje naudojama kaip maisto produktas, todėl jos vartojimo kiekio nusakymui tikslaus dozavimo apibūdinimas yra mažai tinkamas. Teisingas spirulinos produktų kiekis kiekvienam individui yra skirtingas ir gali skirtis daugiau nei keliais kartais priklausomai nuo fizinio aktyvumo ir gyvenimo būdo, svorio, mitybos specifikos, negalavimų ir organizmo sveikatingumo būklės, taipogi nuo žmogaus dvasinės pusiausvyros. Pradėkite vartoti nuo mažiausio kiekio ir jį didinkite nuosekliai, pvz. kiekio žingsniui naudoti savaitės laikotarpį. Kuo labiau išderintas ar nusilpęs organizmas, tuo mažesniais žingsniais didinkite kiekį. Jūsų organizmas turi priprasti įsisavinti, o Jūs – išmokti pajusti suteikiamus naujus pojūčius.Teisingas suvartojamas spirulinos produktų kiekis turi suteikti energijos ir sušvelninti negalavimus. Kai kurie žmonės gana greitai pastebi pagerėjusią fizinę ir protinę savijautą. Visada nusistatykite, kokio spirulinos produktų poveikio jūs norėtumėte ir kiek vartoti: tik daliniam organizmo poreikio patenkinimui – minimalus kiekis; savijautos ir sveikatingumo pagerėjimo išlaikymui – individualus kiekis; sveikatos išsaugojimui ar sutrikimų prevencijai – didelis kiekis. Taip pat galima vartoti spirulinos produktus skirtingu dienos metu, kai reikia energijos papildymo, ir taip optimaliai subalansuoti kiekius ir išnaudoti poveikį. Vartojant spirulinos produktus, papildomai gerkite nuo vienos iki kelių stiklinių vandens, vertinkite organizmo poreikį vandeniui. Spirulinos produktų poreikis priklauso nuo gyvenimo būdo, aktyvumo, sveikatos būklės iramžiaus. Pradinis naudojimas – mažiausias nurodomas kiekis. Optimalus įtakojantis kiekis – didesnis nurodomas kiekis. Naudojimas padidintos rizikos periodais – didesnis negu nurodomas maksimalus kiekis.

Su Meile www.spila.lt – nuo šiol tavo maistas ir vaistas

TAIP PAT SKAITYKITE