Gudručio vaistinė

Kas yra chemoterapija ir kiek ji trunka?

Kas yra chemoterapija ir kiek ji trunka?

Šiais laikais turbūt sunku rasti žmogų, kuris nebūtų girdėjęs žodžio chemoterapija. Vien išgirdus šį žodį, kiekvieno viduje suspurda baimės jausmas. Išgirdus iš gydytojo diagnozę ir žinią, kad jums bus paskirta chemoterapija, baimė tiesiog suparalyžuoja. Pirminiai dalykai, apie kuriuos pagalvojame – nuslinks plaukai, bus labai labai bloga, vemsiu, visur skaudės, nukris svoris ir pan. Iš tiesų tai chemoterapijos šalutiniai reiškiniai… Jie mus gasdina. Tad kas iš tiesų ta chemoterapija?

Chemoterapija yra antivėžinių vaistų vartojimas, skirtas sunaikinti vėžines ląsteles.  Antivėžiniai vaistai veikia naikindami vėžines ląsteles, stabdydami ar lėtindami vėžinių ląstelių augimą ir dalijimąsi, kuris vyksta iš tiesų labai sparčiai. Kadangi vėžinės ląstelės paprastai auga ir dalijasi daug greičiau už įprastas mūsų viso organizmo ląsteles, chemoterapija daro didesnį poveikį būtent vėžinėms ląstelėms. Tačiau chemoterapijai naudojami vaistai yra labai agresyvūs ir mažai tikėtina, kad nepakenks ir sveikoms jūsų organizmo ląstelėms. Ši žala ir sukelia šalutinius poveikius, kuriuos mes taip puikiai žinome (nors jų yra ir daugiau)… Gydymas šiais agresyviais vaistais vadinamas standartine chemoterapija, tradicine chemoterapija ar citotoksine chemoterapija.

Chemoterapija gali būti skiriama kaip:

  • injekcija į kraują (paprastai per veną)
  • lašinama (intraveninė infuzija) į kraują per veną
  • tabletės
  • kapsulės

Tokiais būdais patekę į kūną, chemoterapiniai vaistai cirkuliuoja viso kūno kraujyje. Jie gali pasiekti vėžines ląsteles beveik bet kurioje mūsų organizmo vietoje.

Ar chemoterapija yra tinkamas jums gydymas ir kokie vaistai, kokios dozės jums gali būti paskirtos, priklauso nuo:

  • jūsų vėžio rūšies
  • auglio dydžio, jo buvimo vietos, ar vėžys išplitęs, t.y. nuo vėžio stadijos
  • kaip vėžinės ląstelės atrodo pro mikroskopą
  • jūsų amžiaus
  • kokia jūsų bendroji sveikata
  • kaip galėsite toleruoti tam tikrus šalutinius reiškinius
  • ankstesnių vėžio gydymo būdų

Jums gali būti paskirtas tik vienas chemoterapinis vaistas ar įvairių chemoterapinių vaistų derinys. Šiuo metu yra daugiau nei 100 skirtingų antivėžinių vaistų, o nauji vis dar išradinėjami.  Jums gali būti paskirta chemoterapija ir su kitais vėžiniais vaistais.

Chemoterapijos tikslas priklauso nuo vėžio tipo ir nuo to, kiek jis išplitęs. Kartais gydymo tikslas yra atsikratyti viso vėžio ir neleisti jam sugrįžti. Jei tai neįmanoma, chemoterapija gali būti skirta vėžio augimui sustabdyti ar sulėtinti. Vėžio augimo sustabdymas arba sulėtinimas, chemoterapijos dėka, taip pat padeda suvaldyti dėl vėžio atsiradusius simptomus. Chemoterapija, kurios tikslas – vilkinti vėžį, kartais vadinama paliatyviąja chemoterapija.

Kiek chemoterapijos kursas trunka? Chemoterapija dažnai skiriama tam tikrą laiką, pvz., 3, 6 mėnesius ar net metus. Arba galite gauti chemoterapiją tol, kol ji sunaikins auglį.

Daugelio antivėžinių vaistų šalutinis poveikis yra per didelis, kad kiekvieną dieną būtų galima jais gydyti. Gydytojai dažniausiai šiuos vaistus skiria su pertraukomis, todėl prieš kitą gydymą turite laiko pailsėti ir šiek tiek sustiprėti. Pertraukos tarp chemoterapijos leidžia jūsų sveikoms ląstelėms atsigauti, atsistatyti.

Kaip vyksta gydymo kursas? Pavyzdžiui, vieną dieną galite gauti chemoterapijos dozę ir gydymas bus kartojamas tik praėjus 3 savaitėms. Kiekvienas 3 savaičių laikotarpis vadinamas gydymo ciklu. Keli ciklai sudaro chemoterapijos kursą. Paprastai kursas trunka 3 mėnesius ar daugiau. Kai kurioms vėžio formoms gydyti yra skiriamas mažesnis atsinaujinimo laikotarpis. Tai gali padidinti chemoterapijos veiksmingumą kai kurioms vėžio formoms. Tačiau taip pat padidėja didesnių šalutinių poveikių rizika. Kiekvienas vėžinio susirgimo atvejis yra labai individualus, todėl chemoterapijos grafiką nustatyto tik su  diagnoze susipažinęs gydytojas.

Kad ir koks nemalonus ir baimę keliantis šis gydymas, vis dėlto chemoterapija kol kas plačiausiai pasaulyje naudojamas vėžio gydymo metodas. Išgirdote iš gydytojo nemalonią diagnozę? Jums jau paskirta chemoterapija? Manote, kad jums labai nepasisekė?.. Chemoterapijos kursas netruks amžinai. Taip, jis nebus lengvas ir malonus. Taip, jis pareikalaus itin daug kantrybės, susikaupimo, ištvermės, gal net ašarų. Taip, jūs tai ištversite ir greičiausiai jums pavyks vėl gyventi normalų gyvenimą. Galite palengvinti savo organizmui iškęsti chemoterapiją, galite padėti savo organizmo ląstelėms greičiau atsinaujinti per chemoterapijos ciklus ir galite sau padėti greičiau sustiprėti pabaigus chemoterapijos kursą. Domėkitės visais įmanomais būdais, kaip sau padėti. Pasaulyje taip pat plačiai žinomas ir naudojamas Lentinan medicininio grybo ekstraktas nuo vėžio. Lentinan yra vandenyje tirpus beta-gliukanas, esantis ir jūsų ląstelių sienelėse, jis sustiprina būtent tas ląsteles, kurios atpažįsta organizme vėžines ląsteles ir jas naikina. Tai viena stipriausių pagalbinių priemonių skirta jūsų kovai su vėžiu.

TAIP PAT SKAITYKITE