Agatas

Žaizdos

Žaizda – tai žmogaus minkštųjų audinių sužalojimas, kuris sukelia audinių vientisumo pažeidimą. Žaizdos pagal kilmę gali būti mažos (taškinės- įsidūrus adata) ir didelės, galinčios apimti visą galūnę ar kitą didelę kūno dalį. Pagal žalojančius faktorius, kurių  visi gali būti sutinkami buityje, žaizdos skirstomos į pjautines (žaizdos yra lygiais kraštais, įvairaus dydžio ir gylio), durtines (gali būti nedidelės, bet gilios ir labai pavojingos, nes gali pažeisti įvairaus dydžio kraujagysles, nervus ar net vidaus organus), plėštines ( labai gausiai kraujuojančios žaizdos su ypač nelygiais kraštais),  kastines (įkandus gyvūnui atsiradusios žaizdos, gali būti daugybinės), muštines (didelės žaizdos su nelygiais kraštais ir audinių nekrozės židiniais kraštuose), šautines (turinčias įėjimo ir išėjimo angas, arba tik įėjimo angą, labai pavojingos, nes gresia vidaus organams, stambioms kraujagyslėms, labai didelis pavojus staiga nukraujuoti), mišrios (kai kartu veikia keli mechaniniai žalojantys faktoriai – pjautinės-durtinės, kastinės-plėštinės ir t.t.).

Žaizdų simptomai – skausmas ir kraujavimas.

Pavojai – per žaizdą į organizmą gali patekti infekcija, žmogus gali nukraujuoti (ypač jei žaizda yra didelė ar durtinė, šautinė, plėštinė), žmogų gali ištikti šokas dėl skausmo ar nukraujavimo, dėl atsiradusios žaizdos sutrinka organo ar žmogaus kūno dalies funkcija, žmogus ilgą laiką lieka nedarbingas ar net invalidas.

Pirmoji pagalba

Pirmiausia būtina nustatyti, kokia yra žaizda, todėl turime apnuoginti sužalotą sritį, netgi perplėšdami ar perkirpdami rūbus, jei greičiau to padaryti nepavyksta kitais būdais.
Turime stabdyti kraujavimą:

Turime malšinti skausmą, duodami išgerti ar suleisdami į raumenis skausmą malšinančių vaistų.

Reikia aptarti dar vieną ypatingą, bet ir buityje galintį pasitaikyti atvejį – kiaurines žaizdas, kurios gali būti šautinės ir durtinės. Jos pavojingiausios tada, kai lokalizuojasi krūtinės ir pilvo srityse. Pažeidus krūtinės ląstos sienelę, per atvirą žaizdą į krūtinės ertmę patenkantis oras gali užspausti plautį, žmogus ima dusti. Pažeidus pilvo sieną, ypač jei žaizda yra didelės apimties, per ją gali iškristi pilve esantys vidaus organai.

Jei pažeista krūtinės ląsta, pirmiausia reikia skubiai ir hermetiškai uždengti žaizdą, kad aplinkos oras į ją nepatektų (tam gali būti panaudota polietileno plėvelė, pleistras, klijuotė ir visos kitos parankinės medžiagos, nepraleidžiančios oro). Naudojamos medžiagos dydis turi būti didesnis už žaizdos plotą ir ją pilnai uždengti. Orą izoliuojanti medžiaga dedama tiesiai ant žaizdos, po to žaizdą reikia standžiai sutvarstyti, kad tvirtai apsaugotume nuo aplinkos oro patekimo. Žmogų, paguldytą pusiau sėdimoje padėtyje, kuo skubiau reikia vežti į gydymo įstaigą.

Jei pažeista pilvo sienelė, žaizdą būtina uždengti steriliu tvarsčiu, o žmogų paguldyti, kojas pusiau sulenkus per kelius. Jei yra iškritę vidaus organai, jų jokiu būdu negalima grūsti atgal į pilvo ertmę, reikia uždengti steriliu vandenyje sudrėkintu tvarsčiu ir kuo greičiau transportuoti į gydymo įstaigą. Negalima žmogui duoti nei gerti, nei valgyti.