REXSAN

Trichiurozė (trichocefaliozė)

Trichiurozė (trichocefaliozė)

Kas tai yra trichiurozė ?

Trichiurozė yra lėtinė kirmėlinė liga, kurią sukelia storajame žarnyne parazituojančios plaukagalvių genties apvaliosios kirmėlės.

Sukėlėjas

Trichocephalus trichiurus (arba Trichuris trichiura) yra 30-55 mm ilgio parazitas, dėl savo išvaizdos dar vadinamas plaukagalviu. Suaugę plaukagalviai gyvena storajame žmogaus žarnyne. Plonu kaip plaukas priekiniu galu parazitas giliai įsiskverbia į plonosios žarnos gleivinę ar net pogleivinį žarnos sluoksnį. Suaugusi, apvaisinta kirmėlė kasdien padeda apie 1-3 tūkst. kiaušinių. Su žmogaus išmatomis nesubrendę kiaušinėliai patenka į dirvožemį, kur, esant palankioms sąlygoms, per 1-3 mėnesius subręsta. Dirvožemyje plaukagalvių kiaušiniai išlieka gyvybingi 3-5 metus, vandenyje – apie 2 metus.

Paplitimas

Trichiurozė yra išplitusi šilto ir vidutinio klimato kraštuose. Šia liga dažniausiai užsikrečia ir serga 9-12 metų amžiaus vaikai. Tai yra viena iš labiausiai pasaulyje paplitusių helmintozių, ypač šiltų kraštų regionuose. Kiekvienais metais užsikrečia daugiau kaip milijardas žmonių, 220 mln. žmonių serga sunkiomis formomis, dėl įvairių komplikacijų kasmet miršta 10 tūkst. žmonių. Lietuvoje ši parazitozė registruojama retai.

Infekcijos šaltinis

Infekcijos šaltinis yra trichiuroze sergantis žmogus, su išmatomis išskiriantis plaukagalvių kiaušinėlius.

Kaip žmogus užsikrečia?

Žmogus užsikrečia plaukagalvių kiaušinėliais per dirvožemiu suterštas rankas, valgant nešvarias žalias daržoves, vaisius, uogas, geriant nevirintą atvirų vandens telkinių vandenį. Plaukagalvių kiaušinėlių ant maisto gali patekti su dulkėmis, juos gali pernešti musės, tarakonai.

Parazitų vystymasis žmogaus organizme

Žmogui prarijus subrendusių plaukagalvių kiaušinėlių, skrandyje jų apvalkalai ištirpsta ir išsilaisvina lervos. Jos patenka į plonosios žarnos gleivinę. Po 2 savaičių išlindusios į žarnos spindį, lervos nušliaužia į storąją žarną ir prisitvirtina prie jos sienelės. Per 2 mėnesius plaukagalvių lervos užauga ir lytiškai subręsta. Ligonio negydant plaukagalviai žmogaus organizme gali gyventi iki 5 metų.

Ligos simptomai

Daugeliu atvejų, ypač patekus į žmogaus organizmą mažam plaukagalvių kiaušinėlių kiekiui, liga praeina nepastebėta ir nustatoma atsitiktinai, tiriant išmatas, kuriose randama plaukagalvių kiaušinių. Dažniausias ligos požymis yra staigūs ir stiprūs pilvo skausmai. Ligoniai skundžiasi viduriavimu, kuris kaitaliojasi su vidurių užkietėjimu, galvos skausmais bei sutrikusiu miegu. Vaikams gali būti prolapsas, t. y. tiesiosios žarnos iškritimas. Tada ant jos gleivinės matomi šimtai prisitvirtinusių parazitų. Ilgai sergantiems vaikams vystosi anemija (mažakraujystė), sutrinka jų fizinis vystymasis.

Diagnostika

Nustatant trichiurozę atliekamas išmatų mikroskopavimas, ieškoma plaukagalvių kiaušinėlių.

Gydymas

Visus užsikrėtusius reikia gydyti. Negydomi ligoniai yra ilgalaikiai infekcijos nešiotojai, ligos sukėlėjų platintojai. Trichiurozės gydymui naudojami specialūs antihelmintiniai vaistai. Po gydymo praėjus 2-3 savaitėms mikroskopu tiriamos išmatos, sprendžiama apie gydymo veiksmingumą, jei reikia – gydymas kartojamas.

Profilaktika

  • Saugoti sodybas, vaikų žaidimo aikšteles, kiemus, smėlio dėžes nuo teršimo žmogaus išmatomis.
  • Plauti rankas po naudojimosi tualetu, po darbo sode ar darže, prieš valgant ar ruošiant maistą.
  • Negerti vandens iš atvirų vandens telkinių, o esant būtinybei naudoti tokį vandenį – jį virinti.
  • Naikinti muses, tarakonus ir saugoti maistą nuo jų teršimo.

Parengė:
Aušra Bartulienė
Epidemiologinės priežiūros skyriaus gydytoja epidemiologė

www.ulac.lt