Hempo

Stafilokokinis nuplikytos odos sindromas

Stafilokokinis nuplikytos odos sindromas, SNOS (angl. staphylococcal scalded skin syndrom, SSSS) – tai užkrečiamas, stafilokokinių toksinų sukeltas paviršinių odos sluoksnių pažeidimas, panašus į II laipsnio nudegimą.

Epidemiologija. Dažniausiai serga naujagimiai, rečiau – vaikai iki 6 m. amžiaus, rečiausiai – suaugusieji. Pastarieji suserga esant imuniteto, inkstų nepakankamumui, vartodami imunosupresantus.

Etiologija ir patogenezė. Sukėlėjas – Staphylococcus aureus, dažniausiai II grupės, fagotipas 71. Šis mikroorganizmas gamina ir išskiria eksfoliacinį arba epidermolizinį A ir B egzotoksinus.

Pagrindinė infekcijos vieta yra nosies šnervės, nosiaryklė, vidinės ausies uždegimo zona. Vėliau uždegimas apima ne tik burnos, gerklės, bet ir akių gleivinę. Ant odos infekcijos gali ir nebūti. Židiniuose pasigaminę toksinai su krauju patenka į viršutinius odos sluoksnius ir sukelia tarpląstelinių ryšių pažeidimą bei akantolizinių plyšių epidermyje susidarymą. Vėliau vystosi ir ląstelių nekrozė. Padidėjęs jautrumas toksinui tikriausiai yra paveldėtas.

Kitos formos:

  • Naujagimių pūslinė (pemphigus neonatorum)
  • Naujagimių eksfoliacinis dermatitas (dermatitis exfoliativa neonatorum)
  • Pūslinė impetiga (impetigo bullosa)
  • Toksinė epidermio nekrolizė, stafilokokinė (necrolysis epidermalis toxica, staphylogenes)
  • Stafilokokinė skarlatina (scarlatina staphylogenes).

Klinika. SNOS gali išsivystyti per 24 val. iš stafilokokinės skarlatinos, pūslinės impetigos arba prasidėti prodrominiais reiškiniais, trunkančiais 1-4 paras. Iš pradžių atsiranda plokščių pūslių, pilnų skaidraus skysčio. Jos greitai trūksta, virsta erozijomis. Ilgainiui erozijų daugėja vien nusilupus epidermiui, o ten, kur jis nenusilupęs, oda raukšlėjasi kaip šlapia staltiesė. Nikolskio simptomas teigiamas. Sergant SNOS, dažniausiai pasireiškia pūlinis akių gleivinės, nosiaryklės, ausų uždegimas, karščiuojama, pablogėja bendroji būklė.

Lokalizacija. Dažniausiai plokščių pūslių atsiranda aplink burną, nosį, akis, bambą, išangę ir ilgainiui jos išplinta visur.

Komplikacijos. Stafilokokinė pneumonija, sepsis ir kitos.

Eiga. Pasveikstama per 10-14 dienų, negydant 5 proc. ligonių miršta nuo komplikacijų.

Laboratoriniai tyrimai

Tepinėlis. Iš infekcijos pažeistų vietų paimtos medžiagos daromas tepinėlis ir dažomas Gramo būdu. Randama gramteigiamų kokų ir neutrofilų, bet nebūtinai pažeistos odos vietose.

Bakteriologija. Pasėlyje išauga Staphylococcus aureus, II grupės, fagotipas 71. Pravartu nustatyti jautrumą antibiotikams. Užkrėstoms naujagimėms pelėms išsivysto SNOS.

Citologija. Tepinėliuose iš pažeistos odos, nudažytuose Gimzos būdu, esti akantolizinių ląstelių, neutrofilų.

Histopatologija. Pūslės intraepiderminės po raginiu sluoksniu. Pūslių viršus sudarytas vien iš raginio sluoksnio.

Diagnozė ir diferencinė diagnostika. Diagnozuojama iš klinikos ir laboratorinių tyrimų duomenų. Reikia skirti nuo pūslinių epidermolizių, epidermolizinės ichtiozės, Kawasakio ligos, toksinės epidermio nekrolizės (Lajelio sindromo), toksinio šoko sindromo.