Gudručio vaistinė

Skarlatina (scarlatina)

Skarlatina (scarlatina) – tai ūminė infekcinė, streptokokų sukelta liga, pasireiškianti enantema ir egzantema bei poliadenitu.

Epidemiologija. Dažniausiai serga 2-10 metų vaikai.

Etiologija. Sukėlėjas – A grupės beta hemolizinis strpetokokas. Enantema ir egzantemą dažniausiai (iki 80 proc.) lemia vienas iš trijų eritrogeninių toksinų. Užsikrečia žmogus nuo žmogaus. Inkubacinis laikotarpis – 2-4 dienos.

Klinika. Liga prasideda staiga karščiavimu, kartais pykina, vemiama, skauda galvą, pilvą. Po 24-48 val. atsiranda enantema. Gomurys ir tonzilės paraudę, tonzilių kriptos pilnos gelsvai balzgano sekreto, liežuvis pasidengęs baltu apnašu, tik kraštai ir galiukas išlieka raudoni, padidėję liežuvio speneliai. Liežuvis atrodo kaip balta braškė (221 pav.). Išnykus apnašui (po 4-5 dienų) liežuvis tampa panašus į raudoną braškę. Ant gomurio gali atsirasti petechijų.

Tuo pat metu atsiranda raudonų dėmelių ar 1-2 mm skersmens raudonų, į spenelį panašių iškilimų. Tada oda panaši į žąsies. Limfmazgiai padidėja.

Lokalizacija. Ryklė, tonzilės, liežuvis, gomurys, liemens, kaklo, galūnių oda.

Eiga. Praeina per savaitę. Gyjant oda blanksta, pleiskanoja, po 2-3 savaičių padai ir delnai lupasi dideliais lakštais. Negydant gali komplikuotis inkstų, širdies ir kitais pažeidimais.

Laboratoriniai tyrimai

Kraujas. Leukocitozė, eozinofilija.

Tepinėlis. Nudažytame Gramo būdu esti gramteigiamų kokų, išsidėsčiusių grandinėlėmis.

Histopatologija. Kraujagyslės išsiplėtusios, aplink kraujagysles neutrofilų ir eritrocitų infiltratas.

Bakteriologija. Iš žiočių išauga A grupės beta hemolizinis streptokokas.

Diagnozė ir diferencinė diagnostika. Diagnozuojama iš klinikos ir laboratorinių tyrimų duomenų. Reikia skirti nuo raudonukės, infekcinės mononukleozės, stafilokokinio toksinio šoko sindromo, Kawasakio ligos ir kitų egzantemų.