Nobel biocare

SARS

Kas yra žinoma apie SARS?

Infekcijos šaltinis

Pirmieji duomenys apie naują susirgimą pasirodė po to, kai kovo viduryje vienoje Honkongo ligoninėje mirė JAV verslininkas. Šis žmogus lankėsi Kinijoje ir Vietname – po to šiose šalyse ir Honkonge susirgo ligoninių personalas.

Yra manoma, kad virusas atsirado lapkričio mėnesį Pietų Kinijos Guangdongo provincijoje, o vasario mėnesį buvo išplatintas pasaulyje toje provincijoje apsilankiusių keliautojų.

Kokie yra simptomai?

Ekspertai mano, kad, užsikrėtus SARS, inkubacinis periodas tęsiasi apie 10 dienų. Žimoni simptomai yra panašūs į gripo simptomus: aukšta temperatūra, galvos skausmas, skaudanti gerklė ir kosulys.

Pacientai, neseniai grįžę iš šalių, kur yra SARS ar manantys buvę kontakte su infekuotais asmenimis, privalo kreiptis į gydytoją tik pasireiškus šiems simptomams.

Šiuo metu mirtingumas yra apie 4 % – keturi iš 100 užsikrėtusių SARS žmonių miršta. Bet šis skaičius gali labai priklausyti nuo suteiktos medicininės pagalbos kokybės.

Ar egzistuoja kokie nors vaistai ar vakcina?
Vakcinos dar nėra. Taip pat nėra jokių specifinių antivirusinių priemonių, skirtų SARS gydymui. Tačiau antivirusinių vaistų ir antibiotikų rinkinys, jeigu jis pradėtas naudoti anksti, gali labai padėti gydymui.

Kai kuriais atvejais, susirgus SARS pneumonija, pacientams buvo sunku kvėpuoti – kai kuriems ligoninėje buvo naudojama dirbtinė plaučių ventiliacija.

Kas sąlygoja infekciją?

Mokslininkai mano suradę jos priežastį – tai yra koronavirusas, panašus į virusus, sukeliančius paprastą slogą. Pasaulinė sveikatos organizacija (WHO) mano, kad tai yra naujas štamas, mutavęs ir pasidaręs pavojingu žmonėms.

Sveikatos apsaugos tarnybos yra ypač susirūpinę padidėjusiu užsikrėtusių jaunų žmonių skaičiumi. Daugelis nuo SARS mirusių žmonių buvo senyvo amžiaus, bet tarp mirusiųjų buvo 37 metis iš Honkongo ir du 50-ties nesulaukę žmonės.

Kaip galima apsikrėsti?

Tikimiausia, kad užsikrečiama per kūno skysčio lašelius, kurie pasklinda ore kosint ar čiaudint. Oficialioje ataskaitoje apie ligos išplitimą Honkongo daugiaaukštyje yra teigiama, kad virusas išplito per šiukšlių nutekamųjų vandenų vamzdžius. WHO neatmeta galimybės, kad virusas gali taip pat būti perduodamas tada, kai žmonės liečia kokius nors objektus, pavyzdžiui, lifto mygtukus. Honkonge žmonėms yra patariama vengti didelių susibūrimų ir uždarų patalpų.

Oro linijų keleiviai pernešė virusą į Šiaurės Ameriką ir Europą. Oro linijos tvirtina, kad sergantis keleivis negali paskleisti viruso visame lėktuve. Bet WHO tvirtina, kad rizikuoja užsikrėsti ir per dvi eiles nuo infekuotojo sėdintys žmonės. Ką daryti norint apsisaugoti?

Rytų Azijoje kai kurie žmonės nešioja veidą dengiančias kaukes, tačiau nėra visiškai aišku, kiek jos apsaugo nuo virusų turinčių dalelių. Queen Mary kolegijos Londone profesorius Johnas Oxfordas sako, kad apsisaugoti beveik neįmanoma, nebent gyvensite atsiskyrėlio gyvenimą.

Kas yra daroma stabdant SARS?

WHO paskelbė paskelbė pasaulinę parengties padėtį. Gydytojai buvo paprašyti įdėmiau sekti pacientus, kurie neseniai grįžo iš užsienio, ir operatyviai informuoti apie visus įtartinus atvejus sveikatos apsaugos pareigūnus.

Oro linijų buvo paprašyta atkreipti dėmesį į keleivius, kurie registruodamiesi atrodo negaluojantys. Taip pat yra reikalaujama reguliariai dezinfekuoti lėktuvus.