REXSAN

Raupsai

Raupsai

Raupsai (lot. lepra) – lėtinė infekcinė, mažai užkrečiama liga, kuriai būdingas odos, matomų gleivinių, periferinės nervų sistemos ir vidaus organų pažeidimas.

Ligos sukėlėjas

Raupsus sukelia lazdelės formos bakterija, parazituojanti tik ląstelės viduje. Mycobacterium leprae rūšies arba Hanseno bakterija (atrasta 1871, G. Hansenas, Norvegija) neauga mitybinėse terpėse bei audinių kultūrose. Infekcijos sukėlėju užsikrečiama tik glaudaus ir ilgo kontakto su sergančiu žmogumi metu.

Paplitimas

Liga labiausiai paplitusi Afrikoje, Azijoje, Centrinėje ir Pietų Amerikoje. 1974 metais sirgo apie 10 mln., o 1997 m. – 1,15 mln. pasaulio žmonių. Lietuvoje jau daugiau kaip 30 metų raupsų neaptinkama.

Kaip užsikrečiama?

Užsikrečiama ilgai bendraujant su ligoniu. Manoma, kad užkratas patenka per pažeistą odą, viršutinių kvėpavimo takų gleivinę.

Ligos eiga ir simptomai

Ligos inkubacinis periodas trunka įvairiai: nuo 9 mėnesių iki 20 metų, tai priklauso nuo ligos tipo. Vidutiniškai tuberkulioidinei formai būdingas 4 metų inkubacinis periodas, o lepromatozinei formai – du kartus ilgesnis. Raupsų tipai pagal klinikinius reiškinius skirstomi į:
• lepromatozinį – veido ir galūnių odoje susidaro riešuto dydžio infiltratų, burnos ir nosies gleivinėje – opų, iškrinta antakiai ir blakstienos, deformuojasi nosis, dingsta balsas;
• tuberkulioidinį – kelių, klubų ir veido odoje susidaro nejautrių temperatūrai ir skausmui židinių, nuslenka plaukai;
• nervinį – pažeidžiami nervų kamienai, prie kurių susidaro nejautrių temperatūrai ir skausmui židinių, atsiranda kontaktūrų (ribotas sąnarių judrumas), trofinių opų.

Komplikacijos

Pažeistų vietų jautrumo sutrikimas, aklumas, galūnių deformacijos, paralyžiai, kaulinio audinio nykimas, lėtinės opos.

Diagnostika

Liga diagnozuojama remiantis klinikiniu vaizdu, epidemiologiniais duomenimis ir laboratoriniais tyrimais. Specifiniais tyrimais gali būti nustatomas ligos sukėlėjas ar jo sukeliami būdingi audinių pakenkimo požymiai.

Gydymas

Ligonis gydomas uždarose gydymo ir profilaktikos įstaigose. Reikalingos reguliarios gydytojo ortopedo, chirurgo, oftalmologo, terapeuto konsultacijos. Opų atsiradimo ant padų profilaktikai svarbu tinkamai parinkti avalynę. Kontraktūrų (pastovaus riboto sąnarių judrumo) susidarymo profilaktikai svarbūs fiziniai pratimai ir specialūs, padėtį koreguojantys, raiščiai. Susidarius kontraktūroms, galimos sausgyslių, nervų operacijos, gerinančios funkcines galimybes ir socialinę adaptaciją.

Profilaktika

Medicinos darbuotojai privalo su ligoniu dirbti mūvėdami pirštines, kaukes. Liga turi būti kuo anksčiau nustatyta. Ligoniai gydomi, registruojami. Asmenims, kontaktuojantiems su ligoniu, ir pačiam infekcijos šaltiniui reikalingas pirminis ištyrimas. Po paskutinio kontakto su infekuotu asmeniu mažiausiai penkerius metus rekomenduojama periodiškai, kartą per metus, tirti šeimos narius ir artimus kontaktinius asmenis.

Parengė:
Žana Milišiūnaitė
Visuomenės sveikatos specialistė
Epidemiologinės priežiūros skyrius
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras

www.ulac.lt