Mollers

Paprastoji pūslelinė

Paprastoji pūslelinė (herpes simplex) – tai virusinė, užkrečiama odos ir gleivinių liga, pasireiškianti grupelėmis pūslelių. Esti pirminė ir antrinė, kartojasi dažniausiai toje pačioje vietoje.

Epidemiologija. Serga vaikai ir suaugusieji, dažniausiai jauni žmonės. Užsikrečiama tiesiogiai, paprastai iki 5 m. amžiaus. Dauguma žmonių (60 proc.) yra viruso nešiotojai. Užsikrečiama bučiuojantis, lytiškai santykiaujant ir gimstant. Žmogus yra vienintelis viruso infekcijos šaltinis.

Etiologija ir patogenezė. Herpes simplex labialis dažniau sukelia HSV-1 (80-90 proc), rečiau – HSV-2 (10-20 proc). Herpes simplex genitalis dažniau (70-90 proc.) sukelia HSV-2, rečiau (10-30 proc.) – HSV-1. Infekcija skatina antikūnų gamybą, bet ne viruso eliminaciją. Stuburo smegenų ganglijuose infekcija tūno visą gyvenimą. Daugeliui žmonių ji dažniau ar rečiau recidyvuoja. To priežastis yra peršalimas, prisidėjusi kita infekcija, nuolatinis odos ar gleivinės dirginimas, imuniteto nepakankamumas, ŽIV, limfoma, kaulų čiulpų persodinimo operacija, įvairių ligų gydymas imunosupresan tais ar gliukokortikoidais ir lemia viruso išsisėjimą visame organizme.

Skiriama:

  • Pūslelinis gingivitas ir stomatitas
  • Lūpų ir lyties organų paprastoji pūslelinė
  • Herpinė egzema