Biorythm

Otosklerozė

Otosklerozė, vidinė ausis, Menjerio ligos

Paprastai nuo garso impulsų kilpeles pagrindas ima judeti, ir kai ji liečia ovalujį langelį, garsas perduodamas tiesiai į vidinės ausies perilimfą. Otosklerozės atvėju aplink kilpelės pagrindą susiformuoja sklerozinis audinys, taigi ji tampa nejudri. Taip stabdomas mechaninis garso perdavimas.

Tikroji Manjerio ligos priežastis nežinoma. Liga nėra reta, ja dažniausiai serga vidutinio amžiaus žmonės.Manjerio ligos simptomai yra tipiški. Iš pradžių pasireiškia pora iš šiu simptomų:

  • „sukamojo” svaigimo priepuolis (paroksizminis girotorinis svaigimas) su pykinimu ir vėmimu, kuris gali tęstis keleta valandų;
  • spengimas ausyse;
  • besikartojantis klausos praradimas (priepuolio metu klausa gali pagerėti);
  • ausies spaudimo ir pilnumo jausmas.

Atrodo, kad ligos priežastis yra padidėjęs skysčiu kiekis endolimfinėje sistemoje. Liga paprastai yra vienpusė, tačiau gali būti ir abipusė. Psichikos veiksniai gali apsunkinti priepuolį.

Gydymas ir slauga

Dėl priepuolinio ir kintamo ligos pobūdžio gydyti ją sunku. Bandoma išvengti svaigimo priepuoliu ir pagerinti ar stabilizuoti paciento klausą. Svarbu padėti pacientui išsiaiškinti, ar yra kokia nors priepuolius sukelianti priežastis, pavyzdžiui, maistas, kvapai ar streso situacijos. Dažniausiai jokios aiškios priežasties nėra. Manoma, kad ramus ir reguliarus gyvenimo būdas turi reigiamą reikšmę. Priepuolio metu skiriamas medikamentinis gydymas, padedantis sumažinti pykinimą ir svaigimą. Ūmaus priepuolio metu pacientą reikia apsaugoti nuo kritimo. Lovoje jis turi gulėti stabiliai ir patogiai, galva iš abiejų pusių parermta pagalvėmis, gerai jei lova su atramomis. Guleti reikia ramiai, užmerktomis akimis. Paskirtus medikamentus galima vartori oraliniu, intraveniniu būdu ar žvakučių forma, priklausomai nuo simptomų intensyvumo ir pykinimo. Gali būti reikalingas mažai druskos turintis maistas ir diuretikai.

Jei liga labai vargina, alternatyva gali būti operacija. Chirurginis gydymas atliekamas dviem būdais: galima pašalinti vestibuliarinį aparatą (labirintektomija), jei klausos praradimas labai didelis. Operacija sukelia operuotos ausies kurtuma. Kitu atvėju mastoidektomijos pagalba atliekama dekompresija (slegio sumažinimas). 70-80% pacientų ši operacija labai sumažina svaigimą, o klausa paprastai labiau nenusilpsta. Bet negalima tikėtis, jog spengimas ausyse liausis.