Mollers

Lėtinių ligų mažakraujystė

LĖTINIŲ LIGŲ MAŽAKRAUJYSTĖ

Anemija (lot. anaemia), graikų k.: an – neigimo priešdėlis, haima – kraujas.
Sinonimai: piktybinių navikų anemija, infekcinės kilmės anemija, paprastoji lėtinė anemija. Tai visiškai skirtingų pagal kilmę anemijų visuma, pasižyminti šiais būdingais požymiais: sumažėjęs geležies kiekis, sumažėjęs serumo gebėjimas sujungti geležį, geležies atsargos organizme normalios ar net padidėjusios.

Lėtinių ligų mažakraujystė sudaro apie 25 proc. visų anemijų. Tai dažniausiai klinikinėje praktikoje pasitaikanti anemijų forma stacionaro ligoniams, ypač senyviems.

Ligos priežastys

  • Infekcinės ligos.
  • Įvairūs piktybiniai augliai.
  • Neinfekciniai uždegiminiai procesai (kolagenozės, vaskulitai).
  • Kaulų ir minkštųjų audinių traumos, chirurginės operacijos.
  • Kai kurios inkstų, kepenų ir endokrininių liaukų uždegiminės kilmės ligos.

Simptomai

  • Dusulys
  • Bendras silpnumas
  • Karščiavimas
  • Dažnas širdies plakimas
  • Odos ir gleivinių blyškumas
  • Staigus svorio sumažėjimas

Ligos eiga

Ligonio skundai ir klinikinio tyrimo metu nustatomi pokyčiai dažniausiai yra susiję su pagrindinės ligos sukeltais simptomais (karščiavimu, staigiu svorio mažėjimu, bendru silpnumu). Pagrindinės ligos ir mažakraujystės pradžia niekuomet nesutampa. Paprastai anemija išsivysto praėjus 2–3 mėnesiams nuo pagrindinės ligos pradžios. Atsiranda odos ir gleivinių blyškumas. Įdomu, kad anemijos sunkumą galima apytiksliai nustatyti pagal delnų klosčių spalvą. Jeigu plaštakos klosčių oda, nuleidus ranką, atgniaužus ir ištiesus pirštus, atrodo bekraujė ir visiškai blyški, tai hemoglobino koncentracija paprastai esti mažesnė nei 70 g/l. Taip pat ligonius vargina padažnėjęs širdies plakimas, dusulys fizinio krūvio metu, bendras silpnumas.

Iš pradžių mažakraujystės simptomai būna neryškus. Vyrauja pagrindinės ligos simptomai. Lengva lėtinių ligų mažakraujystė didelės įtakos bendrai ligonio būklei dažniausiai neturi, tačiau, kai ligonis išsekęs arba karščiuoja ir ypač kai yra gretutinis širdies, kraujagyslių arba plaučių pažeidimas, net ir nedidelė mažakraujystė pablogina bendrą ligonio būklę ir pagrindinės ligos eiga tampa daug sunkesnė.

Tyrimai

Sumažėjusi hemoglobino koncentracija, tačiau ne mažesnė kaip 70 g/l. Eritrocitai (raudonieji kraujo kūneliai) dažniausiai būna normalaus dydžio ir juose yra normalus kiekis hemoglobino. Vienam trečdaliui ligonių eritrocitai esti mažesni. Dažnas požymis – padidėjęs eritrocitų nusėdimo greitis paprastai yra susijęs su pagrindine liga.
Kitas būdingas požymis – sumažėjusi geležies koncentracija kraujo serume, nors geležies atsargos yra pakankamos.

Gydymas

Pakankamai veiksmingų medikamentų gydyti šią mažakraujystę nėra. Bandymai gydyti geležies preparatais, foline rūgštimi, vitaminu B12 teigiamų rezultatų nedavė.
Vienintelis iš tikrųjų veiksmingas gydymo būdas – tai pagrindinės ligos (priežastinis) gydymas. Sėkmingai ją gydant, išnyksta ir anemija. Deja, daugelis ligų, kurių eiga komplikuojasi lėtinių ligų mažakraujyste, priklauso neišgydomų ligų kategorijai.
Jeigu yra sutrikusi inkstų funkcija ar ligonis serga kitomis ligomis, kurioms būdingas sumažėjęs serumo eritropoetino kiekis, jo skiriama papildomai.
Kai yra gyvybei pavojinga mažakraujystė (hemoglobino kiekis mažiau 50 g/l), perpilama eritrocitų masė.

Patarimai

Visavertė mityba. Fizinis aktyvumas, mankšta.