Kontaktinis dermatitas – tai uždegiminis, dažniausiai su labai dideliu niežėjimu susijęs odos pakitimas, beveik visuomet atsirandąs ten, kur prie paciento odos prisiliečia atitinkamas alergenas.
Odos plotas gali labai parausti ir patinti, gali atsirasti skysčio pripildytų pūslelių ar pūslių, kurios vėliau plyšta, kartais gali prasidėti pūlingas šių pūslelių uždegimas ar susidaryti šašeliai. Gyjant oda dažnai pleiskanoja.
Kontaktinis dermatitas gali būti ūminis ir lėtinis. Jei dėl dažno kontakto su alergenu dermatitas pereina į lėtinę formą, tada ilgam laikui pakinta pažeistos vietos oda: atsiranda uždegiminis odos sustorėjimas, ji pasidaro grubi, sustiprėja to odos ploto ragėjimo procesas. Medikai šią būseną apibūdina specialiu lichenifikacijos terminu.
Dažniausiai esti delnų kontaktinis dermatitas, tačiau gali būti pažeistos ir kitos kūno vietos.
Yra ir tam tikrų specifinių kontaktinio dermatito formų, pavyzdžiui, dishidrotinė delnų egzema, kuriai būdingos labai stiprios niežtinčios nuolat atsirandančios pūslelės ant rankų pirštų, arba vadinamasis atokusis dermatitas, kai odos uždegimas prasideda tose odos vietose, kur iš viso nebuvo jokio odos ir alergeno kontakto.
Kontaktinis dermatitas – vėlyvojo, vadinamojo uždelstojo, IV tipo alerginė reakcija. Šiuo atveju alergiją gali sukelti visi alergenai, prie kurių prisiliečia pacientas: tai gali būti metalai (dažnai pasitaiko nikelio sukeliama reakcija. Jo gali būti rankiniuose laikrodžiuose, papuošaluose ar sagose), skalbimo priemonės, kosmetika, medžiagos, su kuriomis žmogus dirba ar susiduria namuose. Kontaktinis dermatitas – viena dažniausiai pasitaikančių alergenų ligų.
Pirmiausia reikia griežtai vengti šią reakciją sukeliančio alergeno. Dažnai taip tenka elgtis visą gyvenimą, mat imuninė žmogaus organizmo sistema atsimena, į ką ji turi reaguoti – taigi savo priešus ji įsidėmi labai ilgam. O kadangi visiškai išvengti kontakto su alergenu dažniausiai neįmanoma, tai jai paprastai ir nepavyksta „pamiršti” vieno ar kito alergeno.
Jei alergija susijusi su paciento profesija, tai išbandžius visas kitas įmanomas priemones ir negavus reikimo efekto, dažnai kaip paskutinė priemonė rekomenduojamas profesijos pakeitimas.
Ūminio kontaktinio dermatito simptomus galima sušvelninti paskyrus kortikosteroidų turinčių vaistų (tepalus, kremą, tinktūrą). Tačiau kadangi ilgiau vartojant šiuos vaistus būna daug nepageidautinų pašalinių reiškinių, šio gydymo negalima tęsti tiek ilgai, kiek norima. Gali padėti ir vaistai su riebalais ar derva.