Policitemija arba eritrocitozė – tai eritrocitų (raudonųjų kraujo kūnelių) kiekio padidėjimas kraujo tūrio vienete. Raudonieji kraujo kūneliai sudaro didžiausią koncentraciją iš visų kitų kraujo ląstelių (baltųjų kraujo kūnelių ir plokštelių). Eritrocitų pagrindinė funkcija yra išnešioti deguonį pro visą organizmą, tad jie yra susijungę su deguonį pririšančiu baltymu – hemoglobinu. Eritrocitai yra sferinės abipus įgaubtos formos, kuri jiems leidžia susilenkti ir prasiskverbti pro smulkiausius kraujo indus. Raudonieji kraujo kūneliai gyvuoja apie 120 dienų. Eritrocitų koncentracija kraujyje priklauso nuo amžiaus ir lyties. Vyrai turi daugiau raudonųjų kraujo kūnelių nei moterys, o naujagimiai jų turi daugiau nei suaugusieji.
- Jeigu raudonųjų kraujo kūnelių ir hemoglobino kiekis yra padidėjęs, tokia eritrocitozė yra vadinama absoliučia eritrocitoze;
- Jeigu raudonųjų kraujo kūnelių kiekis nepakinta, tačiau eritrocitai tampa labiau koncentruoti dėl kraujo plazmos netekimo, tai tokia eritrocitozė yra vadinama santykine eritrocitoze.
- Pirminė, jeigu ją sukelia raudonųjų kraujo kūnelių anomalija. Tai dažniausiai yra paveldima patologija, kai įvairios receptorių ir fermentų mutacijos lemia nenormalų raudonųjų kraujo kūnelių kiekio didėjimą. Retais atvejais pasireiškia tikroji policitemija (eritremija) – navikinė liga, kurios metu nevaldomai pradeda daugėti mieloidinės kilmės (baltųjų kraujo kūnelių, plokštelių ir eritrocitų) ląstelių kiekis;
- Antrinė, jeigu raudonieji kraujo kūneliai yra normalūs, tačiau jų kiekio padidėjimą lemia gretutinė organizmo būklė. Viena grupė tokių patologinių būklių yra ta, kuri lemia deguonies koncentracijos sumažėjimą kraujyje (pvz.: lėtinė plaučių liga, lėtinis širdies nepakankamumas). Kita ligų grupė (pvz.: navikiniai procesai) skatina nenormaliai didelę etritropoetino gamybą. Eritropoetinas yra hormonas, reguliuojantis raudonųjų kraujo kūnelių gamybą.
- Nutukimas;
- Padidėjęs kraujo spaudimas;
- Skysčių netekimas (dėl diuretikų vartojimo, vėmimo, viduriavimo);
- Gausus alkoholio vartojimas;
- Rūkymas;
- Inkstų patologija;
- Stresas;
- Galvos skausmas, galvos svaigimas;
- Mirgėjimas akyse;
- Krauju pasruvusios akys;
- Veido raudonis; gleivinių, nagų, odos spalva tampa rausva;
- Bendras sumišimas, pasimetimas, nuovargis;
- Viso kūno niežėjimas;
- Dusulys, pasunkėjęs kvėpavimas;
- Padidėjusios kepenys, blužnis;
- Retais atvejais – koma;
- Kartais pacientai neturi jokių išreikštų požymių ar klinikinių simptomų.
- Eritrocitų (raudonųjų kraujo kūnelių) kiekis yra padidėjęs;
- Hemoglobino kiekis yra padidėjęs;
- Hematokrito vertė yra padidėjusi. Hematokritas yra kraujo plazmos santykis su bendru kraujo ląstelių kiekiu;
- Kraujo plazmos kiekis yra normalus;
Dėl absoliučios policitemijos pacientui padidėja kraujavimo rizika operacijos ar pooperacinio laikotarpio metu, tad rekomenduojama vengti chirurginių intervencijų tol, kol eritrocitų skaičius vėl bus normalus.