Nobel biocare

Aortos aneurizma

Aorta yra stambiausia organizmo kraujagyslė. Ji išeina iš širdies kairiojo skilvelio ir ties juosmeniu išsišakoja į kitas organizmo arterijas. Normalus jos skersmuo yra apie 2-3 centimetrus. Kai kuri nors dalis ar ji visa išsiplečia, aorta tampa ne tokia atspari kraujo spaudimui ir gali spausti aplinkinius organus. Aortos aneurizma – tai aortos išsiplėtimas, didesnis už normalų skersmenį pusantro ar daugiau kartų.

Ligą gali sukelti įvairios priežastys: infekcijos, Marfano sindromas (įgimta liga), aterosklerozė, padidėjęs arterinis kraujo spaudimas ir kt.

Pagrindiniai ligos simptomai yra dusulys, aukštas kraujo spaudimas, krūtinės skausmas. Priklausomai nuo to, kuri aortos dalis išsiplėtusi, gali pasireikšti priepuoliniai skausmai nugaroje, juosmenyje, pilve, rijimo, virškinimo bei tuštinimosi ar šlapinimosi sutrikimai, skrandžio skausmai.

Ilgą laiką aneurizma gali būti besimptomė. Tai priklauso nuo gretimų organų spaudimo, aortos išsiplėtimo vietos, plėtimosi tempų ir dydžio. Kai aortos aneurizma labai išsiplečia, ji gali plyšti. Tai gyvybei pavojinga komplikacija (ūmūs skausmai nugaroje ar pilve, nukraujavimas, sąmonės aptemimas, širdies ritmo sutrikimas ir kt.). Jei aortos aneurizma užsikemša trombu, sutrinka aortos maitinamų organų aprūpinimas krauju. Tai irgi labai pavojinga komplikacija.

Aortos aneurizmos diagnostika yra gan sudėtinga, todėl liga gali būti ilgai nenustatyta.

Ligonio, kuriam diagnozuota aortos aneurizma, būklę nuolat seka gydytojas. Jei aneurizma yra iki puspenkto centimetro skersmens ir per metus padidėja daugiau nei 1 centimetrą, siūloma operacija. Mažesnė aneurizma stebima, skiriami kraujotaką bei širdies susitraukimų dažnį reguliuojantys vaistai. Plyšus aortos aneurizmai operuojama skubos tvarka.