Atkinso dieta atsirado ganėtinai senokai, tačiau naujų pasekėjų jei netrūksta. Ši dieta pirma atsirado1970 metais, tačiau svarbu yra tai jog, nuo lentynos atgal į rinką ji sugrįžo dėl naujos „mažo angliavandenių kiekio” dietos bangos. Daugeliui, dietos besilaikančių žmonių, vis kyla nauja mada. Visai nesenai nevalgėme riebalų, dabar – nevalgome angliavandenių.
Šis straipsnis nesiūlo jums laikytis atkinso dietos, jis yra skirtas tiems,kurie nori suprasti mitybą ir jos ypatumus. Visos dietos, kurios siūlo imtis ekstremalių veiksmų – mūsų manymų – niekam tikusios. Tačiau reikia paminėti faktą jog – kiekvienas ekstremalus dalykas yra paremtas teisinga teorija.
Taigi, pasinerkime į pagrindinius Atkinso dietos principus.
Atkinso dieta yra paremta principu, kodėl mes storėjame. Pasak dr. Atkinso, pagrindinė nutukimo priežastis – per didelis angliavandenių ir cukraus vartojimas. Jo teigimu, angliavandenių kiekis daro didesnę įtaką jūsų juosmeniui nei riebalų ar kalorijų kiekis. Savo knygoje jis rašo apie „insulino atsparumo” fenomeną. Jis išvysto tokią teoriją jog, apkūnių žmonių ląstelės neveikia visai gerai.
Ką tai reiškia? Na, jums valgant angliavandenių ir cukraus perteklių, kūnas pastebi jog, jūsų cukraus lygis yra pakilęs. Insulinas yra išleidžiamas iš kasos tam, kad kūnas galėtų laikyti angliavandenių perteklių kūne glikogeno forma forma, raumenyse ir kepenyse. Tačiau… raumenys ir kepenys turi glikogeno limitą, pasiekus jį – glikogenas yra laikomas kūne riebalų forma, o būtent tai yra blogiausias scenarijus jums.
Ir tai nutinka KIEKVIENAM vartojančiam per didelį angliavandenių kiekį. Problema didėja tiems, kurie yra atsparūs insulinui. Šie žmonės turi problemų laikant ir naudojant angliavandenius energijai. Nuo ko atsiranda šis atsparumas insulinui? Kuo daugiau insulino jūs gaunate tuo ląstelės tampa atsparesnės. Ląstelės bando apsisaugoti nuo didelio insulino kiekio toksiškumo, gamindami mažiau glikogeno ir daugiau riebalų.
Ko pasekoje, apkūnesni žmonės priaugs vis daugiau ir daugiau svorio nuo mažiau angliavandenių nei įprastas žmogus. Angliavandeniai yra paverčiami į riebalus, o ne į glikogeną. Kiti pašaliniai poveikiai yra nuovargis, koncentracijos stoka, prastėjanti atmintis, kūrybiškumo netekimas, žemas kraujo cukraus lygis, vidurių pūtimas, mieguistumas, depresija.
Atkinso dietos pagrindas, kaip jūs ir nutuokėte, angliavandenių kiekio ribojimas. Tiesa sakant, jis pataria angliavandenių beveik apskritai nevartoti. Nesvarbu kokio tipo angliavandeniai – blogieji ar sveikieji – juos vartoti „beveik” draudžiama.
Beveik draudžiama reiškia, kad jūs galite suvartoti apie 40 g angliavandenių per dieną. Taip jūsų kūne prasidės Ketozės būsena. Esant šiai būsenai, jūsų kūnas degins riebalus kaip pagrindinį energijos šaltinį. Dr. Atkinso teigimų ketozė paveikia insulino gamybą, kuri neleidžia gaminti riebalų.
Kitas Atkinso dietos pranašumas yra tas jog, jūs neteksite troškimo valgyti angliavandenius ir cukrų. Jei jūsų dietos didžiąją dalį sudaro angliavandeniai,jūs tikriausiai pastebėjote,kad jūs niekaip negalite jų „atsivalgyti”. Būtent šį geismą ir malšina ketozė.
Dabar jūs susipažinote su Atkinso dieta ir jos ypatumais. Kaip minėjau anksčiau, ji yra paremta teisingomis teorijomis,tačiau viskas kas ekstremalu – nesveika.