Sebamed

Žmonių klonavimas paverčia juos produktais

Kardinolas Sean P. O’Malley sėkmingą kamieninių ląstelių gamybą klonuojant žmogaus embrionus vadina piktnaudžiavimu, kuris ignoruoja žmogaus asmens vertę ir orumą.

„Naujiena, kad tyrėjai išvystė žmonių klonavimo technologiją, kelia didelį nerimą“, – sakė Bostono arkivyskupas, vadovaujantis veiklos „Už gyvybę“ komitetui (pro-life activities committee).

„Kurti naujas žmogiškąsias gyvybes laboratorijoje vien tam, kad vėliau jos būtų sunaikintos, yra piktnaudžiavimas, smerkiamas net daugelio tų, kurie nėra Katalikų Bažnyčios nariai ir neturi įsipareigojimų ginti negimusią gyvybę.“

Žurnalo „Cell“ pagrindinę temą sudarė mokslininkų iš Oregono sveikatos ir mokslo universiteto straipsnis, kad jiems pavyko pagaminti embrionines kamienines ląsteles persodinant žmogaus odos DNR į kito žmogaus kiaušinėlius ir taip sukuriant embrionus. Tyrimo tikslas – gaminti tokias kamienines ląsteles, kurių pacientų organizmai neatmestų kaip svetimkūnių, nes jie būtų genetiškai identiški. Toks klonavimas pirmiausia buvo atliktas su pelių ir beždžionių embrionais, bet dabar pirmą kartą sėkmingai iki aštuonių ląstelių stadijos užaugo ir klonuoti žmonių embrionai.

Kiaušinėliai buvo paimti iš moterų, kurioms buvo „finansiškai kompensuota už laiką, pastangas ir donorystės metu patirtus nepatogumus“. Joms buvo suleisti hormonai, kurie sukėlė ovuliaciją ir palengvino kiaušinėlių paėmimo procedūrą.

Kai iš kiaušinėlių buvo pašalinti branduoliai, į juos buvo įdėti genai iš kitų žmonių odos ląstelių. Elektros impulsais ir kofeinu mokslininkams pavyko paskatinti embrionus augti. Embrionai buvo genetinės kopijos – klonai – tų žmonių, kurių DNR buvo įsodintas į kiaušinėlius. Kamieninės ląstelės, paimtos iš embrionų, kurie proceso metu buvo sunaikinti, pasirodė galinčios išsivystyti į skirtingų rūšių žmogiškąsias ląsteles.

„Daugiau nei 120 žmogaus embrionų buvo sukurti ir sunaikinti, kad pagamintų šešių embrioninių kamieninių ląstelių linijas. Kuriant embrionus į procesą buvo įtrauktos sveikos moterys, sukeltas pavojus jų sveikatai ir vaisingumui“, – pabrėžė kardinolas O’Malley.

Jis akcentavo, kad įvardytas tyrimo tikslas – sukurti genetiškai identiškas kamienines ląsteles gydymui – yra įmanomas kitais būdais, nekeliančiais šių rimtų moralinių prieštaravimų. Suaugusiųjų kamieninės ląstelės, nekeliančios tokio pat etinio susirūpinimo kaip embrionų kamieninės ląstelės, jau naudojamos gydyti ligoms, ir todėl nebereikia žmogaus embrionų kamieninių ląstelių tyrimų. Šios suaugusiųjų kamieninės ląstelės yra paimamos iš egzistuojančių asmens kamieninių ląstelių arba iš placentos, arba iš gimusio kūdikio virkštelės. Jų taip pat gali būti visuose žmogaus audiniuose, įskaitant kaulų čiulpus, riebalinį audinį ir dantis.

Kardinolas O’Malley nerimavo, kad naujųjų klonavimo tyrimų metodai „bus panaudoti tų, kurie nori sukurti klonuotus vaikus, kaip kitų žmonių kopijas“.

Tyrimo vadovas Shoukhratas Mitalipovas tikino, kad šis metodas nebus naudojamas vaikams klonuoti, nes jiems nepavyko to atlikti su beždžionių embrionais, sukurtais analogišku būdu.

Jis taip pat atmetė etinį susirūpinimą dėl sukurtų embrionų ir teigė, kad jie nėra tapatūs žmogiškosioms būtybėms, nes nebuvo apvaisinti natūraliai. Tuo tarpu Douglas Johnsonas, Nacionalinės teisės į gyvybę komiteto teisėkūros direktorius, teigė, jog „tyrėjai sukūrė daugybę žmogaus embrionų, vyriškos ir moteriškos lyties, ir leido jiems augti iki septynių dienų amžiaus dėl vienintelio tikslo – kad nužudytų juos paimant jų kamienines ląsteles“.

Kardinolas apibendrino savo kalbą teigdamas, jog, „nepaisant to, kokiam tikslui naudojamas, žmonių klonavimas traktuoja žmones kaip produktus, gaminamus pagal užsakymą, kad patenkintų kitų žmonių norus. Tai nesuderinama su mūsų moraline atsakomybe gydyti kiekvieną žmogų kaip unikalią Dievo dovaną, kaip asmenį, turintį įgimtą nuo jo asmens neatsiejamą orumą“.

TAIP PAT SKAITYKITE