Rawpowders

Žaibai neša mirtį. Kaip apsisaugoti?

Per perkūniją reikia būti itin atsargiems. Vien per pastarąją savaitę nuo žaibo žuvo du žmonės: 19-metis vaikinas jaunas vyras ir moteris.

Praėjusį penktadienį Raseinių rajono Ilgižių kaime kilus audrai keturi jauni žmonės nuo lietaus pasislėpė prie kaimo parduotuvės esančioje pavėsinėje. Trenkė žaibas, ir vaikinai buvo parblokšti ant žemės.

Trys vaikinai, atgavę sąmonę, pamatė, kad jų draugas guli šalia be gyvybės ženklų. Iškviestiems greitosios pagalbos medikams 19-mečio nebepavyko atgaivinti. Su juo buvę draugai sakė, kad žaibas trenkė tuomet, kai suskambo 19-mečio mobilusis telefonas. Vaikinas tesuspėjo ištarti „alio”.

Teismo medicinos ekspertas patvirtino, kad vaikinas žuvo nuo žaibo iškrovos, kuri stipriai pažeidė galvos smegenis.

Dar viena nelaimė įvyko Anykščių rajone. Per praėjusį ketvirtadienį Svėdasų apylinkėse siautusią audrą su perkūnija žuvo 26-erių moteris.

Teismo medicinos ekspertai patvirtino, kad moteris žuvo nuo žaibo. Jos kūnas be gyvybės ženklų buvo rastas prie kelio.

Žuvusi moteris buvo Svėdasų parduotuvės pardavėja. Tą dieną jai dirbti nereikėjo. Moteris su dar dviem draugėmis maudėsi kaimo tvenkinyje. Kilus audrai visos trys susirengė namo. Skubant jų link trenkė žaibas.

Vienai žuvusiosios draugei apdegė kojos, abi buvo apsvaigusios ir praradusios nuovoką. Jos parėjo namo, bet negalėjo paaiškinti, kas nutiko. Žuvusiosios kūną vakare rado kaimo gyventojas.

Irena Dabulskienė, Kauno greitosios medicinos pagalbos stoties vyr. gydytojo pavaduotoja

– Teikiant pagalbą nuo žaibo nukentėjusiam žmogui pirmiausia reikia įvertinti, ar jis kvėpuoja, ar plaka širdis. Kvėpavimas nustatomas stebint, ar kilnojasi krūtinė, priglaudus ausį prie jos ir veido – nosies, lūpų. Širdies veiklai nustatyti reikia čiuopti pulsą ne ties rankos riešu, o ties miego arterija. Ji yra šalia Adomo obuolio, slenkant žandikaulio trikampio link. Galima čiuopti kirkšnyje, tik ne rankose, nes tuomet, kai pulsas mažesnis nei 90 tvinksnių per minutę, ties rankos riešu jo nesijaučia.

Nesant gyvybės požymių, reikia nedelsiant pradėti gaivinti ir kviesti greitąją medicinos pagalbą. Kol ji atvyks, artimą žmogų galima gaivinti, įpūtimus į burną kaitaliojant su krūtinės ląstos paspaudimais: 2 įpūtimai, 30 paspaudimų. Svetimam žmogui drovintis atlikti dirbtinį kvėpavimą burna į burną, galima atlikti vien krūtinės ląstos paspaudimus. Geriau daryti vien tai, nei nedaryti nieko. Paspaudimai yra pakankamai efektyvūs, nes jie dirgina ir plaučius. Pravartu pasikeisti su šalia esančiaisiais, nes neturint gaivinimo įgūdžių daryti dirbtinį kvėpavimą yra nelengva.

Gaivinti reikia tol, kol atvyks greitosios pagalbos medikai. Juos kviečiant būtina tiksliai nurodyti nukentėjusiojo buvimo vietą, jei ji toli nuo pagrindinio kelio, ir esant galimybei pasitikti medikus.

Šie patarimai tinka gaivinant visais nelaimingų atsitikimų atvejais: skendus, patyrus traumą, jei ant nukentėjusiojo galvos ir kūno nėra atvirų lūžių, žaizdų.

Į žemę kasti nukentėjusįjį nuo žaibo tikrai nereikia.

Žaibai trankosi ir užsienyje

Ugandoje žaibas trenkė į pradinę mokyklą. Žuvo 18 vaikų, 15 mergaičių ir trys berniukai, dar 50 buvo sužeista.

Žaibas mirtinai nutrenkė du trisdešimtmečius lenkus, turistavusius Rumunijoje, Karpatų kalnuose. Prasidėjus audrai jie jos nepaisė ir sumanė nueiti į parduotuvę. Sutuoktiniai ėjo susikibę rankomis. Nuėjus apie 300 metrų, į juos trenkė žaibas. Sutuoktiniai žuvo iškart.

Jungtinėse Amerikos Valstijose, Pietų Karolinoje, 58-erių Melvinas Robertsas liko gyvas, nors į jį žaibas trenkė jau šešis kartus. Pastarąjį – prieš kelias dienas, kai, artėjant audrai, jis norėjo padėti į vietą žoliapjovę.

Kaimynai aptiko sąmonės netekusį M.Robertsą ir nugabeno jį į ligoninę. Ten vyras greitai atsitokėjo. Vyras negali paaiškinti, kodėl jis tiek kartų nukentėjo nuo žaibo ir viskas baigėsi laimingai. Tiesa, kiekvienas žaibo kirtis paliko jo kūne po randą ir pakenkė sveikatai.

Kaip apsisaugoti nuo žaibų

Žaibuojant ir griaudžiant geriau pasilikti namuose, uždaryti langus, duris, dūmtraukių sklendes, ventiliacines angas, kad nebūtų skersvėjų, galinčių pritraukti kamuolinį žaibą.

Būtina išjungti visus elektros prietaisus ir antenas.

Per perkūniją pavojinga liesti metalines pastato konstrukcijas, vamzdžius, būti prie elektros laidų, antenų, langų, durų, namo lauko sienų, prie kurių auga aukšti medžiai.

Nuo žaibo patikimai apsaugo ir automobilis, tik reikia užsidaryti langus ir nesiliesti prie jo metalinių konstrukcijų.

Perkūnijai užklupus lauke, nesislėpkite po aukštais pavieniais medžiais, prie stulpų ar pastatų sienų, neieškokite prieglobsčio šalia žaibolaidžių, metalinių bokštų ar aukštų kaminų, venkite aukštesnių atvirų vietų. Geriausia pasislėpti krūmuose arba atsitūpti nuokalnėje.

Žaibuojant ypač pavojinga būti šalia vandens telkinių. Perkūnijai užklupus maudantis, žvejojant ar besiirstant valtimi, nedelsdami skubėkite į krantą.

Griaudžiant nebėgiokite, nevažiuokite motociklu ar dviračiu, nelaikykite rankose metalinių daiktų. Palikite juos atokiau ir pralaukite perkūniją.


Diena.lt

TAIP PAT SKAITYKITE