Mollers

Vilniuje – tymų protrūkis, medikai ragina skiepyti kūdikius

Vilniaus visuomenės sveikatos centro specialistai sunerimę: sostinėje – tymų protrūkis. Šiuo metu yra užregistruoti 26 įtarimų sukėlę atvejai, 18 jau pasitvirtino. Viena iš priežasčių, kodėl ši liga plinta, yra ir tai, kad tėvai vengia skiepyti vaikus nuo tymų. Tarp susirgusiųjų pavojingąja liga yra ir Vilniaus gydymo įstaigų darbuotojų.

Visuomenės sveikatos specialistai įspėja apie tymų protrūkį – šios pavojingos ligos atvejų registruojama vis daugiau. Tymai – labai užkrečiama virusinė infekcija, plintanti per orą, perduodama per kvėpavimo takų sekretais suterštas rankas ar kitus aplinkos daiktus.

Liga pasireiškia karščiavimu, bėrimu, kosuliu, sloga ir akių gleivinės uždegimu. Kartais tymai gali komplikuotis plaučių ar galvos smegenų uždegimu, antrine bakterine infekcija.

Pasiskiepijusiųjų mažėja

Vilniaus visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vedėja Giedrė Aleksienė 15min.lt sakė, kad tymų atvejų daugėja visame Vilniuje, tad ji negalėtų įvardinti, jog kurioje nors gydymo įstaigoje atsirado šio užkrato židinys.

Paklausta apie priežastis, kodėl tymai plinta, G. Aleksienė visų pirma paminėjo vaikų skiepus. „Jau penkerius metus mažėja vakcinacijos apimtys. Todėl atsirado daugiau imlių žmonių. O virusą žmonės atsiveža ir kai yra didesnė dalis imlių žmonių, atsiranda terpė, kur virusas gali terpti ir pasireiškia liga“, – teigė G. Aleksienė.

Vaikai skiepijami sulaukę 15 mėnesių, gyva vakcina nuo tymų, raudonukės ir epideminio parotito. Paskui yra ir revakcinacija prieš mokyklą 6–7 metų vaikams. G. Aleksienės teigimu, vakcinacija nuo kitų ligų taip stipriai nemažėja, kaip nuo tymų. Visuomenės sveikatos specialistė tvirtina, kad per 5 metus nuo tymų paskiepytų žmonių sumažėjo 5 proc., o kadangi liga pavojinga, virusas greitai išplinta, šie skaičiai iš tiesų gąsdina.

„Reikia, kad būtų 97–98 proc. pasiskiepijusiųjų žmonių, o dabar yra tik 91 proc. Vilniuje“, – apgailestavo G. Aleksienė.

Serga ir paskiepyti žmonės

Vis dėlto specialistė tikino negalinti sakyti, jog tymais šiuo metu serga vien tie, kurie nesiskiepijo. Esą keli sirgę vaikai tikrai nebuvo paskiepyti, bet dauguma susirgusiųjų – suaugę, tad nėra tiksliai žinoma, ar visi jie buvo skiepyti. G. Aleksienė pastebėjo, kad imunitetas šiai ligai per 15–20 metų sumažėja.

„Kalbant apie profilaktiką, kaip apsisaugoti nuo šios ligos, tai praktiškai niekaip. Jeigu esate imlus, kontaktuosite su infekcijos nešiotoju, didelė tikimybė, kad susirgsite. Tyrimų duomenys rodo, kad po kontakto 98 proc. imlių žmonių suserga“, – įspėjo Visuomenės sveikatos centro skyriaus darbuotoja.

Tiesa, galima atlikti serologinį tyrimą ir išsiaiškinti, ar esi imlus. Tačiau net ir tuomet nėra rekomendacijų, kad suaugusieji privalėtų skiepytis. Asmeniui, kuris turėjo kontaktų su sergančiuoju, patariama pasiskiepyti per 72 valandas, jeigu per tris paras nespėta to padaryti – skiepai nebeturi prasmės.

„Gydymas yra simptominis, kokie simptomai, toks ir gydymo būdas pasirenkamas. Liga baisi tuo, kad gali pasireikšti labai daug visokių komplikacijų. Iš tų vadinamųjų vaikiškų ligų ji yra viena sunkiausių“, – kalbėjo G. Aleksienė.

Sirgo ligoninės ir poliklinikos darbuotojai

Visuomenės sveikatos centro darbuotojai neslepia nerimo ir dėl to, kad ligos atvejų užfiksuota gydymo įstaigose – sirgo personalas.

Vilniaus miesto klinikinės ligoninės atstovė Eugenija Kostinienė patvirtino, kad dvi šios gydymo įstaigos slaugytojos susirgo tymais.

„Negalime to neigti. Yra tie atvejai“, – sakė E. Kostinienė, patvirtinusi, kas pavojinga liga susirgo Kardiologijos skyriuje dirbusios slaugytojos.

Atstovės teigimu, personalas papildomai dezinfekavo ligoninės patalpas, dažniau valė, naudojosi kaukėmis, tačiau realiai nėra daug priemonių, kurios sustabdytų tymų plytimą.

„Negalime juk uždaryti visos ligoninės ar skyriaus. Buvo atsiųstas pacientas, sergantis tymais. Poliklinikoje ar kitoje pirminės sveikatos klinikoje, kur buvo tas ligonis, tymai nebuvo nustatyti, niekas nežinojo ir taip atsitiko. Tik pakliuvus į ligoninę pasireiškė simptomai, jie pradėjo vystytis ir buvo užsikrėsta“, – teigė E. Kostinienė.

Vilniaus miesto klinikinės ligoninės atstovė tvirtina, kad daugiau tymų atvejų nebuvo užfiksuota nei tarp pacientų, nei tarp darbuotojų, kadangi susirgusios slaugytojos anksti suprato, kokios ligos simptomus pajuto ir buvo izoliuotos nuo personalo ir ligonių.

Vienas darbuotojas tymais užsikrėtė bei susirgo ir Lazdynų poliklinikoje. Tą 15min.lt patvirtino šios gydymo įstaigos direktoriaus pavaduotoja Dileta Marcinkevičienė. Šioje poliklinikoje užregistruoti ir penki tymais susirgę pacientai.

„Kadangi visi suaugę, tai tikrai nemažai. Jie vienas su kitu nekontaktavo, poliklinikoje iki susirgimo nesilankė“, – sakė D. Marcinkevičienė, tikindamas, kad poliklinika nėra šios pavojingos ligos židinys.

Ar tymais susirgę asmenys buvo skiepyti nuo šios ligos, direktoriaus pavaduotoja sakė nežinanti, tačiau poliklinikos darbuotoja, užsikrėtusi infekcija, nuo jos tikrai buvo vaikystėje skiepyta.

TAIP PAT SKAITYKITE