Siūlau savo emocijoms pasakyti: „Sveikos atvykusios į mano pasaulį!“. Jeigu jau emocijos egzistuoja mūsų gyvenime, vadinasi, jos kažkam duotos. Čia kaip su žvaigždėmis: jeigu žvaigždės įsižiebia, vadinasi, jos kažkam reikalingos.
Kol mes nesuvoksime emocinio pasaulio prigimties, ji veiks ne kaip „sveika atvykusi“, o įsiverš į mūsų gyvenimą kaip uraganas, nušluodamas viską, kas yra gero kelyje.
Kas tai – „Emocija“?
Tam, kad atsakyti į šį klausimą, siūlau pažvelgti į tokį dažnai gyvenime pasitaikantį pavyzdį. Alkanas žmogus – jo skrandis jam siunčia signalą „Noriu valgyti!“. Bet žmogus šiuo metu užimtas – jis susirinkime ir patenkinti šio poreikio negali. Žmogaus galvoje gimsta emocinė reakcija ir jis pradeda jausti alkį. Kuo daugiau žmogus save marins badu, kai skrandis reikalauja maisto, tuo labiau augs žmogaus įtampa. Jis jaus neramumą, pasipiktinimą, bus irzlus, jam bus sunku susikoncentruoti ties reikalu, susikaupimui jis naudos labai daug energijos. Rezultate jis išsekins save ne tik fiziškai, bet ir energetiškai. Stop kadras: tam, kad laikinai numarinti alkį, gali pakakti šiek tiek atsigerti vandens. Tuomet emocijos bus prislopintos ir galima bus mąstyti. Netgi pasakose sakoma, kad su alkanu, ką tik iš kelionės grįžusiu žmogumi nėra apie ką kalbėti. Jį pradžioje reikia pamaitinti, pagirdyti ir tik tada kalbėti apie reikalus. Pagaliau susirinkimas baigiasi ir žmogus kuo greičiau bėga valgyti. Kaip jis valgo? Greitai, emocionaliai. O kodėl? Jis nori greičiau pasijausti gerai, atsikratyti neigiamų emocijų … Stop kadras: dėl emocijų žmogui atrodo, kad jis gali suvalgyti ir dramblį, ir tik tada liausis jaustis alkanas. Ir, aišku, bando tą dramblį į save įdėti…Dramblį suvalgęs, žmogus jaučiasi silpnai, sunkiai virškina informaciją, reakcija sulėtinta, jis apsnudęs, nes visa energija „išėjo“ virškinti dramblį. Kol emocijos vadovauja maitinimo procesu – galvoti ką ir kaip valgai tiesiog neįmanoma. Šio pavyzdžio patarimas: laikykitės savo maitinimo režimo ir jei neišeina laiku save pamaitinti – atkreipkite į tai dėmesį ir duokite skrandžiui atsigerti, arba ką nors nedidelio užkąsti (sausainukas, duonos gabaliukas ir pan.).Tokiu būdu jūs išvengsite įtampos ir susijusias su tuo emocijas. Pavalgius tiek, kiek reikia, ne per daug ir ne per mažai – jūs nesijausite apatiški, aptingę.
Ir štai atsakymas: emocija – tai žmogaus vertinimo reakcija į gyvenimiškas situacijas. Emocija – tai trumpalaikė reakcija. Žmogus jaute nerimą, kai buvo alkanas, o pavalgės jis jaučiasi kitaip, bet jau tikrai neįsitempes. Emocijos keičiasi, priklausomai nuo situacijų.
O kam emocijos duotos mūsų gyvenime?
Emocijos mums duotos tam, kad galėtume išgyventi ir apsiginti. Jos atsiranda mūsų gamtinių instinktų dėka – mėgautis kokių nors poreikių patenkinimu (neturiu omenyje tik savisaugos fiziologinių poreikių). Jeigu koks nors poreikis reikalauja dėmesio, o mes šito nesuvokiame – jis „skambina“ mūsų sąmonei tam tikros emocijos, jausmo pavidalu. Vienas mūsų tikslų – atkreipti dėmesį į tą „skambutį“, o nepasiduoti jam. Kitas tikslas – suprasti paslėptą nepatenkintą poreikį ir „ pagloboti“.
Todėl svarbu nesusikoncentruoti ties vienos ar kitos emocijos išraiška, o pasistengti suprasti, ką ji atėjo pasakyti. Tam reikia ne taip jau ir daug, o tik išmokti susikaupti ties tuo, kaip jūs norėtumėte jaustis vienoje ar kitoje situacijoje. Bet kuri emocija turi dvi puses. Viena pusė – negatyvi įtaka ir padariniai, o kita – teigiama įtaka ir galimybės, resursai.
Kai mūsų vidiniai ir išoriniai, laisvai tekantys gyvybiniai procesai pradedami blokuoti, mes pradedame jausti diskomfortą. Kažkur susidaro energijos, kuri aprūpina mūsų organizmą ir visą egzistavimo procesą, gyvybiškai svarbios jėgos, sąstovis. Be šitos jėgos viskas, kas gyva žemėje, numiršta. Tokiu būdu energija, neturėdama galimybės tekėti laisvai, kaupiasi ir ateina akimirka, kai neturėdama kur kauptis, ji išsilieja. Dažnai perteklinės energijos išlaisvinimo procesas pasireiškia negatyviais būdais, grėsmingais ne tik pačiam žmogui, bet ir jį supančiam pasauliui.
Kiekviename žmogaus gyvenimo etape (yra 9 etapai; vienas etapas – apytiksliai 7gyvenimo metai) mumyse vyksta reikšmingi pasikeitimai, mes augam, daugiau pradedam suvokti ir dėl to formuojasi nauji baziniai poreikiai. Suformuotas naujas bazinis poreikis mums tampa pačia svarbiausia varomąja jėga sekantiems septyniems metams. Jeigu šis bazinis poreikis patenkinamas – mes lengvai vystome atitinkamus amžiui sugebejimus ir potencialą. Formuojame pagrindą tolimesniam augimui. Jeigu atitinkamo etapo poreikis nepatenkinamas – žmogus negali realizuoti savo vidinio potencialo. Kitame gyvenimo etape jam bus dar sunkiau vystytis, realizuotis, nes jis negavo reikalingo palaikymo, pripažinimo ir paruošimo.
Pirmas etapas (nuo 0 iki 7 metų) „Eiti paskui lyderį“. Etapo tikslas: Tikėk, tarsi stebuklai būtų įmanomi.Baziniai poreikiai: meilė, gerumas, rūpestingumas, dėmesingumas, švelnumas, saugumas, maitinimas, geras miegas, režimas.
Antras etapas (nuo 7iki 14 metų) „Laikytis taisyklių“. Etapo tikslas: Gyventi taip, tarsi tu laisvas daryti tai, ko nori. Baziniai poreikiai: draugystė, linksmybės, žaidimai, bendravimas ir kolektyvinė veikla.
Trečias etapas (nuo 14 iki 21metų) „Eiti paskui savo protą, išmintį“. Etapo tikslas: Mokykis, tarsi viską tik pradedi. Baziniai poreikiai: pasiekimai, pasitikėjimas savo jėgomis, nepriklausomybės jausmas.
Ketvirtas etapas (nuo21 iki 28metų) „Klausyti savo širdies balso” . Etapo tikslas: Mylėk, tarsi pirmą kartą. Bazinai poreikiai: meilė, patirtis, savęs aprūpinimas.
Penktas etapas (nuo 28 iki 35 metų) „Eiti paskui savo sąžinę“. Etapo tikslas: atidavinėk, tarsi tu turi viską, ko tau reikia. Baziniai poreikiai: artumas, bendravimas, kilnumas.
Šeštas etapas ( nuo nuo 35 iki 42 metų) „Atlikti savo pareigą“. Etapo tikslas: Dirbti, tarsi pinigai neturi jokios reikšmės. Baziniai poreikiai: atsakingumas, įsipareigojimai, atskaitingumas.
Septintas etapas ( nuo 42 iki 49 metų) „Siekti savo svajonės“. Etapo tikslas: Atsipalaiduok, tarsi viskas būtinai bus gerai. Baziniai poreikiai: tarnavimas didžiajam reikalui, įnašas, kūryba.
Aštuntas etapas ( nuo 49 iki 56 metų) „Siekti paskui savo aukščiausią jėgą (paskui Dievą)“. Etapo tikslas: „Kalbėk su Dievu, tarsi jis tave girdi“.Baziniai poreikiai: dvasingumas, pusiausvyra, sveikatingumas.
Devintas etapas: ( nuo 56 metų ir toliau) „ Eiti paskui savo likimą“. Etapo tikslas: „ Puotauk (linksminkis), tarsi gali savęs niekuo nevaržyti“. Baziniai poreikiai: būtis, augimas, apsirūpinimas.
Galima daryti išvadą, kad svarbu žinoti ir suprasti emocijų prigimtį ir gyvybiškai svarbias funkcijas, t.y. kokie nepatenkinti poreikiai kalba apie save per emocijas. Taigi emocijos duotos tam, kad pažinti savo bazinius poreikius ir juos patenkinti.
Ekskursija po pagrindinės negatyvias emocijas.
Žmogus, kupinas negatyvių emocijų, problemų, kažin ar sugebės surasti teisingą sprendimą ar išvis bandys jo ieškoti. Noriu pabrėžti, kad sprendžiant problemas pirmiausia reikia nusiraminti, blaiviai įvertinti situaciją. Pasidavus negatyvių emocijų jėgai, galima problemą pamatyti tokiomis juodomis spalvos, kad nekils rankos ieškoti išeities. Paprasčiau tariant, negatyvių emocijų jėga gali paralyžuoti žmogų, o tokios įtakos pasekmės liūdnos.
Siūlyčiau prieš pradedant ieškoti savo problemų sprendimo kelių, iškrauti susikaupusią energiją. Todėl ir svarbu mokytis teisingai iškrauti susikaupusią energiją. Čia padeda įvairios gamtinės stichijos: vanduo, ugnis, oras ir žemė.
Taigi siūlau ekskursiją po pagrindines negatyvias emocijas. Apie ką jos gali mums kalbėti ir kaip gamtinių stichijų pagalba galima jas paveikti, iškrauti jų energiją.
Pyktis. Paprastai jį lydi apgavystės, pasipiktinimo, skriaudos jausmas. Jis kalba apie ramybės poreikį. Ugnis gali padėti iškrauti šią energiją. Šiam darbui galima panaudoti saulėtekio ir saulėlydžio saulės spindulius. Paprasčiausiai atsisėskite ir žiūrėkite; šiuo metu pasivaikščiokite, įsivaizduokite, kad maudotės tuose saulės šviesos spinduliuose. Taip pat tiks pilnaties šviesa. Tai veiksmingas būdas atverti savo širdį. Dažniau žiūrėkite per pilnatį į mėnulį (pageidautina ne pro langą ar akinius), nes tai gali iškreipti mėnulio šviesos „priėmimą“. Žiūrėkite į laužo, židinio, žvakių liepsną. Jeigu dar įjungtumėte muziką su gyvos gamtos garsais, pasijustumėte „rojaus kampelyje“.
Liūdesys, lydymas apleidimo ir depresijos jausmo kalba apie džiaugsmo trūkumą. Pagalbos kreipkitės į žemės energiją. Tam panaudokite dirvą, didelius akmenis, kristalus, medžius, sodus, žolę ir viską, kas auga iš žemės. Jeigu turite galimybę, dažniau vaikščiokite basi po žemę ar žolę. Dažniau apsikabinkite medžius, sėdėkite ar stovėkite po jais. Grožėkitės žydinčiais medžiais ar jų spalvinėmis rudeniškomis metamorfozėmis. Žiemą atkreipkite dėmesį į jų atsparumą šalčiams. Juk žema temperatūra sunaikina visus medžių kenkėjus. Bet juk medžiai nesiskundžia šalčiu. Gėlės – galingiausi ligų ir sielos skausmo iškrovikliai. Panaudokite gėles su plačiais lapais, nes jie absorbuoja daugiau energijos. Gėlės su siaurais, ilgais lapais mažai pajėgūs negatyvią energiją paversti teigiama. Apskritai gėlės bute, prie lovos – tai ramus ir veiksmingas būdas nuo negatyvo, susikaupusio mūsų organizme.
Nuoskauda. Paprastai jaučiama kartu su artimųjų išdavyste ir gailesčiu sau. O kalba ji apie įkvėpimą. Apskritai nuoskauda trukdo mums pamatyti savyje meilę. Iškrauti savo nuoskaudą ir gauti įkvėpimą, atskleidus savo paties meilę, taip pat padeda žemės energija.
Baimė. Ji atneša su savimi nevilties ir nerimo jausmą. Baimė kalba apie tikėjimo būtinybę. Puikiausias pagalbininkas iškraunant baimę – tai oras. Geriausia panaudoti gryną orą. Jeigu nėra galimybės išeiti pasivaikščioti, atidarykite langą ir „iškiškite nosį“ į lauką. Tegu pro nosį jūsų organizmas prisipildo gryno oro, o jūs stebėkite oro įkvėpimo procesą, jo plitimą po kūną, iškvėpimą. Dažniau vėdinkite patalpas, net ir žiemą. Esant galimybei, būdami lauke darykite kokius nors fizinius pratimus. Arba intensyviau eikite lyg skubėdami į savo mėgstamą filmą.
Nerimas. O kartu su juo bejėgiškumo, neryžtingumo pojūtis. Visa tai kalba apie būtinybę išreikšti vidinio „Aš“ jėgą. Įveikti nerimą padeda vanduo. Tam tiks bet koks vandens telkinys, vonia, dušas. Galite paprasčiausiai išgerti stiklinę vandens. O prieš tai, laikydami stiklinę rankose, palinkėkite sau jėgų ir gerkite neskubėdami, tarsi skanaudami. Jeigu yra galimybė paplaukioti gamtiniame vandens telkinyje, nevenkite jos. Jeigu yra galimybė šaltu metų laiku pasėdėti ant gamtinio vandens telkinio kranto, darykite tai. Namuose prieš miegą prausdamiesi vonioje arpo dušu, paprašykite vandens nuplauti jūsų nerimą ir suteikti jėgų ramiam, gydomajam miegui. O ryte, būtinai, prausdamiesi po dušu ar net prausdami veidą, prašykite vandens suteikti jums jėgų ir apsaugoti nuo nerimo.
Kaip matote, negatyvių emocijų transformacijai nereikia jokių ypatingų, brangiai kainuojančių, „pas mus neaugančių“ priemonių. Reikia Jūsų noro išsilaisvinti iš negatyvo, o toliau, kaip sakoma, belieka „techniniai dalykai“: pirma, reikia suprasti emocijos prigimtį, apie kokią paslėptą, nepatenkintą poreikį ji kalba, ir antra, reikalinga gamta, išreikšta ugnies, vandens, žemės stichijose.
Kartais aš pastebiu, kad žmogus linkęs apsimesti ir visai nenori išsiskirti su savo negatyvia emocija. Ji kažkodėl jam reikalinga. Paklauskite: „Kam?“. Kažin, ar jums atsakys. O žinote kodėl? Kažkuo ši emocija jam naudinga. Šios emocijos dėka jis kažką gauna. Tačiau neilgam ir todėl skuba pasikartoti, nes pagrindinis (kalbantis šia emocija) poreikis nenumalšino savo apetito. Todėl kviečiu būti ypatingai sąžiningiems sau. Jūs pats esate geriausias gydytojas, bet tokiu tampate, kai drąsiai ir sąžiningai bendraujate pats sus savimi.
Informacija
2013 m. gruodžio 8 d., 12 val. kviečiame į 2 valandų trukmės paskaitą „ŽMOGAUS EMOCIJŲ IR BAZINIŲ POREIKIŲ SĄJUNGA“, kurią ves lektorė, psichologė, pasakų dirbtuvių „Permainų vėjus“ autorė ir įkūrėja Viktorija Grigorjeva.
Dažnai savo gyvenimo šeimininkais tampame ne mes patys, o mūsų emocijos. Emocijos jėga tokia galinga, kad mes net nepastebime, kaip jai pasiduodame. Ką daryti? Kaip netapti savo emocijų aukomis? Iš ko gimsta ir atsiranda mūsų emocijos, kaip jas atpažinti ir suvaldyti? Kaip mūsų emocijos susijusios su baziniais mūsų poreikiais?
Paskaitos metu susipažinsite ne tik su emocinio pasaulio prigimtimi, bet ir su kiekviename žmogaus gyvenimo etape mumyse vykstančiais reikšmingais pasikeitimais (kiekvienas gyvenimo etapas apytiksliai trunka septynerius metus, o pačių etapų esti devyni).
Paskaitos metu sužinosite apie: emocinio pasaulio prigimtį, neigiamų emocijų kalbą, bazinius žmonių poreikius, emocijų atpažinimo ir suvaldymo būdus, emocijų ir bazinių poreikių sąjungą, išmintingos, ramios, potencialios asmenybės formavimą, vidinio potencialo realizavimo būdus.
Paskaitos kaina: 30 Lt/asmeniui.