Kiekvienais metais gydymo įstaigų duris varsto vis daugiau pacientų. Pastaruoju metu poilsiautojai dažnai savo atostogas iškeičia į ligoninių palatas ar traumatologijos skyrių kabinetus: jie čia atvyksta dėl įvairių nelaimingų atsitikimų, kurie vis dažniau nutinka dėl per didelio alkoholio vartojimo.
Kalbėdami apie nutrūktgalvius vasarotojus, sostinės medikai negaili kritikos elementarių saugumo taisyklių nepaisantiems ekstremalams. Kaune greitosios medicinos pagalbos gydytojai išskiria nuo vabzdžių įkandimų nukenčiančius poilsiautojus, o pajūryje viena pagrindinių problemų įvardijamas besaikis girtavimas.
Per šventes ligoninėse – pats darbymetis
„Kai tik tauta geria šnapsą, mes, gydytojai, iškart tai pajaučiam. Švenčių mūsų šalyje netrūksta nei vasarą, nei žiemą. Vadinasi, tauta džiaugiasi laisvadieniais ir „švenčia” itin audringai”, – savo patirtimi dalijosi VšĮ Vilniaus greitosios pagalbos universitetinės ligoninės Skubios traumatologinės pagalbos skyriaus vedėjas Algimantas Pameneckas.
Kaip teigia dauguma traumatologijos skyriaus medikų, sunkiausias metas jiems būna per didžiąsias šventes: Kalėdas, Naujuosius metus, Velykas ir Jonines. Tuomet į medikų rankas papuola pacientai, patyrę gydytojų vadinamas „buitines” traumas: po muštynių, pjautynių, praskeltomis galvomis ar atviromis žaizdomis, kuriems būtina skubiai suteikti pirmąją pagalbą.
Ekstremalus sportas – ne visų medikų rūpestis
„Mes labai džiaugiamės sulaukę pacientų, kurie patiria traumas važinėdamiesi keturračiais, vandens motociklais, „britvomis” ir kitomis transporto priemonėmis ar pramogaudami su jėgos aitvarais. Jų dėka mes turime daugiau darbo”, – kiek ironizuodamas šmaikštavo A. Pameneckas.
Bene labiausiai ekstremalios pramogos išpopuliarėjo pajūryje, kur tokiam laisvalaikio praleidimui sudarytos palankiausios sąlygos. Vis dėlto nelaimingų atsitikimų, susijusių su ekstremaliais vasarotojų pomėgiais, pasitaiko rečiau. Anot vietos medikų, čia, kaip ir visoje šalyje, nepaliaujamas jų galvos skausmas – eismo nelaimės. Dar viena vis labiau didėjanti problema – besaikis svaigalų vartojimas.
„Mes daugiau turime skenduolių ir alkoholiu apsinuodijusių nepilnamečių. Stipriuosius gėrimus ragauja, o neretai jų ir padaugina vis jaunesni vaikai. Girtų vaikų pamatyti galima kone kasdien”, – atviravo VšĮ Klaipėdos greitosios medicininės pagalbos stoties vyriausiojo gydytojo pavaduotoja Birutė Fedaravičiūtė.
Kauniečiai vasarą labiausiai kenčia nuo vabzdžių įkandimų
Kauno mieste ir rajone šiemet ypač padaugėjo kurie į gydymo įstaigas kreipiasi dėl bičių, erkių ir širšių įkandimų. Vasarą žmonės laisvalaikį stengiasi leisti gamtoje, o ten minėtų vabzdžių būna daugiausiai. Dažnai ne tik vaikai, bet ir suaugusieji kenčia nuo alerginių ligų, kurios pasireiškia po užkrėstų vabzdžių įkandimų.
„Vis dažniau konsultuojame pacientus, paaiškiname, kaip elgtis, įkandus vienam ar kitam vabzdžiui, bei patariame, kokias apsisaugojimo priemones naudoti”, – pasakojo Kauno miesto greitosios pagalbos stoties direktoriaus pavaduotoja medicinai Irena Jurevičienė.
Saulės nudegimų kaskart vis mažėja
Turbūt daugelis mėgsta pasikaitinti saulėje ar tiesiog karštomis vasaros dienomis leisti laiką gamtoje. Gamtoje žmonės kartais neapskaičiuoja laiko ir patiria saulės smūgį arba smarkiai nudega. Tačiau tokių atvejų pasitaiko vis rečiau. Anot medikų, daugelis poilsiautojų jau žino, kaip išvengti dažnai pasitaikydavusių sveikatos sutrikimų.
Medikai pataria poilsiautojams paisyti visų saugos taisyklių, stengtis kaskart pajausti ribą ir saikingai vartoti alkoholį. Be to, derėtų didesnį dėmesį skirti savo atžaloms, kurie dažnai seka neigiamu suaugusiųjų pavyzdžiu ir ragauja stipriųjų gėrimų.
Dar vienas medikų moralas skirtas pasiryžusiems patirti adrenalino antplūdį kraujyje – ekstremaliomis akimirkomis nepasiduokite pagundai siekti savo galimybių ribos ir paisykite reikiamų saugumo instrukcijų bei vadovaukitės sveiku protu.