Nobel biocare

Vaistininkai paneigė dažniausius sveikatos mitus

Sveikatos mitai

Pasaulinės sveikatos dienos proga, kuri minima balandžio 7-ąją, „Eurovaistinė“ pakvietė savo vaistininkus išskirti dažniausius mitus, kuriuos tenka girdėti vaistinėse ir taip prisidėti didinant visuomenės sąmoningumą kasdienės sveikatos klausimais.

Vaistininkai pasidalino gyventojų įsitikinimais, kurie ne tik nepadeda jaustis geriau, bet ir gali pakenkti sveikatai. „Eurovaistinės“ vaistininkė Jovita Aleknienė sako, kad žmonės turi daug nusistovėjusių įpročių ir gana dažnai užsiima savigyda:

„Į vaistinę klientai dažniausiai užsuka ne tik įsigyti vaistų, bet ir pasikonsultuoti sveikatos klausimais. Vis dėlto, pasitaiko ir situacijų, kuriose gyventojai laikosi įsikibę savo įsitikinimų, kažkur girdėtų patarimų, netinkamai vertina konkrečius simptomus. Jei matome, kad žmogus susideda vaistų krepšelį be jokios konsultacijos, įsigijimo momentu perklausiame, kokius negalavimus gydys ir taip išgirstame ne vieną mitą.“

„Eurovaistinė“ apklausė savo tinklo vaistininkus ir dalinasi 10-čia dažniausiai vaistinėse pasitaikančių mitų, kurie, pasak farmacijos specialistų, nėra tiesa. 

Dažniausių mitų 10-tukas:

  1. Norint pasveikti nuo sausio kosulio, jį reikia skystinti vaistais.
  2. Leidžiami vaistai nekenkia skrandžiui ir neturi šalutinių poveikių.
  3. Jei liga ilgai nesitraukia – būtini antibiotikai.
  4. Atėjus pavasariui yra būtina valyti organizmą detoksikuojančiais preparatais.
  5. Numesti svorį galima TIK vartojant tam skirtus papildus.
  6. Prasidėjus pavasariui vitamino D3 vartoti nebereikia, nes jo pakanka dėl saulėtų dienų.
  7. Reikia vengti riebaus maisto, tuomet numesime svorio.
  8. Mieste nesusirgsi erkiniu encefalitu, nes erkių čia nėra.
  9. Pasijutus geriau, galima nustoti vartoti gydytojo paskirtus vaistus.
  10. Jeigu nesideginame nereikia kremo su SPF filtrais, o su SPF kremu – įdegti neįmanoma.

Ne tik neveiksmingi, bet gali ir pakenkti 

Jovita Aleknienė sako, kad visi šie mitai yra neteisingi, bet dalis jų išties gali pakenkti sveikatai:

„Vienas dažniausių įsitikinimų ir sveikatai kenkiančių įpročių yra savarankiškas vaistų vartojimo nutraukimas, kai pasijuntame geriau. Jei gydytojai paskiria vaistą vartoti tam tikrą dienų skaičių – būtina suvartoti visą paskirtą vaistų kursą. Pagal atnešamus sunaikinti vaistus, pastebime, kad nebaigtas vartoti vaistų kursas – dažna situacija.“,- dalinasi Jovita ir atkreipia dėmesį, kad tokiu būdų ligą tik prislopiname, bet neišgydome, todėl ji linkusi pasikartoti.

Kitas mitas į kurį vaistininkė atkreipia dėmesį yra antibiotikų vartojimas:

„Žmonės dažnai yra įsitikinę, kad niekaip nepasveiks jei nevartos antibiotikų. Taip pat dažnas vartoja tą patį antibiotiką, skirtingoms ligoms gydyti. Pavyzdžiui, blogai pasijutus iškart griebiamasi namų vaistinėlėje užsilikusių antibiotikų. Tokia savigyda ne tik nepadeda, bet gali ir pakenkti sveikatai“,- dėmesį atkreipia „Eurovaistinės“ atstovė.

Apie sveikatą tylėti negalima

Farmacijos specialistai sako,  kad pasikonsultuoti su vaistininku yra paprasčiausias būdas pasirinkti taiklų gydymąsi: „Vaistininkas gali patarti, parinkti vaistus ir jei reikia rekomenduoti apsilankyti pas gydytoją, todėl atvykus į vaistinę svarbiausia aptarti simptomus, kuriuos norime įveikti ir tik tuomet rinktis vaistus“.

TAIP PAT SKAITYKITE